Dětský ovocný s heřmánkem 40g(20x2g)

Název

Dětský ovocný s heřmánkem 40g(20x2g)

Složení

Fotografie

Účinky

100% přírodní ovocný čaj pro děti bez aromatických přísad s vůní a chutí šípků a květů heřmánku. Obsahuje velké množství vitamínu C. Heřmánek uklidňuje a bez černý snižuje horečku. Složení: šípek plod, rooibos, jablko plod, bez černý květ, anýz plod, ostružina list, rybíz černý plod, heřmánek květ, lyofilizovaná jahoda plod.

  • Léčivé účinky: oficiální

Heřmánek lékařský: GIT: Oficiální - Kombinace antiflogistických a celkově protizánětlivých vlastností drogy se využívá při žaludečních a střevních chorobách. Droga se pro inhibiční vliv azulenů na tvorbu endogenního histaminu může používat jako pomocný lék při vředové chorobě žaludku. Kojencům se přidává do mléka 1 lžička záparu. Starším dětem je možno při trávicích obtížích podat kombinaci drogy s: Radix angelicae, Fructus foeniculi, Fructus carvi, Folium menthae piperitae aj. Když je ve střevech zničená bakteriální mikroflóra (kvasná nebo hnilobná střevní dyspepsie) a musí se znovu obnovit, doporučuje se pít neslazený heřmánkový čaj.

Heřmánek lékařský: Imunitní: Oficiální - Protože některé složky silice snižují koncentraci serotoninu a bradykininu, droga se ordinuje jako protialergický lék s celkovým i lokálním působením. Přidává se do čajovin při bronchiálním astmatu a při alergických reakcích na kůži. Zevně se aplikuje na alergodermatózy i alergické konjunktivitídy, při alergické senné rýmě v podobě nosního oleje. Experimentálně bylo zjištěno, že nejúčinnější je intramuskulární podání silicovitých látek. Zevně se aplikuje na alergodermatózy.

Heřmánek lékařský: Kůže: Oficiální - Užívá se na omývání mokvajících ekzémů. Droga působí hojivě i po fyzikálním poškození - termickém, ionizačním apod. Její antiflogistické působení se terapeuticky využívá při popáleninách I. a II. stupně. Účinné azulenové látky působí při sekundární infekci detoxikačně na bakteriální toxiny a snižují bolest u dysestezie. Protizánětlivé účinky drogy jsou však slabé na terapeutické zvládnutí popálenin III. stupně. Kombinace antiflogistických a celkově protizánětlivých vlastností drogy se využívá při infikovaných poškozeních kůže.

Heřmánek lékařský: Ostatní: Oficiální zevní - Kombinace antiflogistických a celkově protizánětlivých vlastností drogy se využívá při zánětlivých onemocněních ústní dutiny a hltanu, dále pak při infikovaných poškozeních sliznic a kůže. Droga heřmánku léčivě působí i na záněty očních spojivek a sliznic rodidel. Zevně se heřmánek aplikuje na alergické konjunktivitídy, při alergické senné rýmě v podobě nosního oleje. Podle nových výzkumů má heřmánek údajně schopnost inaktivovat bakteriální jedy. To vysvětluje, že heřmánek má při infekčních chorobách všeobecné pozitivní účinky, to vysvětluje také, proč jsou heřmánkové páry účinné při onemocnění průdušek a vedlejších nosních dutin.

  • Léčivé účinky: lidové

Heřmánek lékařský: GIT: Lidové - Zápar působí proti nadýmání, křečím, bolestem žaludku a různým jiným bolestem břicha i proti bolestivým průjmům. Heřmánek je "všelékem" zvláště pro malé děti. V každé rodině by měl být podáván heřmánkový čaj především při křečích a bolestech v bříšku. Protikřečové účinky je možno úspěšně využít při akutních žaludečních potížích. Přináší rychlou úlevu, uklidní žaludek a po krátkém ošetření je akutní žaludeční porucha odstraněna. Odvar se užívá při i při žaludeční a střevní kolice. Malým dětem je dobré přidat několik zrnek fenyklu nebo anýzu, dospělým trochu máty peprné. Heřmánkový květ (sbíraný před úplným rozkvětem!) výborně působí v léčbě zánětlivých chorob trávicího traktu a proti peptickému vředu (zvláště ve formě tzv. valivé kůry viz. níže). Může být použit i v léčbě vegetativně podmíněného střevního onemocnění, známého pod názvem dráždivý tračník. Při chronických zánětlivých stavech žaludeční sliznice, také při žaludečních potížích se doporučuje kúra s heřmánkovým čajem: 3x denně vždy na lačný žaludek vypít 1 šálek neslazeného čaje. Heřmánek ulehčuje stolici, přičemž nemá projímavé účinky. Proto je vhodný na vnitřní léčení zlaté žíly (hemoroidů). Vnitřní použití heřmánkového oleje - 1 čajová lžička se zapije šálkem heřmánkového čaje - napravuje zkažený žaludek, odstraňuje koliky, posiluje žaludek, mírní křeče všeho druhu, podporuje trávení, odnímá bolesti břicha a nadýmání. Změkčí tvrdé břicho. VŽDY je nutno zapít malým šálkem heřmánkového čaje, což zvýší účinek. Heřmánek patří k nejdůležitějším fytopreventivům. Kdo má potíže s trávením a se stolicí, může zkusit - pokud lékařské vyšetření neprokáže závažnější onemocnění - pít 2x denně na lačno sklenici heřmánkového nálevu a k tomu brát 1-2 čajové lžičky mléčného cukru (na lékařský předpis), který je možno nahradit 2-3 čajovými lžičkami sušeného mléka bez tuku - ELIGO. Tato jednoduchá kůra, prováděná po dobu 3-4 týdnů dovede často natolik "spravit" střevní flóru, že pomine jak zácpa, tak průjem a předejde se tak mnohým vážnějším chorobám. Užívá se při zánětu žaludku (gastritidě), podráždění střevního traktu, pro zklidnění žaludeční neurózy.

Heřmánek lékařský: Urogenitál: Lidové - Zápar se uplatňuje při tzv. "ženských obtížích", užívá se při poruchách menstruace, vynechání měsíčků, při bolestivé menstruaci a děložních křečích. Užívá se také při zánětu nadvarlat. Při zástavě močení se vypila velká láhev vína, v němž byl uvařený heřmánek, a to pohár ráno a večer.

Heřmánek lékařský: Neuropsych.: Lidové - Působí mírně sedativně, podporuje relaxaci, užívá se při při nespavosti. Užívá se i při návalech krve do hlavy. Jsme-li rozmrzelí, měli bychom vždy vypít šálek heřmánkového čaje: upokojení hněvu se dostaví dříve, než by se poškodilo srdce. Heřmánek se užívá k léčbě úzkostí. Zmírňuje bolesti (analgetikum), užívá se i u migrenózních bolestí hlavy.

Heřmánek lékařský: Skelet + svalstvo: Lidové - Heřmánek snižuje svalové napětí a spasmy (spasmolytikum). Užívá se i u revmatických a dnavých bolestí.

Heřmánek lékařský: Respirační: Lidové - Odvar se užívá při těžkém křečovitém kašli. Ničí jedovaté produkty látkové výměny mikroorganismů, např. streptokoků a stafylokoků, takže je vhodný k léčbě bakteriálních onemocnění a to zevně, vnitřně i formou inhalací (bronchitída aj.). Protože některé složky silice snižují koncentraci serotoninu a bradykininu, droga se ordinuje jako protialergický lék s celkovým i lokálním působením. Přidává se do čajovin při bronchiálním astmatu. Heřmánkový čaj se podává při chorobách z nachlazení.

Heřmánek lékařský: Imunitní: Lidové - Na jedné straně je znám jeho jistý účinek antialergický a na druhé straně funguje jako alergen.

Heřmánek lékařský: Ostatní: Lidové vnitřní - Působí potopudně, užívá se při horečce. Uplatňuje se hlavně v dětské praxi. Heřmánkový čaj se podává při vyrážkách a ekzémech. Ničí jedovaté produkty látkové výměny mikroorganismů, např. streptokoků a stafylokoků, takže je vhodný k léčbě bakteriálních onemocnění a to zevně i vnitřně. Dále se může heřmánku použít preventivně všude tam, kde je používán léčebně, doporučuje se však připravovat jen málo koncentrovaný nálev. Heřmánek působí velmi silně, používat proto opatrně.

Heřmánek lékařský: Kůže: Lidové - Působí protizánětlivě na kůži. Užívá se na obklady a omývání při svrbění a mokvavých kožních vyrážkách. Působí protizánětlivě na sliznice. Užívá se též zevně na popáleniny (ve formě obkladů, kloktadel, výplachů apod.). Teplé heřmánkové obklady se osvědčují při nežitech, jejichž "uzrání" urychlují. Zevně se v podobě čajových sáčků přikládá na kožní alergie a ekzémy.

Heřmánek lékařský: Ostatní: Lidové zevní - Působí protizánětlivě na sliznice. Užívá se též zevně na rány, popáleniny (ve formě obkladů, kloktadel, výplachů apod.). Teplé obklady z odvaru heřmánku se přikládají na revmatické otoky a na zanícená místa. Plátěné sáčky, plněné teplým heřmánkovým květem (předem svařené) se přikládají na místa, která se mají rychle podebrat a provalit, zhnisané rány se koupou v odvaru, záněty v ústech a záněty dásní se hojí vyplachováním teplým heřmánkem. Při křečích se vtírá do kůže heřmánkový olej, který uklidňuje. Vlažné heřmánkové obklady působí dobře při tlakové bolesti na očních víčkách. Odvar se užívá i k výplachům očí při zánětu spojivek. Teplé heřmánkové obklady se osvědčují při otocích, které pomáhají vstřebávat a při nežitech, jejichž "uzrání" urychlují. Je vhodný také ke kloktání při angíně a různých afekcích v ústní dutině. Podává se k očistným klyzmatům a někdy také ke klyzmatům léčebným, např. při tzv. ulcerózní kolitídě. Ve formě klystýru se užívá při kolikách. Používá se při bolesti ran a zubů. Vřele je možno doporučit polštářek ze suchých rostlinek jako teplý obklad na bolavá místa. Při záchvatech způsobených žlučovými kameny mírní bolesti plátěné sáčky plněné svařeným heřmánkovým květem. Tišivě působí i koupele a umývání, neboť heřmánek má dobrý vliv na celý nervový systém. Při těžkých chorobách a stavech vyčerpanosti se budete velmi rychle cítit zdravými a vnitřně uklidněnými. Z heřmánku se připravují bylinné lázně (1 kg na jednu lázeň) které se užívají hlavně při celkových křečích. Zevně se hemoroidy mohou léčit heřmánkovou mastí. Mast je vhodná i při léčení ran. Rychle se zlepší i rýma a katar vedlejších nosních dutin, budeme-li vdechovat heřmánkové páry. Přirozeně, že po takové proceduře musíme setrvat v teplé místnosti. Heřmánkový olej se používal již ve starověku při neuralgiích a loupání v končetinách. Silně působí proti horečce a teplotě. Heřmánkový olej odnímá údům únavu. Jestliže uvaříme heřmánek ve vodě a přiložíme na chorý měchýř, zmírní se bolesti. Sluch se léčil tak, že se v heřmánkovém oleji pražila mořská cibule (může způsobovat alergické reakce - pozn.překl.) a olej se potom teplý častěji kapal do uší. Při bolestech očí se uvařil heřmánek v mléce, z odvaru se připravil obklad, který se teplý přikládal na zavřené oči, které se zakrátko vyléčily. Vnější použití heřmánkového oleje - inhalace při zahlenění čelní dutiny a nosu. Potírání bolestivých míst - mírní bolesti. 
Heřmánek je vhodný pro inhalace a obklady.
Zevně se heřmánek užívá na špatně se hojící a hnisající rány, vzhledem ke svým vlastnostem odstraňujícím záněty. Koupele v heřmánkovém čaji nebo vlhké zábaly na ranách se osvědčily stejně jako výplachy při zánětech ústní a hltanové sliznice. Léčivost heřmánku u ran je bez diskuse. Záněty a dráždivé projevy v anální a vaginální oblasti se úspěšně ovlivňují pomocí výplachů s heřmánkovým čajem a heřmánkovým napařováním. Také při léčení chronické rýmy, akutního a chronického zánětu sliznice nosu a hltanového prostoru, ale i při zánětech vedlejších dutin je vhodné heřmánkové napařování. Názory o nevhodnosti napařování pomocí heřmánku se ukázaly jako nesprávné. Při napařování heřmánkem se účinné látky rozptýlené ve vodní páře dostanou do míst, kam by se při kloktání nebo výplachu nedostaly, přičemž horká pára ovlivňuje hojivé procesy velmi účinně. Náhradou za napařování je u pracujícího člověka 1-2x denně nasávání páry z teplého heřmánkového čaje do nosu při rýmě. Mimo to je vhodné proti rýmě použít tento postup: roztok z 1 čajové lžičky mořské soli ve vlažné vodě vícekrát denně nasát do nosu. Kojencům, kteří bez zjevných příčin příliš křičí, pokusme se natřít bříško nahřátým heřmánkovým olejem. Vrhne-li však kojenec častěji mezi jídly, je nutno se poradit s lékařem. Heřmánek působí antimykoticky a antibakteriálně.

 

  • Skupinové účinky dle Lékopisu:

ANTIFLOGISTIKUM, KARMINATIVUM, SPASMOLYTIKUM, DIAFORETIKUM, ANTIALERGIKUM, BALNEOLOGIKUM, KOSMETIKUM.

Heřmánek lékařský: Homeopatie: Heřmánek se samozřejmě zpracovává i jako homeopatikum. Výchozím materiálem je celá čerstvá kvetoucí nať, která se upravuje podle §3 s použitím lihu 90% pro výchozí esenci. Základní esence se pak ředí lihem 50% až do potence D6. Obecně se užívá ředění D5 s dávkováním 3krát denně 8 kapek po jídle, po dobu 30 dní. Užití je podobné jako v alopatii se širokým spektrem působení, především protizánětlivým u pokožky a sliznic. Homeopatické tablety Chamomilla nebo naředěná tinktura mohou pomáhat při prořezávání zoubků a při kolikách u nejmenších dětí, při bolestivé menstruaci nebo během porodu. Přípravek Chamomilla slouží při rozrušení, strachu a rozčilení, křečích, bolestech hlavy, uší a zubů, suchém a dráždivém kašli, menstruačních bolestech a průjmech.

Heřmánek lékařský: Kosmetika: Heřmánkové výtažky i čistá silice se přidávají téměř do všech kosmetických přípravků. Do krémů, mýdel, pleťových vod, masek, koupelových přísad, do výrobků vlasové kosmetiky. Jejich blahodárný uklidňující a hojivý účinek na pokožku, čistící schopnosti a regenerační vlastnosti, jsou odedávna známé. Heřmánková droga se uplatňuje buď jako součást masek, nebo jako prostředek k omývání před a po aplikaci masky. Vlasové koupele heřmánkovým nálevem zesvětlují tmavé vlasy a zintenzivňují barvu, pružnost i lesk vlasů světlých. Koupel ve zředěném heřmánkovém nálevu čistí kůži, především v rekonvalescenci po vyrážkách, vředovitosti a podobných chorobách. Nálev připravíme spařením 10 g drogy 100 ccm vroucí vody a asi 10 min. vyluhováním. Lze jej i ředit. Jen výjimečně působí u citlivých lidí alergické vyrážky. Heřmánek prohlubuje zlatý tón vlasů.
Heřmánková čistící a protizánětlivá maska.
100 g sušených heřmánkových úborů spaříme v čisté porcelánové nádobě vroucí vodou tak, aby se utvořila kašovitá hmota. Po 10 min. naneseme kaši na připravený mul a pokryjeme jimi čelo, tváře až přes nos, bradu a podbradek s hrdlem. Na obličeji ji ponecháme asi 20 min., dokud nevychladnou. Před aplikací masky se osvědčuje ošetření pleti mastným krémem (zbytky krému po sejmutí masky odstraníme).

Heřmánek lékařský: Prevence: Patří k nejdůležitějším fytopreventivům. Kdo má potíže s trávením a se stolicí, může zkusit - pokud lékařské vyšetření neprokáže závažnější onemocnění - pít 2x denně na lačno sklenici heřmánkového nálevu a k tomu brát 1-2 čajové lžičky mléčného cukru (na lékařský předpis), který je možno nahradit 2-3 čajovými lžičkami sušeného mléka bez tuku - ELIGO. Tato jednoduchá kůra, prováděná po dobu 3-4 týdnů dovede často natolik "spravit" střevní flóru, že pomine jak zácpa, tak průjem a předejde se tak mnohým vážnějším chorobám.

Heřmánek lékařský: Poznámky: Droga se velmi často kombinuje v nejrozličnějších čajových směsích. Heřmánek se velmi často kombinuje s jinými drogami, zvláště slizovými (podběl, kostival aj.). Také při pěstování krásy by se nemělo zapomínat na heřmánek. Když si jednou týdně umýváte tvář heřmánkovým nálevem, pak uvidíte, jak vám kůže pokvete a tvář dostane zdravou barvu. Heřmánkový nálev by měl být používán i při umývání vlasů, zvláště máte-li je světlé. Takovým mytím se stanou vlasy vzdušnými a získají pěkný lesk. V Americe je heřmánek velmi oblíbený jako prostředek protikřečový, proti svalovým spasmům, proti artritidě a jako sedativum. Je tam nazýván heřmánkem německým, na rozdíl od římského, obecného nebo divokého. Heřmánek chrání rostliny před houbovými chorobami. Kladné účinky heřmánku jsou známy i u rostlin - proto se mu někdy říká "rostlinný lékař". Je-li totiž heřmánek pěstován blízko nich, daří se jim mnohem lépe.
Rmen římský (Chamamelum nobile) a heřmánek pravý (Chamamellum recutita) mají v podstatě totožné vlastnosti a použití.
Vlastnosti: Hořká, převážně teplá, vlhká.
Působení: Protizánětlivé, protikřečové, hořké, uklidňující, zabraňuje zvracení.
Užívané části: 
Květy: Sušit je třeba rychle, aby si květy uchovaly svou bohatou pronikavou vůni po řadu měsíců. Jeden doma usušený květ může dát více chuti a vůně než celý sáček čaje z obchodní nabídky.
Éterický olej: Olej, který se extrahuje z čerstvých květů, se používá na širokou řadu neduhů včetně ekzémů a astmatu. Pravý heřmánkový olej je nesmírně drahý a má jemně modrou barvu, způsobenou přítomností azulenů.
Použití: 
Nálev: Užívejte při syndromu dráždivého střeva, nechutenství a poruchách zažívání. Při nespavosti, rozrušení a stresu pijte šálek odvaru před spaním. 200-400 ml přecezeného odvaru přidávejte do večerní koupele kojencům, aby lépe spali. 
Tinktura: Užívejte při podrážděném střevu, nespavosti a napětí.
Mast: Užívejte na kousnutí hmyzem, rány, svědivý ekzém a při podráždění pochvy nebo konečníku. Výplach úst. Nálev užívejte k výplachu při zánětech dutiny ústní.
Výplach očí: 5.10 kapek tinktury rozpusťte v teplé vodě a používejte při zánětu spojivek či unavených očí.
Inhalace: Při kataru, senné rýmě, astmatu či bronchitidě přidejte do umyvadla s vařící vodou 2 čajové lžičky květů a inhalujte.
Pleťová voda: Při ekzémech použijte 5 kapek heřmánkového oleje na 50 ml výtažku z habru.
Inhalace: Při silném katarálním zánětu nosní sliznice, astmatu či (pod lékařským dohledem) černém kašli přidejte 2-3 kapky do mísy s teplou vodou a nechte přes noc v pokoji.

Heřmánek lékařský: Toxicita a nežádoucí účinky: Protože rostlina nemá prakticky žádné vedlejší škodlivé účinky, doporučuje se její použití hlavně v pediatrické terapeutické praxi a u zesláblých starých pacientů. Důležité upozornění: heřmánek patří mezi léčivé byliny, které se nesmí předávkovat, čili žádné dlouhodobé užívání s vysokou koncentrací. Nepříjemné vedlejší účinky jsou nevolnost, zánět spojivek, nervózní neklid. Velké předávkování heřmánku má za následek nevolnost provázenou dávením, ale tento jev je při běžném užívání velmi nepravděpodobný. Jisté nebezpečí hrozí u možných alergických reakcí. Jinak je droga netoxická, její podávání není návykové a je bez významnějších nežádoucích účinků. Dlouhodobé užívání by ovšem mohlo vést k poruchám sliznic.

Heřmánek lékařský: Kontraindikace: Nejsou známy.(?). V těhotenství nepřekračujte stanovené dávky byliny a olej vůbec nepoužívejte, působí totiž jako uterotonikoum. Heřmánek může vyvolávat kontaktní dermatitidu, obzvláště při opalování na vlhkém heřmánkovém trávníku.

Užívání

Možnosti užívání bylin:

Nálev – připravené bylinky polijeme vařící vodou – přikryjeme – necháme 5 – 10 minut máčet – nikdy nevařit !!! 
Odvar – byliny vložíme do studené vody – za stálého míchání vaříme stanovenou dobu – odstavíme popř. scedíme 
Zápar – byliny vhodíme do vařící vody – přikryjeme a 5 minut mírně povaříme 
Macerát – byliny zalijeme studenou vodou – necháme

Popis

Složení: šípek plod, rooibos, jablko plod, bez černý květ, anýz plod, ostružina list, rybíz černý plod, heřmánek květ, lyofilizovaná jahoda plod.
Příprava: 1 sáček přelít 0,2l vařící vody. Louhovat 10 min. Skladovat v suchu při teplotě do 25 °C. Výrobek nenahrazuje pestrou stravu.Bez aromatických přísad

Dětský ovocný s heřmánkem 40g(20x2g)
Dětský ovocný s heřmánkem 40g(20x2g)