Sléz list 30g

Název

Sléz list 30g

Vědecký název

Malva sylvestris folium

Používané části

List

Fotografie

Účinky

Sléz maurský list
Složení: Malva mauritiana folium. V lidovém léčitelství se Slez, používá vnitřně v macerátu jako mucilaginosum při zánětech horních cest dýchacích, při zánětu žaludku a střev a jako mírné projímadlo. Hojí různé defekty žaludeční a střevní sliznice, má též schopnost absorpční jako živočišné uhlí. Zevně k omývání nežitu a vředů. Jinak se užívá stejně jako ibišek. Obsahuje hlavně sliz a třísloviny. Květ obsahuje ještě barvivo. Působí protizánětlivě, mírně svíravě a rozpouští hlen. Mírní též dráždivý účinek jiných podávaných léků. Užívání: 1 čajovou lžičku na 2dl vařící vody, vyluhovat 10 minut. Popíjet 3x denně.

  • Léčivé účinky: oficiální

Sléz maurský: GIT: Oficiální - Drogy, tj. listy a květy, slouží hlavně při žaludečních chorobách. Sliz pokrývá sliznici žaludku tenkým povlakem, čímž ji chrání před drážděním. Při vředové chorobě žaludku se kombinuje s jinými slizovými drogami (kořen a list proskurníku, úbory heřmánku apod.). Listová i květní droga se využívá přdevším jako mucilaginózum (protektívum a demulcens typu proskurníku lékařského). Uplatňuje se při angíně a katarech hltanu i žaludku a střev. Současně má i mírné adstringentní účinky.

Sléz maurský: Respirační: Oficiální - Drogy, tj. listy a květy, slouží hlavně jako mucilaginóza při katarech horních cest dýchacích. Sliz pokrývá sliznici horních cest dýchacích tenkým povlakem, čímž ji chrání před drážděním, zmírňuje kašel a ulehčuje vykašlávání. Droga - obvykle květ - se kombinuje především s plodem fenyklu či anýzu a natí tymiánu. Působí hlavně na horní cesty dýchací. Často tvoří složku prsních čajovin.

Sléz maurský: Ostatní: Oficiální vnitřní - Droga patří do skupiny mucilaginóz. Zápar nebo odvar je typické protektívum či demulcens (sliz pokrývá sliznice tenkým povlakem, čímž je chrání před drážděním).

Sléz maurský: Kůže: Oficiální - S ohledem na protektivní působení má slézová droga v prevenci dominantní postavení při předcházení poškození pokožky.

Sléz maurský: Ostatní: Oficiální zevní - Drogy, tj. listy a květy, slouží k přípravě změkčujících obkladů.

  • Léčivé účinky: lidové

Sléz maurský: GIT: Lidové - Hlavním polem působnosti je ochrana sliznic před škodlivým a dráždivým působením. Tak lze chránit sliznice trávicího ústrojí. Z obsahového složení dále vyplývá i mírné působení projímavé, na druhé straně však může napomoci i při velkých průjmech. Užívá se při vředové chorobě žaludku, dvanácterníku a tlustého střeva. Tlumí střevní záněty a vředy, záněty sliznice žaludku (gastritis), zažívacího traktu obecně a dutiny ústní.

Sléz maurský: Urogenitál: Lidové - Užívá se jako odměšující lék. Plody sléz představují afrodisiakum pro ženy. Užívá se při zánětu sliznice měchýře.

Sléz maurský: Respirační: Lidové - Hlavním polem působnosti je ochrana sliznic před škodlivým a dráždivým působením. Tak lze chránit sliznice dýchacích cest. Sléz je možné zvlášť doporučit při zahlenění plic, zánětu průdušek, dráždivém kašli a silném chrapotu, dále také při zánětu mandlí a hrtanu. Sléz vyléčí i velmi houževnatou (jak se tvrdí nevyléčitelnou) chorobu - rozedmu plic, která navíc vyvolává i těžkou záduchu.

Sléz maurský: Ostatní: Lidové vnitřní - Sléz působí protektivně na sliznice. Osvědčil se především jako čaj při zánětech sliznice vnitřních orgánů. Při kombinované zevní i vnitřní léčbě léčí některé druhy ekzémů. S ohledem na protektivní působení má slézová droga v prevenci dominantní postavení při předcházení poškození sliznic. Drogu preventivně podáváme též při nutném užívání agresivních léčiv, jakými jsou např. nesteroidní antirevmatika, třeba indometacin, Brufen apod.

Sléz maurský: Kůže: Lidové - Tlumí kožní záněty. Při kombinované zevní i vnitřní léčbě léčí některé druhy ekzémů. Koupel nebo omývání v nálevu ze slézu je vynikajícím prostředkem proti ekzému, zejména atopickému, kdy tlumí zánět, zmenšuje svědění a přispívá k obnovení normálního stavu pokožky. Při svrbící a pálivé alergii ve tváři blahodárně působí omývání vlažným čajem. Zevně pomáhá především hojit různé kožní defekty, proleženiny, bércové vředy apod. Slézová koupel prováděná jednou nebo i dvakrát týdně uklidňuje pokožku. Pokud je pokožka normální, ale v obličeji mastná, můžeme si pomoci směsí 3 dílů slézu, 2 dílů tymiánu a 1 dílu rozmarýny. 2 polévkové lžíce směsi spaříme půllitrem vroucí vody, půl hodiny vyluhujeme, scedíme a přidáme 3 polévkové lžíce koncentrovaného alkoholu a uschováme v chladnu a ve tmě. V čase potřeby vezmeme 3 polévkové lžíce výtažku, přidáme trochu teplé vody a omýváme obličej.

Sléz maurský: Ostatní: Lidové zevní - Užívá se jako změkčující lék při chrapotu, zánětu mandlí, otocích, vředech a hnisavých ranách, při poranění, při otocích rukou a nohou po zlomeninách, nebo mají-li původ v zánětu žil. Macerát, zápar nebo odvar z drogy se kloktá, případně se aplikují obklady, koupele či omývání. Ve formě kloktadla se užívá proti vysychání v ústech, nose a hrtanu!. Droga ve formě koupele nohou se velmi doporučuje při zlomeninách kostí nohou, když je noha přetěžována a proto otéká. Droga změkčuje zatvrdliny (často tvoří složku změkčujících čajovin) a působí protektivně na sliznice. Zpravidla se kombinuje s jinými drogami. Zevně pomáhá především hojit různé kožní defekty, proleženiny, bércové vředy apod., může se používat i na výplachy zanícených očí. Užívá se při vředové chorobě tlustého střeva (ulcerosní kolitis), v tomto případě formou léčivých klyzmat. Při zástavě (vyschnutí) slzení, což je však zřídka kdy se vyskytující onemocnění, se velmi dobře osvědčily koupele očí a obklady očí z vlažného čaje. Oteklé nohy a bércové vředy u starých lidí je možno vyléčit. Také tady pomáhá sléz společně s čerstvým jitrocelem. Jitrocel dobře umyjeme a vlhký přiložíme na otevřenou ránu. Rána se během noci uzavře a už se více neotevře, i když by již byla deset či patnáct roků stará. Nutno užít čerstvé byliny. Sléz léčí i rakovinu hrtanu. Je třeba jím několikrát denně kloktat a občas si dát na krk obklad z kaše, kterou připravíme z ječné mouky a čaje ze slézu (další podrobnější návod viz. užití). Sléz je možné zvlášť doporučit při silném chrapotu, dále také při zánětu mandlí a hrtanu.

  • Skupinové účinky dle Lékopisu:

MUCILAGINÓZUM, PROTEKTIVUM, DEMULCENS.

Sléz maurský: Homeopatie: Pro homeopatické zpracování sbíráme čerstvou kvetoucí rostlinu bez kořene, nejlépe mezi čtrnáctou a šestnáctou hodinou odpoledne. Zpracováváme ji podle §2 lihem 70% a dále potencujeme lihem 30% až na ředění D3. Obecně užíváme v potenci D3 s dávkováním 3krát denně 7 kapek, po jídle, v trošce vody. Užíváme ve všech případech, kdy se jedná o postižení nebo ohrožení sliznic, především u sliznic dýchacích cest a žaludku. Zevně užíváme na omývání a ošetřování ran a jejich urychlené hojení.

Sléz maurský: Prevence: S ohledem na protektivní působení má slézová droga v prevenci dominantní postavení při předcházení poškození sliznic a pokožky. Drogu preventivně podáváme též při nutném užívání agresivních léčiv, jakými jsou např. nesteroidní antirevmatika, třeba indometacin, Brufen apod. Slézová koupel prováděná jednou nebo i dvakrát týdně uklidňuje pokožku. Při příliš vysušené pokožce lze doporučit pravidelné večerní popíjení šálku thé ze směsi 3 dílů rozmarýny, 2 dílů slézu a 1 dílu lipového květu po dobu 4-6 týdnů. Pokud je pokožka normální, ale v obličeji mastná, můžeme si pomoci směsí 3 dílů slézu, 2 dílů tymiánu a 1 dílu rozmarýny. 2 polévkové lžíce směsi spaříme půllitrem vroucí vody, půl hodiny vyluhujeme, scedíme a přidáme 3 polévkové lžíce koncentrovaného alkoholu a uschováme v chladnu a ve tmě. V čase potřeby vezmeme 3 polévkové lžíce výtažku, přidáme trochu teplé vody a omýváme obličej.

Sléz maurský: Kosmetika: Kruhy pod očima nebo kolem očí bezpečně odstraňuje pasta, zhotovená z práškovaných listů slézu v trošce vody. Nanášíme tlustě na postižená místa a necháme půl hodiny působit. Pak splachujeme čistou vodou.

Sléz maurský: Poznámky: Mladé listy se na jaře sbírají do salátů a bylinných polévek. Syrové plody s oblibou jedí děti (tzv. "pánbožkov chlebíček"). Z listů a ječmene si můžeme uvařit polévku. Nejprve uvaříme ječmen a až po vychladnutí přidáme listy slézu.

Sléz maurský: Toxicita a nežádoucí účinky: Droga je netoxická a je vhodná pro těhotné i kojící ženy.

Užívání

Užívání: 1 čajovou lžičku na 2dl vařící vody, vyluhovat 10 minut. Popíjet 3x denně.

Možnosti užívání bylin:

Nálev – připravené bylinky polijeme vařící vodou – přikryjeme – necháme 5 – 10 minut máčet – nikdy nevařit !!! 
Odvar – byliny vložíme do studené vody – za stálého míchání vaříme stanovenou dobu – odstavíme popř. scedíme 
Zápar – byliny vhodíme do vařící vody – přikryjeme a 5 minut mírně povaříme 
Macerát – byliny zalijeme studenou vodou – necháme 

Vnitřní užití:
Z květu se obvykle přirpavuje zápar (10-15 g drogy na 5 dl vody, pít po 1-1,5 dl 2-4x denně).Méně často se sléz užívá samostatně, zpravidla se kombinuje s jinými drogami. Jeho účinek se potencuje příměsí ibišku, ale též třezalky, heřmánku, měsíčku nebo tymiánu.
Nejčastěji se podává nálev (zápar) z naťové drogy a to 4x denně šálek, aby protektivní účinek byl rovnoměrný. "Bylinářský čaj" lze popíjet i po doušcích z termosky během dne.
Aby se nezničily slizové látky, je někdy výhodnější použít studený nálev (macerát), který se přes noc vyluhoval. Přes den se pijí po doušcích dva až tři šálky mírně ohřátého čaje.
Zápar, odvar i macerát se připravuje z 2-3 plných lžic drogy (maximálně 5 g) na 5 dl vody. Toto množství představuje denní léčebnou dávku.
Sléz vyléčí i velmi houževnatou (jak se tvrdí nevyléčitelnou) chorobu - rozedmu plic, která navíc vyvolává i těžkou záduchu. Pijeme denně nejméně tři šálky čaje a na noc přikládáme na plíce a průdušky obklady ze zapařených a dobře ohřátých listů a květů.
Náš obyčejný sléz tedy neléčí jen záněty hrtanu, ale i zhoubná onemocnění hrtanu. V tomto případě vyluhujeme přes noc 2,5 l denně dávky, do každého 1/4 litru dáme vrchovatou čajovou lžičku bylinky. Ráno mírně zahřejeme a uschováme v termosce, kterou jsme napřed vypláchli horkou vodou. Během dne vypijeme po doušcích čtyři šálky a zbytek používáme jako kloktadlo, které se osvědčuje i proti vysychání v ústech, nose a hrtanu!.
Za velmi vhodnou lékovou formu je pokládán homeopatický čaj podle Kloudy, zejména ve vyšších potencích.

Zevní užití:
Zápar je možno užívat i na omývání, obklady a výplachy (2 lžíce drogy na 2 dl vody).Na zevní aplikace se připravuje koncentrovanější nálev, než pro vnitřní užití.
Léčivé klysma (150-200 ml) se podává po předchozím klyzmatu očistném při střevních chorobách, ne však častěji než jednou denně, zpravidla však ob den nebo i jen 2x týdně.
Koupel rukou a nohou: Do pětilitrové nádoby se studenou vodou vsypeme na noc jednu vrchovatou dvouhrst slézu planého. Druhý den vše zahřejeme na teplotu, kterou ruce či nohy sneso. Koupeme 20 minut, vodu můžeme ještě dvakrát použít, když ji předem zahřejeme.
Obklady: Zbytek po přípravě čaje znovu v trošce vody ohřejeme, smísíme s ječnou moukou na kaši, natřeme na lněný hadřík a teplé přiložíme.

Popis

Složení: Malva mauritiana folium. 

Sléz list 30g
Sléz list 30g