Slunečnice květ 30g

Název

Slunečnice květ 30g

Vědecký název

Helianthus annus flos

Používané části

Květ

Fotografie

Účinky

Slunečnice roční květ
Složení: Helianthus annus flos. V lidovém léčitelství se užívá vnitřně jako prostředek který snižuje horečku, zlepšuje trávení, snižuje pocení. Byla rovněž prokázána stimulace jaterní činnosti. Aplikována zevně dovede droga léčit hnisavé kožní afekce, záněty a zapaření. Obsahuje flavonoid quercimeritrin, kumarínové glykosidy, triterpenové saponiny, karotinoidy, antokyany, třísloviny, cholin, betain, hořký helianthin a minerální látky. Užívání: 1 čajovou lžičku přelít 3 dcl vařící vody, vyluhovat 15 min. popíjet 2x denně.


  • Léčivé účinky: oficiální

Slunečnice roční: GIT: Oficiální - Květy se užívají při chronických a atonických gastritídách, střevních katarech a průjmech. Přítomné hořčiny napomáhají vylučování žaludeční šťávy, a tím zlepšení trávení. Droga se proto ordinuje při chorobách žaludku spojených s anorexií, meteorismem a dyspeptickými obtížemi, nejčastěji při achlorhydrii (vedle substituční léčby). Užívají se vodné výluhy. Tinktura z květů slouží jako stomachikum-digestivum (prostředek pro povzbuzení chuti k jídlu). Na povzbuzení trávení se květ kombinuje s natí benediktu lékařského, listem máty peprné, natí třezalky, listem kopřivy, oddenkem puškvorce aj.

Slunečnice roční: Kardiovaskulár: Oficiální - Slunečnicový olej splňuje požadavky moderní racionální výživy, proto se mimo širokého uplatnění ve farmacii využívá jako běžný stolní olej v potravinářství. Díky vysokému obsahu volných mastných kyselin ovlivňuje metabolismus cholesterolu v lidském organismu, má tedy protisklerotické účinky. Kyselina linolová je jednou z esenciálních mastných kyselin a složkou vitamínu F, který příznivě ovlivňuje metabolismus cholesterolu (má antisklerotické působení).

Slunečnice roční: Neuropsych.: Oficiální - V zahraničí jsou oblíbená slunečnicová semínka, která mají mírně sedativní účinky.

Slunečnice roční: Respirační: Oficiální - Empiricky bylo prokázáno, že květ slunečnice mírně snižuje teplotu při horečnatých stavech, a to bez toho, že by brzdil imunitní procesy. Proto se užívá jako aduvační antipyretikum při chřipkových onemocněních a zánětech horních cest dýchacích. Na pocení se kombinuje např. s květem černého bezu, květem lípy, vrbovou kůrou apod.

Slunečnice roční: Ostatní: Oficiální vnitřní - V zahraničí se podává i jako pomocný lék při malárii. Kyselina linolová je jednou z esenciálních mastných kyselin a složkou vitamínu F, který má vliv na růst a vývoj hlavně dětí. Květ se užívá jako aduvační antipyretikum. Na pocení se kombinuje např. s květem černého bezu, květem lípy, vrbovou kůrou apod.

Slunečnice roční: Kůže: Oficiální - K zevnímu užití se droga osvědčila při hnisavých kožních afekcích, zánětech a zapařeninách.

Slunečnice roční: Ostatní: Oficiální zevní - Farmaceuticky se olej využívá jako vehikulum špatně se vstřebávajících léčiv a vitamínů (hlavně v injekčních formách), případně ztužený (hydrogenovaný) do mastí a náplastí.

  • Léčivé účinky: lidové

Slunečnice roční: GIT: Lidové - Květní úbory se užívají jako karminativum a stomachikum. Napomáhají vylučování žaludečních šťáv. Květ ve formě čaje se užívá při nadýmání a průjmech. Nenasycené mastné kyseliny, obsažené v oleji, dříve nazývané vitamín F, působí jako tzv. prekursory prostaglandinů, tedy činitelů s působením podobným účinkům hormonů. Prostaglandiny dovedou organismus ochránit před vznikem peptického vředu. Semena také obsahují provitamín A.

Slunečnice roční: Kardiovaskulár: Lidové - Olej má protisklerotické účinky. Nenasycené mastné kyseliny, obsažené v oleji, dříve nazývané vitamín F, působí jako tzv. prekursory prostaglandinů, tedy činitelů s působením podobným účinkům hormonů. Prostaglandiny dovedou organismus ochránit před vysokým krevním tlakem. Semena také obsahují provitamín A.

Slunečnice roční: Urogenitál: Lidové - Květní úbory se užívají jako diuretikum.

Slunečnice roční: Smysly: Lidové - Slunečnicová semena, požívaná syrová v dávce dvou až čtyř čajových lžiček denně, zlepšují ostrost vidění.

Slunečnice roční: Neuropsych.: Lidové - Plodům nebo semenům se připisuje i sedativní účinek. Zápar ze semen se užívá při některých nervových onemocněních.

Slunečnice roční: Respirační: Lidové - Květy se užívají při bronchitídách, nachlazení, při zánětech průdušek a kašli.

Slunečnice roční: Ostatní: Lidové vnitřní - Květní úbory se užívají jako antipyretikum. Snižují horečku a působí synergicky se salicylovými sloučeninami. Květní droga snižuje pocení.

Slunečnice roční: Kůže: Lidové - Květní úbory se užívají jako dermatologikum a adstringens. Zevně droga léčí hnisavé kožní afekce, záněty a zapaření.

Slunečnice roční: Ostatní: Lidové zevní - Květní úbory urychlují vstřebávání krevních podlitin při úrazech - podobně jako květy arniky (viz tam). Odvar se užívá ve formě obkladů.

  • Skupinové účinky dle Lékopisu:

Květ:
AMARUM, DERMATIKUM, ADSTRINGENS, KARMINATIVUM, DIURETIKUM, ANTIPYRETIKUM, STOMACHIKUM,
Semena:
NUTRIENS, DIETETIKUM, ANTISKLEROTIKUM, SEDATIVUM.

Slunečnice roční: Homeopatie: V homeopatii zpracováváme čerstvé květní úbory v plném květu, nejlépe v srpnu kolem 8. hodiny ranní. Zpracovávají se podle §3 lihem 96% a dále se ředí lihem 45% až na potenci D4. V té se také obecně užívá tinktura s dávkováním 3krát denně 6 kapek, před jídlem. Použití homeopatických tinktur je velice široké, do potíží se zažíváním, s močením, s chronickými horečnatými stavy až chronické bronchitidy, nachlazení a kašel. Také vnější použití má své opodstatnění při všech kožních problémech, zejména chronických, kdy výživa pokožky je nedostatečná.

Slunečnice roční: Poznámky: Vegetační období slunečnice trvá asi 100-200 dní. Kvete 30-40 dní - nejvíce v červenci-září. Slunečnicový olej je oblíbeným omastkem pokrmů, slouží k výrobě stolních olejů a k přípravě rybích a zeleninových konzerv. Zbytky po lisování slouží jako hodnotné krmivo, podobně i silážovaná nať. Posběrový odpad se zužitkovává při výrobě papíru a na získání potaše i organické látky furalu (furfural). Mladé odtučněné stonky a květní pupeny mohou sloužit jako zelenina (artičoky, tzv. kapary). Lidové léčitelství používá i květní úbory. Slunečnicový olej - Oleum helianthi, se získává lisováním i extrakcí částečně loupaných zralých semen. Na farmaceutické účely se lisuje za studena (běžně za tepla). Olej pro značný obsah kyseliny linolové, která je složkou tzv. vitamínu F, může ovlivňovat metabolismus cholesterolu v lidském organismu (protisklerotické působení), růst a vývoj dětí aj. Farmaceuticky se využívá jako perorální i parenterální vehikulum špatně se vstřebávajících léčiv a vitamínů (hlavně v injekčních formách) a po stužení i do mastí a náplastí. Kyselina linolová je jednou z esenciálních mastných kyselin a složkou vitamínu F, který se uplatňuje především v kosmetice. Ze stonků se místy získávají jemná vlákna. Olej je dobrým médiem pro přípravu mastí, výtažků, léčivých olejů apod.

Slunečnice roční: Toxicita a nežádoucí účinky: Dosud nebyly zjištěny žádné škodlivé vedlejší účinky ani kontraindikace. Droga je proto vhodná i k podávání těhotným a kojícím ženám.

Užívání

Užívání: 1 čajovou lžičku přelít 3 dcl vařící vody, vyluhovat 15 min. popíjet 2x denně.


Možnosti užívání bylin:

Nálev – připravené bylinky polijeme vařící vodou – přikryjeme – necháme 5 – 10 minut máčet – nikdy nevařit !!! 
Odvar – byliny vložíme do studené vody – za stálého míchání vaříme stanovenou dobu – odstavíme popř. scedíme 
Zápar – byliny vhodíme do vařící vody – přikryjeme a 5 minut mírně povaříme 
Macerát – byliny zalijeme studenou vodou – necháme 

Vnitřní užití:
Květovou drogu můžeme podávat samostatně nebo v libovolné směsi. Na vnitřní užívání se květ většinou kombinuje. V práškované formě se ordinuje 2-6 g květu denně.
Infusum Floris helianthi je 3-5% zápar (1 lžíce drogy na sklenici vody se nechá postát 20 minut): denně se užívá 2-3x 1/2 sklenice.
Nebo:
Vhodný je i zápar z čerstvých květů (lžička květů na 3 dl vody), případně odvar z usušených květů (vařit maximálně 3 minuty). Zápar i odvar se pije ráno i večer 40-60 minut po jídle (po 1 dl).
Nejvýhodnější aplikací je Tinctura helianthi (20 g květu se zaleje 100 ml 70% etanolu a maceruje 14 dní) se užívá 2-3x denně po 20-40 kapkách v kalíšku vody, vždy 20 minut před jídlem. Slouží jako stomachikum-digestivum (prostředek pro povzbuzení chuti k jídlu).
Semen helianthi se užívá jako 3% zápar z rozdrcených plodů v dávce 2-3 šálky denně (15 minut nechat stát).
Vezmeme 10 g eukalyptového oleje a 40 g tinktury z květů slunečnice, smícháme a dokonale před použitím protřepeme. Užíváme 3krát denně 20 až 25 kapek pro podporu vykašlávání a proti skleróze.

Zevní užití:
Na obklady nebo omývání se připravuje 5% odvar - Decoctum Floris helianthi (1 a 1/2 lžíce květů na sklenici vody (opatrně vařit 3-5 minut, přecedit). Užívá se jako adstringens.
Když začnou dozrávat semínka, odřízneme celý úbor slunečnice, rozřežeme na malé kousky a zalijeme lékárenským denaturovaným lihem, naředěným na koncentraci 65%, přidáme hrst mýdlových vloček nebo nadrobno nakrájeného mýdla a dobře promícháme. Poté nádobu vystavíme na 10 dnů na sluníčko a procedíme. Množství použitého lihu se bude podle velikosti slunečnicového květu pohybovat mezi půl až jedním litrem. Používáme jako výborné protirevmatické mazání.

Popis

Složení: Helianthus annus flos.

Slunečnice květ 30g
Slunečnice květ 30g