Srdečník nať 40g

Název

Srdečník nať 40g

Vědecký název

Leonurus cardiaca herba

Používané části

Nať

Fotografie

Účinky

Srdečník obecný nať
Složení: Leonurus cardiaca herba. V lidovém léčitelství se užíval vnitřně jako mírné kardiotonikum, hypotonikum a sedativum. Užívá se při bušení srdce, úzkosti, neklidu, při kolísavém nebo zvýšeném krevním tlaku, při potížích klimakterických a zvýšeném zadržování tekutin v těle. Předpokládaný diuretický účinek je pravděpodobně způsoben příznivým vlivem srdečníku na myokard (srdeční sval). Obsahuje hlavně hořčinu leonurin, tříslovinu (9 %), silici a alkaloid leonukardin. Odedávna se nať užívala stejně jako kozlíkový kořen při angíně pectoris. Je 3 - 4x účinnější než kozlík, ale dnes se užívá celkem zřídka. Droga je bez pachu a má slabě hořkou chuť. Užívání: 1 pol.lžíci přelít 0,5 l vařící vody, vyluhovat 10 min popíjet 2 x denně.


  • Léčivé účinky: oficiální

Buřina srdečník: GIT: Oficiální - Užívá se při meteorismu, poruchách trávení (stomachikum) a průjmech. Při meteorismu s kolikami se ordinuje kombinace s drogami Fructus carvi, Fructus foeniculi, Fructus (Herba) ammi majoris aj.

Buřina srdečník: Kardiovaskulár: Oficiální - Přes to, že bufanolidové alkaloidy mají jen mírné přímé kardiotonické účinky, přece výrazně prodlužují diastolu, a tím zpomalují frekvenci srdeční akce. Kardiosedativní účinky se projevují při vegetativních poruchách srdeční činnosti a funkčních poruchách cirkulace. Ordinování drogy se osvědčilo hlavně v geriatrické terapeutické praxi při ischemii myokardu (především při současné hypertenzi). Jako pomocný lék se podává při fibrilaci předsíní, tachykardii, ale i při zvýšené nervové dráždivosti (hlavně ve vegetativní oblasti, např. při srdeční neuróze), při angině pectoris, kardioskleróze, arterioskleróze, dekompenzovaných srdečních vadách aj., dále též jako hypotenzivum a sedativum kardiovaskulárního aparátu. Látky získávané ze srdečníku mají schopnost upravovat srdeční arytmie, především jsou-li vyvolány nervovým napětím a úzkostí. Podle požadovaného terapeutického efektu se buřina kombinuje s jinými, potencujícími drogami. Například při vegetativní poruše kardiovaskulárního systému se přidávají drogy: Radix valerianae, Flos crataegi. Srdečník tvoří jednu z hlavních složek srdečních čajovin (Species cardiacae). Droga se používá podobně jako kořen kozlíku a podle některých autorů je až 4x účinnější.

Buřina srdečník: Urogenitál: Oficiální - Droga kontrahuje hladké svalstvo dělohy a má i diuretické účinky.

Buřina srdečník: Neuropsych.: Oficiální - Mírný sedativní účinek na CNS, vegetativní a kardiovaskulární aparát se připisuje působení flavonoidů, ale i současnému snížení krevního tlaku. Droga se užívá při léčení nervových onemocnění. Dobře se osvědčuje při migréně, hysterii a v klimakteriu. Jako základní droga slouží např. s květem prvosenky, natí bukvice, černohlávku, meduňky, rozrazilu a s kořenem kozlíku při epilepsii.

Buřina srdečník: Ostatní: Oficiální vnitřní - Nať a plody se užívají jako prostředek k zastavení krvácení.

Buřina srdečník: Ostatní: Oficiální zevní - Užívá se na hemoroidy a na rány.

  • Léčivé účinky: lidové

Buřina srdečník: GIT: Lidové - Využívá se při vegetativní dystonii trávicího traktu spojené s nucením ke zvracení. Spasmolytického působení se využívá u kolikovitých bolestí břicha, ale také při oslabené střevní peristaltice v důsledku křečí hladkého svalstva. Tento stav se vedle bolestí břicha projevuje též pocity plnosti, nadýmání, ztrátou chuti k jídlu, zácpou. Při požadavku na působení především spasmolytické je na místě kombinace s kořenem anděliky, levandulí, koriandrem a vlaštovičníkem. Droga působí také proti průjmům. Hořčiny upravují trávení (stomachikum).

Buřina srdečník: Kardiovaskulár: Lidové - Užívá se při srdečních vadách a jiných srdečních onemocněních, při vegetativní dystonii srdeční spojené s bušením srdce (srdeční neuróza), také při některých formách srdeční arytmie. Srdeční činnost droga nejen uklidňuje, ale také prohlubuje. Působí jako kardiosedativum. Droga tonizuje myokard. Při léčbě anginy pectoris je srdečník údajně 4x účinnější než kozlík. Nálev má účinek protistresový a působí jako mírný antagonista adrenalinu - mírně snižuje krevní tlak. Drogu lze ordinovat i v geriatrii, zvláště při srdečních ischemii se současnou hypertenzí (mírně snižuje krevní tlak).

Buřina srdečník: Urogenitál: Lidové - Podává se při klimakterických a menstruačních potížích a při zvětšení prostaty. Užívá se při klimakterických potížích spojených s návaly, pocením apod. Droga působí močopudně (diuretikum). Droga se uživá při bolestivých menstruacích, zejména jsou-li spojeny s nervovými tenzemi a k vypuzení placenty po porodu. Mírně stimuluje děložní svalstvo.

Buřina srdečník: Neuropsych.: Lidové - Využívá se při nespavosti, neurózách a proti návalům úzkosti. Je-li hlavní indikací sedativní působení, kombinuje se srdečník nejčastěji s meuňkou, chmelem, jmelím, hlohem - zpravidla formou tinktury. Srdečník má údajně mohutnější sedativní působení než kozlík, a proto jej aplikujeme všude tam, kde kozlík nezabírá nebo není snášen.

Buřina srdečník: Skelet + svalstvo: Lidové - Droga snižuje napětí a spasmy kosterních svalů, působí jako myorelaxans.

Buřina srdečník: Celkové metabolické účinky: Lidové - Známo je také využití drogy jako doplňkového léčiva v terapii cukrovky. Jeho podávání je rovněž vhodné při Basedowově chorobě.

Buřina srdečník: Respirační: Lidové - Srdečník je také dobrým podpůrným prostředkem chorob respiračních orgánů - plic, průdušek, dýchacích cest.

Buřina srdečník: Ostatní: Lidové zevní - V čínské medicíně se srdečník užívá při zánětu očních spojivek.

  • Skupinové účinky dle Lékopisu:

KARDIOTONIKUM, HYPOTONIKUM, SEDATIVUM, SPASMOLYTIKUM, KARMINATIVUM, AMARUM, DIURETIKUM.

Buřina srdečník: Homeopatie: V homeopatii zpracováváme čerstvou, kvetoucí nať, trhanou v době maximálního rozkvětu, , nejlépe těsně před polednem. Zpracováváme ji podle §3 lihem 70% a dále pak potencujeme lihem 30% až do ředění D5. Obecně užíváme tinkturu o potenci D4 s dávkováním 3krát denně 7 kapek v polévkové lžíci vody. Tinktura srdečníku se vyznačuje velmi mírným účinkem, což je v oblasti činnosti srdce, srdečního rytmu a krevního tlaku mimořádně užitečné. Mimo to se tinktura výborně hodí i do směsí tinktur se specifickým určením, jako například při léčbě cukrovky, při zbytnění prostaty apod.

Buřina srdečník: Prevence: Léčebně profylaktická směs při srdeční neuróze: 30 g srdečníku, 25 g kozlíku a levandule, 20 g jablečníku, 10 g kmínu a fenyklu. Pijeme podle potřeby 2-3x denně sklenku nálevu. Prevence a léčba záchvatů anginy pectoris: 30 g srdečníku, po 20 g mochny husí, meduňky a kořen bedrníku, 10 g routy. Pijeme podle potřeby 2-3x denně sklenku nálevu. Obtížně dostupný bedrník lze v tomto případě nahradit natí řebříčku.
Prevence klimakterických obtíží: 30 g srdečníku, po 20 g máty, meduňky a kopřivy, 10 g anýzu. Pijeme podle potřeby 2-3x denně sklenku nálevu.

Buřina srdečník: Kosmetika: Čaj ze srdečníku je výborným prostředkem pro smývání kosmetických obličejových masek, který nejen šetří, ale i léčí pokožku.

Buřina srdečník: Poznámky: Droga má v podstatě podobné použití jako valeriánový kořen - Radix valerianae. V čajovinách se obvykle kombinuje podle konkrétního uplatnění s jinými, podobně působícími drogami. U nás se jako droga používá dost zřídka. V NSR se její výtažky zpracovávají s výtažky valeriány, hlohu, pakmínu a s kafrem do kapek nebo dražé s indikacemi hlavně při rozličných srdečních onemocněních. Již staří Řekové užívali tuto rostlinu k odstraňování úzkostných stavů u žen po porodu. Plody sibiřského druhu - Leonurus sibiricus L. se používají jako prostředek zastavující krvácení i na snížení krevního tlaku. Droga působí na organismus podobným způsobem jako kozlíkový kořen, a to tak, že organismus celkově uklidňuje. Velmi dobré účinky má droga svařená s vínem.
Uklidňující nápoj: Bílé víno (např. stolní) 200 ml, hřebíček 1 kus, skořice na špičku nože, buřina srdečník (nať) 1 g (asi 2 lžičky). Bílé víno přivedeme do velmi mírného varu a pak do něho přidáme všechny přísady. Var ukončíme, nádobu přikryjeme pokličkou a necháme 15 minut ustát. Potom svařené váno zcedíme, mírně přisladíme a konzumujeme. Nedoporučuje se používat vícekrát než jednou denně. Doporučuje se v případě stavu úzkosti, neklidu a bušení srdce. Z byliny se připravuje zelená barva na barvení vlny.
Vlastnosti: Štiplavá, hořká, vysušující, chladná.
Působení: Uterostimulans, relaxans, kardiotonikum, karminativum.
Užívané části:
Nať L. cardiaca i L. heterophyllus: Je užitečná jako tonikum a na srdce neboť se ideálně hodí při bušení srdce (palpitaci) spojeném s úzkostí a nervovým vypětím. Alkaloidy povzbuzují a uvolňují stahy dělohy, proto jsou ceněny jak při menstruačních bolestech, tak při porodu. Bylina rovněž stimuluje tok menstrčuační krve. V Číně se L. heterophyllus (i mu cchao - yi mu cao) používá rovněž na ekzémy a boláky. Sbírá se v létě.
Semena L. heterophyllus: V Číně se semena , čchung wej c´ (chong wei zi), používají hlavně při nepravidelné menstruaci a jako stimulans krevního oběhu. Číňané se domnívají, že semeno působí zejména na játra a jsou proto obzvláště účinná na oči ke "zjasněnému vidění".
Nálev: Používejte jako tonikum při snydromu menopauzy, při rozrušení a srdeční slabosti nebo při menstruačních bolestech. Během porodu přidejte 2-3 hřebíčkovce vonné a pijte. Po porodu užívejte jako pomoc děloze v návratu do původního stavu a ke snížení rizika poporodního krvácení.
Sirup: Z nálevu se tradičně připravuje sirup, aby se tak zamaskovala jeho chuť. Používá se pbdobně jako nálev.
Tinktura: Užívá se jako nálev. Jako kardiotonikum se předepisuje spolu s bylinami, jako je konvalinka a hloh.
Výplach: Nálev nebo zředěnou tinkturu použijte při poševních infekcích a výtocích.
Odvar: Užívejte při menstruačních potížích.
Oční lázeň: Při zánětu oční spojivky nebo při bolavém nebo unaveném zraku použijte slabý odvar.

Buřina srdečník: Toxicita a nežádoucí účinky: Ordinování této rostliny při použití jako kardiotonika patří výlučně do rukou lékaře, rostlina je více nebo méně toxická (škodí hlavně těhotným ženám). Vedlejší škodlivé účinky se však projevují teprve při užívání ve vyšších dávkách. Při manipulaci je potřebná zvýšená opatrnost, protože droga píchá. Dávkování drogy by nemělo být překročeno. Opatrnost při léčbě srdečníkem by měly zachovávat těhotné ženy, pro které sice není kontraindikován absolutně, je však pro ně méně vhodný. Bylina je uterostimulans, proto ji v těhotenství neužívejte.

Buřina srdečník: Kontraindikace: Pro specifický účinek na srdeční cévy se léčiva vyrobená ze srdečníku nemají podávat gravidním ženám.

Užívání

Užívání: 1 pol.lžíci přelít 0,5 l vařící vody, vyluhovat 10 min popíjet 2 x denně.

Možnosti užívání bylin:

Nálev – připravené bylinky polijeme vařící vodou – přikryjeme – necháme 5 – 10 minut máčet – nikdy nevařit !!! 
Odvar – byliny vložíme do studené vody – za stálého míchání vaříme stanovenou dobu – odstavíme popř. scedíme 
Zápar – byliny vhodíme do vařící vody – přikryjeme a 5 minut mírně povaříme 
Macerát – byliny zalijeme studenou vodou – necháme 

Vnitřní užití:
Spíše výjimečně se droga podává sólově, častěji se kombinuje s jinými rostlinami ve směsích, které upravujeme podle hlavního požadovaného účinku. Tak například do sedativních směsí drogu kombinujeme především s třezalkou, meduňkou, brutnákem nebo s listem vrbky úzkolisté. Zajímavě působí kombinace drogy s výtažkem adaptogenních drog, jakými jsou eleuterokok, maralí kořen čili leusea a další. V tomto případě většinou kombinujeme tinktury - není li předepsáno jinak - v poměru 1 díl srdečníkové tinktury na 2-3 díly tinktury z adaptogenu. Ve více případech přídavek srdečníku prohlubuje účinnost adaptogenní drogy v tom smyslu, že odbourává nežádoucí účinky adaptogenů, např. tzv. falešnou nespavost po večerním užití léku, pocit vnitřního třesu apod. Pro lepší rozpustnost účinných látek v alkoholu se výraznější léčebný efekt dosahuje při podávání tinktůr. Bufadienolidy se slaběji rozpouštějí ve vodě. Proto domácí přípravky (např. zápary) nemají tak výrazný účinek jako léčiva připravená průmyslově z jejich izolátů a podávaná při neurózách i rozličných funkčních srdečních obtížích a poruchách v období přechodu.
Aplikační formy: nálev, tinktura, tablety.
K přípravě záparu se používá průměrná jednotlivá dávka 1,5 g, nebo 1 kávová lžička drogy na šálek vroucí vody: pije se 2-3x denně na lačno, případně po doušcích během dne. Někdy se však podávají i vyšší dávky, například 1/2 - 1 lžíce na 1 sklenici (2,5 dl) vody, pije se maximálně po 0,5 dl 2-3x denně.
Nebo:
Vyšší dávkování má Infusum Herbae leonuri (10-15 g drogy na 1 sklenici vody), který se užívá po 3-5 lžících denně.
Nejčastější lékovou formou je dvouminutový odvar, pijeme 2-4 šálky denně.
Extractum leonuri fluidum se užívá v jednotlivé dávce 10-15 kapek 3-4x denně.
Tinctura leonuri se užívá po 30-40 kapkách 3-4x denně. Účinek drogy je podobný jako u kozlíku, avšak poněkud silnější.
Zvlášť účinný je odvar se zředěným vínem při bušení srdce, úzkosti a neklidu.
Užívá se i jako prášek (2-4 g drogy denně).

Popis

Složení: Leonurus cardiaca herba. 

Srdečník nať 40g
Srdečník nať 40g