Ovocná zahrada s lípou a bezem 40g(20x2g)

Název

Ovocná zahrada s lípou a bezem 40g(20x2g)

Složení

Fotografie

Účinky

Složení: Ibišek květ, jablko plod, aronie plod, ostružina list, čekanka kořen, bezový plod, pomerančová kůra, malina plod, lípa květ, černý bez květ, aroma.
Jedinečná vyvážená směs zahradních plodů a bylin. Velice chutný nápoj, vhodný jako letní i zimní čaj. Je vhodný k dennímu pití. Je možné ho sladit i medem anebo třtinovým cukrem. Lípa je známý prostředek proti nachlazení, snižuje horečku, zvyšuje pocení. Účinky bezu černého jsou podobné, zejména při problémech s kašlem a vykašláváním

LÍPA KVĚT

  • Léčivé účinky: oficiální

Lípa velkolistá: GIT: Oficiální - Experimentálně se potvrdily spasmolytické a žlučopudné účinky drogy. V jaterním parenchymu se aktivizuje tvorba žluče a působením na hladké svalstvo žlučových cest a Odiho sfinkteru se zlepšuje její odtok do dvanácterníku. Současně se uvolňují spasmy v celém trávicím traktu a snižuje se napětí v periferních tepnách. Květ lípy podpůrným vlivem na vylučování žaludeční šťávy zrychluje trávení, proto se přidává do stomachických čajovin. Tvoří složku laxativních a žaludečních čajovin, užívá se jako stomachikum. Do čajovin regulujících trávení se mísí s kořenem lékořice, anděliky, kostivalu a s puškvorcem.

Lípa velkolistá: Urogenitál: Oficiální - Droga zrychlením průtoku krve ledvinami zvyšuje diurézu. Na zvýraznění močopudného působení se obvykle přidávají synergicky působící drogy (tvoří složku diuretických čajovin).

Lípa velkolistá: Neuropsych.: Oficiální - Sedativní účinky se využívají při nervovém předrážděnínespavosti a při exhaustivních stavech. V této indikaci se doporučuje i v pediatrické a v geriatrické praxi. Droga je součástí nervových čajovin. Čaj se užívá při neurastenii. Sedativní působení se zvýší, když se květ smísí s listem meduňkyplody hlohukořenem kozlíku nebo šišticemi chmele.

Lípa velkolistá: Celkové metabolické účinky: Oficiální - Tvoří složku čajovin užívaných při revmatismu a metabolických čajovin. Vhodný je do metabolických čajovin ve směsi s kořenem pampelišky a pýrunatí řebříčku a violky trojbarevné a s kůrou krušiny.

Lípa velkolistá: Respirační: Oficiální - Užívá se při katarech dýchacích cest a horečkovitých onemocněních, při chorobách z nachlazení jako je chřipkakašelbronchitídyangíny. Pro obsah slizu ulehčuje a potlačuje suchý kašel (sliznici nosohltanu chrání před dráždivými vlivy). Hlavní použití spočívá v přípravě čajů proti kašli, nachlazení, chřipce.

Lípa velkolistá: Ostatní: Oficiální vnitřní - Potopudný účinek vyvolávají flavonoidy a volná kyselina p-kumarová, přičemž se však nepředpokládá jejich přímé působení na potní žlázy, ale působení prostřednictvím vegetativních nervových drah, kterými se reguluje transpirace. Potopudné působení se zjistilo i při zevní aplikaci (nař. ve formě koupele). Přes to, že někteří autoři diaforetický účinek zpochybňují, nesporná je účinnost drogy při horečnatých chřipkových onemocněních. Diaforetický účinek se v praxi zesiluje přidáním květů černého bezuúborů heřmánkunatě violky trojbarevnélisty maliny apod. Droga působí i protizánětlivě. Přidává se do mnoha čajovin jako korigens chuti i vůně. Užívá se při horečkovitých onemocněních.

Lípa velkolistá: Ostatní: Oficiální zevní - Odvar se užívá na kloktání, do ústních vod a ke koupání. Na přípravu kloktadla se přidávají drogy: Folium salviae a Flos millefolii. Užívá se i při angínách.

  • Léčivé účinky: lidové

Lípa velkolistá: GIT: Lidové - Dříve se lipový květ užíval proti bolestem žaludku a při zažívacích obtížíchLipový čaj odstraňuje nevolnost. Droga má mírný účinek žlučopudný (choleretikum). Reguluje tvorbu žaludečních a střevních šťáv. Její podávání je plně namístě při křečovitých bolestech v oblasti GIT a při porušené funkci žlučníku.

Lípa velkolistá: Kardiovaskulár: Lidové - Dříve se lipový květ užíval při srdečních křečích.

Lípa velkolistá: Urogenitál: Lidové - Droga má mírný účinek močopudný (diuretikum). Reguluje tvorbu žaludečních a střevních šťáv. Její podávání je plně namístě při křečovitých bolestech v oblasti močových cest.

Lípa velkolistá: Neuropsych.: Lidové - Droga má mírný účinek uklidňující (sedativní).

Lípa velkolistá: Respirační: Lidové - Lipový květ se užívá při kašli a zahlenění. Jeho podávání je plně namístě při chorobách z nachlazení.

Lípa velkolistá: Ostatní: Lidové vnitřní - Šťáva z lípy se užívala proti vypadávání vlasů. Čaj se pije při chloróze. Lipový květ se užívá jako potopudný prostředek. Užívá se jako spasmolytikum.

Lípa velkolistá: Ostatní: Lidové zevní - Pro aerofytoterapii, neboli léčbu inhalací, je maximálně vhodný lipový list, který nepodněcuje alergické reakce. Inhalační aplikaci lipového listu volíme například při rychlém nástupu horečky, třeba při chřipce. Ruští autoři dokonce uvádějí možné zlepšení určitých podob astmatu pomocí těchto inhalací.

  • Skupinové účinky dle Lékopisu:

Lípa velkolistá: Homeopatie: Homeopatické zpracování lipového květu není obvyklé, ale právě různé možnosti použití této drogy činí homeopatické zpracování nanejvýš žádoucím. Mimo jiné i pro zajímavý obsah stopových prvků a možnost přidávat prostředky z lipového květu do tinktur. Výchozí surovinou je dokonale usušený květ. Ten se co nejjemněji rozmělní a zpracovává podle §4 lihem 90% na základní esenci D0. Dále se ředí až na potenci D7 lihem 40%. Užívají se potence D3, D5 a D7, které se volí individuálně podle povahy nemoci a stavu nemocného. Obecně se ale užívá potence D3 s dávkováním 3krát 15 kapek, před jídlem. Tinktura z lipového květu se užívá jako květ v alopatii, ale hlavně zjednodušuje aplikaci a umožňuje přidávání prostředků z lipového květu do směsi různých tinktur.

Lípa velkolistá: Kosmetika: Příznivý účinek lipového nálevu na vlasy je dávno známý.50 g sušeného nebo čerstvého lipového květu přelijeme 1 l teplé vody a necháme 30 min. vyluhovat. Výluh podle potřeby zředíme. Po této koupeli a vysušení jsou vlasy jemné, pružné, lesklé a mají medovou vůni. Extrakty z lipového květu se dnes přidávají do krémů, koupelových přísad a do výrobků pro ústní i vlasovou kosmetiku, protože chrání choulostivou pokožku před infekčním onemocněním. V poslední době se vyrábějí i stabilizované extrakty pro kosmetický průmysl.

Lípa velkolistá: Poznámky: Odvar se užívá jako kosmetikum (vhodné hlavně pro lidi zaměstnané v prašném prostředí - čistí pokožku a tváři dodává jemný zlatistý nádech). Měkké lipové dřevo je výborné na řezbářské práce a uhlí (Carbo tiliae) má široké léčebné upotřebení (proti nadýmánípři hyperaciditě, jako detoxikans, lidově při žlučníkových a jaterních onemocněních). Kdysi bylo složkou střelného prachu a zasýpaly se s ním rány a kožní vyrážky. Šťáva z lípy, natíraná na hlavu, nejen brání vypadávání vlasů, ale podporuje i vzrůst nových. Tatáž šťáva natíraná za tepla rozhání otoky. Odvar vnitřní lipové kůry v octě hojí prašivinu a hnisavé strupy. Listí utlučené a přiložené na oteklé nohy, rozhání otok. Vyplachování úst odvarem s lipového listí hojí u malých dětí osutiny a vředy v ústech.

Lípa velkolistá: Toxicita a nežádoucí účinky: Při užívání v terapeutických dávkách nemá droga žádné vedlejší škodlivé účinky, proto se ordinuje v pediatrické i geriatrické praxi. Většina nemocných toleruje i dlouhodobé podávání. Květ je však značně alergotropní, a proto je zcela zásadně kontraindikováno podávání formou inhalací. K inhalacím se užívá pouze list.

BEZ ČERNÝ 

  • Léčivé účinky: oficiální

Bez černý GIT: Oficiální - Plody působí ve větších dávkách jako mírné laxativum (případně jako adjuvans do laxativních čajovin). Květ se užívá jako součást laxativních čajovin, také jeho působení v této oblasti je velmi mírné. Preparáty z květu se používají při onemocněních jater.

Bez černý Kardiovaskulár: Oficiální - Květ černého bezu spolu s rutinem snižuje propustnost cévní stěny.

Bez černý Urogenitál: Oficiální - Močopudný účinek květu je možno připsat flavonoidům a draselným solím. Pro mírné působení v této indikaci se květní droga využívá jako pomocný lék v pediatrické i geriatrické terapeutické praxi. Obvykle se kombinuje s jinými potencujícími drogami. Na zvýšení diurézy a při zánětech močových cest se přidávají: Rhizoma agropyri, Folium betulae, Herba equiseti, Fructus petroselini, Herba polygoni, Radix taraxaci aj. I zralé plody, které na rozdíl od nezralých nejsou jedovaté, jsou dobrým diuretikem. Užívají se ve stejných indikacích jako droga z květů. Kombinují se např. s listem břízy, plodem nebo kořenem petržele, nebo s natí rdesna ptačího a přesličky. Také kůra větví působí diureticky.(85). Preparáty z květu se používají při v mnoha případech při onemocnění ledvin.

Bez černý Neuropsych.: Oficiální - Plody a šťáva z plodů tiší bolesti a záněty trojklanného nervu, neuralgické a ischiatické bolesti, bolesti kloubů a páteře, zánět pleteně pažní, mezižeberních nervů a migrénu. Využívají se zde analgetické účinky, které bolest značně tlumí, i když ji neodstraní úplně. Droga nemá hypnotické účinky. Podle zkušeností šťáva málo působí nebo nepůsobí vůbec tam, kde je bolest způsobena mechanickým drážděním (nárustky, ploténky), příliš nepůsobí ani při revmatických obtížích.

Bez černý Skelet + svalstvo: Oficiální - Při myalgiích a artralgiích, které doprovázejí akutní infekční onemocnění, jsou plody a šťáva z plodů vhodným doplňkovým lékem.(10). Plody a šťáva z plodů tiší neuralgické a ischiatické bolesti, bolesti kloubů a páteře. Využívají se zde analgetické účinky, které bolest značně tlumí, i když ji neodstraní úplně. Droga nemá hypnotické účinky.

Bez černý Celkové metabolické účinky: Oficiální - Květ se užívá jako součást antirevmatických čajovin. Plody se užívají hlavně v čajovinách na hubnutí (jako mírné laxativum v kombinaci s jinými synergickými drogami a zároveň korigens). Květ bezu posiluje obměnu uhlovodanů, snižuje hladinu cukru.

Bez černý Respirační: Oficiální - Květ má i účinky protizánětlivé a podporuje vykašlávání, takže jej lze aplikovat i při respiračních chorobách včetně bronchiektázií jako součást expektoračních čajovin. V praxi se květní droga užívá na pocení při horečnatých infekčních onemocněních a při tzv. chorobách z nachlazení. Používá se jako podpůrný prostředek buď samostatně, nebo tvoří součást diaforetických čajovin. Na pocení se přidávají drogy: Herba boraginis, Fructus rubi idaei, Flos tiliae, Flos ulmariae, Flos verbasci aj.

Bez černý Ostatní: Oficiální vnitřní - Na základě zkušeností se předpokládá potopudný účinek květní drogy, i když někteří autoři tento účinek zpochybňují. Dosud se však nepodařilo zjistit, která látka podmiňuje diaforetický účinek. V praxi se květní droga užívá na pocení při horečnatých infekčních onemocněních a při tzv. chorobách z nachlazení. Používá se jako podpůrný prostředek buď samostatně, nebo tvoří součást diaforetických čajovin. Na pocení se přidávají drogy: Herba boraginis, Fructus rubi idaei, Flos tiliae, Flos ulmariae, Flos verbasci aj. Zjistil se i mírný povzbudivý účinek květní drogy na tvorbu mléka u kojících žen. Droga ze zralých plodů, které na rozdíl od nezralých nejsou jedovaté, slouží jako diaforetikum a slabé analgetikum. Užívá se ve stejných indikacích jako droga z květů. Plody se používají také jako aromatikum (korigens chuti i vůně) a spasmolytikum. Květ černého bezu se podává celkově i místně proti spáleninám.

Bez černý Kůže: Oficiální - Květ černého bezu se podává celkově i místně proti spáleninám.

Bez černý Ostatní: Oficiální zevní - Květní droga se užívá zevně na obklady. Odvar z květu (po přefiltrování) se může používat při konjunktivitídách. K zevnímu použití v oftalmologii se kombinují drogy: Flos chamomillae, Flos cyani, Herba euphrasiae a další. Při zánětech ústní nebo faryngeální sliznice se doporučuje zápar nebo odvar z květu ke kloktání a výplachům. Teplé obklady z květu se přikládají při zánětech nervových kořenů, bolestech ve svalech a různých neuralgiích.(85). Extrakt z květu (30 g na 50 ml vody) se používá k výplachům.

  • Léčivé účinky: lidové

Bez černý GIT: Lidové - Odvar z vnitřní kůry působí průjem a lehké dávení. Plody (bezinky) léčí všechny nemoci zažívacího traktu, užívají se také při kolikovitých bolestech břicha. Sušené bobule jsou velmi dobrým prostředkem proti průjmu. Užívají se buď jako takové, nebo se z nich připraví kaše, nebo konečně odvar ze 2 lžic sušených bobulí na 1/4 l vody. Proti zácpě dobře pomáhá několik lžic kaše, připravené z čerstvých bobulí. Působí mírně projímavě.

Bez černý Kardiovaskulár: Lidové - S ohledem na obsah rutinu a cholinu působí květy (i plody) příznivě na tonizaci a pružnost cév, užívají se v léčbě cévních chorob a při arterioskleróze. Plody (bezinky) léčí nízký a vysoký krevní tlak. Plody mírně snižují krevní tlak.

Bez černý Urogenitál: Lidové - Odvar z kořene nebo vrchní kůry působí močopudně a doporučuje se při vodnatelnosti. V čínské medicíně se užívá při léčbě otoků dolních končetin. Hlavní účinek černého bezu spočívá v tom, že podporuje vyměšovací činnost. Způsobuje zvýšené vylučování potu a moče. Proto se užívá tam, kde chceme z těla odstranit přebytečnou tekutinu. Užívají se všechny části rostliny. Plody (bezinky) léčí poruchy močových a ledvinových cest i kameny v močových cestách. Květ má močopudné účinky (diaforetrikum).

Bez černý Neuropsych.: Lidové - Květy namočené v octě a přiložené na čelo se užívají proti bolesti hlavy a při nespavosti. Proti nespavosti působí také odvar z květů. Plody se užívají i při neuralgických bolestech jako analgetikum, např. při bolestech trojklanného nervu, páteře a kloubů, kde se projevuje i účinek protizánětlivý.

Bez černý Skelet + svalstvo: Lidové - Bez (např. ve formě bezinkové marmelády nebo šťávy) se užívá při bolestech páteře a kloubů. V čínské medicíně se užívá při léčbě bolestí kostí.

Bez černý Celkové metabolické účinky: Lidové - Sušené bezinky požívané v podobě čaje nebo nesvařené čistí krev a tělesné šťávy, pro mírně projímavý účinek se užívají v odtučňovacích čajovinách. Ojediněle se používá také list formou čaje, který čistí krev a pokožku. Bezinky jsou univerzálním pomocným lékem na svalový a kloubový revmatismus. Užívají se i při léčení dny. V bezinkách byla nalezena i látka snižující krevní cukr.

Bez černý Respirační: Lidové - Teplý čaj z květů s citronovou šťávou nebo trochou koňaku je potopudným prostředkem při chřipce a chorobách z nachlazení. Měl by se pít v posteli a mělo by následovat pocení. Čaj zároveň snižuje horečku. Z květu černého bezu se v zimě vaří čaj i jako prevence proti nachlazení. Chrání nejen před chřipkou, ale i před kašlem. Květ černého bez podporuje vykašlávání (expektorans). Plody (bezinky) léčí chřipku a nemoci chřipku předcházející, všechny nemoci dýchacích cest (hlavně zánětlivého původu), nachlazení, kašel, chrapot, angínu, krční a ústní katary.

Bez černý Imunitní: Lidové - Černý bez, zvláště čerstvá, nesvařená šťáva z plodů, má v sobě protizánětlivý antialergický faktor.

Bez černý Ostatní: Lidové vnitřní - Bezinkový ocet připravovaný z květní drogy je známý prostředek proti horečce. Květ se užívá vnitřně v čajovinách jako chuťové korigens. Květ je vynikající potopudnou drogou (diaforetrikum). I když nebyly v květu bezu zjištěny žádné zvláštní látky, je doporučován jako prostředek na pocení, zejména při horečnatých chorobách. Květ působí i jako účinné metabolikum, proto je vhodný pro podpůrnou vnitřní léčbu ekzémů. Květ podporuje tvorbu mateřského mléka (laktagogum). List se užívá jako součást čajů proti akné. List pomáhá rovněž při nepříjemném tělesném pachu. Plody se užívají jako analgetikum, antiflogistikum. Černý bez, zvláště čerstvá, nesvařená šťáva z plodů, má v sobě protizánětlivý antialergický faktor. List podáváme jako pomocné léčivo při některých systémových chorobách, například kolagenózách, sklerodermiích apod., tedy při všech obtížích, u kterých značně trpí ledviny. Plod upřednostňujeme zejména v geriatrii jako obecně posilující prostředek. Bezinkový čaj aktivuje obranné látky v těle.

Bez černý Kůže: Lidové - Bez se dobře osvědčuje i při zevním použití. Zelená kůra, kterou natlučeme za čerstva kladívkem, aby byla na povrchu vlhká, mírní bolestivou palčivost při spáleninách. Musí se ovšem jednat o spáleniny prvního stupně, při nichž je kůže jen zarudlá a lehce zduřelá. Na spáleniny se přikládají také čerstvé listy. Čerstvé listy se přikládají na bércové vředy a otlaky. Také při nežitech a různých drobných hnisavých onemocněních kůže dělá dobré služby mast, připravená podle níže uvedeného návodu. Obklady z extraktu černého bezu velmi pomáhají při kožních onemocněních, hlavně zánětech, při slunečních spáleninách, při ragádách a pod., kdy postižená místa koupeme v extraktu.

Bez černý Ostatní: Lidové zevní - Listy se přikládají na rány a spáleniny. Ojediněle se používá list také formou suchých zábalů do čerstvých listů při revmatických a artritických obtížích. Listí je účinné i jako obklady na otlaky, bércové vředy a jiné bolestivé stavy. Lze ho použít jako kloktadla při zánětu mandlí, dásní, při bolestech zubů. Černý bez má též účinek protirakovinný, na nádory přístupné zevně. Obklady se připravují namáčením gázy nebo flanelu do tinktury, mírně zředěné destilovanou vodou. Tinktura se připravuje z listů, s malým přídavkem kůry (15%). Obklady mohou být přikládány i několikrát denně, tinktura se může poněkud zředit. Odvar z květů působí jako obklad při spáleninách 1. stupně. Zápary z květů i plodů se kloktají při angíně, zánětech hrdla a ústní dutiny. Horké koupele nohou v nálevu květu černého bezu jsou dobrým profylaktickým opatřením proti nemocem z nachlazení. Jejich aplikace je vhodná zejména při promoknutí, po delší chůzi v promočené obuvi apod. 2 hrsti květní drogy se přelijí 2-3 l vroucí vody a nálev se nechá zchladnout na 40°C, potom se přecedí do asi desetilitrové lázně. Lázeň má trvat asi 1/4 hodiny a vstupní teplotu je třeba udržovat přiléváním horké vody. Současně se doporučuje šálek nálevu též vypít a potom se prohřát odpočinkem na lůžku. Současně je vhodné aplikovat vitamín C. Odvar z květů se užívá ke kloktání při počínajícím záškrtu. Bezinková povidla se dříve s oblibou užívala jako změkčující prostředek na otoky a zatvrdliny. Plody (bezinky) léčí chrapot, angínu, krční a ústní katary.

  • Skupinové účinky dle Lékopisu:

Květy:
DIURETIKUM,
diaforetikum, stomatologikum, vazotonikum, expektorans, korigens vůně, korigens chuti,

Plody:
laxans, diaforetikum, diuretikum, analgetikum.

Bez černý Homeopatie: Černý bez patří mezi byliny se širokou paletou uplatnění v homeopatii. Pro zhotovení tinktur se používají stejným dílem květy a listy a někdy i čerstvá kůra. Podle toho se také tinktura vyrábí podle §3 s použitím lihu 80%. Základní tinktura se ředí až do potence D6 lihem 30%. Obecně se užívají všechny potence od D1 do D3, pouze ředění D6 se užívá pro speciální účely. Obecné dávkování potencí D1 až D3 je 3krát denně 10 kapek, před jídlem, po dobu 30 dní. Potence D6 se dávkuje individuálně při nádorových onemocněních, při revmatismu, pro podporu tvorby mateřského mléka apod. Potence D1 až D3 mají v podstatě stejné uplatnění jako v alopatii, ale účinek je mírnější, což je v tomto případě výhodné, protože černý bez sice není droga jedovatá, ale při nevhodném dávkování může způsobit dost nepříjemností.

Bez černý Prevence: Horké koupele nohou v nálevu květu černého bezu jsou dobrým profylaktickým opatřením proti nemocem z nachlazení. Jejich aplikace je vhodná zejména při promoknutí, po delší chůzi v promočené obuvi apod. 2 hrsti květní drogy se přelijí 2-3 l vroucí vody a nálev se nechá zchladnout na 40°C, potom se přecedí do asi desetilitrové lázně. Lázeň má trvat asi 1/4 hodiny a vstupní teplotu je třeba udržovat přiléváním horké vody. Současně se doporučuje šálek nálevu též vypít a potom se prohřát odpočinkem na lůžku. Současně je vhodné aplikovat vitamín C. Z květu černého bezu se v zimě vaří čaj jako prevence proti nachlazení. Chrání nejen před chřipkou, ale i před kašlem.

Bez černý Kosmetika: Výluh z květů(dvě hrsti květů přelijeme 1 l vroucí vody a necháme vyluhovat do vychladnutí) slouží k omývání uhrovité pleti nebo se přidává do vanových lázní jako celkově posilující , uklidňující a vzpružující přísada. Doporučuje se aplikovat jej v týdenních kůrách s týdenními přestávkami po dobu asi dvou měsíců. Pro radikální vylepšení pleti se doporučuje pleťová maska z květů černého bezu, lípy a heřmánku. Smícháme stejný díl usušených květů všech uvedených druhů a v porcelánové nádobě je přelijeme vroucí vodou, aby vznikla kašovitá směs. Teplou směs zabalíme do hydrofilní gázy, lehce ji položíme na vymytý obličej a mírným tlakem ji vytvarujeme. Po dvaceti min. masku sejmeme, omyjeme obličej teplou vodou a vklepeme do pokožky polomastný krém. Odvar z květů odstraňuje pihy a vyběluje pleť. Pleťová voda: Do 1 litru Dobré vody přidejte 2 lžíce octového výluhu z bezových květů. Jedinečná pro ranní masáž obličeje.(?).

Bez černý Poznámky: Květ poskytuje včelám pouze pyl, nemá medovinu, proto ho hmyz málo navštěvuje. Opyluje se i sám. Květy se užívají i v kuchyni (smaží se na másle jako řízky, nebo se připravují tzv. kosmetice - natrháme větší množství plně rozkvetlých květů, zbavíme je stopek, opereme, rozložíme na pekáč, zalijeme řídkým těstem a upečeme) a jako koření. Spaří-li se několik gramů květu černého bezu v půl litru vroucí vody a nechá se 25 minut stát přikryté, má zápar stejné účinky jako polní kmín a šeřík. Zápar se nemá pít příliš horký. Bezinková povidla, tj. zahuštěná šťáva z bezinek je výbornou pochutinou. Maže se na chleba nebo se jí v polévce. Čerstvou šťávou z bezinek se barví víno, kompoty a povidla. Léčivý účinek se podobá účinku květu. Bezinky se také užívají k inhalacím, k výrobě ústních vod, kloktadel, sirupů apod, nejnověji také proti neuralgickým bolestem při ischiasu a zánětu trojklanného nervu. Z plodů černého bezu je možno připravit celou řadu potravinářských výrobků jako povidla, kompoty, víno nebo likéry, které při rozumném požívání mají stejný léčebný účinek jako ostatní drogy, dále cukrářské výrobky pod. V průmyslu se silice získaná z černého bezu používá při výrobě voňavek a k napodobení aromatu starého vína. Užitou drogou je květ a plody, méně často listy, ojediněle i jiné části (kůra, kořen, "duše" z větviček). Plody dokonce obsahují nejvíce provitamínu C ze všech zahradních bobulovin. Hojný vitamín C2 chrání proti zápalu plic. Zahrádkáře je nutno upozornit, že je nesprávné, když se vysekává. Černé mšice vůbec neohrožují stromy. Naopak: černý bez je vítanou potravou pro ptactvo, odpuzuje některé škůdce, hlodavce, myši a krysy. Čerstvé listy, vsunuté do chodby, vyhánějí krtka na záhonech a pařeništích. Vodou ze spařených listů potírejte kůži proti komárům.(?).
Pro osvěžení - bez alkoholu.
V době, kdy kvete černý bez a jsou ještě na trhu citrony, je ve velké oblibě příprava šumivého nápoje z jeho květů, který připravujeme ve velkých lahvích od okurek. Uvádíme několik různých předpisů:
Nápoj z bezinkových květů:
10 l převařené vody, 15 prostředně velkých květů, 1/4 l vinného 4% octa (chemický ocet není vhodný), 1 kg jemného krystalového cukru, 1 citron.
Do lahví vložíme osprchované květy, zalijeme vychladlou převařenou vodou, přidáme ocet, cukr, na dílky nakrájený citron bez jader i s kůrou. Převážeme plátnem a necháme 3 dny stát. V té době dvakrát promícháme. Pak vše přecedíme cedníkem a plátnem a naplníme do lahví. Po 10 dnech nápoj můžeme pít.
Jiný bezinkový nápoj:
5 l svařené vody, 1/2 kg cukru upraženého na karamel, 2 citróny, 1/4 litru vinného octa, 7-10 květů černého bezu.
Svařenou vodu smícháme s 1/2 kg cukru, druhou polovinu upražíme na karamel, zalijeme vodou s cukrem a rozvaříme. Po vychladnutí přidáme na kolečka nakrájené citrony bez jader, přidáme osprchované květy a plníme do lahví. Povážeme plátýnkem a necháme v klidu stát, až je nálev průsvitný. Pak procedíme a plníme do lahví.
Šumivý nápoj z bezového květu:
7 litrů vody, 12 bezinkových květů, 4 citrony, 1,5 kg práškového cukru.
Vše smícháme a necháme 24 hodin v klidu ovázané plátýnkem. Pak necháme 14 dní na slunci. Poté přecedíme přes plátno, naplníme do lahví a uzavřeme vyvařenými korkovými zátkami. Uložíme v chladu.
Další nápoj:
10 litrů nepřevařené vody, 8 květenství černého bezu, 1 kg cukru, 1/4 litru vinného 4% octa.
Naplníme do dvou pětilitrových lahví. Necháme stát v teplé místnosti a třikrát denně zamícháme. Za týden procedíme, slijeme do lahví, dobře zazátkujeme. V chladu vydrží velmi dlouho.
Nápoj závěrečný:
Do pětilitrové láhve dáme převařenou vodu, 1/2 kg cukru, z 1 citronu kůru, ze 2-3 citronů šťávu, 2 velká květenství černého bezu.
Láhev převážeme gázou - jakmile začne obsah bouřlivě kvasit, procedíme nebo lépe stáhneme do lahví od sodovek či sektu a necháme ležet. Po týdnu můžeme pít.
Sirup z černého bezu:
8-10 květenství černého bezu vhoďte do 500 ml vroucí vody a vařte zhruba 1 minutu v širokém kastrolu. Po ochlazení přeceďte. Do odvaru potom přidejte 1 citron, 300 g cukru a 200 g hroznového cukru. Za mírného varu sirup svařte na polovinu, což trvá přibližně hodinu. Vařící sirup naplňte do lahví a ty těsně uzavřete. Osvěžující nápoj: 50 ml sirupu přelijte minerální vodou a zastříkněte čerstvou citronovou šťávou.(?).
Smažená květenství černého bezu:
Léčivá a chutná jsou smažená květenství černého bezu. Namáčejí se do těstíčka z piva, mouky a nastrouhaného sýra nebo z vína, mouky a jemně nakrájené slaniny nebo z mouky a mléka s trochou nastrouhaných ořechů.(?).
Květy/Plody: hořké, vysušující, chladné, nasládlé.
Kůra: horká, hořká, vysušující.
Květy: expektorační, antikatarální, stimulující krevní oběh, potopudné, diuretické, místně protizánětlivé.
Plody: potopudné, diuretické, projímavé.
Kůra: silně projímavá, vyvolává zvracení (ve větších dávkách), diuretická. Zevně: změkčuje.
Květy: Působí antikatarálně a potopudně, hodí se proto ideálně při horečnatých nachlazeních a chřipce. Pomáhají též při senné rýmě, je však třeba začít je užívat profylakticky k posílení horních cest dýchacích již počátkem roku dříve, než se zvýší pylový spad. Působí místně protizánětlivě, používají se proto do krémů k ošetření kůže a oznobenin. Sbírají se počátkem léta.

Bez černý Toxicita a nežádoucí účinky: Zelené nezralé plody mohou již v malém množství vyvolat zdravotní obtíže, které sušené nebo tepelně zpracované plody v terapeutických dávkách nevyvolávají (ve vyšších dávkách však také vykazují některé nepříjemné vedlejší účinky). Nepřevařená bezová šťáva může vyvolat nevolnost.(183). Květní droga v terapeutických dávkách nemá žádné vedlejší škodlivé účinky. Nadměrné užívání se projevuje celkovými toxickými příznaky se zvracením. Platí to především o příbuzném druhu Sambucus ebulus L. (bez chebdí), který pro obsah glykosidicky vázaného kyanovodíku (sambunigrinu) zapříčiňuje při vyšších dávkách závratě. Vyšší dávky květu než 1,5 g na zápar nebo odvar mohou způsobit dávení, průjmy, polyurii, bušení a bolesti srdce, tlak v nadbřišku, dochází i ke krvácení aj.). Čaj ze samotné kůry se neužívá, protože může vyvolat dávení.

Bez černý Kontraindikace: Žádnou část bezu černého neužívejte, pokud by se stav mohl zhoršit dalším vysušováním. Kůru neužívejte v těhotenství, má silně projímavé účinky.

Užívání

Možnosti užívání bylin:

Nálev – připravené bylinky polijeme vařící vodou – přikryjeme – necháme 5 – 10 minut máčet – nikdy nevařit !!! 
Odvar – byliny vložíme do studené vody – za stálého míchání vaříme stanovenou dobu – odstavíme popř. scedíme 
Zápar – byliny vhodíme do vařící vody – přikryjeme a 5 minut mírně povaříme 
Macerát – byliny zalijeme studenou vodou – necháme 

Popis

Složení: Ibišek květ, jablko plod, aronie plod, ostružina list, čekanka kořen, bezový plod, pomerančová kůra, malina plod, lípa květ, černý bez květ, aroma.
Příprava: 1 sáček přelít 0,2 l vařící vody. Louhovat 10-15 min. Skladovat v suchu při teplotě do 25 °C. Uchovávejte mimo dosah dětí! Výrobek nenahrazuje pestrou stravu.

Ovocná zahrada s lípou a bezem 40g(20x2g)
Ovocná zahrada s lípou a bezem 40g(20x2g)