Sporýš nať 50g
Název
Vědecký název
Používané části
Fotografie
Účinky
Sporýš lékařský nať
Složení: Verbena officinalis herba. V lidovém léčitelství se užívá vnitřně jako roborans, expektorans a antiepileptikum, jako prostředek sílící a hořčinný. Osvědčil se při chronické bronchitidě, kdy usnadňuje odkašlávání. Droga též desinfikuje střeva a přispívá tak k normalizaci střevní mikroflóry. Zvyšuje sekreci mateřského mléka. Obsahuje monoterpenový glykosid verbenalin, sliz, hořčiny, třísloviny, saponiny, ketonickou silici a další látky. Užívání: 1 čajovou lžičku přelít 3,5 dcl vařící vody, vyluhovat 20 min. popíjet 2x denně.
- Léčivé účinky: oficiální
Sporýš lékařský: GIT: Oficiální - Hořčiny povzbuzují chuť k jídlu a tvorbu trávicích šťáv. Jejich účinnost potencuje i obsah silice. Verbenalin zlepšuje tonus hladkého svalstva střev a tím spolu s působením silice a hořčin napomáhá normaliaci v trávicí trubici (hlavně při zpomalené a ochabující činnosti trávicích orgánů). Desinfekční působení silice se využívá při dyspeptických obtížích zapříčiněných přemnožením střevní mikroflóry (dysmikrobiální poruchy GIT).
Sporýš lékařský: Kardiovaskulár: Oficiální - Užívá se také při anemii a chloróze.
Sporýš lékařský: Neuropsych.: Oficiální - Užívá se jako antineuralgikum při tvářové neuralgii (migréně).
Sporýš lékařský: Ostatní: Oficiální vnitřní - Droga povzbuzuje tvorbu mateřského mléka: dodnes se však nepodařilo zjistit, které látky mají galaktagogní účinek.
Sporýš lékařský: Kůže: Oficiální - Třísloviny potencují protizánětlivou účinnost drogy, která se proto užívá i na obklady a koupele při nehojících se infikovaných kožních chorobách.
Sporýš lékařský: Ostatní: Oficiální zevní - Třísloviny potencují protizánětlivou účinnost drogy, což se terapeuticky využívá i při zánětlivých onemocněních ústní dutiny a hltanu. Přitom se výluh používá na vyplachování a kloktání.
- Léčivé účinky: lidové
Sporýš lékařský: GIT: Lidové - Amarum, ovlivňující celý trávicí systém včetně jater a žlučníku. Odvar z listu léčí průjem, užívá se při zahlenění žaludku, při trávicích obtížích na zvýšení chuti k jídlu a na zvýšení tvorby žaludeční šťávy, tlumí křečovité bolesti břicha, je prokázán příznivý účinek při posilování jaterních funkcí, podává se při chorobách žlučníku, působí desinfekčně na patologickou střevní mikroflóru a tlumí i dyspeptické obtíže. Sporýš zvyšuje sekreci trávicích šťáv a enzymů a zvyšuje střevní tonus. Octové kapky léčí nemoci jater. Také účinkují při žloutence dospívajících děvčat.
Sporýš lékařský: Kardiovaskulár: Lidové - Příznivě ovlivňuje funkci sleziny.
Sporýš lékařský: Urogenitál: Lidové - Spolu s babím hněvem se užívá ve formě čaje při vodnatelnosti. Šťáva z byliny se používá na rozpouštění močových kaménků. Dále je prokázán příznivý účinek při klimakterických obtížích. Zlepšuje práci ledvin (při nemocech ledvin se uvádí také užití ve formě octových kapek). Dovede se vypořádat i se záněty močových cest. Droga působí močopudně (diuretikum). Pomáhá vyvolat zaraženou menstruaci (amenorhea).
Sporýš lékařský: Neuropsych.: Lidové - Užívá se také jako nervínum proti migréně, úporným bolestem hlavy zejména psychogenního původu (i ve formě octových kapek) a všeobecné slabosti a vyčerpání (dával se i do medicinálních vín). Jedná se o tonikum, povzbuzující především funkci parasympatiku. Léčí jím i nervozitu, nespavost a pocity úzkosti. Droga se užívá jako doplňkové antiepileptikum.
Sporýš lékařský: Celkové metabolické účinky: Lidové - Osvědčil se i v antirevmatických směsích. Má i metabolický účinek.
Sporýš lékařský: Respirační: Lidové - Užívá se při zahlenění plic a při kašli.
Sporýš lékařský: Ostatní: Lidové vnitřní - Užívá se proti zimnici a horečkám, při slabosti, při horečnatých infekčních chorobách a mnoha jiných obtížích. Octové kapky mírní bolesti zubů. Zevně i vnitřně se podává při chronických ekzémech. Sporýš patří k našim stimulátorům. Je to posilující prostředek při psychické a fysické únavě i vyčerpání (tonikum). Sporýš ve směsi s pravým zeleným čajem v poměru 1:2 až 2:1 představuje poměrně účinné tonikum, určené ke krátkodobé prevenci vzniku únavy, resp. psychického vyčerpání před většími fysickými, resp. duševními výkony. Jde-li o fyzicky náročnější výkon, volíme vyšší podíl pravého čaje, při úkonech zatěžujících více psychiku, vsadíme spíše na převahu sporýše. Sporýšový čaj doporučujeme při únavě, malátnosti a slabosti z nejrůznějších příčin. V těchto indikacích sporýš doporučujeme míchat zejména s vřesem, natí rdesna ptačího, s natí úročníku bolhoje a s natí mateřídoušky. Zvyšuje sekreci mléčných žláz u savců (laktagogum). Užívá se jako geriatrikum.
Sporýš lékařský: Kůže: Lidové - Zevně i vnitřně se podává při chronických ekzémech a jiných kožních chorobách. Pokud se začíná vytvářet vřed (furunkl, nežit), nebudume váhat a preventivně využijeme sporýš! Na hnisavé, zanícené místo přiložíme kousek plátna a na to svařenou, ještě teplou bylinu. Pokud užíváme sušenou drogu, obyčejně ji v malém plátěném váčku ohřejeme ve vodě, kterou potom vytlačíme a váček přiložíme na uvedené pláténko. Jakmile bylina vyschne, postup opakujeme. Při přesném postupu je předpověď léčby v každé fázi onemocnění velmi optimistická. Lepších výsledků přirozeně docílíme, když začneme co nejdříve. Zevně výrazně podporuje hojení popálenin.
Sporýš lékařský: Ostatní: Lidové zevní - Zevně výrazně podporuje hojení popálenin, menších otevřených ran, vředů (aplikují se obklady ev. koupele). Formou obkladů tlumí migrenózní bolesti hlavy a neuralgie. Může se aplikovat i formou kloktadla. Sporýšová mast se používá ke vtírání při potížích ledvin, sleziny a žlučníku. Při žloutence se masíruje oblast žlučníku a oblast jater. Při prostatě masírujeme břicho. Léčí rány a vředy. Známé je zevní užití jako kloktadlo při zánětech dutiny ústní.
- Skupinové účinky dle Lékopisu:
DIURETIKUM, CHOLAGOGUM, GALAKTAGOGUM, AMARUM, PARASYMPATIKOMIMETIKUM, ADSTRINGENS, DIAFORETIKUM.
Sporýš lékařský: Homeopatie: Homeopatické prostředky ze sporýše mají celkem podobné užití jako alopatické, ale navíc mají některé netypické účinky, jako například vliv na výskyt a likvidaci žlučníkových a močových kamenů. Zpracováváme čerstvou, kvetoucí nať, nejlépe hned na počátku květu kolem desáté hodiny dopoledne, a to podle §3 lihem 65%. Dále ředíme až na potenci D4 lihem 40%. Obecně užíváme v potenci D3 s dávkováním 3krát denně 8 kapek, před jídlem. Rozsah použití homeopatických prostředků je velmi široký, a to pro vnější i vnitřní použití. Slouží jako lék pro zvýšení činnosti jater, žlučníku, proti močovým a žlučníkovým kamenům, na výplachy, kloktání, obklady a koupele, především při nehojících se ranách, ale i pro podporu organismu, jeho posílení, i pro posílení nervového systému.
Sporýš lékařský: Kosmetika: Masáž vlasových kořínků působí jako výborné tonikum.
Sporýš lékařský: Prevence: Stejné díly sporýše, lipového květu, listu máty peprné a květu heřmánku řínského tvoří oblíbený gaskoňský "čaj štěstí". "Rodinný ranní čaj" obsahuje 1 000 g sporýše, 100 g máty, 50 g skořice, 20 g tymiánu a 10 g muškátového květu - působí osvěživě a zahání noční chmury. Sporýš se také s úspěchem podává v kombinaci: 3 díly sporýše, 2 díly dobromysli a 1 díl listu vrbky úzkolisté (2-3 šálky nálevu denně), vegetativně labilním osobám v údobí psychicky náročnější činnosti nebo situace. Sporýš ve směsi s pravým zeleným čajem v poměru 1:2 až 2:1 představuje poměrně účinné tonikum, určené ke krátkodobé prevenci vzniku únavy, resp. psychického vyčerpání před většími fysickými, resp. duševními výkony. Jde-li o fyzicky náročnější výkon, volíme vyšší podíl pravého čaje, při úkonech zatěžujících více psychiku, vsadíme spíše na převahu sporýše. Pokud se začíná vytvářet vřed (furunkl, nežit), nebudume váhat a preventivně využijeme sporýš! Na hnisavé, zanícené místo přiložíme kousek plátna a na to svařenou, ještě teplou bylinu. Pokud užíváme sušenou drogu, obyčejně ji v malém plátěném váčku ohřejeme ve vodě, kterou potom vytlačíme a váček přiložíme na uvedené pláténko. Jakmile bylina vyschne, postup opakujeme. Při přesném postupu je předpověď léčby v každé fázi onemocnění velmi optimistická. Lepších výsledků přirozeně docílíme, když začneme co nejdříve.
Sporýš lékařský: Poznámky: Kořeny jsou prý dobrou přísadou do nakládaných okurek - dodávají jim zvláštní příjemnou příchuť. Sporýš se pije jako náhrada za tzv. čínský čaj. Drogou je kvetoucí nať. Ve Francii tvoří téměř národní čajový nápoj, zvaný vervén (verveine). Sporýš je součástí přípravku Stomatosan, který vyrábí Slovakofarma Malacky. Přípravek je určen k desinfekci ústní dutiny a k léčení paradentózy. Bylina se tradičně užívala při vodnatelnosti - tomuto účelu napomáhají kardoiaktivní glykosidy, které u ní byly zjištěny.
Vlastnosti: Štiplavá, hořká, chladná.
Působení: Relaxační tonikum, podporuje tvorbu mléka, potopudná, nervinum, sedativum, antispazmodikum, regenejruje játra, projímavá, uterostimulans, cholagogum.
Užívané části:
Nať: Nať je účinné nervové tonikum, jaterní stimulans, moč pročišťující a protihorečnatý prostředek. Podporuje i tvorbu mléka a lze jej brát během porodu ke stimulaci kontrakcí. Má i řadu místních použití při bolácích, poranněích a onemocněních dásní. V Číně je rostlina známá jako ma pien cchao (ma bian cao) a nati se používá hlavně jako febrifuga při malárii a chřipce. Sbírá se v létě v době květu. Sporýš je jedním ze 12 originálních prostředků dr. Bacha, vyráběných z květů a používaných při psychickém stresu a nadměrné námaze, spojených s nespavostí a neschopností se uvolnit.
Nálev: Užívejte jej při nespavosti a nervovém vypětí nebo k podpoře pocení a stimulaci imunitní soustavy u horečnatých stavů. Lze jej rovněž užívat jako jaterní stimulans ke zlepšení nechutenství a trávicí funkce. Během porodu upíjejte malé doušky, aby se podpořily stahy, a při laktaci k podnícení tvorby mléka.
Tinktura: Užívejte ji při nervovém vyčerpání a depresi (dobře se doplňuje s ovsem). Jako jaterní stimulans při pomalém zažívání, toxických stavech nebo žloutence; s dalšími bylinami působícími na močovou soustavu při močových kamenech a stavech spojených s nadbytkem kyseliny močové, jako je dna. Užíváte-li tinkturu při onemocněních jater, použijte ke snížení obsahu alkoholu horkovodní metodu.
Zábal: Přikládejte jej na kousnutí hmyzem, výrony a pohmožděniny.
Mast: Používá se na ekzémy, rány a mokvající boláky, rovněž při bolestivé neuralgii.
Výplach úst: K výplachu používejte nálev, a to při ústních vřídcích a měkkých, houbovitých dásních.
Sporýš lékařský: Toxicita a nežádoucí účinky: Při užívání v terapeutických dávkách se nevyskytují žádné vedlejší škodlivé účinky. Pro parasympatikomimetický účinek verbenalinu na zvýšení kontraktility dělohy (i když jen mírně) se droga nedoporučuje těhotným ženám. V těhotenství je nutno podávat sporýš v polovičních dávkách a u žen, které již prodělaly spontánní potrat, je jeho použití kontraindikováno.
Sporýš lékařský: Kontraindikace: Protože obsahové látky mírně působí na svalstvo dělohy, přípravky z drogy by neměly užívat ženy v jiném stavu. Bylinu neužívejte v těhotenství, působí jako uterostimulans; během porodu ji užívat lze.
Užívání
Užívání: 1 čajovou lžičku přelít 3,5 dcl vařící vody, vyluhovat 20 min. popíjet 2x denně.
Možnosti užívání bylin:
Nálev – připravené bylinky polijeme vařící vodou – přikryjeme – necháme 5 – 10 minut máčet – nikdy nevařit !!!
Odvar – byliny vložíme do studené vody – za stálého míchání vaříme stanovenou dobu – odstavíme popř. scedíme
Zápar – byliny vhodíme do vařící vody – přikryjeme a 5 minut mírně povaříme
Macerát – byliny zalijeme studenou vodou – necháme
Vnitřní užití:
Sporýš je velmi často podáván samostatně, ale přirozeně může být míchán i do nejrůznějších směsí. Droga není vhodní pro dlouhodobé podávání vyšších dávek. Rovněž v těhotenství je více či měné nevhodná. Možnost aplikovat drogu do směsí je velká a prakticky lze říci, že se sporýš snáší se všemi bylinami a je to tedy bylina velmi univerzální. Jako sedativum mícháme sporýš především s meduňkou, třezalkou a listem vrbky úzkolisté. Při bolestech hlavy se osvědčila kombinace s listem vinné révy, s natí srdečníku a s mařím listem.
Obvykle se připravuje macerát (3 kávové lžičky na 2 sklenice vody). Doporučuje se 2x denně podávat sklenku přihřátého macerátu.
Na přípravu záparu se používá průměrná jednotlivá dávka 1,5 g, nebo v praxi 1 kávová lžička drogy na šálek vody (uvádí se i 5% zápar, ev. zápar z 2-5 g drogy na sklenici, příp. 1 polévková lžíce drogy na 3 dl vroucí vody, nechat postát přikryté pokličkou 5-10 (20) minut, pít po 1,5 dl 2-3x denně).
Octové kapky se připraví naložením listů, květů i kořene do dobrého vinného octa. Vše necháme na teplém místě asi 14 dní a občas lahví zatřepeme, aby se léčivé látky vyluhovaly. Potom tekutinu opatrně slijeme do čisté lahve, zazátkujeme a uložíme.
Šťáva z byliny se používá na rozpouštění močových kaménků (50 g čerstvé natě se rozdrtí v hmoždíři, protlačí přes hustou látku a smísí se stejným množstvím vinného octa. Po 14 denním stání na teplém místě se zfiltruje. Užíví se po 8 kapkách 3x denně).
Dobře působí léková forma bylinného balzámu.
Lze použít i homeopatický čaj podle Kloudy v potencích kolem U9.
Zevní užití:
Silnější, asi 10% zápar (zápar s minimálně dvojnásobnou koncentrací než na vnitřní užití, tj. alespoň 4 g) se užívá zevně jako kloktadlo při zánětech v ústní dutině, také na obklady (např. na zduřelé mízní uzliny, rány, otoky, krevní podlitiny a kožní vyrážky). Užívají se i koupele a vyplachování.
Na obklady se užívá odvar - asi půl litru vody, velká hrst drogy, 5 minut povařit a vyluhovat do zchladnutí.
Sporýšová mast (železníková) se připravuje z kvetoucí usušené rostliny, rozmělněné na prášek.
Popis
Složení: Verbena officinalis herba.

Sporýš nať 50g