Ginger tea prohřívající 40g(20x2g)

Název

Ginger tea prohřívající 40g(20x2g)

Složení

Fotografie

Účinky

Lahodný ovocný čaj s chutí a vůní zázvoru, citronu a medu. Prohřívající účinek zázvoru je znám již od středověku. Účinné látky obsažené v zázvoru podporují zdravé zažívání, povzbuzují krevní oběh a přispívají k čištění organismu. Doporučujeme hlavně v zimních měsících. Složení: jablko plod, citronová tráva(lemongrass), zázvor kořen, máta nať, aronie plod, ibišek květ, anýz plod, rybíz černý plod, aroma. 

  • Léčivé účinky: oficiální

Zázvorovník lékařský: GIT: Oficiální - Zázvor se uplatňuje jako prostředek zvyšující chuť k jídlu.

Zázvorovník lékařský: Ostatní: Oficiální vnitřní - Zázvor se uplatňuje jako chuťové i čichové korigens.

Zázvorovník lékařský: Ostatní: Oficiální zevní - Droga patří mezi silicová aromatická akria.

  • Léčivé účinky: lidové

Zázvorovník lékařský: GIT: Lidové - Zázvorové víno svařené s kmínem mírní žaludeční a břišní bolesti. Zázvor podporuje trávení. Vnitřní použití zázvoru vychází především z prastarých praktik indické ayurvédy. Uplatňuje se při léčbě zažívacího ústrojí, zlepšuje trávení, zvyšuje chuť k jídlu a povzbuzuje celkově metabolismus. Pomáhá při nadýmání a kolikovitých bolestech. V čínské medicíně se užívá při průjmech.

Zázvorovník lékařský: Kardiovaskulár: Lidové - Zlepšuje periferní cirkulaci krve. Užívá se při chladných končetinách.

Zázvorovník lékařský: Urogenitál: Lidové - Zázvor se užíval i jako afrodisiakum.

Zázvorovník lékařský: Neuropsych.: Lidové - Při ochrnutí jazyka se žvýká kousek zázvoru. Zázvor pomáhá při kinetóze.

Zázvorovník lékařský: Celkové metabolické účinky: Lidové - Zázvor povzbuzuje celkově metabolismus.

Zázvorovník lékařský: Respirační: Lidové - Zázvor pomáhá při plicních infekcích. V čínské medicíně se užívá při kašli a nachlazení. Zázvor je antiseptický, protihorečnatý a protizánětlivý, takže výborně poslouží zázvorový čaj jako prevence chřipkových onemocnění (zejména u střevní chřipky jsou výsledky velmi dobré). Jestli jste prochladli na zimní vycházce nebo na zahrádce, ponořte nohy do horké vody s přídavkem zázvorové šťávy, napařte, zabalte a chvíli odpočívejte. Nachlazení se vám vyhne velkým obloukem. Pokud už se stalo a trápí vás rýma nebo kašel, zázvorová koupel a pití čaje vás brzy těchto neduhů zbaví.

Zázvorovník lékařský: Ostatní: Lidové vnitřní - Navozuje pocení (diaforetikum), snižuje hladinu cholesterolu v krvi, brání kinetóze (cestovní nevolnosti). Proti kinetóze se volně prodávají tablety vyrobené ze zázvoru. V čínské medicíně se užívá při celkové vyčerpanosti a nedostatku energie.

Zázvorovník lékařský: Ostatní: Lidové zevní - Zázvor je typickou zahřívací drogou, lze ji s úspěchem použít zevně i vnitřně. Horké zázvorové obklady přikládáme na šíji při jejím ztuhnutí, při bolestech za krkem apod. Obklad přikládáme do dvojího vychladnutí, to znamená, že po vychladnutí prvého přikládáme obklad druhý. Celá procedura trvá zhruba půl hodiny. Potom je vhodné na uvolněnou šíji aplikovat masáž, případně chiropraktické rovnání páteře. Přirozeně lze obklady provést i kdekoli jinde na těle.

  • Skupinové účinky dle Lékopisu:

Zázvorovník lékařský: Homeopatie: Do obrazu léku ZINGIBER patří především naprosté selhání všech ledvinových funkcí, dále stavy zesláblosti trávicího ústrojí, pohlavního ústrojí a trávicích orgánů. Zvláštní je, že nemocní často nesnášejí chléb. Nemocný je obyčejně dýchavičný, píchá jej na pravé straně, zejména pak v noci. Ráno se dostavuje hojné vykašlávání hlenu, sucho v ústech, žízeň, polykací obtíže, zánět konečníku, zanícené hemoroidy. Objevuje se nesnesitelné svědění v nose, pocit ucpání a suchosti, dále pak překyselení žaludku.

Zázvorovník lékařský: Poznámky: Zázvor se uplatňuje hlavně jako kořenina. V některých oblastech se z něho vaří pivo. Často se používá v potravinářství (je i složkou známého koření karí). V pravlasti zázvoru, Indii, je nazýván zázvor sringavera. Do stejné skupiny drog patří ještě oddenek citvárový, označovaný i jako kurkumový citvárový, zedoárový (viz heslo): pochází z rostliny Curcuma zedoaria Roscoe a oddenek galganový - Radix (Rhizoma) galganae z rostliny Alpinia officinarum Hance (Zingiberaceae). Obsahuje hlavně silice (asi 1% přibližně stejného složení), flavonoidy a třísloviny. Drogy slouží jako stomachikum-aromatikum a karminatívum. V čajovinových směsích se vyskytují celkem ojediněle (Radix galganae v tzv. švédských kůrách), uplatňují se jejich tekuté lékové formy: např. Radix zedoriae v Tinctura amara a Tinctura aloe composita a Radix galganae v Tinctura aromatica. Galganový kořen je oblíbeným kořením indonézské kuchyně. Do této skupiny drog patří i oddenek (kořen) kurkumový (viz heslo).
Zázvor jako koření
Zázvor se dá použít do sladkých i slaných pokrmů. Má jemně kořeněnou, velice příjemnou chuť připomínající citróny s nádechem vůně exotických květin.
Příprava většiny jídel asijské kuchyně je bez zázvoru nemyslitelná, je součástí i kari koření. Bez zázvoru by se neobešli ani výrobci likérů. V Anglii se z něj dělá zázvorové pivo, oblíbená zázvorová limonáda, v některých částech světa se pije zázvorový čaj. Kandované oddenky zázvoru jsou známou pochoutkou v Asii, u nás známe zázvorové sušenky.
Správný výběr: základ úspěchu. Při nákupu oddenků zázvoru si všimněte, nejsou-li zavadlé – jedině v čerstvém stavu si totiž zachovají chuť a vůni. Omyté je zkuste po oloupání jemně nastrouhat a přidat do různých pokrmů: do rýže, nudlí, do smažených pokrmů z kuřecího masa, do „číny“ a všude tam, kde jste zvyklí používat kari. Zásadou je nedávat víc jak jednu kávovou lžičku zázvoru na čtyři porce připravovaného jídla. Zajímavě ochutíte jemně nastrouhaným zázvorem také saláty a zálivky. Dobrou a chutnou kořenicí směsí do pokrmů je zázvor v kombinaci s citrónem, česnekem, feferonkami, paprikou nebo sojovou omáčkou. Nebojte se experimentovat a přidat ho do omáček, polévek (například květáková polévka získá výraznější chuť), do dušené zeleniny – záleží jen na vaší fantazii. Ze sladkých jídel ho můžete přidat do perníku, sušenek i do svařeného vína.
Vlastnosti: štiplavá, horká, suchá.
Působení: Stimuluje krevní oběh, uvolňuje periferní cévy, podporuje pocení, usnadňuje vykašlávání, zabraňuje zvracení, antispasmodická, karminativní, antiseptická. Místně: zvyšuje prokrvení.
Čerstvý kořen: V Číně se čerstvý kořen, šeng ťiang (sheng jiang), používá převážně jako diaforetikum a expektorans při nachlazeních a chřipkách. Opéká se také v horkém popelu a používá při průjmu nebo k zástavě krvácení. Západní léčitelé jednak předepisují čerstvý kořen při chřipkách a jednak jej považují za vhodný stimulans oběhové soustavy.
Éterický olej: Ve Francii se stále předepisuje nakapaný na kostku cukru při plynatosti a horečkách a k povzbuzení chuti k jídlu. Olej lze přidávat do masážních prostředků při revmatických bolestech a poranění kostí.
Sušený kořen: V Číně se sušenému kořenu říká kan ťiang (gan jiang) a používá se hlavně k zahřátí a stimulaci žaludku a plic. Účinně též obnovuje jang. Na Západě se používá při cestovní nevolnosti a současné pokusy ukázaly, že jej lze s úspěchem použít i při silné nevolnosti v těhotenství.
Odvar: Při nachlazení a katarech vhoďte do konvičky s vodou 1-2 plátky a 10 minut mírně vařte. Můžete přidat špetku pepře.
Tinktura: Na přípravu zahřívajícího prostředku pro oběhovou soustavu použijte 2-10 kapek na jednu dávku. Je vhodná rovněž při nadýmání, poruchách trávení a nevolnosti.
Éterický olej: Masážní olej: Pro použití při revmatismu a ústřelu přidejte do 25 ml mandlového oleje 5-10 kapek zázvorového. Dobře se doplňuje s jalovcovým nebo eukalyptovým olejem.
Olej: Při nadýmání, menstruačních křečích, nevolnosti nebo žaludečních potížích přidejte 1-2 kapky na kostku cukru nebo půl čajové lžičky medu.
Tobolky: Před cestou užijte proti cestovní nevolnosti 1-2x 200 mg tobolky. V těhotenství užívejte proti ranní nevolnosti max. 1 g na dávku.
Odvar: Číňané užívají sušený zázvor v kombinaci s dalšími bylinami jako regenerační prostředek pro jang nebo energii sleziny, při plném břiše, nevolnosti a nadbytku hlenu.

Zázvorovník lékařský: Toxicita a nežádoucí účinky: Jelikož zázvorové hořčiny jsou poměrně silné, zacházíme s drogou obezřetně, zvláště pak při vnitřním použití. Pokud je žaludek již horký a silně stimulovaný, jako je tomu u peptických vředů, neužívejte zázvor ve velkém množství. Na počátku těhotenství užívejte zázvor obezřetně, i když v předepsaných dávkách jej lze užívat bezpečně.

Zázvorovník lékařský: Kontraindikace: Kontraindikací jsou žaludeční, dvanácterníkové a střevní vředy, colitida, Crohnova choroba, těhotenství, kojení a nižší dětský věk.

Užívání

Možnosti užívání bylin:

Nálev – připravené bylinky polijeme vařící vodou – přikryjeme – necháme 5 – 10 minut máčet – nikdy nevařit !!! 
Odvar – byliny vložíme do studené vody – za stálého míchání vaříme stanovenou dobu – odstavíme popř. scedíme 
Zápar – byliny vhodíme do vařící vody – přikryjeme a 5 minut mírně povaříme 
Macerát – byliny zalijeme studenou vodou – necháme 

Popis

Složení: jablko plod, citronová tráva(lemongrass), zázvor kořen, máta nať, aronie plod, ibišek květ, anýz plod, rybíz černý plod, aroma.
Příprava: 1 sáček přelít 0,2l vařící vody. Louhovat 10-15 min. Skladovat v suchu při teplotě do 25 °C. Uchovávejte mimo dosah dětí! Výrobek nenahrazuje pestrou stravu.

Ginger tea prohřívající 40g(20x2g)
Ginger tea prohřívající 40g(20x2g)