Stevík - stevie cukrová 30g(30x1g)

Název

Stevík - stevie cukrová 30g(30x1g)

Vědecký název

Stevia rebaudiana Bertoni folium

Používané části

List

Fotografie

Účinky

STEVÍK - Porcovaný sladký sladivý sáček
Stevík sladí bez kalorií, nula kalorií - žádná energie. Nulový glykemický index. Steviosid je 200-300krát sladší než sacharóza. Toto sladidlo je nekalorické, nepřispívá k tvorbě zubního kazu a je vhodné zejména pro diabetiky a teké pro osoby trpící fenylketonurií. Slaďte sladkým sáčkem od Miloty a budete štíhlí. Diebetické sladidlo vhodné nejen pro diabetiky. Složení: stevie cukrová list (Stevia rebaundiana folium) čistý bez příměsí. Příprava: 1 sáček na cca 0,3 - 1l horkého nápoje, který chcete osladit (čaj, káva, atd.). Luhovat dle chuti od 1 do 10 min.
Slaďte stevií - budete štíhlí

Stévie je rostlinka pocházející z Jižní Ameriky. Její extrakt je 200 krát sladší než cukr a nezpůsobuje zvyšování hladiny inzulinu v krvi – proto se doporučuje zejména pro diabetiky. V roce 1991 odmítla FDA (Americký úřad pro kontrolu potravin a léčiv) schválit tuto látku k používání kvůli tlaku ze strany výrobců umělých sladidel. I přes to v roce 2008 FDA schválila použití stéviového extraktu nazývaný rebaudiosid, které si nechala společnost Coca-Cola patentovat pod obchodním názvem Truvia. Tudíž legalizace stévie v Americe proběhla až poté, co byl patentován chemický postup zahrnující okolo 40-ti kroků zpracování extraktu z listu, a to za použití chemických látek jako je aceton, metanol, etanol, acetonitril a isopropanol. Je třeba upozornit, že některé z těchto látek jsou známé karcinogeny. 

Použití celého listu stévie, který si může každý vypěstovat na své zahrádce a který je po staletí používán v jihoamerických zemích, FDA pro potravinářské účely neschválila. Nicméně povolený stéviový extrakt nebyl dlouhodobě zkoumán z hlediska vlivu na lidské zdraví a stále tento dopad není známý. Cukrovarnický průmysl má silný vliv na konečné schválení FDA, a to je jeden z mála případů, kde se za účelem zisku silně ovlivňují rozhodnutí, která nedávají smysl. Jak se může chemicky izolovaná látka považovat za bezpečnou oproti čisté rostlině od matky přírody?

  • Léčivé účinky: lidové

Stevie cukrová: Urogenitál: Lidové - Droga působí též močopudně.

Stevie cukrová: Celkové metabolické účinky: Lidové - Hlavní užití drogy je vlastně potravinářské, protože ústřední účinné látky se prakticky nevstřebávají a lidský organismus se k nim chová inertně. Je proto vhodným sladidlem pro osoby s diabetem.

Stevie cukrová: Ostatní: Lidové vnitřní - Droga vykazuje při vnitřním i zevním užití značné fytoncidní (antibakteriální) účinky.

Stevie cukrová: Ostatní: Lidové zevní - Droga vykazuje při vnitřním i zevním užití značné fytoncidní (antibakteriální) účinky, takže je možno ji použít k přípravě kloktadel (záněty v ústní dutině), k léčbě nehojících se ran včetně bércových vředů.

  • Skupinové účinky dle Lékopisu:

Stevie cukrová: Homeopatie: Pro malou dostupnost nebylo zatím možno stévii vyzkoušet pro homeopatické použití. Bylo by vhodné právě ve směsích s nadměrně hořkými nebo jinak velmi nechutnými bylinami, protože by se tím zjednodušilo podávání takových bylin malým dětem a přecitlivělým osobám. Například přípravky ze semen jinanu dvoulaločného jsou proděti velmi vhodné, ale chuťově odporné.

Stevie cukrová: Poznámky: Jihoameričtí indiáni rostlinu nazývají Azúca-caá, čili sladká tráva. Stevii řadíme do skupiny sladidel rostlinného původeu. Používáme listy čerstvé i sušené. Jsou tak sladké, že mohou být používány jak přímo, tak i ve formě extaktů ke slazení široké škály pokrmů. Stevie je oblíbena mezi diabetiky a mezi lidmi, kteří upustili od konzumace rafinovaného cukru. Úspěšné tažení tohoto sladidla v zemích EU přibrzdila Evropská komise (v roce 2000) s odůvodněním, že neexistuje dostatečné množství studií o zdravotní neškodnosti tohoto sladidla. Obdobné rozhodnutí učinili i v USA.

Stevie cukrová: Toxicita a nežádoucí účinky: Předávkování drogou prakticky nehrozí, protože ve velkých dávkách je její sladkost až odporná. Stévie je vhodná pro staré lidi. Její využití pro zcela malé děti a těhotné a kojící ženy je ještě předmětem výzkumu, ale zdá se, že ani v tomto případě nehrozí - při rozumném využívání - žádné nebezpečí.

Užívání

Příprava: 1 sáček na cca 0,3 - 1l horkého nápoje, který chcete osladit (čaj, káva, atd.). Luhovat dle chuti od 1 do 10 min. 
Slaďte stevií - budete štíhlí

Možnosti užívání bylin:

Nálev – připravené bylinky polijeme vařící vodou – přikryjeme – necháme 5 – 10 minut máčet – nikdy nevařit !!! 
Odvar – byliny vložíme do studené vody – za stálého míchání vaříme stanovenou dobu – odstavíme popř. scedíme 
Zápar – byliny vhodíme do vařící vody – přikryjeme a 5 minut mírně povaříme 
Macerát – byliny zalijeme studenou vodou – necháme 

Vnitřní užití: Drogu je možné podávat samostatně i v nejrůznějších směsích. Antimikrobiální účinky drogy vyniknou zejména v kombinaci s řepíkem, tymiánem, šalvějí a s listem pravého čajovníku (zelený čaj). Nálev připravujeme běžným způsobem.

Popis

Složení: stevie cukrová list (Stevia rebaundiana folium) čistý bez příměsí

Stevík - stevie cukrová 30g(30x1g)
Stevík - stevie cukrová 30g(30x1g)