Gunpowder s Ginkgem 70g

Název

Gunpowder s Ginkgem 70g

Složení

Fotografie

Účinky

Gunpowder s Ginkgem
Složení: Zelený čaj Gunpowder (Camellia sinensis),Ginkgo biloba folium. Tradiční čínský zelený čaj. Při jeho výrobě jsou lístky svinovány do tvaru připomínajícího perlu, což mu dalo druhý název „perlový čaj.“ Gunpowder patří k prvním čínským čajům, které se vyvážely, a to už na počátku 17. stoleti. Když jej dostal darem císař Kchang Si (1661-1722), stal se jedním z jeho nejoblíbenějších čajů. Gunpowder je bohatý na fluorid, který omezuje vznik zubního kazu. Gingo biloba ochrání i před poškozením buněk, které vznikají v rámci degenerativních změn v důsledku stáří. Zázračný jinan pomáhá i při chronických závratích, pískání v uších a při studených končetinách. Užívání: 1 čaj.lžičku přelít 0,2 l vařící vody, vyluhovat 5 min popíjet 2-3 x denně.

Jinan (Ginkgo) list

  • Léčivé účinky: oficiální

Jinan dvoulaločný: Kardiovaskulár: Oficiální - Vzhledem k uvedeným obsahovým látkám list jinanu způsobuje rozšiřování cév, urychluje krevní průtok především v periferní a mozkové oblasti, zabraňuje poškození cév, zlepšuje oběh krve a okysličování, a to hlavně hlouběji ležících středních a menších cév a zvyšuje průtok krve v kapilárách. Nemá přitom žádné vedlejší účinky, zvláště nevyvolává pokles krevního tlaku a neovlivňuje frekvenci srdečních tepů a dechu. Přípravky (injekce, kapky, dražé) se proto používají jako cévní aktivátory (povzbuzující činnost). Hlavní indikace jsou periferní cévní poruchy krevního průtoku jako arteriosklerotická angiopatie, diabetické cévní poškození s nebezpečím gangrény, poškození nikotinem u kuřáků, jako např. zánět vnitřní stěny cév, hormonálně a nervově podmíněné cévní poruchy, astma bronchiale, nedostatečné mozkové prokrvení a nedostatečná výživa následkem sklerózy bez psychických nebo i s psychickými příznaky (některé látky brání poškození mozku z hypoxie) apod. Jak je vidět, terapeutická oblast ginkga se soustřeďuje na zvláštní případy onemocnění, hlavně cévních. Právě proto terapie touto drogou patří výlučně do rukou zkušeného lékaře.

Jinan dvoulaločný: Respirační: Oficiální - Přípravky se užívají i při bronchiálním astmatu.

  • Léčivé účinky: lidové

Jinan dvoulaločný: Kardiovaskulár: Lidové - Droga především rozšiřuje cévy, zvláště v hlavě, takže je vynikajícím preventivním prostředkem proti náhlým příhodám mozkovým, ale i proti infarktu myokardu. Velmi dobré výsledky byly zjištěny při náhle vzniklé hluchotě, při poruchách paměti, při závratích, otocích mozku ale i Alzheimerově chorobě. Droga výborně pomáhá při ischemii (nedokrvení) dolních končetin, ale i jako srdeční antiarytmikum. Další oblastí použití je praskání cév a křečové žíly.

Jinan dvoulaločný: Urogenitál: Lidové - Výtažek z plodů (semen a pecek) se v Číně užívá k léčbě ledvinových infekcí.

Jinan dvoulaločný: Smysly: Lidové - Velmi dobré výsledky byly zjištěny při náhle vzniklé hluchotě. Výtažek z plodů (semen a pecek) se v Číně užívá k léčbě tinitu (hučení a pískání v uších). Hlavní účinek jinanu je v oběhové a cévní oblasti.

Jinan dvoulaločný: Neuropsych.: Lidové - Velmi dobré výsledky byly zjištěny při poruchách paměti, při závratích, otocích mozku ale i Alzheimerově chorobě. Drogu užíváme především na urychlení doléčení po mozkové příhodě (iktus), kde by jinanová droga měla být základem terapie. Dalšími oblastmi použití je například Parkinsonova choroba, hučení v uších, bolesti hlavy, pomatenost, zapomnětlivost, úzkostné stavy. Výtažek z plodů (semen a pecek) se v Číně užívá k léčbě depresí a senility.

Jinan dvoulaločný: Respirační: Lidové - Droga má vynikající účinky protialergické, zejména při astmatu. Výtažek z plodů se v Číně užívá k léčbě tuberkulózy. Výtažek z plodů (semen a pecek) se v Číně užívá k léčbě bronchiálních obtíží.

Jinan dvoulaločný: Ostatní: Lidové vnitřní - Výtažky z listů i ze semene (plodů) mají poměrně široké antibiotické spektrum. Další oblastí použití jsou dekubity (proleženiny) a otoky. Výtažek z plodů (semen a pecek) se v Číně užívá k léčbě otrav.

  • Skupinové účinky dle Lékopisu:

VAZOTONIKUM, antisklerotikum.

Jinan dvoulaločný: Homeopatie: Jinan je u nás z hlediska fytoterapie málo známý a proto je málo známé i jeho homeopatické zpracování. Vzhledem k obsahovým látkám a účinkům je však homeopatické využití jinanu velice žádoucí. Přednost se dává zpracování listů, vzhledem k tomu, že plody jsou daleko vzácnější. Listy, trhané od května nejpozději do konce července, se nakrájejí najemno a dále se zpracovávají lihem 90% podle §3 i §4 v závislosti na obsahu vlhkosti. Po 14 dnech získáme základní esenci D0, která se dále ředí lihem 30% až na potenci D5. V té se pak užívá s dávkováním 3krát denně 15 kapek před jídlem, nejméně 30 dní, ovšem jinak časově neomezeně. Účinek, nebo lépe řečeno dosah účinnosti je u této rostliny obrovský, zejména v těch oblastech lidského těla, které jsou v současné době nejvíce zatěžovány, například cévy a krevní oběh. Jinanová tinktura je navíc také vynikajcím prostředkem pro prevenci infarktů a mozkových příhod.

Jinan dvoulaločný: Prevence: Droga především rozšiřuje cévy, zvláště v hlavě, takže je vynikajícím preventivním prostředkem proti náhlým příhodám mozkovým, ale i proti infarktu myokardu.

Jinan dvoulaločný: Poznámky: Droga s obsahem flavonoidů. Tvoří ji list ze stromu Gingo biloba, který roste v Číně a Japonsku (vzácně i u nás). List obsahuje hlavně flavonové glykosidy. Výtažky z něho se kombinují do přípravků, které rozšiřují cévy, urychlují krevní průtok (hlavně v periferní a mozkové oblasti) a zlepšují krevní cirkulaci. Jako strom je jinan oblíben pro nenásilnou zeleň na jaře, i pro zlatou barvu listů na podzim. Módním trendem jsou dnes léčivé výtažky. Jinan, jehož vznik zařazujeme do doby před nejméně 200 milióny let, zmizel z volné přírody pravděpodobně již před staletími, dochoval se však v zahradách chrámů na Dálném Východě. Je to opadavý jehličnan s oddělenými samčími a samičími odrůdami.
Vlastnosti: Sladká, hořká, adstringentní, neutrální.
Působení: 
Listy: uvolňují cévy, stimulují krevní oběh. Semena: adstringentní, antifugální, antibakteriální.
Užívané části: 
Listy: Listy se používají při chorobách oběhové soustavy - zvláště vhodné jsou pro zlepšení toku krve v mozku. Výzkum prokázal, že ginkgolid může působit stejně účinně jako standardní farmaceutická droga při léčení závažných poruch strečního tepu. Listy se užívají rovněž na hemoroidy, varikózní žíly, a při vředech na dolních končetinách.
Semena: V Číně se tato semena, zvaná paj kou (bai gou), považují za prostředek působící na akupunkturní meridiány ledvin na tradičně se užívají na astmatické obtíže a při prsním kašli provázeném hustým hlenem. Mají též tonizující účinek na močovou soustavu, užívají se proto při inkontinenci a nadměrném močení. Semena lze nalézt pouze na samičích rostlinách.
Použití: 
Listy: Kapalinový extrakt: Extrakt z čerstvých listů se v Evropě podává na léčbu mozkové arteriosklerózy u osob staršího věku a onemocnění periferního oběhu.
Tinktura: Při onemocněních oběhové soustavy je kombinujte s dalšími kardiovaskulárními bylinami, jako je barvínek větší, a při žilních poruchách s komonicí lékařskou.
Nálev: Připravuje se z 50 g sušených listů na 500 ml vody a užívejte při arterioskleróze a varikózních obtížích. Při varikózních vředech a hemoroidech používejte k omývání.
Odvar: Proti astmatu a silnému nebo dlouhodobému kašli jej kombinujte s bylinami jako je ma chuang (ma huang), oman nebo listy morušovníku: 3-4 semena postačí na tři dávky.

Jinan dvoulaločný: Toxicita a nežádoucí účinky: Jinan nemá žádné vedlejší účinky ale vzhledem k tomu, že indikační oblast zahrnují specifická onemocnění, terapie patří výlučně do rukou zkušeného lékaře. Kontraindikace nejsou známy. Stanovené dávky semen nepřekračujte, mohlo by to vést k onemocněním kůže a bolestem hlavy. Byly zaznamenány případy kontaktní dermatitidy po styku s dužinou plodů (k léčebným účelům se nepoužívá). V Austrálii a na Novém Zélandu se nesmí používat.

Zelený čaj Gunpowder (Camellia sinensis)

  • Léčivé účinky: oficiální

Čajovník čínský: GIT: Oficiální - Čaj má lehké obstipační účinky (hlavně po delším vyluhování).

Čajovník čínský: Kardiovaskulár: Oficiální - Jeho katechiny posilují kapiláry (účinek vitamínu P).

Čajovník čínský: Urogenitál: Oficiální - Čaj má diuretické účinky.

Čajovník čínský: Neuropsych.: Oficiální - Čaj odstraňuje únavu, ulehčuje duševní činnost. Obsahuje daleko víc kofeinu než káva, přesto jeho působení na organismus je jiné. Zatím co látky vytvořené v kávě pražením zapříčiňují to, že kofein organismus ihned a skoro dokonale přijímá (je to možno označit za způsob šoku) a potom přes srdce působí na celý organismus, u čaje tento proces brzdí a usměrňují přítomné třísloviny a účinky bývají pomalejší, i když působení kofeinu je tu delší a pomaleji doznívá. Kofein z čaje tedy nepůsobí prostřednictvím srdce, ale zasahuje přímo mozek a CNS. Zlepšuje zjevně koncentrační schopnost člověka a jeho čilost, reaktivitu. Každý, kdo pije čaj pro duševní vzpruhu, měl by ho nechat vyluhovat nejvíc 2 minuty (případně si dát víc čaje). Kdo se při pití obává nespavosti, nechá vyluhovat déle, nikdy však ne déle než 5 minut. Jedním šálkem čaje, který se připravil z 1-2 g čajovníkových lístků, dostaneme do organismu přibližně 0,03-0,06 g kofeinu. Je to tak málo, že hranice ovlivnitelnosti organismu kofeinem by tvořilo při denní spotřebě až 35 šálků.

Čajovník čínský: Ostatní: Oficiální vnitřní - Může sloužit jako antidotum při některých otravách těžkými kovy a alkaloidy.

  • Léčivé účinky: lidové

Čajovník čínský: GIT: Lidové - Neobsahuje-li dlouhým stáním vyluhované nadměrné množství tříslovin, je vhodný při žaludečních obtížích. Čajové třísloviny velmi příznivě ovlivňují zažívací systém, protože umí vázat a odvádět z organismu různé škodliviny a odpadní látky vlastního metabolismu. Nesmíme zapomenout ani na silné adstringentní (svíravé) účinky čaje, kterého tak lze využít jako prostředku protiprůjmového (v tomto případě se užívá déle vařený čaj s vyšším obsahem taninu).

Čajovník čínský: Kardiovaskulár: Lidové - Komplex účinných látek příznivě ovlivňuje cévy - vrací jim pružnost, snižuje příliš vysokou propustnost cévních stěn, rozšiřuje chorobně zúžené cévy a tak napomáhá vyplavování sklerotizujících látek. Čaj zlepšuje krevní oběh. Užívá se v léčbě chorob srdce a krevního oběhu, jakými jsou např. angina pectoris nebo některé nervově podmíněné obtíže, v léčbě a prevenci aterosklerózy. Je velmi vhodným prostředkem k prevenci a léčbě náhlých příhod mozkových a nejrůznějších poruch prokrvení. Nezvyšuje krevní tlak.

Čajovník čínský: Urogenitál: Lidové - Čaj působí zvýšené vylučování moči.

Čajovník čínský: Neuropsych.: Lidové - Neobsahuje-li dlouhým stáním vyluhované nadměrné množství tříslovin, je vhodný při bolestech hlavy.

Čajovník čínský: Respirační: Lidové - Experimentálně bylo zjištěno, že po vypití šálku čaje dochází ke zrychlené výměně vzduchu, protože plíce účinněji pracují, takže dýchání se prohlubuje. Užívá se také při průduškovém astmatu.

Čajovník čínský: Ostatní: Lidové vnitřní - Při pití čaje dochází také ke snižování hladiny kyseliny mléčné v krvi a ve svalech, která se pravidelně vyskytuje v organismu nadměrně zatíženém a unaveném. Užívá se tedy při přepracovanosti, při únavě po těžkých fysických výkonech atd. jako osvěžující prostředek. Užívá se také k doplňující léčbě chorob, doprovázených zvýšenou únavností. Čaj má také zajímavé vlastnosti termoregulační, v zimě zahřívá a v létě příjemně osvěžuje a chladí. Čaj je i znamenitým prostředkem potopudným, zvláště když je podán horký, slazený medem. Pod jeho vlivem dochází i ke zlepšenému vstřebávání vitamínu C, aplikovaného v tabletové formě. Užívá se i při akutních infekčních chorobách. Čaj dovede ochránit před UV zářením při opalování a při léčebném ozařování.

Čajovník čínský: Ostatní: Lidové zevní - Nesmíme zapomenout ani na silné adstringentní (svíravé) účinky čaje, kterého tak lze využít jako kloktadla. Silné čajové klyzma má výrazný desinfekční účinek, zejména v kombinaci s tymiánem.

Skupinové účinky dle Lékopisu:

Čajovník čínský: Homeopatie: Čajovník není využíván výrobci homeopatik. Je to škoda, protože homeopaticky zpracovaný čaj má značné účinky. Homeopatická tinktura se vyrábí následujícím způsobem: Deset gramů černého čaje se na mírném ohni povaří 5 minut ve 20 ml vody. Vzniklá tekutina se procedí a zředí v poměru 1:1 lihem 80%. Tato esence se dále ředí lihem 40% až do potence D2. Toto ředění se užívá stejně jako terapeuticky upravený čaj - především pro správný stav, pružnost, lámavost, léčbu a prevenci cév, pro správný krevní oběh, proti únavě, při poruchách prokrvení apod.

Čajovník čínský: Kosmetika: Stahující maska z čajového výluhu. Silným výluhem fermentovaného čaje nasákneme vatové tampony a značně teplé je přiložíme na obličej na 20 min. Potom omyjeme obličej vlažnou vodou.

Čajovník čínský: Poznámky: Čaj slouží jako povzbuzující poživatina. Čaj obsahuje také značné množství látek s protimikrobiálním působením. Zvláště silné baktericidní účinkykoncentrovaný lihový výtažek z listů čajovníku a tymiánu nebo mateřídoušky, který byl již experimentálně zkoušen při přípravě zavařovacího nálevu. Čajové listy jsou jednou z nejčastěji falšovaných drog. Přidávají se do nich listy z jahod, vrb, borůvek, třešní, černého bezu, ze šípkové růže aj., ale nejobtížněji se odlišují již jednou vyvařené a uměle přibarvené listy (je nutno použít mikrosublimační zkoušku na důkaz přítomnosti kofeinu). Čaj - hlavně čínský - se někdy aromatizuje malou přísadou pravých jasmínových květů (Jasminum odoratissimum L.). Čaj obsahuje daleko víc kofeinu než káva, přesto jeho působení na organismus je jiné. Zatím co látky vytvořené v kávě pražením zapříčiňují to, že kofein organismus ihned a skoro dokonale přijímá (je to možno označit za způsob šoku) a potom přes srdce působí na celý organismus, u čaje tento proces brzdí a usměrňují přítomné třísloviny a účinky bývají pomalejší, i když působení kofeinu je tu delší a pomaleji doznívá. Kofein z čaje takto nepůsobí prostřednictvím srdce, ale zasahuje přímo mozek a CNS. Zlepšuje zjevně koncentrační schopnost člověka a jeho čilost, reaktivitu. Každý, kdo pije čaj pro duševní vzpruhu, měl by ho nechat vyluhovat nejvíc 2 minuty (případně si dát víc čaje). Kdo se při pití obává nespavosti, nechá vyluhovat déle, nikdy však ne déle než 5 minut. Jedním šálkem čaje, který se připravil z 1-2 g čajovníkových lístků, dostaneme do organizmu přibližně 0,03-0,06 g kofeinu. Je to tak málo, že hranice ovlivnitelnosti organismu kofeinem by tvořilo při denní spotřebě až 35 šálků. Správně připravený pravý čaj - tedy nálev z listů čajovníku - (Thea sinensis L.) má výrazné fysiologické účinky, kterých může být účelně využito pro osvěžení i léčbu některých onemocnění. Terapeutický charakter drogy určuje především hlavní alkaloid kofein, příbuzné alkaloidy theofylin a theobromin a rovněž vysoký obsah čajového tanninu. Mnoha laboratorními i klinickými pokusy, a konečně i každodenní praxí bylo prokázáno, že sestava účinných látek v čaji je natolik vyvážená, že se uplatňují prakticky vždy jen příznivé účinky komplexu těchto látek, aniž by došlo k projevům účinků nežádoucích. Čajové třísloviny zase velmi příznivě ovlivňují zažívací systém, protože umí vázat a odvádět z organizmu různé škodliviny a odpadní látky z vlastního metabolismu. Komplex účinných látek dále příznivě ovlivňuje cévy - vrací jim pružnost, snižuje příliš vysokou propustnost cévních stěn, rozšiřuje chorobně zúžené cévy a tak napomáhá vyplavování sklerotizujících látek. Dochází také ke snižování hladiny kyseliny mléčné v krvi a ve svalech, která se pravidelně vyskytuje v organismu nadměrně zatíženém a unaveném. Čaj má také zajímavé vlastnosti termoregulační, v zimě zahřívá a v létě příjemně osvěžuje a chladí. Experimentálně bylo zjištěno, že po vypití šálku čaje dochází ke zrychlené výměně vzduchu, protože plíce účinněji pracují, takže dýchání se prohlubuje. Čaj je i znamenitým prostředkem potopudným, uvláště když je podán horký, slazený medem. Nesmíme zapomenout ani na silné adstringentní (svíravé) účinky čaje, kterého tak lze využít jako kloktadla, či jako prostředku protiprůjmového. Čaj obsahuje také značné množství látek s protimikrobiálním působením. Zvláště silné baktericidní účinky má koncentrovaný lihový výtažek z listů čajovníku a tymiánu nebo mateřídoušky, který byl již experimentálně zkoušen při přípravě zavařovacího nálevu. Čaj má i další příznivé vlastnosti - působí zvýšené vylučování moči, zlepšuje krevní oběh a pod jeho vlivem dochází i ke zlepšenému vylučování vitamínu C, aplikovaného v tabletové formě. Pokusíme-li se shrnout příznivé účinky čaje, vidíme, že čajový nálev může sloužit jako adjuvantní, čili podpůrné léčivo u celé řady nemocí: jako osvěžující prostředek, doplňující léčbu chorob, doprovázených zvýšenou únavností, dále pak v léčbě chorob srdce a krevního oběhu, jakými jsou např. angina pectoris nebo některé nervově podmíněné obtíže, v léčbě a prevenci aterosklerózy, ale také při průduškovém astmatu, při akutních infekčních chorobách, v léčbě průjmových onemocnění, při přepracovanosti, při únavě po těžkých fysických výkonech atd. Zvláště působivé jsou kombinace pravého čaje s bylinnými nálevy a odvary. Připravují se obvykle spojením (slitím) čajového a bylinného výluhu v poměru 1:1 až 1:2. Méně často se spařuje již předem připravená čajo-bylinná směs.

Fermentace čaje
O možnostech léčebného využití pravého čaje.
Několik vyzkoušených a osvědčených kombinací:
Průjem: Koncentrovanější čajový nálev spojit s odvarem sušených borůvek.
Žaludeční obtíže: Obvyklou formou připravit nálev ze směsi 2 dílů třezalky, 2 dílů dobromysli, 1 dílu kořene anděliky, a ten spojit v poměru 1:1 s čajovým nálevem.
Respirační choroby: 3 díly květu podbělu, 2 díly mateřídoušky, 1 díl jitrocele - připravit nálev a ten spojit v poměru 2:1 s čajovým nálevem.
Nemoci srdce, cév a krevního oběhu: 2 díly květu hlohu s listem, 2 díly meduňky, 1 díl srdečníku - připravit nálev a spojit jej s čajovým nálevem v poměru 1 1/2:1, do hotového čaje nakapat 20 kapek kozlíkové tinktury na šálek výluhu.
Ochrana před UV zářením: Smíchat čajový a heřmánkový nálev v poměru 1 1/2:1/2. Před vystoupením na prudké slunko se nejprve umýt studenou vodou a potom uvedenou čajovou směsí. Neutírat! Pokud již došlo ke slunečním spáleninám, přikládat studené obklady z uvedené směsi.
Vlastnosti: Zelený/oolong: hořkosladká, vysušující, chladivá.
Černý: hořkosladká, vysušující, zahřívající.
Působení: Stimulační, adstringentní, antioxidační, antibakteriální, diuretické. Některé odrůdy snižují hladinu cholesterolu v krvi. U zeleného čaje byly objeveny protinádorové vlastnosti.
Listy: K výrobě zeleného čaje se mladé, čerstvé listy a listové pupeny praží na pánvi a pak se stáčejí nebo suší. Čaj oolong se připravuje z čerstvých listů zavadnutím na slunci, mírným hnětením a posléze částečnou fermentací. Černý čaj je plně fermentovaná odrůda.

Zelený čaj: Bohatý na fluorid, může snižovat riziko vzniku zubního kazu. Je rovněž užitečný při poštípání hmyzem a k zastavení krvácení. Ukázalo se, že tento čaj je účinný proti rakovině žaludku a kůže a pro zvýšení imunity organismu.

Čaj oolong: Některé druhy, jako je Pchu-ercvh (Pu erh), jsou zvláště účinné při snižování hladiny chlosterolu po pozření tučných pokrmů. Japonské výzkumy naznačují, že čaj oolong může snižovat vysoký krevní tlak a omezovat riziko onemocnění tepen.

Černý čaj: Černý čaj se hojně pije v Evropě, Indii a Severní Americe. Je bohatý na taniny a má vysoce svíravé účinky, je proto zvláště vhodným prostředkem při průjmu.

Použití: 

Zelený čaj:
Nálev: Pijte po jídle, pomáhá při ochraně proti zubnímu kazu.
Zábal: Lístky zeleného čaje přiložte na kousnutí hmyzem, snížíte svědění a zánět.
Obklad: Použijte polštářek ze složené gázy, smočený ve slabém zeleném čaji, jako nouzové ošetření první pomoci k uklidnění krvácejícího říznutí a škrábnutí.

Čaj oolong:
Nálev: Pijte po tučných jídlech, snížíte hladinu cholesterolu a předejdete onemocnění tepen.

Černý čaj:
Nálev: Silný nálev z obyčejného čaje (2 čajové lžičky na šálek vroucí vody, bez mléka a cukru) je vhodný při průjmu, otravě jídlem či úplavici. Nálev je rovněž tradičním kantonským prostředkem proti kocovině.
Zábal: Použité sáčky přikládejte jako zábal na unavené oči. Vlhké čajové lístky mohou zmírnit kousnutí hmyzem.
Omývání: Slabý odvar použijte jako chladivou koupel na sluneční spáleniny.

Čajovník čínský: Toxicita a nežádoucí účinky: Mnoha laboratorními i klinickými pokusy, a konečně i každodenní praxí bylo prokázáno, že sestava účinných látek v čaji je natolik vyvážená, že se uplatňují prakticky vždy jen příznivé účinky komplexu těchto látek, aniž by došlo k projevům účinků nežádoucích. Jeho nadměrné pití škodí srdci. Podávání čaje i ve větších dávkách nemá vedlejší účinky jako např. u kávy.

Čajovník čínský: Kontraindikace: Určitou kontraindikací delšího podávání větších dávek čaje je těžká forma zácpy. Lidé trpící srdeční arytmií, těhotné ženy a kojící matky by měli omezit příjem čaje na maximálně dva šálky denně, protože vyšší dávky alkaloidů typu kofeinu mohou vést ke zvýšení srdeční frekvence. Lidé se žaludečními vředy by se měli vyvarovat nadměrné spotřeby čaje, protože jeho hořká chuť může stimulovat produkci kyselých žaludečních šťáv.

Užívání

Užívání: 1 čaj.lžičku přelít 0,2 l vařící vody, vyluhovat 5 min popíjet 2-3 x denně.

Možnosti užívání bylin:

Nálev – připravené bylinky polijeme vařící vodou – přikryjeme – necháme 5 – 10 minut máčet – nikdy nevařit !!! 
Odvar – byliny vložíme do studené vody – za stálého míchání vaříme stanovenou dobu – odstavíme popř. scedíme 
Zápar – byliny vhodíme do vařící vody – přikryjeme a 5 minut mírně povaříme 
Macerát – byliny zalijeme studenou vodou – necháme 

Vnitřní užití:
Zvláště působivé jsou kombinace pravého čaje s bylinnými nálevy a odvary. Připravují se obvykle spojením (slitím) čajového a bylinného výluhu v poměru 1:1 až 1:2. Méně často se spařuje již předem připravená čajo-bylinná směs.
Čaj můžeme kombinovat do nejrůznějších směsí a prakticky vždy se tím jejich účinnost vylepší nebo se alespoň zvýrazní chuť.
Na závěr pár slov o správné přípravě čajového nálevu: Pro léčebné využívání je vhodnější tzv. zelený čaj, který má výraznější fysiologické účinky. Tento čaj není fermentován, jeho lístky jsou sušeny přímo, proto si zachovávají původní barvu a poskytují nálev zlatové, světlé barvy. Zelený čaj je dosud u nás dostupný pouze ojediněle, což je bezesporu škoda. Běžně je dostupný tzv. černý čaj, jehož lístky prodělaly před usušením fermentaci, tj. kvasný postup s využitím přirozeného tepla, takže se částečně zapařily a pak byly dosušeny. Fermentované lístky jsou černé a poskytují čaji osobitou vůni a nálevu typicky načervenalou barvu a chuť, na jakou jsme zvyklí. Fermentací ovšem dochází k odbourání či přeměně některých látek, takže účinky tohoto čaje jsou poněkud nižší.
Čaj se zásadně spařuje, a to nejlépe v porcelánových nádobách. Vyluhování zeleného čaje je zcela krátké, asi 2 minuty, černý čaj se má vyluhovat déle, asi 5 minut. Pro přípravu čaje se nehodí sítka či nádoby z plastických hmot, protože ty jej připravují o jemné aroma. Kovové nádoby a sítka také nejsou příliš vhodné, protože způsobují nežádoucí oxidaci. Spaření a vyluhování má proto proběhnout v porcelánové nebo smaltované nádobě a se sítkem, nejlépe nerezovým, může být čaj ve styku pouze při rychlém přelévání do šálků. Doba vyluhování má být dodržena, protože při delším vyluhování dochází k přechodu většího množství tříslovin do nálevu, který je potom trpký. Takový nálev je však vhodný pro léčebné použití formou kloktadla nebo protiprůjmového prostředku apod. Použití nálevových sáčků je sice praktické, ale do výluhu přecházejí i nepříliš žádoucí látky z použitého papíru, takže gurmán tímto způsobem čaj rozhodně připravovat nebude. A ještě něco: v Číně se čaj podává zásadně neslazený, aby se nepřekrývala jeho jemná chuť.
Běžně se připravuje z 1 kávové lžičky na šálek vody. Po spaření vroucí vodou se nesmí vyluhovat déle než 4-5 minut. Rozhodně se nesmí vařit, protože by vyprchal kofein. Osoby s citlivým žaludkem jej snášejí lépe než kávu.
Podává se nálev, jehož vyluhování trvá u zeleného čaje 2 minuty, u čaje oolong 3 minuty a u černého čaje 4 minuty. Pravý čaj se připravuje asi z poloviny hmotnostního množství klasické bylinné směsi.
Čaj proti průjmům necháváme vyluhovat zhruba dvojnásobnou dobu nebo i déle. Počítejme ovšem s tím, že bude trpký. Obvykle podáváme 2 až 3 šálky denně.
Nejúčinnější lékovou formou je tinktura, zvláště pokud je připravována demacerací. Tinkturu dávkujeme 30 až 35 kapek podle potřeby, ale většinou vícekrát denně.
S úspěchem se používají tak čajová klyzmata.

Popis

Gunpowder s Ginkgem 70g
Gunpowder s Ginkgem 70g