Smetánka kořen s listem 30g(20x1,5g)
Název
Vědecký název
Používané části
Fotografie
Účinky
- Léčivé účinky: oficiální
Pampeliška lékařská: GIT: Oficiální - Hořké látky (nepravé hořčiny) podporují vylučování trávicích enzymů a žaludeční kyseliny, čímž zlepšují trávení a podporují chuť k jídlu (stomachikum). Proto se droga podává při nechutenství a snížené tvorbě žaludeční šťávy spojené se špatným trávením. Chuť k jídlu a trávení zlepšuje čajovina s těmito drogami: Herba absinthii, Herba cnici benedicti, Radix gentianae, Folium trifolii fibrini a Herba millefolii. Droga napomáhá optimální fysiologické tvorbě žluče, ulehčuje její průtok do dvanácterníku a uvolňuje spasmy ve žlučových cestách. Terapeuticky se využívá při jaterních poruchách zapříčiněných nedostatečnou činností jaterního parenchymu, poškozeních jaterních buněk toxickými látkami (alkoholem, organickými rozpouštědly, některými léky apod.), ale i při zánětech jater, tvorbě žlučových konkrementů, dyskinézách žlučových cest apod. Při potřebě výraznějšího spasmolytického a cholagogického působení se podává v kombinaci s potencujícími drogami: Herba absinthii, Herba chelidonii, Herba hyperici, Cortex frangulae, Folium menthae aj. Droga reguluje i vylučování stolice (podává se při zácpě). Nálev pomáhá při horečnatém střevním zánětu a při zánětu žaludeční sliznice. Užívá se v prevenci jaterních a žlučníkových chorob, včetně obávaných žlučových kaménků.
Pampeliška lékařská: Kardiovaskulár: Oficiální - Má dobrý vliv na krevní oběh. Hořčiny pampelišky také zlepšují činnost srdce.
Pampeliška lékařská: Urogenitál: Oficiální - Díky obsahu draslíku a flavonoidů působí rostlina i mírně diureticky, přičemž močopudný účinek je výraznější u pacientů se zpomaleným vylučováním moče. Na potencování diuretických účinků se přidávají drogy: Folium betulae, Herba equiseti, Radix petroselini, Herba polygonii aj. Drogy se indikují při onemocněních ledvin. Nálev pomáhá při zánětech močových cest a ledvinových kamenech.
Pampeliška lékařská: Celkové metabolické účinky: Oficiální - Pro vhodný obsah účinných látek a potřebných stopových prvků, jakož i pro celkové působení zlepšuje droga metabolismus organismu (podporuje látkovou výměnu). Pro vliv inozitu na snižování koncentrace cukru v krvi a působení inulinu, který se ve větším množství nachází v kořeni, se rostlina doporučuje jako pomocný lék, případně zdravá potravina pro diabetiky. Do antidiabetických směsí se k pampelišce přidávají: Fructus phaseoli sine semine, Folium salviae, Folium myrtilli, Herba galegae, Semen galegae, Folium urticae, Folium rubi fructiosi, Fructus foeniculi. Drogy se indikují při dně a revmatismu.
Pampeliška lékařská: Ostatní: Oficiální vnitřní - Drogy se indikují při chronických ekzémech. Čerstvá nať účinkuje proti skorbutu.
- Léčivé účinky: lidové
Pampeliška lékařská: GIT: Lidové - Pampeliškové drogy velmi příznivě ovlivňují funkci mnoha orgánů - jater, žlučníku, žaludku, slinivky břišní, střev. Pampeliška vylepšuje žaludeční šťávy a pročisťuje žaludek od usazených látek. Odvar z kořene se podává při žaludeční slabosti. Jedení čerstvých kořenů pampelišky nebo pití čaje z usušených kořenů napomáhá trávení. V lidovém léčitelství se pampeliška užívá i při hemoroidech. Při žlučových kamenech a kolikách s nimi spojených se pije odvar z pampeliškového kořene, k němuž bylo přidáno trochu rebarbory. Tento odvar se pije i při žloutence a jiných chorobách zažívacího ústrojí a také při onemocněních jater. Pampeliška má velmi dobrý vliv na játra. Trebenová radí užití asi 5 ks čerstvých, syrových lodyh denně při chronických jaterních obtížích (při chronickém zánětu jater - hepatitídě), manifestovaných bolestí v pravém podžebří a při cholelithiáze. Tato léčebná kůra má trvat podle okolností 2, 3 nebo 4 týdny, případně i po celé vegetační období pampelišek. Na velmi hořkou chuť stébel nastane velmi rychle návyk, takže po několika dnech nepůsobí nepříjemně. Čerstvé stvoly mohou bezbolestně rozpustit žlučníkové kameny, regulují činnost jater a žlučníku.
Pampeliška lékařská: Kardiovaskulár: Lidové - Pampeliškové drogy velmi příznivě ovlivňují funkci krvetvorných orgánů. Léčba asi 5 ks čerstvých, syrových lodyh denně pomáhá také při některých poruchách funkce sleziny, resp. při zvětšení sleziny. Tato léčebná kůra má trvat podle okolností 2, 3 nebo 4 týdny, případně i po celé vegetační období pampelišek. Na velmi hořkou chuť stébel nastane velmi rychle návyk, takže po několika dnech nepůsobí nepříjemně. Kořeny jsou vynikajícím prostředkem proti husté krvi.
Pampeliška lékařská: Urogenitál: Lidové - Pampeliškové drogy velmi příznivě ovlivňují funkci ledvin a močových cest. Také udávaný lehký a šetrný diuretický účinek může být způsoben vyšším obsahem solí draslíku (jedí se čerstvé kořeny pampelišky nebo se pije čaj). Pampeliška je značně močopudná. Kořen a listy smetanky poskytují jedno z nejbezpečnějších a nejúčinnějších diuretik. Pampeliška pomáhá i při ledvinových kamenech. Je vhodná k vypuzování ledvinových kamenů a současně jako profylaktikum proti tvorbě nových kamenů. Metoda dr. Weisse, zvaná "vodní úder", vypuzuje malé kameny dříve, než jsou větší a zapříčiňují koliku. Připravme si pampeliškový čaj ze 2 polévkových lžic drogy, které přelijeme 1/2 litrem vody, ohřejeme do varu a po 20 minutách scedíme. Pak tuto kapalinu rozředíme vodou na 1,5 litru. Během 15 až 20 minut je nutné toto množství vypít. Kořen se užívá k vyvolání nebo povzbuzení menstruace.
Pampeliška lékařská: Smysly: Lidové - Užívá se jako prevence proti šumění v uších, zvláště při arterioskleróze.
Pampeliška lékařská: Neuropsych.: Lidové - Je prokázán vliv pampelišky na úbytek, resp. vstřebávání mozkových edémů (otoků) nejrůznějšího původu.
Pampeliška lékařská: Skelet + svalstvo: Lidové - Droga působí proti degeneraci kostí a chrupavek. Pomáhá při chronickém revmatismu, při chronických kloubových onemocněních. Užívá se jako prevence artritických bolestí při změnách počasí. Chronická degenerativní kloubní onemocnění se nedají medikamentózně spolehlivě odstranit. Právě rostlinná léčiva, zvláště pampeliška a jalovec, hrají důležitou roli.
Pampeliška lékařská: Celkové metabolické účinky: Lidové - Jedí-li se čerstvé kořeny pampelišky nebo se pije čaj z usušených, pročisťuje se krev. Na čistění krve je také oblíbená pampelišková šťáva, vylisovaná z jarních listů (2-3 lžíce přidat do polévky). Trebenová radí užití asi 5-10 ks čerstvých, syrových lodyh denně při cukrovce. Tato léčebná kůra má trvat podle okolností 2, 3 nebo 4 týdny, případně i po celé vegetační období pampelišek. Nejprve se stvoly spolu s květy umyjí, až potom se květ odstraní a stvoly se pomalu žvýkají. Stvol květu má zpočátku hořkou chuť, je vzpřímený, křupavý a šťavnatý a má chuť jako list štěrbáku (endivie). Na velmi hořkou chuť stébel nastane velmi rychle návyk, takže po několika dnech nepůsobí nepříjemně. Také kořen se užívá při cukrovce. Pampeliška obsahuje kromě minerálních solí i léčivé látky, které jsou důležité při léčení chorob látkové výměny (metabolismu). Pro své krev čistící účinky pomáhá i při dně a revmatismu. Pampeliška obsahuje hořčiny které mají tonizující účinek na žaludek a jiné trávicí orgány a také flavonoidy. Všechny tyto látky mají stimulující vliv na výměnu buničiny (vaziva). Vazivo má v našem těle velkou roli a léčivá rostlina, která na ně tak účinně působí, je mimořádně potřebná. Proto je pampeliška vhodná k léčení revmatických onemocnění. Na tomto místě je vhodné znovu upozornit na účinky jalovčinek při revmatických onemocněních. Užitečná kúra: začínáme 3x denně 1 bobulkou jalovce, dávkování zvyšujeme až na 3x denně 25 bobulek a následné snižování až na 3x 1 bobulku. Může se pampelišková kúra střídat s jalovcovou kúrou. Pozor při zánětu ledvin!!!. Chronické revma a degenerativní kloubové onemocnění se nedá medikamentózně spolehlivě odstranit. Právě rostlinná léčiva, zvláště pampeliška a jalovec, hrají důležitou roli.
Pampeliška lékařská: Respirační: Lidové - Odvar z kořene se užívá při silném kašli.
Pampeliška lékařská: Ostatní: Lidové vnitřní - Léčba asi 5 ks čerstvých, syrových lodyh denně pomáhá také při chronické únavě, ochablosti a opuchlých lymfatických žlázách. Tato léčebná kůra má trvat podle okolností 2, 3 nebo 4 týdny, případně i po celé vegetační období pampelišek. Na velmi hořkou chuť stébel nastane velmi rychle návyk, takže po několika dnech nepůsobí nepříjemně. Pampeliška však pomáhá i při jiných chorobách. Odstraňuje svrbění kůže, lišeje a vyrážky. Čerstvé kořeny pampelišky (nebo čaj z usušených) podporují pocení. Čaj působí také povzbudivě (mírné tonikum). Při preventivním užívání pampelišky se bere ohled na její celkově tonizační, stimulující působení. Na místě je též využití v rehabilitaci po operacích, po prodělaných těžkých chorobách - jako profylaxe proti vyčerpání a zesláblosti. Pampeliška může sloužit jako pomocný lék proti leukémii.
Pampeliška lékařská: Kůže: Lidové - Pampeliška je velmi účinná při různých kožních chorobách, kdy se aplikuje jak vnitřně, tak i zevně.
Pampeliška lékařská: Ostatní: Lidové zevní - Květ dokáže "vyčistit krk od hnisu" (angína ??). Pampeliška se zevně užívá ve formě koupelí proti revmatickým onemocněním, křečovým žilám a bércovým vředům. Jako kloktadlo má zmírňovat bolesti zubů a parodontózu.
- Skupinové účinky dle Lékopisu:
AMARUM, STOMACHIKUM, CHOLAGOGUM, CHOLERETIKUM, CHOLEKINETIKUM, DIURETIKUM, METABOLIKUM, antidiabetikum, tonikum.
Pampeliška lékařská: Homeopatie: Homeopatickou tinkturu připravujeme z celé rostliny těsně před rozkvětem nebo na začátku květu, kdy má dostatek šťávy. Upravujeme ji podle §1 lihem 90% a dále až na potenci D3 lihem 30%. Obecně ji užíváme v potenci D3, 3krát denně 10 kapek před jídlem. Aplikace tinktury je široká. Podáváme ji při všech žlučníkových a jaterních potížích, žloutenkách, ucpání vrátníku, podráždění močového měchýře a ledvin a při potížích se zažíváním. Kromě běžného užívání je možno tinkturu užít i při bolení hlavy či revmatismu.
Pampeliška lékařská: Prevence: Při preventivním užívání pampelišky se bere ohled na její celkově tonizační, stimulující působení. Užívá se v prevenci jaterních, žlučníkových a ledvinových chorob, včetně obávaných kaménků, ať již močových nebo žlučových. Na místě je též využití v rehabilitaci po operacích, po prodělaných těžkých chorobách - jako profylaxe proti vyčerpání a zesláblosti, dále jako prevnece artritických bolestí při změnách počasí a proti šumění v uších, zvláště při arterioskleróze. Osvědčily se např. koupele rukou a nohou: na 1 l nálevu vzít hrst čerstvé, drobně sekané (celé) rostliny včetně kořenů. Po vyluhování scedit a vlít do asi třílitrové koupele. Střídat koupele rukou a nohou, denně jednu asi po 15 minutách.
Pampeliška lékařská: Poznámky: Pampeliška patřila k nejběžnějším druhům jarní salátové zeleniny. Její jemná listová srdéčka jsou při růstu na tmavých místech světlejší a křehčí. Kořeny jemných pěstovaných druhů je možno kuchyňsky použít jako chřest nebo černý kořen. Jsou podobně jako kořeny čekanky cennou zeleninou pro diabetiky, protože namísto škrobu obsahují rezervní polysacharid inulin. Při přípravě salátů se nepoužívá ocet. Kořeny hlavně z pěstovaných druhů slouží jako surovina při výrobě cikorky. Velmi oblíbený je tzv. pampeliškový med - úbory zavařené v cukru, užívané při chorobách z nachlazení a při kašli. Z čerstvých květů se připravuje domácí víno. Na jaře se pije pampelišková šťáva (doporučuje se míchat s kopřivovou a přidávat např. do polévky po 2 lžících), mladé listy tvoří složku jarních bylinných kůr a dají se zužitkovat podobně jako špenát. Celá rostlina je prostoupená mléčnicemi, ve kterých se nachází hořká mléčná šťáva. Ve vřetenovitém, dužnatém kořeni je tato šťáva nejhořčí, ale při sušení hořkost ztrácí. Pro výhodné vlastnosti a lehkou dostupnost se v zahraničí z pampelišky vyrábí široký sortiment terapeutických a dietetických přípravků. V SSSR se ve velkém pěstují dva příbuzné asijské druhy: koksagyz - Taraxacum kok-saghyz Rodin (obsahuje 20% kaučuku) a tausagyz - Scorzonera Tau-saghyz Lipschitz et Bosse (30% kaučuku). Hektarová kultura vynáší až 200 kg kaučuku. Na jihomoravských stepích roste smetanka, neboli pampeliška pozdní - Taraxacum serotinum Poir, rozkvétající na podzim, velmi blízká koksagyzu. Obsahuje také značné množství kaučuku. Mladé čerstvé listy mají vysoký obsah vitamínu C. Ženy používají nálev z kořene a stvolů pampelišky jako zkrášlující prostředek. Umývají si tvář a oči a věří, že se jim tvář zjasní. Na Západě se oddělují listy a kořeny, v Číně používají celou rostlinu, kterou nazývají pchu kung jing (pu gong ying).
Vlastnosti: Chladná, hořká, sladká.
Působení: Listy: diuretikum, jaterní a trávicí tonikum.
Kořen: jaterní tonikum, podporuje tok žluči, diuretikum, mírné projímadlo, antirevmatické působení.
Užívané části:
Celá bylina: V Číně se používají květy, listy, kořen i nažky smetanky nebo jiiného orientálního druhu, T. mongolicum jako diuretikum a jaterní stimulans. Má se také za to, že krev zbavují horkosti a toxinů, užívají se proto též na nežity a abscesy. Bílou šťávu z lodyhy a kořene lze používat jako místně léčivý prostředek proti bradavicím.
Listy: Listy jsou účinným diuretikem, protože jsou bohaté na draslík, který většinou z těla při častém močení odchází. Používají se při zadržování tekutin, zvláště při srdečních potížích, a při dalších poruchách močového traktu. Listy jsou také činným tonikem pro játra a trávení. Sbírají se po celou dobu vegetace.
Kořen: Mezi mnohými bylináři je kořen oblíbeným jaterním stimulantem a používá se jako mírné pročišťující tonikum v řadě případů včetně žlučníkových kaménků a žloutenky. Můžebýt užitečný při zácpě a chronických otravách, jako jsou záněty kloubů, ekzémy a akné. Sbírá se na podzim.
Čerstvé listy: Přidávejte je do salátů jako pročišťující prostředek.
Šťáva: Pokud je zapotřebí diuretického působení, vymačkejte z listů šťávu. Užívejte max. 20 ml šťávy třikrát denně.
Nálev: Nálev je méně účinné diuretikum než šťáva a je z něj dobrý prostředek pro pročištění organismu při toxických stavech, jako je dna a ekzém. Používejte jej také jako mírný stimulans jater a trávicí soustavy. Připravujte z čerstvě usušených listů.
Tinktura: Často se přidává k léčivým prostředkům při srdeční slabosti, aby byl zajištěn přiměřený přísun draslíku. Čerstvý kořen používejte při toxických stavech, jako je dna, ekzém nebo akné. Předepisuje se rovněž jako jaterní stimulans při onemocněních jater a přidružené zácpě.
Odvar: Užívá se při stejných stavech jako tinktura.
Pampeliška lékařská: Toxicita a nežádoucí účinky: Droga nemá vedlejší škodlivé účinky ani známé kontraindikace, je možno ji užívat dlouhodobě. Při předávkování se může objevit nauzea. Pampeliškové hořčiny přecházejí do mateřského mléka.
Užívání
Možnosti užívání bylin:
Nálev – připravené bylinky polijeme vařící vodou – přikryjeme – necháme 5 – 10 minut máčet – nikdy nevařit !!!
Odvar – byliny vložíme do studené vody – za stálého míchání vaříme stanovenou dobu – odstavíme popř. scedíme
Zápar – byliny vhodíme do vařící vody – přikryjeme a 5 minut mírně povaříme
Macerát – byliny zalijeme studenou vodou – necháme
Vnitřní užití:
Pampeliška je ideální a oblíbenou součástí bylinných směsí. Užívá se kořen, kořen s natí, ojediněle lodyha, zcela výjimečně květ. Pampeliška se výhodně kombinuje s jablečníkem, heřmánkem, čekankou, dobromyslí. Kombinuje se zejména s březovm listem, čekankou, přesličkou, kořenem petržele a celeru, měsíčkem a listem šalvěje.
Dávkuje se 2 g (až polévková lžíce) na šálek záparu.
Nebo:
Jiný předpis má Infusum Radicis taraxaci (1 lžíce drogy na 1 a 1/2 sklenice vody), který se užívá po 1/2 sklenice 2-3x denně. Běžně se odvar z kořene a natě ordinuje do 8 g drogy.
Nebo:
Vnitřně v nálevu (2 čajové lžičky řezané drogy na 2 šálky vody).
Nebo:
Byla navržena aplikace vodního nárazu pampeliškovým nálevem (vypít 1 litr, na lačno mezi 17. a 19. hodinou, rychle, během 15 minut) v léčbě a prevenci urolithiázy. Profylakticky postačí 1x týdně, léčebně 1x denně.
Nebo:
Pampeliškový čaj se připravuje formou nálevu, na 100 ml právě vroucí vody se dávkuje 1 čajová lžička drogy, 3x denně asi 200 ml.
Nebo:
Čaj: Jedna vrchovatá čajová lžička kořene se dá na noc do 1/4 litru studené vody, druhý den zahřejeme do varu a scedíme. Vypijeme po doušcích půl hodiny před a po snídani.
Nebo:
Z úborů se připravuje zápar (lžíce květů na 2,5 dl vody, užívá se jako odvar). Vhodné je mísit úbory se stejným množstvím kořenové drogy.
Dávkuje se 2 g (až polévková lžíce) na šálek odvaru.(2).
Nebo:
Na přípravu odvaru se používá jednotlivá dávka 1 g, nebo 1 kávová lžička drogy, případně 1 polévková lžíce na šálek vody.
Nebo:
Z kořene se připravuje odvar (lžíce drogy na 3-4 dl teplé vody, pomalu zahřívat, povařit asi 5 minut, odstavit na 10 minut a po scezení pít po 1-1,5 dl 2-3x denně před jídlem).
Nebo:
Odvar ze samotného kořene pampelišky nebo z celé rostliny i s kořenem je lidovým prostředkem při jaterních chorobách. 50 g pokrájené drogy se povaří 3 minuty ve 1/4 l horké vody a pije se po jednom šálku ráno a večer.
Nebo:
Pampeliškový čaj: 1 až 2 čajové lžičky nakrájené drogy přelijeme 1 šálkem vody, ohřejeme k varu a po 1 minutě sundáme s plotny. Nechat 10 minut stát, pak scedit. Den co den ráno i večer 1 šálek čaje po dobu 4 až 8 týdnů pít - to je jarní kúra, která zaručeně působí a slouží i revmatikům. Použijeme-li přídavné čerstvé pampeliškové listy v libovolné formě, zvýší se účinnost.
Nebo:
Odvar vařený 1 minutu podáváme 2-4krát denně.
Succus taraxaci (šťáva z kořene) se užívá po 30-50 kapkách v kalíšku vody 2-4x denně před jídlem.
Nebo:
Šťávu z kořene podáváme 4krát denně po 1-2 čajových lžičkách nebo 2krát denně po 1 polévkové lžíci.
Extractum taraxaci se podává po 0,5 g pro dosi.
Z květů pampelišky se připravuje sirup, který má vynikající chuť a přitom je i prospěšný zdraví. Do jednoho litru studené vody nasypeme dvě vrchovaté dvojhrstě květů a pomalu zahřejeme do varu. Druhý den šťávu scedíme přes síto, necháme odkapat a květy rukou vymaškáme. Do šťávy přidáme jeden kilogram přírodního cukru, půlku citrónu nakrájeného na plátky (když je citron chemicky ošetřený, použijeme ho bez kůry). Více citronu se nedává, bylo by to kyselé. Hrnec postavíme na plotnu a slabě ohříváme tak, aby se tekutina odpařovala bez vaření. Sirup se nechá jednou či dvakrát vychladnout a tak zjistíme správnou hustotu. Nesmí být hodně hustý, protože by po delším skladování krystalizoval. Nesmí být ale ani řídký, po krátkém čase by začal kvasit. Musí to být správný, hustě se táhnoucí sirup, který výborně chutná, když jím ráno potřeme rohlík nebo chléb s máslem. Je třeba poznamenat, že lidé s nemocnými ledvinami nesnášejí kyseliny, které obsahuje pravý med, proto je pro ně sirup z pampelišky přijatelnější.
Připravuje se i salát z čerstvých, syrových kořenů a listů.
Stonky: Denně pět až deset syrových, umytých stvolů dobře rozžvýkat a spolknout.
Nejrozšířenější je použití při jarní kúře. Lékařsky vysvětleno: vyměšování je aktivováno, játra a ledviny zvyšují činnost. Pro jarní kúru se nabízejí listy pampelišky. Můžeme je používat jako salát, posekané nasypat na chleba, do všech jídle z tvarohu a měkkých sýrů i do každé polévky. Pro lékaře je toto užívání nedostačující, radí užívat čerstvou šťávu z pampelišek, kterou si lehce vyrobíme z listů a kořenů za pomoci moderních odšťavovačů nebo doporučí kúru z kořene pampelišky a listy, nebo přesněji natě.
Zevní užití:
Osvědčily se např. koupele rukou a nohou: na 1 l nálevu vzít hrst čerstvé, drobně sekané (celé) rostliny včetně kořenů. Po vyluhování scedit a vlít do asi třílitrové koupele. Střídat koupele rukou a nohou, denně jednu asi po 15 minutách.
Popis
x
Smetánka kořen s listem 30g(20x1,5g)