Rakytník s pohankou a šípkem 40g(20x2g)

Název

Rakytník s pohankou a šípkem 40g(20x2g)

Složení

Fotografie

Účinky

Lahodný ovocný čaj od Miloty. Složení: Rakytník pod, pohanka nať, šípek plod, aronie plod, černý rybíz plod, kakost nať, jmelí nať, aroma. Posilující prostředek při rekonvalescenci po vysoké fyzické zátěži. Rakytník dodá vitamíny C a A. Šípek posílí organizmus a uvolní stres. Pohanka dodá tělu rutin a černý rybíz další vitamíny důležité pro regeneraci oslabeného organizmu

RAKYTNIK

  • Léčivé účinky: oficiální

Rakytník řešetlákový: GIT: Oficiální - Rakytníkový olej se užívá při léčení žaludečních a dvanácterníkových vředů.

Rakytník řešetlákový: Urogenitál: Oficiální - Rakytníkový olej se užívá v gynekologii.

Rakytník řešetlákový: Ostatní: Oficiální vnitřní - Plody jsou důležitým posilujícím lékem při celkové slabosti, v rekonvalescenci a při snížené odolnosti organismu. Olej plodů má baktericidní vlastnosti, stejně tak extrakty z kůry rakytníku brzdí u zvířat tvorbu otoků. Výsledky pokusů ukázaly, že lihový extrakt z kůry má široké spektrum účinku, jenže na druhé straně je toxický, což zatím nedovoluje jej navrhnout ke klinickým pokusům, ale je třeba dále podrobněji studovat látky, které jsou v něm obsaženy. Listy se používají jako adstringens. Léčivé a tonizující účinky mají plody, listy i větve rakytníku. Baktericidní vliv byl zjištěn u plodů a listů, fytoncidní u celé rostliny. Odvarů z různých částí rostliny se užívalo k obnově sil.

Rakytník řešetlákový: Kůže: Oficiální - Rakytníkovým olejem se léčí kožní choroby (ekzémy, lišeje). Lékařská praxe využívá především rakytníkového oleje (Oleum hippophae). Léčí se jím kožní choroby (ekzémy, lišeje), spáleniny kůže a její poškození způsobené radioaktivním zářením. Květy nalezly upotřebení v kosmetice, kde se používají do přípravků zjemňujících kůži.

Rakytník řešetlákový: Ostatní: Oficiální zevní - Rakytníkovým olejem se léčí spáleniny kůže a její poškození způsobené radioaktivním zářením. Rakytníkový olej se užívá při některých chorobách očí, uší a krku.

  • Léčivé účinky: lidové

Rakytník řešetlákový: GIT: Lidové - Semena se užívají jako projímadlo. Čerstvé plody se užívají lidově při léčení žaludku. Odvar ze semen se užívá vnitřně jako projímadlo. Odvar z listů a větví se užívá k léčení průjmů. Rakytníkový olej při vnitřním podání léčí žaludeční vředy. Nejen olej, i ostatní části rakytníku (plody, listy) jsou léčivé. Mimo jiné léčí zažívací a jaterní obtíže.

Rakytník řešetlákový: Kardiovaskulár: Lidové - Čerstvé plody se užívají lidově při léčení arteriosklerózy. Rakytníkový olej při vnitřním podání má protisklerotické působení. Nejen olej, i ostatní části rakytníku (plody, listy) jsou léčivé. Mimo jiné regulují krevní oběh. ?? arterioskleróza, regulace krevního oběhu.

Rakytník řešetlákový: Smysly: Lidové - Rakytníkový olej se užívá i při některých chorobách očí, uší a krku. Rakytníkové plody, jak syrové, tak sušené formou prášku, podáváme jako pomocné léčivo při terapii očních nemocí, unavených očí apod.

Rakytník řešetlákový: Skelet + svalstvo: Lidové - Nejen olej, i ostatní části rakytníku (plody, listy) jsou léčivé. Mimo jiné léčí kloubní obtíže.

Rakytník řešetlákový: Respirační: Lidové - Mimo jiné léčí plicní obtíže.

Rakytník řešetlákový: Imunitní: Lidové - Mimo jiné podporují imunitní systém.

Rakytník řešetlákový: Ostatní: Lidové vnitřní - Čerstvé plody se užívají lidově jako bolest utišující prostředek. Rakytníkový oleje se užívá při léčení rakoviny. Nejen olej, i ostatní části rakytníku (plody, listy) jsou léčivé. Mimo jiné hojí sliznice a rozpouští hleny. Lze je (hlavně plody) využít jako vynikající zdroj vitamínů a všeobecné tonikum. Pod vlivem drogy se zvyšuje odolnost organismu proti stresu. Drogy řešetláku působí rovněž jako faktor detoxikující, ať již při likvidaci vnějších vlivů, například z potravy, tak i při detoxikaci vnitřní, kdy napomáhá odbourávání škodlivých zplodin vlastní látkové výměny - například při chorobách revmatických.

Rakytník řešetlákový: Kůže: Lidové - Odvar z celých plodů se užívá zevně při kožních chorobách. Olej výborně regeneruje epitel a je velmi efektivní v léčení řady kožních nemocí. Působí jako biogenní stimulátor.

Rakytník řešetlákový: Ostatní: Lidové zevní - Olej výborně regeneruje epitel při popáleninách a omrzlinách a je velmi efektivní v léčení řady kožních nemocí. Působí jako biogenní stimulátor, tlumí bolesti, podporuje hojení ran. Účinná je i léčba střevních zánětů a vředů pomocí klyzmatu s přídavkem rakytníkového oleje.

  • Skupinové účinky dle Lékopisu:

Rakytník řešetlákový: Homeopatie: I když je celá bylina plná účinných obsahových látek, přesto plod se semeny představuje jakousi koncentraci těchto látek. Proto homeopaticky zpracováváme především čerstvé plody, v době plné zralosti, trhané nebo raději stříhané, protože při trhání obyčejně strhneme jen slupku, nejlépe odpoledne po třinácté hodině, podle §1 lihem 85%. Dále ředíme až na potenci D10 lihem 40%. Vyrábíme také mast z potence D2 s masťovým základem (synderman) a ředíme z dosaženého D3 na D4 bílou vazelínou nebo vepřovým sádlem. Obecně užíváme vnitřně v potenci D4 s dávkováním 3krát denně 10 kapek, před jídlem. Mast užíváme většinou 3krát denně v co nejtenčí vrstvě. Užíváme při všech nádorových onemocněních, při všech zánětlivých a infekčních onemocněních, při oslabení, v rekonvalescenci, pro celkové posílení a zvýšení imunity. Mast užíváme vlastně stejně při ošetřování reflexních plošek postižených orgánů, ale také na všechna postižení pokožky jakéhokoli původu. Užití je podobné jako u produktů z plodů kiwi.

Rakytník řešetlákový: Poznámky: Mladé listy poskytují surovinu na výrobu černého barviva. Protože plody rakytníku mají vynikající chuťové vlastnosti a vysoký obsah vitamínů, nacházejí široké využití v různých průmyslových odvětvích. Užívají se při výrobě vitamínových preparátů, bezalkoholických nápojů, při výrobě vysoce kvalitních šťáv a sirupů, koncentrátů apod. Mimo použití v syrovém stavu se dají plody využít při výrobě džemů, marmelád, rosolů a speciálních druhů cukrovinek. Dále se používají ve farmaceutickém průmyslu na přípravu preparátů bohatých na vitamín C a A. Pro chuť a vůni plodů nazývá obyvatelstvo východní a západní Sibiře rakytník "sibiřským ananasem" a stimulujících účinků jeho plodů se zde využívalo již v minulosti. Peckovice se pojídají jak v čerstvém stavu, tak i po přemrznutí, nebo se zpracovávají na šťávy a různé lihoviny, ale také na džusy, džemy a marmelády. Dnes jej pěstují především zahrádkáři jako drobné ovoce. K tomuto účelu slouží řada vyšlechtěných velkoplodých kultivarů, obsahujících velké množství provitamínu A, vitamínu C a oleje. Podle našeho názoru se rakytník naprosto nedostatečně využívá, protože obsah vitamínů je zcela mimořádný. Tak např. v 1 kg ovoce je jen vitamínu C a vitamínu A obsaženo množství, odpovídající půlroční spotřebě. Rakytníkový sirup: Z čerstvě mletých plodů rakytníku získáme 1 litr šťávy. Budeme k tomu potřebovat podle okolností asi 2,2 kilogramu plodů. Šťávu ohřejeme na 75°C a postupně do ní za stálého míchání přisypáváme cukr až do hmotnosti asi 1,5 kg. Mícháme do úplného rozpuštění cukru, můžeme též přimíchat malé množství petózy, asi 1 čajovou lžičku prášku nebo 2 čajové lžičky petózy tekuté, aby sirup zhoustl. Není to však nutné a zahuštění lze provést delším varem. Sirup nalijeme doplna do vyvařených láhví, opatříme zátkou a namočíme do roztaveného parafinu.

Rakytník řešetlákový: Toxicita a nežádoucí účinky: Při aplikaci rakytníkových drog nebyly zjištěny nežádoucí účinky, ani nejsou známy žádné kontraindikace.

POHANKA

  • Léčivé účinky: oficiální

Pohanka tatarka: Ostatní: Oficiální vnitřní - Rutin podporuje i srážlivost krve a zesiluje účinek kyseliny askorbové. Díky těmto svým vlastnostem našel uplatnění v profylaxi krvácivých stavů

  • Léčivé účinky: lidové

Pohanka tatarka: GIT: Lidové - Léčebné využití nažek je i při chorobách střev.

Pohanka tatarka: Kardiovaskulár: Lidové - Pohanku v podobě nati podáváme všude tam, kde chceme zvýšit pevnost a hlavně pružnost cévních stěn. Užíváme ji tedy při křečových žilách, při hemoroidech, při bércových vředech, ale i při poruchách končetin, charakterizovaných červenými nitkami na stehnech žen, a také jako prevenci proti praskání cév uvnitř organismu, tedy například proti náhlým příhodám mozkovým. Pohanková nať je výbornou drogou do tzv. cévních směsí, například do kombinace s routou, která má rovněž značný obsah rutinu, s květem černého bezu a listem jitrocele. Obvykle sestavujeme směs tak, aby pohanka tvořila 20-25% objemu směsi. Mimořádné působení má kombinace pohankové nati se současným podáváním tinktury z plodů kaštanu koňského. Listy se užívají u vysokého krevního tlaku (hypertenze). Léčebné využití nažek je i při snižování cholesterolu. Naťová droga zabraňuje krvácení, rozšiřuje a reparuje stěny krevních cév.

Pohanka tatarka: Urogenitál: Lidové - Léčebné využití nažek je především v detoxikačním působení, například v těhotenství.

Pohanka tatarka: Neuropsych.: Lidové - Pohanku v podobě nati podáváme všude tam, kde chceme zvýšit pevnost a hlavně pružnost cévních stěn. Užíváme ji tedy také jako prevenci proti praskání cév uvnitř organismu, tedy například proti náhlým příhodám mozkovým.

Pohanka tatarka: Respirační: Lidové - Užívá se v léčbě krvácení do oční sítnice.

Pohanka tatarka: Ostatní: Lidové vnitřní - Droga je velmi vhodná pro těhotné a kojící ženy, hlavně proto, že pomáhá i plodu. Lze říci, že pohanka jako potravina nemá v léčebném smyslu prakticky obdobu. Užívá se při ošetřování omrzlin a opruzenin a při radiačním poškození.

Pohanka tatarka: Ostatní: Lidové zevní - Listy se aplikují na omrzliny. Čínští lékaři je aplikují při uštknutí, štípnutí, úrazech a menstruačních bolestech

  • Skupinové účinky dle Lékopisu:

Pohanka tatarka: Homeopatie: Pro homeopatické účely se používá čerstvá, naprosto zralá bylina, trhaná obyčejně v červnu, což ale není podmínkou, nejlépe mezi čtrnáctou a šestnáctou hodinou. Zpracovává se podle §3 lihem 90% a dále se ředí lihem 40% až na potenci D8. Obecně se užívá, podle stavu sedimentace, potence D4 nebo D8 s dávkováním 3krát denně 10 kapek, po jídle, v trošce vody nebo čaje. Podávání tinktury by nemělo překročit 6 týdnů a zvýšená pozornost přitom musí být věnována osobám citlivým na slunce a světlo, protože hrozí fotodermatóza. Užívání je namístě při zánětech sliznice, při svědění pokožky, ekzémech, ale hlavně při narušené sedimentaci, zejména vysoké, a při ateroskleróze.

Pohanka tatarka: Poznámky: Nažky se semílají buď na mouku nebo na krupici, ze které se připravuje výživná pohanková kaše. Z pohanky se ve velkém izoluje rutin. Pohanka se seče těsně před rozvitím. Buď se zprudka usuší při teplotě až 110°C, nebo se nať zpracuje čerstvá. Rutin se získává extrakcí etanolem nebo horkou vodou a nechá se vykrystalovat. Je to žlutavá, krystalická látka, rozpustná v horké vodě, etanolu, acetonu, ale nerozpustná v éteru a benzenu. Až do poloviny 19. století sloužila pouze jako potravina. Je lehce stravitelná a doporučovaná lékaři jako dietní potravina. Pro svůj drobný vzhled se často přirovnává k rýži, kterou však svou nutriční hodnotou předstihuje. Je jednou z nejvíce ceněných medonosných rostlin. Z 1 ha může poskytnout až 100 kg medu. Výnosy pohanky včelstva zvyšují až o 80%. Zvláštností rostliny je její tzv. fotodynamický účinek. Způsobuje ho barvivo fagopyrin, vyvolávající u některých domácích zvířat krmených delší čas pohankou a zdržujících se na slunci fotosenzibilizaci (přecitlivělost na světlo) a onemocnění fagopyrismus. Projevuje se vyrážkami, otoky, křečemi až ochrnutím. Změnou krmiva a ochranou před slunečním zářením nemoc mizí. Z rostliny se získává rutin. Je to nejpoužívanější flavonový glykosid, dosud zjištěný asi v 65 rostlinných druzích. Jeho aglykon tvoří kvercetin a cukernou složku ramnóza a glukóza. Má ochranný vliv na cévní stěnu, zvyšuje pružnost cév, snižuje nadměrnou propustnost a lomivost krevních kapilár. Podporuje i srážlivost krve a zesiluje účinek kyseliny askorbové. Díky těmto svým vlastnostem našel uplatnění v profylaxi krvácivých stavů, srdečních chorob i arteriosklerózy. Pro farmaceutické účely se získává jen z listů na počátku kvetení (červen), protože ostatní části rostliny jsou na něj poměrně chudé. Listy obsahují až 90% celkového rutinu a jejich zpracování, resp. stabilizace je dost náročná. Sušit se musí velmi opatrně, při teplotě nepřevyšující 45°C, protože hrozí nebezpečí chemického rozkladu rutinu již během několika dní. Ani dnes ještě není syntéza rutinu zcela bez problémů a pohanka tak zůstává jedním z důležitých zdrojů této látky. Kdysi byla u nás pěstována pro škrobnaté plody, které sloužily k přípravě mouky, krupice a jahel. Připravovala se pohanková kaše. Jde o rostlinu celkem nenáročnou, které se u nás dobře dařilo hlavně na písčitých půdách. O pohance víme, že obsahuje rutin - látku, která zpevňuje a zpružňuje stěny cév. Jenže nestačí jíst pohankovou kaši jen občas, proto je nejvýhodnější vlastní pěstování pohanky. Důvodem bude i skutečnost, že pohanková nať je ještě léčivější, než vlastní plody. Pohanku doporučuji zaset až po jarních mrazících, které těžko snáší. Není náročná na kvalitu půdy, nesnáší pouze těžkou jilovinu. Je vhodné sít ji na malé záhonky, v odstupu času, aby byla vždy mladá pohanka k dispozici. Nať můžeme přidávat doslova do všeho - do salátů, do špenátu, do pomazánek, do tvarohu. Alespoň jeden záhonek si ponecháme pro sklizeň "na zeleno", tedy pro sklizeň nati pro přípravu čajů. Tento záhonek sklidíme těsně před plným rozkvětem. Pohankovou nať můžeme připravovat formou nálevu, tedy spařeného čaje, ale můžeme ji i přidávat do nejrůznějších směsí. Vlastní pohanku, tedy pohanková zrna, je třeba před užitím oloupat, ale je možno je na jemno rozemlít na mouku, včetně slupek. Do obchodu přichází pohanka už většinou loupaná. Pohanku lze vařit ve vodě nebo v mléce, ale stačí ji jen večer přelít vodou a do rána je měkká. Mnozí lékaři, ale i bylináři, pohanku podceňují. Většinou je tomu tak proto, že samotné zrno nemůže stačit, pokud není používána i pohanková nať. Ta však není nikde k dostání, takže vzniká zdánlivě začarovaný kruh, na jehož začátku je nevědomost a na konci neúčinnost. Pro skutečně účinnou a univerzální léčbu cévních chorob, ať to jsou již křečové žíly, záněty žil, praskání žilních stěn atd., je nutná intenzívní léčba, hlavně zpočátku, řekli bychom v útočných dávkách a dostatečně dlouho. V začátcích léčby by měla být denní dávka pohanky kolem 200 g ve všech formách, přičemž nejúčinnější se jeví čerstvá nať, na druhém místě čaje z nati a teprve na třetím místě pohanková kaše, event. pekařské výrobky z mouky, obsahující přídavek pohanky. V praxi je tedy třeba podávat pohanku vícekrát denně, nejlépe 4x-6x, a to formou kaše, čaje z nati a přídavku syrové pohanky do běžných pokrmů. Během měsíce až šesti týdnů se projeví ve většině případů dosti výrazná úleva - mizí provazce křečových žil, zanikají záněty, nohy přestávají modrat. Pak stačí dávkování pohanky snížit na polovinu a po dalším měsíci stačí přejít na udržovací dávky v množství kolem 20-30 g pohanky denně. Toto dávkování musí být dlouhodobé a v těžších případech i trvalé, pokud nechceme, aby se dostavila nežádoucí recidiva onemocnění. Účinek pohankové kůry lze dále stimulovat např. vnitřním podáváním tinktury z kaštanů (plodů jírovce maďalu) a vnějšími obklady z čerstvé měsíčkové nati nebo lehkou masáží měsíčkovou mastí. V současné době však není běžně dostupná nejen loupaná pohanka, ale ani pohanka jako osivo. Můžeme si však poradit svépomocí, když vybereme z loupané pohanky, kterou občas lze zakoupit, špatně oloupaná semínka, která lze použít na malých plochách jako osivo. Pohanka se pěstuje jako hodnotná píce a jako potravina (moučnaté nažky). Je bohatě medonosná. Nať roste velmi rychle, a proto rostlina je výbornou plodinou na zahrádkách, například s výsevem na podzim, po sklizni mrkve nebo petržele. Můžeme sklízet již 3 týdny po zasetí. V čínské medicíně se nať užívá při úrazech, ischiasu, menstruačních bolestech a kousnutí zvířetem či hmyzem.

Pohanka tatarka: Toxicita a nežádoucí účinky: Při delším krmení zvířat pohankou se při pobytu na slunci objevuje tzv. fagopyrismus. Projevuje se kožní vyrážkou, otoky hlavy, krku, křečemi a obrnami. Mimo uvedené látky obsahuje droga dále fagopyrin, který způsobuje přecitlivělost na světlo. Tato skutečnost přichází v úvahu hlavně ve veterinární medicíně, protože v humánní medicíně nejsou nikdy podávány dávky drog tak vysoké, aby mohly výše zmíněný efekt vyvolat.

Užívání

Možnosti užívání bylin:

Nálev – připravené bylinky polijeme vařící vodou – přikryjeme – necháme 5 – 10 minut máčet – nikdy nevařit !!! 
Odvar – byliny vložíme do studené vody – za stálého míchání vaříme stanovenou dobu – odstavíme popř. scedíme 
Zápar – byliny vhodíme do vařící vody – přikryjeme a 5 minut mírně povaříme 
Macerát – byliny zalijeme studenou vodou – necháme 

Příprava: 1 sáček přelít 0,3 l vařící vody. Louhovat 10-15 min. Skladovat v suchu při teplotě do 25 °C. Uchovávejte mimo dosah dětí! Výrobek nenahrazuje pestrou stravu.

Popis

Rakytník s pohankou a šípkem 40g(20x2g)
Rakytník s pohankou a šípkem 40g(20x2g)