Turan kanadský nať 50g

Název

Turan kanadský nať 50g

Vědecký název

Erigeron canadensis herba

Používané části

Nať

Účinky

  • Léčivé účinky: oficiální

Turan kanadský: GIT: Oficiální - Odvar se užívá hlavně při nespecifických průjmech, dyzenterii, tyfu, jako anthelmintikum a i při nádorech. Z rostliny se nejčastěji připravuje alkoholický výtažek, který se aplikuje při hemoroidech a krvácení ze střev. Samotná silice se užívá především jako anthelmintikum.

Turan kanadský: Urogenitál: Oficiální - Z rostliny se nejčastěji připravuje alkoholický výtažek, který se aplikuje při krváceních z dělohy mimo menstruaci, nadměrném menstruačním krvácení a krvácení z močového měchýře. Turan kanadský je v evropské paletě léčivých rostlin více-méně zastaralý. V některých státech tvoří však složku průmyslově vyráběných přípravků, indikovaných hlavně při rozličných formách krvácení (hlavně gynekologickém, nadměrném menstruačním a děložním).

Turan kanadský: Respirační: Oficiální - Odvar se aplikuje při bronchitídách.

Turan kanadský: Ostatní: Oficiální vnitřní - Odvar se aplikuje při nejrůznějších krváceních. Z rostliny se nejčastěji připravuje alkoholický výtažek, který se aplikuje při krvácení z nosu.

Turan kanadský: Ostatní: Oficiální zevní - Droga se hodnotí především jako antiflogistikum. Bylo prokázáno, že etanolový extrakt vykazuje silné protizánětlivé účinky. Tyto účinky potvrdili pracovníci stomatologické kliniky, kteří extrakt s úspěchem dlouhodobě doporučují při léčbě paradentopatií (paradentózy). Z rostliny se nejčastěji připravuje alkoholický výtažek, který se aplikuje při krvácení z nosu.

  

  • Léčivé účinky: lidové

Turan kanadský: GIT: Lidové - Užití naťového nálevu se dopručuje při průjmech a úplavici. Droga se rovněž osvědčila při krvácení z trávicího traktu (hemoroidy, ulcerózní kolitida). Jako profylaktický protiprůjmový prostředek lze turan kombinovat s listem ořešáku královského, šalvějí, natí kontryhele nebo kořenem nátržníku. Čaj působí i proti střevním cizopasníkům.

Turan kanadský: Kardiovaskulár: Lidové - Droga mírně vyšuje tvorbu trombocytů a fibrinogenu a tím zvyšuje i srážlivost krve, proto se uplatňuje při mírnějších formách některých koagulopatií (poruch srážlivosti) a při trombocytopenii, tj. při chorobně sníženém počtu krevních destiček. Příznivě ovlivňuje tvorbu bílých krvinek. Užití naťového nálevu se dopručuje při vnitřním krvácení.

Turan kanadský: Urogenitál: Lidové - Droga se cenila při onemocnění močových cest, močového měchýře a ledvin. Droga se považuje za diuretikum. Droga je výborným prostředkem močopudným, málo dráždícím ledviny. Lidově se odedávna užívala k regulaci menstruace. Hemostatické působení se nejvíce uplatňuje v gynekologii, ať již při nadměrné menstruaci nebo při krvácení mimo cyklus. Droga se též doporučuje při nálezu bílkovin v moči a zánětu močového měchýře. Droga se rovněž osvědčila při krvácení z z močových cest (krvácení při urolitiáze apod.). Droga zvyšuje filtraci v ledvinných klubíčkách (glomerulech). Droga působí též spasmolyticky. Proto se užívá též při ledvinových kolikách a vůbec při špatné činnost ledvin. Jako profylaktické diuretikum se turan kombinuje s květem černého bezu, kukuřičnými čnělkami, fazolovými lusky, natí macešky trojbarevné, event. i s květem chrpy.

Turan kanadský: Skelet + svalstvo: Lidové - Významně "čistí krev" a podporou vylučování škodlivých metabolickách zplodin příznivě ovlivňuje vertebrogenní syndrom, ischialgie apod.

Turan kanadský: Celkové metabolické účinky: Lidové - Droga se aplikuje při revmatismu a dně. Reguluje látkovou přeměnu, má metabolické účinky. Turan se užívá i jako antirevmatikum. Droga se též doporučuje při dně, významně "čistí krev" a podporuje vylučování škodlivých metabolickách zplodin. Podle některých pramenů droga podporuje vylučování kyseliny močové z organismu.

Turan kanadský: Respirační: Lidové - Cenila se jako lék proti krvácení z plic. Droga se též doporučuje při při kataru horních cest dýchacích a bronchitidě.

Turan kanadský: Imunitní: Lidové - Droga prý reguluje tvorbu bílých krvinek.

Turan kanadský: Ostatní: Lidové vnitřní - Droga se užívá jako protizánětlivý prostředek. Výrazně podporuje látkovou výměnu, zejména při kožních chorobách. Má stahující (adstringentní) účinky.

Turan kanadský: Kůže: Lidové - Droga se aplikuje při pásovém oparu. Významně "čistí krev" a podporou vylučování škodlivých metabolickách zplodin příznivě ovlivňuje ekzémy. Užití naťového nálevu se dopručuje zevně formou obkladů na rakovinové vředy.

Turan kanadský: Ostatní: Lidové zevní - Droga se aplikuje při bolestech v krku a ke koupelím. Užití naťového nálevu se dopručuje zevně formou obkladů na nehojící se rány.

Turan kanadský: Vlastnosti: - antidiaroikum, anthelmintikum, hemostyptikum.

Turan kanadský: Toxicita a nežádoucí účinky: - Při užívání turanu nebyly pozorovány žádné nepříjemné vedlejší účinky ani vážnější kontraindikace. Lze ji podávat i těhotným a kojícím ženám, ale přibližně v poloviční dávce než obvykle, případně ve směsích. Malým dětem samostatné podávání drogy zásadně nedoporučujeme, ve směsích jen ve vážnějších případech. Naproti tomu v geriatrii je droga velmi vhodná, protože staří lidé na ni obvykle reagují příznivě a bez problémů.

Turan kanadský: Homeopatie: - Turan je velice vhodný pro homeopatii. Zpracovává se čerstvá kvetoucí nať, sbíraná v červenci až září, nejlépe mezi čtrnáctou a šestnáctou hodinou. Pro nás je nejvýhodnější výroba esence, i když je možnost i jiného zpracování, například třením. Zpracovává se podle §3 lihem 90%. Dále se ředí lihem 30% až na potenci D4. Obecně se užívají všechny potence od D1 do D4, s dávkováním od 3krát denně 6 kapek, do 4krát denně 7 kapek do vody, po jídle. Tinktury užíváme jednoznačně především proti veškerým krvácením, ať je to silné menstruační krvácení, krvácení mimo menstruační cyklus, krvácení z dělohy, z myomu, krvácení z nosu, krvácení dásní, žaludku, močového měchýře nebo i hemoroidů i při vykašlávání krve.

Užívání

Možnosti užívání bylin:

Nálev – připravené bylinky polijeme vařící vodou – přikryjeme – necháme 5 – 10 minut máčet – nikdy nevařit !!! 
Odvar – byliny vložíme do studené vody – za stálého míchání vaříme stanovenou dobu – odstavíme popř. scedíme 
Zápar – byliny vhodíme do vařící vody – přikryjeme a 5 minut mírně povaříme 
Macerát – byliny zalijeme studenou vodou – necháme 

Užívání: 1 polévkovou lžíci přelít 2-3 dcl studené vody, přivést do varu, vařit 2-3 min. vyluhovat 15 min. popíjet 1x denně.

Vnitřní užití:

Droga je vhodná jak pro samostatné podávání, tak pro aplikaci do směsí. Vhodnými drogami pro kombinace jsou především vřes, rdesno ptačí truskavec i ostatní rdesna, březový list, kořen jehlice trnité, oddenek pýru. Z cizozemských drog pak kořen sarsaparilly. Zpravidla se užívá 4x denně 150 ml nálevu (necháme ustát asi 1 hodinu). Tekutý extrakt nebo odvar z 5 g drogy na 100 ml vody (pít po lžících) nebo zápar z 5 lžiček drogy na šálek (3x denně 1 šálek).

Nebo: Doporučuje se až 5% odvar, užívaný po lžících (hlavně při nespecifických průjmech, dyzenterii, tyfu, bronchitídách a jako anthelmintikum).

Nebo: Jako léková forma se nejvíce osvědčil asi 2-3 minuty vařený odvar.

Jako anthelmintikum působí především sama silice - denní dávka je 1,8 g).

Osvědčil se i homeopatický čaj podle Kloudy v potencích kolem U9.

Popis

Složení: Erigeron canadensis herba