Šišák bajkalský nať 50g

Název

Šišák bajkalský nať 50g

Vědecký název

Scutellaria baicalensis herba

Používané části

Nať

Fotografie

Účinky

Šišák bajkalský nať
Složení: Scutellaria baicaliensis herba. V lidovém léčitelství se užívá vnitřně jako hypotensivum a antirevmatikum, kdy snižuje krevní tlak velmi spolehlivě. Může se využívat i jako sedativum při neuróze. Má i účinky protikřečové a především protialergické, snižuje teplotu a působí žlučopudně, močopudně, tlumí arytmie a fibrilace srdeční. Obsahuje flavonoidy, například baicallin, glykosid scutellarin, steroidní saponiny, třísloviny, pryskyřice, minerální látky a organické kyseliny. Užívání: 2 čajové lžičky na 4dcl. vařící vody, vyluhovat 15 minut. Popíjet 3x denně.


  • Léčivé účinky: oficiální

Šišák bajkalský: Kardiovaskulár: Oficiální - Využívá se k léčení srdečních chorob, při léčení vysokého tlaku, ke snižování hladiny cholesterolu v krvi a k léčení poinfarktových stavů.

Šišák bajkalský: Celkové metabolické účinky: Oficiální - Využívá se k léčení revmatismu.

Šišák bajkalský: Kůže: Oficiální - Využívá se v dermatologii.

Šišák bajkalský: Ostatní: Oficiální zevní - Využívá se proti zánětům.

  • Léčivé účinky: lidové

Šišák bajkalský: GIT: Lidové - Tato netoxická rostlina snižuje také křeče hladkého svalstva zažívacího ústrojí (spasmolytikum GIT). Působí také žlučopudně (choleretikum).

Šišák bajkalský: Kardiovaskulár: Lidové - Užívá se ke snížení krevního tlaku u nepříliš rozvinuté hypertense, jako uklidňující prostředek při srdečních neurózách. Odstraňuje také bolesti hlavy a šumění v uších (doprovodné příznaky zvýšeného krevního tlaku). Droga je především výborným hypotensivem, krevní tlak snižuje velmi spolehlivě. Tlumí arytmie a fibrilace srdeční. Droga také snižuje hladinu krevního cholesterolu. Užívá se v rekonvalescenci při poinfarktových stavech.

Šišák bajkalský: Urogenitál: Lidové - Droga působí močopudně (diuretikum).

Šišák bajkalský: Neuropsych.: Lidové - Užívá se při zvýšené dráždivosti CNS a nespavosti. Droga se může užívat jako sedativum při neuróze. Tato rostlina je v Severní Americe odedávna proslulá svými účinky proti hydrofobii (strachu z vody u osob se vzteklinou), v Evropě pak svým dobrým vlivem při léčbě epilepsie. Užívá se při úzkostných stavech a nervových tenzích, při dlouhodobých depresích nebo nervovém vyčerpání a jako prostředek omezující frekvenci a vážnost epileptických záchvatů.

Šišák bajkalský: Skelet + svalstvo: Lidové - Tato netoxická rostlina odstraňuje bolestivé záškuby kosterního svlastva. Droga snižuje svalové napětí a spasmy.

Šišák bajkalský: Celkové metabolické účinky: Lidové - Šišák je velmi účinným antirevmatikem.

Šišák bajkalský: Imunitní: Lidové - Droga má protialergické účinky.

Šišák bajkalský: Ostatní: Lidové vnitřní - Droga má účinky protikřečové (spasmolytikum), dále snižuje teplotu (antipyretikum). Droga je užitečná při přepracovanosti. Pijeme-li čaj horký, působí rychleji a vyvolává značné pocení (diaforetikum).

  • Skupinové účinky dle Lékopisu:

Šišák bajkalský: Homeopatie: Homeopaticky užíváme čerstvou nať šišáku vroubkovaného, trhanou v době květu, nejlépe mezi čtrnáctou a šestnáctou hodinou. Zpracovává se podle §3 lihem 80%. Dále se potencuje lihem 40% až na ředění D8. Obecně užíváme v potenci D6 a D8 s dávkováním 3krát denně 6 až 8 kapek, před jídlem, jako univerzální nervinum. Homeopatická medicína referuje o úspěšném využití prostředku Scutellaria při chronickém únavovém syndromu.

Šišák bajkalský: Poznámky: Mezi evropskými léčivými bylinami je poměrně nováčkem Scutellaria letarifolia. Původní obyvatelé Ameriky jej užívali proti vzteklině a k vyvolání menstruace. Je hcarakteristický svými pukavými plody ve tvaru disku a květy, které rostou jen po jedné straně stonku. Dnes je jednou z nejlepších bylin používaných k léčbě nervových chorob. Scutellaria lateriflora slouží v čínské medicíně k léčbě celé řady chorobných stavů, včetně hepatitidy, kašle, zánětu spojivek a kapavky. Číňané používají příbuznou rostlinu, S. baicalensis čili chuang čchin (huang qin).
Účinné látky: S. laterifolia: flavonoidy, třísloviny, hořčiny, silice, minerály.
Vlastnosti: Hořká, chladná, vysušující.
Působení:
S. laterifolia: uklidňující nervinum, antispasmodikum.
S. baicalensis: antibakteriální, chladivá, diuretická, antispasmodická, podporuje tok žluči.
Nať S. laterifolia: Nať působí uklidňujícím způsobem při mnoha nervózách a také tonizačně na centrální nervovou soustavu, je proto ideální při nervovém vyčerpání. Pomáhá rovněž při předmenstruačním napětí a užívala se i při epilepsii. Sbírá se koncem kvetení, když se na rostlině objeví charakteristické šišaté plody.
Kořen S. baicalensis: V Číně se chuang čchin (huang qin) používá hlavně k odstranění horkosti z dýchací a trávisí soustavy. Může být nápomocen při infekcích močového traktu a kůže, a používá se také tam, kde je vysoký tlak krve spojen se stavem přehřátí.
Nálev: Bylinu používejte pokud možno čerstvou, a to k přípravě uklidňujícího čaje při nervovém vyčerpání, rozrušení, podrážděnosti a předmenstruačním napětí. Při nespavosti kombinujte šišák s locikou jedovatou nebo mučenkou pletní a užívejte večer.
Tinktura: Nejlepší je připravená z čerstvé byliny. Je to silný prostředek pro uklidnění nervů. Při nervovém stresu nebo depresi užívejte 5 ml nebo ji kombinujte s 10 kapkami tinktury z meduňky lékařské.
Odvar: Používejte jej v kombinaci s dalšími studenými, hořkými bylinami, jako je chuang lien (huang lian) nebo vodilka kanadská, k vypuzení horkosti z organismu při žaludečních, prsních a močových infekcích včetně průjmu, žloutenky, gastroenteritidy, bronchitidy a cystitidy. Pro snížení vysokého krevního tlaku jej kombinujte s bylinami, jako je ťü chua (ju hua).

Šišák bajkalský: Toxicita a nežádoucí účinky: Toxicita šišáku nebyla zaznamenána. Při omezeném užívání formou léčebných kúr se neprojevují výraznější nežádoucí účinky ani nejsou známy kontraindikace. Přesto se nedoporučuje překračovat doporučené dávkování.

Užívání

Užívání: 2 čajové lžičky na 4dcl. vařící vody, vyluhovat 15 minut. Popíjet 3x denně.


Možnosti užívání bylin:

Nálev – připravené bylinky polijeme vařící vodou – přikryjeme – necháme 5 – 10 minut máčet – nikdy nevařit !!! 
Odvar – byliny vložíme do studené vody – za stálého míchání vaříme stanovenou dobu – odstavíme popř. scedíme 
Zápar – byliny vhodíme do vařící vody – přikryjeme a 5 minut mírně povaříme 
Macerát – byliny zalijeme studenou vodou – necháme 

Vnitřní užití:
Ideální do směsí se šišákem jsou: srdečník, kozlík, chmel a máta jako kadriotonikum. meduňka, sporýš, americká melisa, sporýš aloiska, vřes a květ petrklíče jako sedativum. hloh, jmelí a meduňka jako hypotensivum. maralí kořen, eleuterokok, řenšen, rakytník, klanopraška a květ měsíčku pro podporu odolnosti psychiky a proti neurastenii. kopřiva, zlatobýl, okřehek ajko antialergikum.
Připravuje se jako tinktura nebo alkoholový extrakt, k užití se ředí.
Používá se 2-3x denně nálev z 1,5 g jemně drcené drogy.
Můžeme připravovat i odvar, a to klasickým způsobem.
Častěji se však užívá 20% tinktura v 70% lihu a to 20-30 kapek 3x denně. Tinktura se připraví následujícím způsobem: 100 g jemně tlučených kořenů se přelije 600 ml 70% lihu a týden se za občasného protřepání nechá stát v uzavřené láhvi, chráněna před přímým světlem. Potom se směs zfiltruje přes hustou tkaninu a zbytek drogy na filtru se promývá po malých částech takovým množstvím lihu, aby se celkově získalo 50 g tinktury.
Nebo:
Nejúčinnějším prostředkem je tinktura, připravená běžným lékárenským postupem. Obvyklou dávkou je 4krát denně 20 až 25 kapek, celková dávka tedy činí od 75 do 100 kapek denně, podle tělesné hmotnosti a osobní reakce nemocného. Doporučená doba podávání je 6 týdnů. V případě nutnosti je možno kůru po desetidenní přestávce opakovat.
Chceme-li drogu aplikovat jako hypnotikum, prostředek pro zlepšení spánku, aplikujeme jednorázově 1 čajovou lžičku tinktury nebo šálek odvaru těsně před spaním.

Popis

Složení: Scutellaria baicaliensis herba. 

Šišák bajkalský nať 50g
Šišák bajkalský nať 50g