Svízel nať 50g

Název

Svízel nať 50g

Vědecký název

Galium verum herba

Používané části

Nať

Fotografie

Účinky

Svízel syřišťovitý nať
Složení: Galium verum herba. V lidovém léčitelství se používá vnitřně v nálevu jako diuretikum a spasmolytikum při zvýšeném zadržování vody v organizmu, při zánětech dolních cest močových, dysurických obtížích a křečích hladkého svalstva gastrointestinálního a močového traktu. Zevně ve formě koupelí při furunkulóze, vyrážkách a v obkladech na popáleniny. Svízel očišťuje od chorobných látek ledviny, játra, slinivku břišní, slezinu. Kdo má poruchy lymfatických žláz, měl by pít denně čaj. Působí i proti chudokrevnosti, vodnatelnosti, při bolesti (píchání) v boku. Užívání: 1 pol. lžíci přelít 0,5 l vařící vody, vyluhovat 15 min popíjet 2-3 x denně.

  • Léčivé účinky: lidové

Svízel syřišťový: GIT: Lidové - Podává se při žaludečních a střevních katarech. Příznivě též ovlivňuje činnost jater. Užívá se při poruchách funkce slinivky břišní.

Svízel syřišťový: Kardiovaskulár: Lidové - Svízel se užívá jako prostředek při srdečních chorobách. Příznivě ovlivňuje lymfatický systém a činnost sleziny. Působí i proti chudokrevnosti.

Svízel syřišťový: Urogenitál: Lidové - Považuje se za sedativum a spasmolytikum (utišující působení má hlavně na urogenitální trakt). Dále se podává jako diuretikum při otocích (edémech s nahromaděnou tekutinou, vodnatelnosti). Jako vynikající močopudný prostředek, zejména při vodnatelnosti, poslouží i šťáva z čerstvé natě smíšená s horkou vodou. Svízel se doporučuje jako velmi účinný při léčbě zánětlivých ledvinových chorob, v léčbě nedostatečné činnosti ledvin (zadržování moči až zástavě močení) i při urolithiáze (tvorbě písku a kamenů spolu s celíkem zlatobýlem). Zde se užívá i preventivně. Svízel je údajně spolehlivým prostředkem i při velmi těžkém onemocnění ledvin, hnisání ledvin, dokonce i tehdy, když selžou všechny ostatní prostředky. Velmi účinná je směs ze svízele, zlatobýlu a pitulníku žlutého. Touto směsí se velmi rychle dosáhne úspěchu. Hovoří se o 14 dnech. Čaj se jen spaří a z něho se vypije nejprve půl šálku na lačno třicet minut před snídaní a zbytek se vypije během dne po doušcích. Při těžkých onemocněních se mají přes den vypít čtyři šálky čaje. Tato směs se pije i při svraštění ledvin a jiných smrtelných chorobách ledvin. Za starých časů si svízele vážily ženy, které měly těžkosti s dělohou.

Svízel syřišťový: Neuropsych.: Lidové - Svízel se podává při nervových obtížích. Může prokázat dobré služby při epilepsii, kdy tlumí pohotovost k záchvatům. Lidové léčitelství doporučuje svízel i při hysterii a tanci sv. Víta. Považuje se také za sedativum. Droga působí též při nočních křečích nohou, v tomto případě se podává vnitřně.

Svízel syřišťový: Celkové metabolické účinky: Lidové - Užívá se při revmatismu a dně. Poměrněje málo známé je silné působení protirevmatické, kdy používáme kombinace vnitřní a zevní léčby. Svízel se aplikuje také do čajových směsí proti obesitě, protože je močopudný a snižuje chuť k jídlu.

Svízel syřišťový: Respirační: Lidové - Podává se i při zánětech pohrudnice s výpotkem jako diuretikum.

Svízel syřišťový: Ostatní: Lidové vnitřní - Podává se jako metabolikum při kožních chorobách. Účinný je zvláště při kombinovaném zevním i vnitřním užití. Rostlině bychom měli věnovat zvýšenou pozornost právě nyní, kdy se vyskytuje stále více rakovina. I zde je však nutno zdůraznit, že účinky čerstvé bylinky jsou mnohem větší a takovou musíme užívat zvlášť při těžkých onemocněních. Svízel očišťuje od chorobných látek ledviny, játra, slinivku břišní, slezinu. Působí při bolesti (píchání) v boku.

Svízel syřišťový: Kůže: Lidové - Droga i čerstvá šťáva se užívají proti chronickým kožním vyrážkám, zvláště při kombinovaném zevním i vnitřním užití. Čerstvě vytlačená šťáva se s úspěchem použije, když jí natíráme nemocná místa pokožky, po natření necháme šťávu zaschnout. Čerstvá šťáva smíchaná s máslem je účinným lékem při rakovinových vředech a rakovinných chorobách kůže. Obklady s drcenou čerstvou rostlinou (nebo čerstvá šťáva) se odedávna v lidovém léčitelství používají jako místní léčba tzv. "nebezpečných kožních nemocí", - moderněji bychom řekli prekanceróz. Toto preventivní protirakovinné působení však nebylo v novějšími výzkumy prokázáno. Šťáva z čerstvé byliny, smíchaná s čerstvým máslem, poskytuje mast proti četným kožním chorobám. V těžších případech se obklady vyměňují každé tři hodiny a upotřebený materiál se má pálit. Čaj užívaný zevně velmi rychle léčí kožní choroby, např. uhrovitost, teplé umývání velmi rychle léčí zvadlou pokožku tváře. Čaj se užívá zevně na lehčí popáleniny. Kašovité obklady aplikujeme na furunkly a kožní záněty.

Svízel syřišťový: Ostatní: Lidové zevní - Čaj se užívá zevně na špatně se hojící rány a vředy a obklady na spáleniny. Nať se užívala k uklidňujícím koupelím pro děti. Čaj pomáhá i při strumě, jestliže během dne velmi důkladně kloktáme. Rostlina se spaří a denně se teplým čajem kloktá co nejhlouběji v krku. V poslední době se množí případy obrny hlasivek. Zdá se že jde o virové onemocnění. Kloktáním a vyplachováním čajem ze svízele se rychle vyléčí. Údajně vyplachování a pití čaje ze svízele, ev. žvýkání čerstvé byliny je výborným prostředkem při léčení a prevenci chorob jazyka a ústní dutiny (včetně rakoviny jazyka). Podle jiných pramenů je použití bíle kvetoucího svízele při rakovině zlozvyk, proti kterému je třeba ostře vystoupit. Poměrně málo známé je silné působení protirevmatické, kdy používáme kombinace vnitřní a zevní léčby. Na oteklé klouby aplikujeme kašovité obklady. Listy mohou sloužit na zastavení krvácení z nosu - čerstvé listy podrtíme a vtlačíme do nosu, ovšem tak, aby šly posléze vyjmout.

  • Skupinové účinky dle Lékopisu:

diuretikum, spasmolytikum, antiflogistikum, dermatikum, diaforetikum, hemokatartikum, sedativum.

Svízel syřišťový: Homeopatie: Pro homeopatické účely používáme kvetoucí vršek natě, trhaný v době plného květu, nejlépe do deváté hodiny ranní. Zpracováváme ji podle §3 lihem 75% a dále potencujeme až do ředění D3 lihem 40%. Obecně užíváme v potenci D3 s dávkováním 4krát 7 kapek denně po dobu 30 dnů. Po pětidenní přestávce můžeme kúru opakovat, ale ne více než třikrát do roka. Užíváme hlavně při poruchách krevního oběhu, prokrvování, a pak v celé oblasti nervů, například při bolestech nervového původu, epilepsii, hysterii, závratích, žaludečních neurózách apod.

Svízel syřišťový: Prevence: V léčbě i prevenci se využívá více u nás rostoucích druhů svízele. Z hlediska prevence je nejdůležitější užití v redukčních čajových směsích v boji proti obezitě. Svízel je také častou složkou močopudných čajů, určených k prevenci urolitiázy. Bylo doporučeno žvýkání svízele nebo výplachy svízelovým nálevem pro léčení a prevenci chorob jazyka a ústní dutiny. Obklady s drcenou čerstvou rostlinou (nebo čerstvá šťáva) se odedávna v lidovém léčitelství použávají jako místní léčba tzv. "nebezpečných kožních nemocí", - moderněji bychom řekli prekanceróz. Toto preventivní protirakovinné působení však nebylo v novější době potvrzeno.

Svízel syřišťový: Poznámky: Svízel syřišťový se dříve v domácnostech užíval při přípravě sýrů. Obsahuje enzym, který způsobuje sražení mléčné bílkoviny. Svízel povázka (lipkavec poviazka) - Galium molugo. Droga Herba galii albi. Užívaly se dříve kořeny i květ. Obsahové látky jsou podobně jako u svízele syřišťového glykosid asperulosid, trioxyanthraglykosid galiozin a kyselina citronová. Někdy se uvádí i kyselina chinová. Lidově se užíval při nervových chorobách a vodnatelnosti, nálevy se vnitřně doporučovaly při srdečních chorobách, revmatizmu a chorobách jater. Prášek z květů se užíval k zasypávání ran. Užíval se proti vyrážkám, jako přísada do koupelí pro neklidné děti apod. Svízel povázka - Galium molugo má žlutobílé jemné kvítky, je medonosný a vyskytuje se velmi hojně na stráních a u cest. V době květu je téměř poléhavý. Svízel lesní (lipkavec lesný) - Galium silvaticum. Droga Herba ilialis.

Svízel syřišťový: Toxicita a nežádoucí účinky: Objektivní kontraindikace ani nežádoucí účinky nejsou známy. Jsou známy i otravy touto rostlinou.

Užívání

Užívání: 1 pol. lžíci přelít 0,5 l vařící vody, vyluhovat 15 min popíjet 2-3 x denně.

Možnosti užívání bylin:

Nálev – připravené bylinky polijeme vařící vodou – přikryjeme – necháme 5 – 10 minut máčet – nikdy nevařit !!! 
Odvar – byliny vložíme do studené vody – za stálého míchání vaříme stanovenou dobu – odstavíme popř. scedíme 
Zápar – byliny vhodíme do vařící vody – přikryjeme a 5 minut mírně povaříme 
Macerát – byliny zalijeme studenou vodou – necháme 

Vnitřní užití:
Obvyklou lékovou formou je nálev. Droga se většinou podává ve směsích. Droga má nepříjemné aroma a silnější čaj může u disponovaných osob vyvolat pocit ošklivosti, spojených s lehkým nutkáním na zvracení. Subjektivně pociťovanou pachuť čaje lze lehce odstranit kombinováním svízele do směsí.
Užívá se zpravidla 3% zápar (nechat postát 18 minut, pít 2,5 dl 2-4x denně.
Nebo:
Vhodnou formou je nálev nebo krátce několik vteřin vařený odvar.
Nebo:
Čaj: Jedna čajová lžička svízele vrchovatě naplněná na 1/4 litru vody, spaříme a krátce vyluhujeme.
Čerstvá šťáva: Čerstvý svízel se umyje a ve vlhkém stavu se odstředí v odstředivce.
Osvědčila se i forma bylinného balzámu.
Vhodné je i použití Kloudova homeopatického čaje v nižších potencích kolem U3 až U5.

Zevní užití:
K natírání se používá 5% odvar (nechat vařit 3 minuty).
Užívá se i pomáda (šťáva z rostliny se vmísí do masťového základu).
Mast: Čerstvá šťáva se rozmíchá s máslem, které má teplotu místnosti a uloží se do chladničky.

Popis

Složení: Galium verum herba.

Svízel nať 50g
Svízel nať 50g