Topolovka květ 20g
Název
Vědecký název
Používané části
Účinky
Topolovka růžová květ
Složení: Malvae arboreae flos. V lidovém léčitelství se užívá všude tam, kde je zapotřebí tlumit dráždění sliznic, tedy v ústní dutině, v žaludku, ve střevech a v dýchacích cestách. Svým jemným působením je droga vhodná především pro aplikaci v pediatrii a v geriatrii. Droga vykazuje estrogenní aktivitu, dovede vyvolat pozastavenou menstruaci, případně slabou menstruaci zesílit. Droga obsahuje především sliz, třísloviny, antokyanové glykosidy, zvláště pak směs delfinidinového glykosidu a malvidinového glykosidu alteinu ve variantě nigra, dále malé množství silice a látky hormonálního charakteru. Užívání: macerát 3 pol. lžíce přelít 0,5 l studené převařené vody, vyluhovat 12 hod. popíjet mírně zahřáté 1-2x denně.
- Léčivé účinky: oficiální
Proskurník topolovka: GIT: Oficiální - Sliz mírní dráždění při zánětech ústní dutiny, hltanu a při zánětlivých chorobách trávicího ústrojí vůbec, hlavně však jícnu a žaludku. V těchto indikacích drogu využívá hlavně pediatrická a gerontologická praxe. Při léčbě katarů žaludku se kombinuje s tříslovinovými drogami (např. se šalvějí, oddenkem krvavce totenu nebo nátržníku a listem ořechu).
Proskurník topolovka: Urogenitál: Oficiální - Výzkumy na myších dokázaly estrogenní aktivitu této drogy. Přes to, že vodní výtažky upravují menstruaci, u gravidních žen nevyvolávají potrat. Účinnost se připisuje antokyanovému barvivu a fytohormonálním sloučeninám, případně jejich společnému působení. Podává se při opožděné nebo slabé menstruaci. Jako antidysmenoroikum se kombinuje s listem routy.
Proskurník topolovka: Respirační: Oficiální - Květ se užívá na odhleňování dýchacích cest, při kašli a zánětech sliznic. Při akutních zánětlivých onemocněních horních cest dýchacích se rychlejší terapeutický účinek dosáhne přidáním tříslovinových drog, jako např. Herba salviae, Radix tormentillae, Folium juglandis, Radix bistortae.
Proskurník topolovka: Kůže: Oficiální - Užívá se na omývání při některých kožních chorobách. Droga se užívá na otoky a záněty kůže. Na obklady a oplachování při hnisavých kožních chorobách a ekzémech se rychlejší terapeutický účinek dosáhne přidáním tříslovinových drog, jako např. Herba salviae, Radix tormentillae, Folium juglandis, Radix bistortae.
Proskurník topolovka: Ostatní: Oficiální zevní - Zevně se užívá do kloktadel a na přípravu obkladů. Droga se užívá při chrapotu a zánětech v ústní dutině, kdy sliz mírní dráždění sliznic.
- Léčivé účinky: lidové
Proskurník topolovka: GIT: Lidové - Hlavní indikační okruh této drogy vychází z obsahu slizů. Droga je vhodná všude tam, kde je zapotřebí tlumit dráždění sliznic, tedy v ústní dutině, v žaludku a ve střevech. Svým jemným působením je droga vhodná především pro aplikaci v pediatrii a geriatrii.
Proskurník topolovka: Urogenitál: Lidové - Droga vykazuje estrogenní aktivitu, dovede vyvolat pozastavenou menstruaci, případně slabou menstruaci zesílit.
Proskurník topolovka: Respirační: Lidové - Odvar z květu léčí nemoci plicní a krční, odstraňuje hlen z plic. Hlavní indikační okruh této drogy vychází z obsahu slizů. Droga je vhodná všude tam, kde je zapotřebí tlumit dráždění sliznic, tedy i v dýchacích cestách. Svým jemným působením je droga vhodná především pro aplikaci v pediatrii a geriatrii.
Proskurník topolovka: Ostatní: Lidové vnitřní - Hlavní indikační okruh této drogy vychází z obsahu slizů. Droga je vhodná všude tam, kde je zapotřebí tlumit dráždění sliznic, tedy v ústní dutině, v žaludku, ve střevech a v dýchacích cestách. Svým jemným působením je droga vhodná především pro aplikaci v pediatrii a geriatrii.
Proskurník topolovka: Ostatní: Lidové zevní - Čaj z květu pomáhá při krčních zánětech, při zánětu dásní a průdušek. Na šálek čaje se dá 5 g květu kterým se řádně kloktá. Při ušních bolestech se vede pára do ucha pomocí trychtýře. Na 2 l vody se dává 30 g květu. Na otoky, vředy apod. se dává stejný díl slézu, komonice, kopřivy a levandule. Vše se svaří a přiloží jako obklad.
- Skupinové účinky dle Lékopisu:
MUCILAGINÓZUM, ADSTRINGENS, PROTEKTIVUM, DYSMENOROIKUM, EMENAGOGUM, ANTIBECHIKUM.
Proskurník topolovka: Homeopatie: Homeopaticky se zpracovává květ topolovky, avšak je možné použít i listy. Květ se sbírá čerstvý, úplně rozvinutý, nejlépe kolem poledne. Upravujeme jej podle §3 lihem 80% a dále se pak potencuje až na potenci D3 lihem 30%. Obecně užíváme potenci D3 s dávkováním 3-4krát denně 9 kapek. Tinkturu užíváme hlavně jako protizánětlivý prostředek proti kašli, při bronchiálních zánětech a při chronických zánětech sliznic, zejména žaludku a střev.
Proskurník topolovka: Poznámky: Rostlina je hojně rozšířená ve venkovských zahradách. Zahradníci vypěstovali mnohé odrůdy s velkými a plnými květy (flore pleno). Nejvýše se cení odrůda s téměř černými květy (var. nigra). Velkým producentem rostliny je Turecko, kde se pěstuje na polích, přičemž sušené korunní lupínky se používají na barvení vín, likérů, a kořalek. Tmavopurpurové barvivo se dá použít v potravinářství (barví pokrmy) nebo v lihovarnictví (barví vína apod.). Je neškodné. Vodný odvar dává v kyselém prostředí jasně červené zabarvení a v alkalickém zase zelené. Velkým škůdcem rostlin je slézová rez. Často zcela zničí list i květ. Nakažené exempláře je třeba včas vyřadit (spálit) a nedávat do sběrového materiálu. Droga se ve farmacii používá zejména při chronických zánětech zejména střevních i žaludečních a proti kašli. Pro vysoký obsah barviva našly květy uplatnění i v potravinářském průmyslu. Jsou jím barveny likéry a dobarvováno víno. V některých zemích jsou tímto barvivem rovněž dobarvovány nealkoholické nápoje.
Likér "Topolovka": Alkohol (80%), voda (převařená) 850 ml, proskurník (květ) 1 g, koriandr setý (plod) 1 g, hřebíček 1 kus, cukr rafinovaný 300 g, kyselina citronová 0,5 g. Likér připravíme tak, že nejdříve smísíme 500 ml alkoholu s 500 ml vody a přidáme květ proskurníku, plod koriandru a hřebíček. Tuto směs necháme extrahovat nejméně jeden týden, občas tekutinou řádně zamícháme. Po týdnu zfiltrujeme přes filtrační papír (nebo vatu) a přidáme cukerný sirup, který připravíme následujícím způsobem. Do 350 ml vody vsypeme 300 g cukru, přidáme kyselinu citronovou a pět minut povaříme, až se cukr rozpustí. Přitom sbíráme vrchní pěnu, která zpravidla obsahuje nečistoty. Po zchladnutí smísíme cukerný sirup s lihovým extraktem, řádně promísíme a plníme do lahví. Po jednom měsíci získá likér velmi jemnou a lahodnou chuť. Doporučujeme jej skladovat na temném místě.
Proskurník topolovka: Toxicita a nežádoucí účinky: Dosud nejsou známé žádné škodlivé účinky ani kontraindikace. Droga může být aplikována i v těhotenství a při laktaci.
Užívání
Užívání: macerát 3 pol. lžíce přelít 0,5 l studené převařené vody, vyluhovat 12 hod. popíjet mírně zahřáté 1-2x denně.
Možnosti užívání bylin:
Nálev – připravené bylinky polijeme vařící vodou – přikryjeme – necháme 5 – 10 minut máčet – nikdy nevařit !!!
Odvar – byliny vložíme do studené vody – za stálého míchání vaříme stanovenou dobu – odstavíme popř. scedíme
Zápar – byliny vhodíme do vařící vody – přikryjeme a 5 minut mírně povaříme
Macerát – byliny zalijeme studenou vodou – necháme
Vnitřní užití:
Drogu lze aplikovat samostatně i míchat do směsí. Zrychlení terapeutického účinku lze dosáhnout kombinací drogy s drogami tříslovinnými, například s listem ořešáku vlašského, se šalvějí, s kořenem nátržníku.
Obvyklá dávka je jedna kávová lžička (0,5-1,5 g) na šálek macerátu. Doporučuje se při trávicích obtížích a lehčích zánětlivých onemocněních horních cest dýchacích.
Nebo:
Velmi vhodnou lékovou formou je mírně přihřátý macerát a osvědčil se i bylinný balzám. Vhodné dávkování je 4krát denně po 125 ml čaje.
Obvyklá dávka je jedna kávová lžička (0,5-1,5 g) na šálek záparu (teplý roztok má více tříslovin). Doporučuje se při trávicích obtížích a lehčích zánětlivých onemocněních horních cest dýchacích.
Nebo:
Jako emenagogum se užívá zápar z 1,5 lžíce květů na 4 dl vody (pije se ve 2 dávkách - ráno a večer).
Nebo:
Infusum malvae arboreae (5-10 g na 300 ml vody), které působí jako emenagogum se rozdělí do dvou dávek (ráno a večer).
Květy topolovky se lidově užívají jako prostředek pro odkašlávání při zánětu průdušek. Z 15 g sušených květů se připraví tříminutový odvar ve 1/4 l vody, nechá ustát, scedí a osladí. Užívá se za dvě hodiny lžíce.
Zevní užití:
Na kloktání při zánětech hltanu a bolestivých stomatitídách se používá dvojnásobná dávka, tj. 3 g nebo 1 lžíce květů na sklenici vody ve formě záparu.
Nebo:
Jako mucilaginózum a na kloktání se používá zápar ze lžíce květů na 3 dl vody (pije se po 1 dl 3x denně mezi jídlem, resp. se použije externě). Ze stejné dávky drogy se připravuje odvar (vařit krátce, použití je stejné).
Popis
Složení: Malvae arboreae flos.