Smil květ 20g

Název

Smil květ 20g

Vědecký název

Helichrysum arenarium flos

Používané části

Květ

Fotografie

Účinky

Smil písečný květ
Složení: Helichrysium arenarium flos. V lidovém léčitelství se užívá vnitřně jako spasmolytikum, desinficiens, cholagogum a mírné diuretikum, při cholecystopatiích, při chronických zánětech dolních cest močových a dysurických obtížích. Působí bakteriostaticky, zvyšuje vylučování žluče, mírní křeče a napomáhá při látkové výměně. Obsahuje hořčinu, silice, třísloviny, kyselinu kávovou, fytoncidní látky, helichrysin, herniarin a dosud chemicky neurčenou látku rozpustnou ve vodě. Užívání: 1,5 čajové lžičky přelít 3 dcl vařící vody, vařit 5 min. vyluhovat 10 min. popíjet 2x denně.


  • Léčivé účinky: oficiální

Smil písečný: GIT: Oficiální - Tato droga s převahou flavonoidů a s výhodným zastoupením ostatních obsahových látek má rozsáhlé indikační uplatnění: zvyšuje motilitu hladkého svalstva střev a žlučovodů, uvolňuje spasmy žlučníku a žlučovodů, zlepšuje činnost jater, mírně zvyšuje tvorbu žluče a ulehčuje její odtok do dvanácterníku, zvyšuje sekreci žaludeční šťávy a pankreatu. Díky flavonoidům působí droga mírně protizánětlivě a antihistaminicky. Terapeuticky se využívá při chronických jaterních chorobách spojených s poruchou tvorby a odtoku žluče (ne však při ikteru), žlučových kamenech, chronických zánětech žlučníku a žlučovodů a při dyskinézách žlučových cest a Odiho svěrače. Kyselina ursolová a kávová zodpovídají za antibakteriální účinky smilu. Protože hořčiny napomáhají tvorbě žaludeční šťávy, droga se ordinuje při poruše trávení s nedostatečnou tvorbou žaludeční kyseliny a při dyspeptických obtížích spojených s břišními kolikami. Při požadovaném protizánětlivém a antihistaminickém působení je třeba ordinovat lihový extrakt (pokud není alkohol kontraindikovaný), protože flavonoidy se hůře rozpouštějí ve vodě. V přípravcích se často kombinuje s pampeliškou, řebříčkem, kurkumou, ostropestřecem aj.

Smil písečný: Urogenitál: Oficiální - Droga působí močopudně, je ji možno užít při chorobách močových cest. Diuretický účinek drogy je však nepatrný. Spasmolytické působení asi podmiňují flavonoidy. Přítomný naringeninglukosid a podobné látky účinkují na hladké svalstvo (i dělohu) podobně jako papaverin (viz. mák setý).

Smil písečný: Imunitní: Oficiální - Díky flavonoidům působí droga mírně antihistaminicky.

Smil písečný: Ostatní: Oficiální vnitřní - Droga působí spasmolyticky a bakteriostaticky. Spasmolytické působení asi podmiňují flavonoidy. Přítomný naringeninglukosid a podobné látky účinkují na hladké svalstvo (i dělohu) podobně jako papaverin (viz. mák setý). Díky flavonoidům působí droga mírně protizánětlivě a antihistaminicky.

  • Léčivé účinky: lidové

Smil písečný: GIT: Lidové - Užívá se proti žloutence, jako stomachikum a anthelmintikum. Zlepšuje trávení. Tlumí nadýmání i nadměrný odchod střevních plynů, je vhodná i při dyspepsii. Protěž píseční je jaterní a žlučníková "superbylina".

Smil písečný: Urogenitál: Lidové - Užívá se jako močopudný prostředek.

Smil písečný: Neuropsych.: Lidové - Užívá se při zánětlivých onemocněních (nervy, ischias).

Smil písečný: Skelet + svalstvo: Lidové - Užívá se také při ischiasu.

Smil písečný: Celkové metabolické účinky: Lidové - Užívá se při revmatismu a do metabolických čajovin. Droga celkově urychluje látkovou výměnu.

Smil písečný: Imunitní: Lidové - Bylina má také protialergický účinek.

Smil písečný: Ostatní: Lidové vnitřní - Droga má účinek protizánětlivý (antiflogistikum) a antibiotický.

Smil písečný: Kůže: Lidové - Užíval se proti kožním vyrážkám.

Smil písečný: Ostatní: Lidové zevní - Užívá se jako antiseptikum.

  • Skupinové účinky dle Lékopisu:

CHOLERETIKUM, CHOLAGOGUM, METABOLIKUM, SPASMOLYTIKUM, STOMACHIKUM, ADSTRINGENS, BAKTERIOSTATIKUM, DIURETIKUM.

Smil písečný: Homeopatie: V homeopatii se užívá jako základ čerstvá kvetoucí nať, trhaná mezi čtrnáctou a šestnáctou hodinou, anebo čerstvý květ, sbíraný kolem desáté hodiny dopoledne. Nať i květ upravujeme podle §3, a to nať lihem 85% a květ lihem 70%. Dále se oboje ředí lihem 30% až na potenci D3. Obecně užíváme tinkturu z natě i z květů v potenci D3 s dávkováním u naťové tinktury 3krát denně 9 kapek, před jídlem, u květové tinktury 3krát denně 12 kapek, po jídle. Užívá se v podstatě stejně jako v alopatii, zejména při všech žlučových a jaterních potížích, při dysfunkci slinivky a zažívání vůbec, ale hlavní specialita tohoto homeopatika je léčení ischiatiku. Tinktura z květů se užívá speciálně při žlučníkových kamenech, ale musí se doplňovat. Buď přímo ve směsi s jinými žlučopudnými bylinami či tinkturami, nebo spolu se žlučopudnými čaji.

Smil písečný: Poznámky: Místy se z úborů připravuje zvláštní voňavka.

Smil písečný: Toxicita a nežádoucí účinky: Smil nemá nežádoucí vedlejší účinky. Droga se může podávat bez časového omezení, i těhotným a kojícím ženám. Mateřské mléko je sice nahořklé, ale kojencům to většinou nevadí, pokud mají zdravý hlad.

Smil písečný: Kontraindikace: Droga se nesmí podávat (stejně jako všechny choleretické látky) při obstrukci žlučových cest a ikteru. Při přesném dodržování terapeutických dávek nemá žádné vedlejší škodlivé účinky.

Užívání

Užívání: 1,5 čajové lžičky přelít 3 dcl vařící vody, vařit 5 min. vyluhovat 10 min. popíjet 2x denně.


Možnosti užívání bylin:

Nálev – připravené bylinky polijeme vařící vodou – přikryjeme – necháme 5 – 10 minut máčet – nikdy nevařit !!! 
Odvar – byliny vložíme do studené vody – za stálého míchání vaříme stanovenou dobu – odstavíme popř. scedíme 
Zápar – byliny vhodíme do vařící vody – přikryjeme a 5 minut mírně povaříme 
Macerát – byliny zalijeme studenou vodou – necháme 

Vnitřní užití:
Smil je vynikající pro samostatné podávání, ale je vhodná i pro míchání do různých směsí. Jsou to většinou směsi s působením na játra nebo na žlučník.
Na přípravu záparu se používá jednotlivá dávka 1 g, nebo 1 kávová lžička drogy na šálek vody: pije se 2-3x denně.
Odvar Decoctum Floris stoechadi (2-3 lžíce drogy na 2 sklenice vody) se pije 2-3x denně po 1/2 sklenice.
Postup při žlučníkových kamenech vyžaduje odvar.
Protizánětlivé a protialergické poslání drogy lépe splňuje tinktura nebo lihovodný roztok.

Zevní užití:
Připravuje se asi 10% zápar, má 30 minut postát.

Popis

Složení: Helichrysium arenarium flos. 

Smil květ 20g
Smil květ 20g