Dětský ovocný s lípou 40g(20x2g)

Název

Dětský ovocný s lípou 40g(20x2g)

Složení

Fotografie

Účinky

100% přírodní ovocný čaj pro děti bez aromatických přísad s vůní a chutí šípků a květů lípy. Obsahuje velké množství vitamínu C. Čajík vhodný díky lipovému květu nejen při nachlazení. Složení: šípek plod, rooibos, jablko plod, anýz plod, rybíz černý plod, lyofilizovaná jahoda plod, lípa květ, fenykl plod, aronie plod. 

  • Léčivé účinky: oficiální

Lípa velkolistá: GIT: Oficiální - Experimentálně se potvrdily spasmolytické a žlučopudné účinky drogy. V jaterním parenchymu se aktivizuje tvorba žluče a působením na hladké svalstvo žlučových cest a Odiho sfinkteru se zlepšuje její odtok do dvanácterníku. Současně se uvolňují spasmy v celém trávicím traktu a snižuje se napětí v periferních tepnách. Květ lípy podpůrným vlivem na vylučování žaludeční šťávy zrychluje trávení, proto se přidává do stomachických čajovin. Tvoří složku laxativních a žaludečních čajovin, užívá se jako stomachikum. Do čajovin regulujících trávení se mísí s kořenem lékořice, anděliky, kostivalu a s puškvorcem.

Lípa velkolistá: Urogenitál: Oficiální - Droga zrychlením průtoku krve ledvinami zvyšuje diurézu. Na zvýraznění močopudného působení se obvykle přidávají synergicky působící drogy (tvoří složku diuretických čajovin).

Lípa velkolistá: Neuropsych.: Oficiální - Sedativní účinky se využívají při nervovém předráždění, nespavosti a při exhaustivních stavech. V této indikaci se doporučuje i v pediatrické a v geriatrické praxi. Droga je součástí nervových čajovin. Čaj se užívá při neurastenii. Sedativní působení se zvýší, když se květ smísí s listem meduňky, plody hlohu, kořenem kozlíku nebo šišticemi chmele.

Lípa velkolistá: Celkové metabolické účinky: Oficiální - Tvoří složku čajovin užívaných při revmatismu a metabolických čajovin. Vhodný je do metabolických čajovin ve směsi s kořenem pampelišky a pýru, natí řebříčku a violky trojbarevné a s kůrou krušiny.

Lípa velkolistá: Respirační: Oficiální - Užívá se při katarech dýchacích cest a horečkovitých onemocněních, při chorobách z nachlazení jako je chřipka, kašel, bronchitídy, angíny. Pro obsah slizu ulehčuje a potlačuje suchý kašel (sliznici nosohltanu chrání před dráždivými vlivy). Hlavní použití spočívá v přípravě čajů proti kašli, nachlazení, chřipce.

Lípa velkolistá: Ostatní: Oficiální vnitřní - Potopudný účinek vyvolávají flavonoidy a volná kyselina p-kumarová, přičemž se však nepředpokládá jejich přímé působení na potní žlázy, ale působení prostřednictvím vegetativních nervových drah, kterými se reguluje transpirace. Potopudné působení se zjistilo i při zevní aplikaci (nař. ve formě koupele). Přes to, že někteří autoři diaforetický účinek zpochybňují, nesporná je účinnost drogy při horečnatých chřipkových onemocněních. Diaforetický účinek se v praxi zesiluje přidáním květů černého bezu, úborů heřmánku, natě violky trojbarevné, listy maliny apod. Droga působí i protizánětlivě. Přidává se do mnoha čajovin jako korigens chuti i vůně. Užívá se při horečkovitých onemocněních.

Lípa velkolistá: Ostatní: Oficiální zevní - Odvar se užívá na kloktání, do ústních vod a ke koupání. Na přípravu kloktadla se přidávají drogy: Folium salviae a Flos millefolii. Užívá se i při angínách.

  • Léčivé účinky: lidové

Lípa velkolistá: GIT: Lidové - Dříve se lipový květ užíval proti bolestem žaludku a při zažívacích obtížích. Lipový čaj odstraňuje nevolnost. Droga má mírný účinek žlučopudný (choleretikum). Reguluje tvorbu žaludečních a střevních šťáv. Její podávání je plně namístě při křečovitých bolestech v oblasti GIT a při porušené funkci žlučníku.

Lípa velkolistá: Kardiovaskulár: Lidové - Dříve se lipový květ užíval při srdečních křečích.

Lípa velkolistá: Urogenitál: Lidové - Droga má mírný účinek močopudný (diuretikum). Reguluje tvorbu žaludečních a střevních šťáv. Její podávání je plně namístě při křečovitých bolestech v oblasti močových cest.

Lípa velkolistá: Neuropsych.: Lidové - Droga má mírný účinek uklidňující (sedativní).

Lípa velkolistá: Respirační: Lidové - Lipový květ se užívá při kašli a zahlenění. Jeho podávání je plně namístě při chorobách z nachlazení.

Lípa velkolistá: Ostatní: Lidové vnitřní - Šťáva z lípy se užívala proti vypadávání vlasů. Čaj se pije při chloróze. Lipový květ se užívá jako potopudný prostředek. Užívá se jako spasmolytikum.

Lípa velkolistá: Ostatní: Lidové zevní - Pro aerofytoterapii, neboli léčbu inhalací, je maximálně vhodný lipový list, který nepodněcuje alergické reakce. Inhalační aplikaci lipového listu volíme například při rychlém nástupu horečky, třeba při chřipce. Ruští autoři dokonce uvádějí možné zlepšení určitých podob astmatu pomocí těchto inhalací.

  • Skupinové účinky dle Lékopisu:

Lípa velkolistá: Homeopatie: Homeopatické zpracování lipového květu není obvyklé, ale právě různé možnosti použití této drogy činí homeopatické zpracování nanejvýš žádoucím. Mimo jiné i pro zajímavý obsah stopových prvků a možnost přidávat prostředky z lipového květu do tinktur. Výchozí surovinou je dokonale usušený květ. Ten se co nejjemněji rozmělní a zpracovává podle §4 lihem 90% na základní esenci D0. Dále se ředí až na potenci D7 lihem 40%. Užívají se potence D3, D5 a D7, které se volí individuálně podle povahy nemoci a stavu nemocného. Obecně se ale užívá potence D3 s dávkováním 3krát 15 kapek, před jídlem. Tinktura z lipového květu se užívá jako květ v alopatii, ale hlavně zjednodušuje aplikaci a umožňuje přidávání prostředků z lipového květu do směsi různých tinktur.

Lípa velkolistá: Kosmetika: Příznivý účinek lipového nálevu na vlasy je dávno známý.50 g sušeného nebo čerstvého lipového květu přelijeme 1 l teplé vody a necháme 30 min. vyluhovat. Výluh podle potřeby zředíme. Po této koupeli a vysušení jsou vlasy jemné, pružné, lesklé a mají medovou vůni. Extrakty z lipového květu se dnes přidávají do krémů, koupelových přísad a do výrobků pro ústní i vlasovou kosmetiku, protože chrání choulostivou pokožku před infekčním onemocněním. V poslední době se vyrábějí i stabilizované extrakty pro kosmetický průmysl.

Lípa velkolistá: Poznámky: Odvar se užívá jako kosmetikum (vhodné hlavně pro lidi zaměstnané v prašném prostředí - čistí pokožku a tváři dodává jemný zlatistý nádech). Měkké lipové dřevo je výborné na řezbářské práce a uhlí (Carbo tiliae) má široké léčebné upotřebení (proti nadýmání, při hyperaciditě, jako detoxikans, lidově při žlučníkových a jaterních onemocněních). Kdysi bylo složkou střelného prachu a zasýpaly se s ním rány a kožní vyrážky. Šťáva z lípy, natíraná na hlavu, nejen brání vypadávání vlasů, ale podporuje i vzrůst nových. Tatáž šťáva natíraná za tepla rozhání otoky. Odvar vnitřní lipové kůry v octě hojí prašivinu a hnisavé strupy. Listí utlučené a přiložené na oteklé nohy, rozhání otok. Vyplachování úst odvarem s lipového listí hojí u malých dětí osutiny a vředy v ústech.

Lípa velkolistá: Toxicita a nežádoucí účinky: Při užívání v terapeutických dávkách nemá droga žádné vedlejší škodlivé účinky, proto se ordinuje v pediatrické i geriatrické praxi. Většina nemocných toleruje i dlouhodobé podávání. Květ je však značně alergotropní, a proto je zcela zásadně kontraindikováno podávání formou inhalací. K inhalacím se užívá pouze list.

Užívání

Možnosti užívání bylin:

Nálev – připravené bylinky polijeme vařící vodou – přikryjeme – necháme 5 – 10 minut máčet – nikdy nevařit !!! 
Odvar – byliny vložíme do studené vody – za stálého míchání vaříme stanovenou dobu – odstavíme popř. scedíme 
Zápar – byliny vhodíme do vařící vody – přikryjeme a 5 minut mírně povaříme 
Macerát – byliny zalijeme studenou vodou – necháme 

Popis

Složení: šípek plod, rooibos, jablko plod, anýz plod, rybíz černý plod, lyofilizovaná jahoda plod, lípa květ, fenykl plod, aronie plod.
Příprava: 1 sáček přelít 0,2l vařící vody. Louhovat 15 min. Skladovat v suchu při teplotě do 25 °C. Výrobek nenahrazuje pestrou stravu.Bez aromatických přísad

Dětský ovocný s lípou 40g(20x2g)
Dětský ovocný s lípou 40g(20x2g)