Skořice kůra 50g

Název

Skořice kůra 50g

Vědecký název

Cinnamomum aromaticum cortex

Používané části

Kůra

Fotografie

Účinky

Skořicovník čínský kůra
Složení: Cinnamomum cassia cortex. V lidovém léčitelství se užívá vnitřně jako silný prostředek desinfekční, s poměrně širokým antibiotickým spektrem. Zlepšuje trávení, odstraňuje nadýmání a flatulenci, znám je rovněž účinek protiprůjmový. Skořice je jeden z nejdůležitějších léků ayurvédy. V tradiční čínské medicíně vyrovnává harmonii elementů jang a jin. Obsahuje aldehyd kyseliny skořicové, phellandrin a eugenol, třísloviny, pryskyřice a bezdusíkaté extraktivní látky nejednotné povahy, slizy a další látky. Užívání: 1 polévkovou lžíci přelít 5 dcl studené vody, přivést do varu, vařit 2 min. vyluhovat 15 min. popíjet 3x denně.

  • Léčivé účinky: oficiální

Skořicovník čínský: GIT: Oficiální - Mimo skořicovníku cejlonského slouží jako silicové stomachikum a koření i čínská skořice (zvýšuje sekreci trávicích enzymů a tím zlepšuje trávení).

  • Léčivé účinky: lidové

Skořicovník čínský: GIT: Oficiální - Mimo skořicovníku cejlonského slouží jako silicové stomachikum a koření i čínská skořice (zvýšuje sekreci trávicích enzymů a tím zlepšuje trávení).

Skořicovník čínský: Ostatní: Lidové vnitřní - Skořice je silným prostředkem desinfekčním, s poměrně širokým antibiotickým spektrem.

Skořicovník čínský: Ostatní: Lidové zevní - Arašídový olej s obsahem skořicové silice nebo tinktury je výborným masážním médiem na revmatické svaly a klouby.

  • Skupinové účinky dle Lékopisu:

Skořicovník čínský: Homeopatie: Skořici v homeopatii podáváme při vyčerpávajícím krvácení světlou krví. Vhodnou indikací jsou též mořská nemoc i její suchozemské projevy (při jízdě autev, v letadle apod.), děložní krvácení, krvácení z nosu, bolesti a zápach při rakovině, průjmy a plynatost. Nejčastěji používáme potenci D3 připravenou klasickým postupem z lékárenské základní tinktury (Tinctura cinnamoni) pomocí lihu 30%.

Skořicovník čínský: Poznámky: Kvalita drogy závisí na příslušnosti k mateřské rostlině, ale víc je podmíněná věkem dřeviny, klimatem, lokalitou, způsobem sběru, zpracováním a podobnými okolnostmi. Lékopisy žádají drogu podle botanického původu, ale přihlížejí i ke geografickým podmínkám, způsobu zpracování apod. a nepřipouštějí obchodní druhy, které jsou zpravidla směsí. Rozlišení jednotlivých druhů (hlavně práškovaných) je někdy těžké. Skořice je pokládána za jeden z nejdůležitějších léků ayurvédy. Také čínské lékařské školy si skořice neobyčejně vážily, protože se o ní traduje, že vyrovnává harmonii elementů jin a jang. Skořicová tinktura je součástí lékárensky běžně dostupné složené chinové tinktury, spolu s tinkturou hořcovou a pomerančovou. Tato tinktura mimořádně podporuje chuť k jídlu a zlepšuje trávení i látkovou výměnu. Lékárenský název je Tinctura chinae composita. Samotnou skořicovou tinkturu, v souladu s učením ayurvédy, podáváme při úpadku životních sil, například po úrazech a při těžkých chorobách, a všude tam, kde je z příznaků nemoci patrno, že v nemoci silně převládl jeden z elementů jin nebo jang. V podstatě jde o jeden z nejuniverzálnějších léků s mmořádně širokým spektrem účinků.

Skořicovník čínský: Toxicita a nežádoucí účinky: Podávání skořice nemá vážnější kontraindikace, s ohledem na poměrně silně působící silici však nedoporučujeme dlouhodobé pravidelné užívání, zvláště u velkých dávek.

Užívání

Užívání: 1 polévkovou lžíci přelít 5 dcl studené vody, přivést do varu, vařit 2 min. vyluhovat 15 min. popíjet 3x denně.

Možnosti užívání bylin:

Nálev – připravené bylinky polijeme vařící vodou – přikryjeme – necháme 5 – 10 minut máčet – nikdy nevařit !!! 
Odvar – byliny vložíme do studené vody – za stálého míchání vaříme stanovenou dobu – odstavíme popř. scedíme 
Zápar – byliny vhodíme do vařící vody – přikryjeme a 5 minut mírně povaříme 
Macerát – byliny zalijeme studenou vodou – necháme 

Vnitřní užití:
Skořici podáváme samostatně formou tinktury, případně mletou korovou drogu vmícháváme do čajových a kořenících směsí. Ze skořice lze přirozeně připravovat nálev nebo odvar, ale nejvhodnější lékovou formou je tinktura, která je i lékárensky běžně dostupná. Průměrné dávkování činí 4krát denně 20-25 kapek.

Popis

Složení: Cinnamomum cassia cortex. 

Skořice kůra 50g
Skořice kůra 50g