Zemědým nať 50g

Název

Zemědým nať 50g

Vědecký název

Fumaria officinalis herba

Používané části

Nať

Fotografie

Účinky

Zemědým lékařský nať
Složení: Fumaria officinalis herba. V lidovém léčitelství se užívá vnitřně jako laxativum, mírné diuretikum a choleretikum, při žlučníkových a jaterních nemocech, žaludeční dyspepsii, při zácpě a při chorobách se zvýšeným zadržováním vody v těle. Obsahuje alkaloidy příbuzné některým složkám alkaloidů opiových, kyselinu furmarovou, hořčiny, třísloviny, pryskyřičné látky, sliz a minerální látky, cleritrin a stopy éterického oleje. Užívání: 1 polévkovou lžíci přelít 3 dcl studené vody, přivést do varu, vařit 3 min. vyluhovat 20 min. popíjet 1x denně.

  • Léčivé účinky: oficiální

Zemědým lékařský: GIT: Oficiální - Alkaloidy jsou příbuzné opiovým složkám. Při experimentech na zvířatech se dokázal spasmolytický účinek alkaloidů na hladké svaly střev a na Oddiho svěrač. Tvorbu žluče ovlivňují alkaloidy dvojím způsobem: při podání malé dávky cholereticky působícího dehydrocholanu sodného mají potencující účinek, ale při velkých dávkách této látky tvorbu žluče naopak snižují. Obojaký (amfocholeretický) účinek napomáhá fysiologické tvorbě žluče. Tento příznivý účinek se potvrdil i v terapeutické praxi při léčbě nepravidelné tvorby žluče. Po několikaměsíčním užívání přiměřených dávek se choleréza fysiologicky upraví. Proto se může podávat jak při snížené tvorbě, tak i při nepravidelnostech tvorby žluče. Významné je preventivní působení drogy proti vytváření konkrementů (především ve žlučovodech). Podle některých údajů droga pomocně působí i při rozpouštění žlučových kamenů. Farmakologické působení drogy vychází z účinnosti alkaloidů (protopinu aj.) a hořčin. Proto se droze připisuje laxativní a cholagogický účinek a dále stomachické působení. Droga se pokládá za velmi účinnou při hemoroidech spolu s listem ořechu. Do žlučopudných čajovin se kombinuje hlavně s kořenem pampelišky, natí máty, nátržníku husího, kořenem lékořice aj.

Zemědým lékařský: Kardiovaskulár: Oficiální - Snížení krevního tlaku pravděpodobně napomáhá i centrální účinek.

Zemědým lékařský: Urogenitál: Oficiální - Mírné diuretické účinky vyvolává pravděpodobně dusičnan draselný.

Zemědým lékařský: Neuropsych.: Oficiální - Je zajímavé, že výtažky pomáhají tišit bolesti při hemikranii (záchvatovitá bolest jedné poloviny hlavy - migréna).

Zemědým lékařský: Celkové metabolické účinky: Oficiální - Droga se často užívá i na zlepšení metabolismu.

Zemědým lékařský: Ostatní: Oficiální vnitřní - Droga uvolňuje křeče hladkého svalstva. Obvykle se kombinuje, např. jako spasmolytikum s plodem fenyklu, listem máty apod. Droga také zvýrazňuje spasmolytický efekt mochny husí.

  • Léčivé účinky: lidové

Zemědým lékařský: GIT: Lidové - Droga podporuje tvorbu a vylučování žluči, je proto vhodná při většině jaterních chorob a nemocí žlučníku (povzbuzuje činnost jater a žlučníku). Působí dále mírně projímavě, spasmolyticky a reguluje tvorbu žluči oběma směry (malé dávky tvorbu žluče stimulují, větší ji tlumí, střední jsou dobrým regulátorem). Při akutních a chronických potížích žlučníku doporučuje se užívat, ale pozor na dávkování. Bolesti v pravém horním podžebří povolí, přijímání potravy se zlepší a nevolnost, dávivost i bolesti hlavy zmizí. Užívá se i jako stomachikum (povzbuzuje činnost žaludku), k regulování stolice a proti zácpě (jako laxans). Lidově se cení i jako depurativum. Droga je také využívána v léčbě peptického vředu, zevně i vnitřně se jí léčí hemoroidy. V hepatologii se kombinuje s pampeliškou a třezalkou. Je ještě hodně léčivých rostlin, které mají léčebné účinky na játra. Kombinují se průmyslově s účinnými látkami z bodláku. Patří k nim máta peprná, artyčoky, pampeliška, vlaštovičník, řebříček a pelyněk. Při mírném dávkování droga dobře poslouží v rekonvalescenci po chirurgickém vynětí žlučníku a po jiných chirurgických zákrocích na trávicím traktu, protože vedle vhodných specifických účinků též nespecificky posiluje. Jednotlivá dávka by v tomto případě neměla překročit 50-80 ml. Přímé preventivní podání nelze pro prudší účinnost drogy doporučit, s výjimkou jednorázových menších dávek na lačno pro podporu zažívacího traktu.

Zemědým lékařský: Kardiovaskulár: Lidové - Podporuje krevní oběh a zvyšuje poněkud puls. Droga snižuje krevní tlak (antihypertenzivum).

Zemědým lékařský: Urogenitál: Lidové - Užívá se jako diuretikum.

Zemědým lékařský: Neuropsych.: Lidové - S úspěchem se užívá při léčení biliárně podmíněné migrény (tj. od žlučníku). Droga tiší migrenózní bolesti. K dalším vhodným indikacím patří užití drogy do uklidňujících (sedativních) směsí.

Zemědým lékařský: Celkové metabolické účinky: Lidové - Užívá se jako tzv. krev čistící prostředek, jako metabolikum. Užívá se také jako účinné antirevmatikum.

Zemědým lékařský: Respirační: Lidové - Užívá se také při různých chorobách cest dýchacích.

Zemědým lékařský: Ostatní: Lidové vnitřní - Užíval se na dosažení tzv. "zdravé barvy" a dále jako diaforetikum. Vnitřně se užívá i k čistění pokožky, je jednou z nejlepších drog při léčbě kožních nemocí. Droga se užívá především v léčbě ekzémů, a to kombinací vnitřní pitné kůry s přikládáním obkladů. V dermatologii se zemědým nejčastěji kombinuje s kořenem lopuchu nebo s natí dvouzubce. Existuje i zmínka o účinku kancerostatickém.

Zemědým lékařský: Kůže: Lidové - Droga se i zevně pokládá za velmi účinnou při úporných kožních vyrážkách a ekzémech.

Zemědým lékařský: Ostatní: Lidové zevní - Droga se pokládá za velmi účinnou při hemoroidech spolu s listem ořechu. Proti střevním parazitům, hlavně roupům, se dávají klystýry ze šťávy, vylisové z čerstvé natě. Drogu je možno doporučit formou obkladů při prevenci chorob jater a sleziny.

  • Skupinové účinky dle Lékopisu:

STOMACHIKUM, CHOLERETIKUM, CHOLAGOGUM, METABOLIKUM, LAXANS, DIURETIKUM, dermatologikum.

Zemědým lékařský: Homeopatie: Zpracováváme čerstvou kvetoucí nať, pokud možno na začátku květu (nepřekvetlou), kterou sbíráme nejlépe odpoledně mezi čtrnáctou a šestnáctou hodinou a upravujeme podle §3 lihem 70%. Základní esenci pak potencujeme lihem 40% až na potenci D4. V té ji také obecně užíváme při dávkování 3krát denně 6 kapek, před jídlem. Možnosti užití homeopatických tinktur jsou nejen pestré, ale i nanejvýš zajímavé, protože vykazují příznivé účinky i u nemocí krevního oběhu, zejména žilního, hemoroidů, ale také při léčbě žloutenky, žlučníkových potíží všeho druhu a dokonce i infarktu, kde se používá léčivé klyzma s přidáváním právě těchto tinktur. Navíc je zde mohutný účinek při kožních onemocněních, hlavně při mokvavém lišeji nebo ekzémech. Účinek je metabolický, se zvláštním působením na srdce, cévy a krevní oběh obecně.

Zemědým lékařský: Prevence: Při mírném dávkování droga dobře poslouží v rekonvalescenci po chirurgickém vynětí žlučníku a po jiných chirurgických zákrocích na trávícím traktu, prptože vedle vhodných specifických účinků též nespecificky posiluje. Jednotlivá dávka by v tomto případě neměla překročit 50-80 ml. Přímé preventivní podání nelze pro prudší účinnost drogy doporučit, s výjimkou jednorázových menších dávek na lačno pro podporu zažívacího traktu a potom formou obkladů při prevenci chorob jater a sleziny.

Zemědým lékařský: Kosmetika: Čajovým nálevem (20 g drogy přelijeme 200 g horké vody a necháme 20 minut vyluhovat) se omývá tzv. nečistá pleť. Jako pleťová maska při uhrovité pleti s ucpanými póry se doporučuje směs čerstvé šťávy ze zemědýmu a řebříčku smíchaná s pšeničnou moukou. Čerstvě utrženou nať obou rostlin rozdrtíme v porcelánové misce, zalijeme troškou vody a prolisujeme přes plátno. Přidáme mouku, až vznikne přiměřeně hustá kaše. Naneseme ji na obličej a necháme působit, dokud nezaschne. Potom ji smyjeme vlažnou vodou. Masku opakujeme, dokud se pleť nevyčistí.

Zemědým lékařský: Poznámky: Rostlina pomalu ustoupila v terapii do pozadí. Když se uplatňuje v terapii, je to především pro obsah hořčin nebo soubor ostatních obsahových látek. Droga se vlastně samostatně ani neužívá. Tvoří složku čajovin indikovaných především při žlučníkových, jaterních a hemoroidálních obtížích. Název je podle toho, že některé druhy mají listy jako by očazené dýmem, případně páchnou, nebo jejich šťáva dráždí oči jako dým. Bylina mj. obsahuje žluté a zelené barvivo, kterým se dříve barvila vlna. Drogou je kvetoucí nať, kterou lze považovat jako drogu na půl cesty mezi bylinami vysloveně jedovatými a bylinami neškodnými. Její působení je v řadě případů naprosto suverénní a někdy se o ní hovoří jako o bylině poslední pomoci.

Zemědým lékařský: Toxicita a nežádoucí účinky: Rostlina je mírně jedovatá, Obsah alkaloidů v droze však velmi kolísá. Aplikace proto patří pouze do rukou lékaře. Jak při smostatném užívání, tak i v kombinaci s jinými drogami, se nesmí překračovat doporučené dávky. Při otravě zemědýmem - podobně jako u opiátových látek - hrozí nebezpečí útlumu dýchacího centra, v průběhu otravy se objevují průjmy.

Užívání

Užívání: 1 polévkovou lžíci přelít 3 dcl studené vody, přivést do varu, vařit 3 min. vyluhovat 20 min. popíjet 1x denně.

Možnosti užívání bylin:

Nálev – připravené bylinky polijeme vařící vodou – přikryjeme – necháme 5 – 10 minut máčet – nikdy nevařit !!! 
Odvar – byliny vložíme do studené vody – za stálého míchání vaříme stanovenou dobu – odstavíme popř. scedíme 
Zápar – byliny vhodíme do vařící vody – přikryjeme a 5 minut mírně povaříme 
Macerát – byliny zalijeme studenou vodou – necháme 

Vnitřní užití:
I když drogu neoznačujeme přímo za toxickou, doporučujeme při jejím užívání opatrnost.
Droga samotná se užívá zřídka, častěji se kombinuje do metabolických, žlučníkových, jaterních, stomachických a protihemoroidálních čajovin.
Při samostatném podávání nepřekračujeme doporučené dávky, při kombinaci do směsí by podíl zemědýmu neměl překročit 20%, v případě  běžného dávkování čaje, nebo až 250 v případě, že podáváme snížené množství čaje.
V dermatologii kombinujeme zemědým především s kořenem lopuchu, případně s drogami z čekanky a pampelišky.
Jako stomachikum nebo metabolikum se užívá 1 kávová lžička na šálek studeného macerátu, pije se po lžičkách.
Nebo:
Doporučuje se také užívat macerát (2 čajové lžičky macerovat ve 2 sklenicích vody 8 hodin, vypít v průběhu dne po lžičkách).
Nebo:
Studený macerát z 1 kávové lžičky na šálek vody se pije po lžičkách.
Nebo:
Obvykle se dělá studený výluh ze 2-3 lžic natě na 5 dl vody (maceruje se 3-4 hodiny, pije se po lžičkách 3-5x denně).
Jako diaforetikum se dávkuje 0,4-4 g jako zápar - ve vyšších dávkách stěžuje dýchání, neužívat proto bez rady lékaře).
Nebo:
Obvykle se dělá zápar z půl lžíce na 2,5 dl vody (pije se denně po 1-3 lžících.
Nebo:
Na přípravu záparu se ordinuje 1,5 g pro dosi.
Nebo:
Jiný předpis má Infusum Herbae fumariae (2-3 lžičky na 2 sklenice vody se macerují 3-4 hodiny), který se užívá 3-5x denně po lžíci.
Nebo:
Droga se běžně podává formou nálevu, zpravidla 2-4x denně po 100-120 ml. Překračování dávek pokládáme za nevhodné.
Jako laxans, diuretikum, stomachikum a k čištění pokožky se užívá odvar z 1/2 lžičky na sklenici vody - vaří se 3 minuty, odstaví na 10 minut a přecedí, pije se po lžičkách 1-2 lžičky 2-4x denně.
Nebo:
Jako diaforetikum se dávkuje 0,4-4 g jako odvar - ve vyšších dávkách stěžuje dýchání, neužívat proto bez rady lékaře).
Nebo:
V lidovém lékařství se užívá zemědým jako krev čistící prostředek, k regulování stolice a proti zácpě. 40 g sušené natě se vaří 5 minut ve 1/4 l vody, nechá ustát a přecedí. Užívají se každé 3 hodiny dvě polévkové lžíce.
Tinctura fumariae se užívá v dávce 5 g.
Nebo:
Jako stomachikum nebo metabolikum se užívá často ve formě tinktůry - Tinctura fumariae (jednotlivá dávka je 1 čajová lžička).
Nebo:
Lze podávat i tinkturu s dávkováním 2-4krát denně 20 až 25, nejvýše 30 kapek.
Doporučuje se také užívat šťávu z čerstvé rostliny.

Zevní užití:
Pro zevní aplikaci na omývání ekzematických ložisek lze použít vyšší koncentraci čaje než na vnitřní užití, ale ten připravujeme podkud možno v destilované vodě.

Popis

Složení: Fumaria officinalis herba.

Zemědým nať 50g
Zemědým nať 50g