Světlík nať 40g

Název

Světlík nať 40g

Vědecký název

Euphrasiae officinalis herba

Používané části

Nať

Fotografie

Účinky

Světlík lékařský nať
Složení: Euphrasiae herba. V lidovém léčitelství se používá jako prostředek při nechutenství, zvýšené tvorbě žaludečních šťáv a k úpravě trávení. Vzhledem k účinku na krevní tlak (aukubin má hypotenzivní účinek) se může užívat jako prostředek podporující snižování krevního tlaku. Zevně k obkladům při zánětu spojivek a na unavené oči např. z počítače. Světlík má vysoký obsah glykosidu aukubínu, tříslovin a hořčin. Obsahuje také olej, flavonoidy, minerální látky s obsahem hořčíku a mědi a další sloučeniny, které společně vytvářejí komplex látek blahodárně působících na náš organismus. Užívání: 1 čajovou lžičku na 2dl vody, vyluhovat 10 minut. Popíjet 2x denně.


  • Léčivé účinky: oficiální

Světlík lékařský: GIT: Oficiální - Působením hořčiny a silice rostlina mírně povzbuzuje tvorbu žaludeční šťávy. Na zlepšení chuti k jídlu a trávení se obvykle kombinuje s jinými potencujícími bylinami.

Světlík lékařský: Kardiovaskulár: Oficiální - Pro hypotenzivní účinky aukubinu se droga může užívat i při hypertensi. V této indikaci se doporučuje kombinace s jinými hypotensivními drogami. Pokusy bylo zjištěno, že glykosidy Euphrasia stricta působí na srdce. Na izolovaném žabím srdci 10% extrakt vyvolává depresi srdečního svalu, ale 0,1% roztok zesiluje smršťování srdce za poklesu krevního tlaku.

Světlík lékařský: Neuropsych.: Oficiální - Jako uklidňující prostředek se užívá při duševním přepracování.

Světlík lékařský: Respirační: Oficiální - Tradičně se přidává do čajovin při suchých tracheobronchitídách.

Světlík lékařský: Ostatní: Oficiální vnitřní - Při perorální aplikaci se často kombinuje např s.: Flos chamomillae, Flos calendulae, Flos cyani, Fructus foeniculi, Herba melissae.

Světlík lékařský: Kůže: Oficiální - Zevně se aplikuje na hnisavé kožní afekce.

Světlík lékařský: Ostatní: Oficiální zevní - Již v dávné minulosti byly známy léčivé účinky světlíku při léčbě zánětlivých očních chorob, které podmiňuje pryskyřičnatá substance aukubin, třísloviny (adstringens), případně kumarin. Dobré výsledky se dosahují hlavně při infekčních zánětech spojivek a očních adnex, jako jsou: conjunctivitis, blepharoconjunctivitis, blepharitis marginalis, hordeolum. Vysoká účinnost se však uvádí i při oční únavě se světloplachostí a při sekundární reakci spojivek s ophtalalgií. Mezi dalšími indikacemi se uvádí zánět slzného vaku a zánět duhovky. Často se ordinuje při akutní konjunktivitídě odvar heřmánku, světlíku a 3% borová voda. Spojivkový vak se několikrát denně vyplachuje tímto odvarem, čímž se odstraňuje sekret, který bývá jednou z hlavních subjektivních obtíží. V očních indikacích jsou nejvhodnější kombinace světlíku s květem měsíčku, s květem chrpy, natí lnice květele a květem heřmánku.

  • Léčivé účinky: lidové

Světlík lékařský: GIT: Lidové - Čaj se užívá jako posilující prostředek na žaludek, jako stomachikum na zvýšení tvorby žaludečních šťáv, při slabosti žaludku, při katarech žaludku spojených s překyselením, při pálení žáhy, trávicích obtížích, nechutenství, při žloutence (kombinuje se s natí pelyňku pravého, s kořenem čekanky, pampelišky apod.). Drogu je rovněž možno využít jako protiprůjmového prostředku, užití je vhodné též při rekonvalescenci po prodělané infekční žloutence. Sušená světlíková nať rozemletá na prášek se doporučuje jako prostředek podporující trávení, posiluje žaludek, užívá se při žloutence a žaludeční slabosti. Je možno ji přidávat na špičku nože do polévky. Světlíkové víno užívané 3x denně po 0,05-0,1 l před jídlem jako aperitiv, léčí nechutenství. Droga příznivě ovlivňuje bolesti žaludku a střev (spasmolytikum).

Světlík lékařský: Kardiovaskulár: Lidové - Droga působí na snižování krevního tlaku (antihypertenzivum).

Světlík lékařský: Smysly: Lidové - Světlíkové víno v dávce 0,1-0,15 l, vypité těsně před spaním, prospívá při únavě očí a zlepšuje poněkud kvalitu vidění, resp. zpomaluje zhoršování zraku u starých lidí. Děti, které trpí lehkou rýmou a kašlem, mají často zduřelé mandle a jsou málo odolné, jsou světloplaché a jsou náchylné na průvan, ty je možné vyléčit čajem ze světlíku. Denně vyplachovat oči ráno a večer čajem ze světlíku a přes den vypít 1/4 litru čaje. Když čajovou kůru pravidelně a spolehlivě provádíme delší dobu, zmizí obtíže během několika měsíců.

Světlík lékařský: Neuropsych.: Lidové - Užívá se k mírnění svíravých bolestí hlavy (hlavně nervově podmíněných), proti hysterii, nespavosti (zde se kombinuje často s natí routy) a při duševní únavě a přepracovanosti. Světlík lze rovněž využít v prevenci pro stejné indikace. Droga se lidově doporučuje při sníženém rozumovém chápání. Albert Magnus doporučoval světlík k posilování paměti.

Světlík lékařský: Celkové metabolické účinky: Lidové - Lidově se užívá jako metabolikum (kombinuje se s květem chrpy, s natí třezalky, s kořeny lopuchu apod.).

Světlík lékařský: Respirační: Lidové - Slouží i při onemocněních sliznic dýchacích cest spojených se zahleněním (bronchitída, astma), při chrapotu, kašli a bolestech hrdla souvisících s prochlazením. Droga tlumí neproduktivní suchý kašel. Děti, které trpí lehkou rýmou a kašlem, mají často zduřelé mandle a jsou málo odolné, jsou světloplaché a jsou náchylné na průvan, ty je možné vyléčit čajem ze světlíku. Denně vyplachovat oči ráno a večer čajem ze světlíku a přes den vypít 1/4 litru čaje. Když čajovou kůru pravidelně a spolehlivě provádíme delší dobu, zmizí obtíže během několika měsíců.

Světlík lékařský: Ostatní: Lidové vnitřní - Užívá se i k mírnění křečí. Světlíkový čaj napomáhá také k rychlejšímu odstranění alkoholické kocoviny a "překouření".

Světlík lékařský: Ostatní: Lidové zevní - Droga působí zevně jako svíravý a protizánětlivý prostředek. Světlíkové obklady se přkládají na hnisavé kožní afekce, vředy apod. Již od středověku se používá pro léčbu a prevenci různých akutních i chronických očních zánětů, spojených s onemocněním cév, např. při zánětu spojivek nebo očních víček. Světlíkový obklad na oči již po několika minutách zabraňuje nežádoucímu pálení a slzení, odvarem se vymývají bolavé a unavené oči a odstraňuje světloplachost. Při ošetřování tzv. ječného zrna je účinný čaj ze světlíku lékařského s heřmánkem smíchaný na půl, aplikuje se ve formě teplého obkladu. Pravidelně užívaný čaj ze světlíku podporuje účinky obkladů. Při zánětu víček nebo při slabém zraku se doporučuje svařit světlíkovou nať a přecezeným chladným odvarem vymývat oči. Při očním kataru se rozmačká světlíková nať a jitrocelové listy, nalije na to fenyklová voda a nechá se 2 dny ustát. Po dvou dnech se scedí a tato tekutina se kape do nemocných očí. Užívá se i při dalších očních chorobách jako ochabnutí víček, oslabená zraková síla a vleklé oční záněty (konjunktivitidy). Používá se ve formě oční vodičky, k jejíž přípravě se užívá čerstvé byliny nebo květu. Pomocně lze světlíku užít též k vlažným výplachům očí při zeleném zákalu. Také při poranění očí, kdy je nebezpečí vzniku vředu rohovky, působí světlík lékařský jak tišící, tak i hojící lék. Dále se užívá na špatně se hojící rány. Podrží-li se v ústech koncentrovanější odvar ze světlíku, vícekrát za den po několik minut, dojde ke zlepšení svalové koordinace v ústní dutině, což napomáhá, ve spolupráci s příslušným svalovým tréningem, v boji proti koktavosti. Výplachy nosu světlíkovým odvarem někdy zabrání atace senné rýmy. Užívá se i u sinusitidy. Užívá se i při chrapotu a bolestech hrdla souvisících s prochlazením.

  • Skupinové účinky dle Lékopisu:

ADSTRINGENS, STOMACHIKUM, OFTALMOLOGIKUM, ANTIFLOGISTIKUM, ANTISEPTIKUM, HYPOTENSIVUM, ADSTRINGENS.

Světlík lékařský: Homeopatie: Pro homeopatické uplatnění se používá celá kvetoucí rostlina, sbíraná v době květu nejlépe mezi čtrnáctou a šestnáctou hodinou. Zpracováváme ji podle §3 lihem 70% a dále pak potencujeme až do ředění D4 lihem 30%. Obecně podáváme potenci D3 pro vnitřní použití a D4 pro užití vnější, především pro výplachy očí. Vnitřně podáváme především při jaterních a očních potížích, při poruchách látkové výměny obecně a jinak jako v alopatii. Zevně užíváme k výplachu očí potenci D4, 20 kapek do vody nebo do slabého fenyklového čaje. Užíváme při potížích očí, zánětech slzných váčků, oční skrofulóze, světloplachosti atd. Homeopatie užívá světlík u senné rýmy.

Světlík lékařský: Prevence: Světlíku se odedávna užívá pro léčbu a prevenci různých očních zánětů. Světlíkový obklad na oči již po několika minutách zabraňuje nežádoucímu slzení. Světlík lze rovněž využít v prevenci nespavosti a nervově podmíněných bolestí hlavy. Světlíkový čaj napomáhá k rychlejšímu odstranění alkoholické kocoviny a "překouření". Výplachy nosu světlíkovým odvarem někdy zabrání atace senné rýmy. V prevenci se zpravidla používá krátkodobě vyluhovaný světlíkový nálev. Dlouhodobé užívání, zvláště vyšších dávek, je nevhodné!

Světlík lékařský: Kosmetika: Výluh světlíku (20 g drogy přelijeme 100 ccm vřelé vody a necháme vyluhovat do vychladnutí) a bórová voda, smíchaná ve stejném poměru, používá se někdy k otírání očí po koupeli a po odstranění líčidel, aby se zabránilo chronickým zánětům. Výtažek ze svtlíku se přidává i do některých přípravků určených k ošetřování nečisté pleti.

Světlík lékařský: Toxicita a nežádoucí účinky: Vedlejší škodlivé účinky nebyly zjištěny, přesto však dlouhodobé užívání, zvláště vyšších dávek, je nevhodné.

Světlík lékařský: Kontraindikace: Použití drogy je kontraindikováno u vážných očních chorob. Drogu je možno podávat i v těhotenství a v laktaci.

Užívání

Užívání: 1 čajovou lžičku na 2dl vody, vyluhovat 10 minut. Popíjet 2x denně.


Možnosti užívání bylin:

Nálev – připravené bylinky polijeme vařící vodou – přikryjeme – necháme 5 – 10 minut máčet – nikdy nevařit !!! 
Odvar – byliny vložíme do studené vody – za stálého míchání vaříme stanovenou dobu – odstavíme popř. scedíme 
Zápar – byliny vhodíme do vařící vody – přikryjeme a 5 minut mírně povaříme 
Macerát – byliny zalijeme studenou vodou – necháme 

Vnitřní užití:
Droga je mimořádně vhodná ke kombinaci do směsí. Při léčbě trávicího ústrojí je vhodná kombinace s natí benediktu nebo oddenkem puškvorce. Při bronchitidě se osvědčila kombinace se slizovými drogami, zvláště pak s kořenem proskurníku. Při duševním přepracování dáváme přednost kombinaci s natí úročníku bolhoje, ale též s vřesem, s pravým zeleným čajem, případně s drogami, působícími jako adaptogeny a harmonizátory, tedy nař. se ženšenem. Aplikační formy: nálev, tinktura, extrakt, homeopatické přípravky.
V prevenci se zpravidla používá krátkodobě vyluhovaný světlíkový nálev.
Denní dávka 2-3 g práškované drogy se při perorálním užití rozdělí do 2-3 dávek.
Zápar se připravuje ze 3 lžiček naťové drogy na 2 šálky vody denně (2% zápar).
Stejně se dávkuje i odvar (vaříme 5 minut).
Nebo:
Příprava čaje: 1 čajovou lžičku pokrájené natě přelijeme 1 šálkem studené vody, uvedeme do varu a 2 minuty necháme vyluhovat. Přidáme-li několik zrnek soli, stane se roztok pro oční výplach příjemnější.
Nebo: Doporučujeme podávat přednostně krátkodobě vařený odvar (asi 2 minuty).
Tinktůra se užívá v dávce 5-10 kapek 2-3x denně.
Světlíkové víno: připravit vyluhováním drogy v poměru 1:10 v bílém víně typu ryzlink po dobu 8 dní.
Dobrou účinnost má i tzv. homeopatický čaj podle Kloudy v potencích kolem U9.

Zevní užití:
Droga je mimořádně vhodná ke kombinaci do směsí. V oftalmologii kombinujeme zejména s květem měsíčku, s květem chrpy a fenyklem.
Na vymývání očí a na obklady se připravuje macerát ze 3 lžiček drogy vyluhované v 1,5-2 dl vroucí vody (kombinuje se např. s heřmánkem, fenyklem a meduňkou). Osvědčují se teplé obklady aplikované 15 minut.
Na promývání očí, případně na obklady se používá 2-5% zápar (nechá se 25 minut postát).
Pro použití v očním lékařství se připravuje odvar ze 3 kávových lžiček na 2 šálky k teplým koupelím, příp. se kombinuje s borovou vodou, heřmánkem a feniklem. Používá se i jako obklad.
Nebo:
Decoctum Herbae euphrasiae (3 lžičky na 2 sklenice vody) se po přecezení používá na promývání očí, případně na obklady.
Při duševní únavě je možno užít 10 kapek tinktury do sklenice vody na omývání.
Kataplazma se připravuje macerací ze 3 lžic drogy ve 150-200 ml vroucí vody: potom se nechá stát do vychladnutí. Na postižené místo se přikládá teplé na 10-15 minut.

Popis

Složení: Euphrasiae herba.

Světlík nať 40g
Světlík nať 40g