Senna list 30g(20x1,5g)
Název
Vědecký název
Používané části
Fotografie
Účinky
- Léčivé účinky: oficiální
Kassie sennová: GIT: Oficiální - Listy se užívají jako spolehlivý a hojně předepisovaný projímavý prostředek (laxativum). O něco méně působí plody této léčivé rostliny, které nazýváme sennové lusky, nebo také matčiné lusky. Laxativní účinek se po terapeutické dávce listu nebo plodu projeví za 6-8 hodin. Droga tvoří velmi často složku laxativních čajovin.
Kassie sennová: Celkové metabolické účinky: Oficiální - Droga tvoří velmi často složku odtučňovacích a metabolizujících čajovin.
- Léčivé účinky: lidové
Kassie sennová: GIT: Lidové - Sennesové listy se užívají při úporných zácpách. Droga má prakticky jediný významný indikační okruh - působí jako účinné projímadlo. Projímavý účinek senny se nijak neliší od účinku chemických projímadel: podrážděním citlivých nervových zakončení ve střevě se zvýší střevní motilita (pohyblivost) a obsah se vypudí. Častým drážděním střev vzniká návyk a řada jiných obtíží. Proto sennu doporučujeme jen nárazově. Pokud zácpa nepřestává, je bezpodmínečně nutné přejít na projímavé prostředky působící mechanicky. Takovým je například lněné semeno, pozřené za syrova. Senna se hodí k léčení zácpy vyvolané nedostatečným napětím či kontrakcemi střevních stěn, avšak nehodí se pro terapii spastické zácpy nebo kolitidy.
Kassie sennová: Celkové metabolické účinky: Lidové - Senna bývá častou součástí redukčních čajů. Takové čaje však příliš nedoporučujeme hned z několika důvodů: Adept hubnutí prosedí valnou část dne na WC, dlouhodobé dráždění střev je zcela nevhodné a v neposlední řadě úbytek hmotnosti odpovídá především ztrátě vody, nikoli tuku. Vodnatou stolicí pak také odchází hodně potřebných minerálů, především sodíku.
- Skupinové účinky dle Lékopisu:
LAXANS.
Kassie sennová: Homeopatie: List senny má oprávněné místo mezi homeopatickými prostředky, protože jen tak můžeme mírně a po delší dobu ovlivňovat "lenost střev". Surovinou je rozmělněný senný list, který se upravuje lihem 85%. Dále se pak potencuje až na potenci D5 lihem 30%. Nejčastěji užíváme potenci D4 při dávkování 3krát denně 7 kapek, po jídle, ve sklenici vody. Můžeme brát maximálně 4 dny, děti 2 dny. Tuto tinkturu užíváme jako projímadlo - tím, že kapky můžem podávat ředěné a po delší dobu (až 4 dny), je nebezpečí návyku minimální. Neuspějeme-li však ani za 4 dny, musíme volit jiný bylinný prostředek, například krušinu olšovou, sušené švestky apod.
Kassie sennová: Poznámky: Senna v kombinaci s fíkem výborně působí proti zácpě, připravuje se tzv. fíková klobása - pomletím fíků a přidáním senny v prášku. Nálev nebo čaj ze senny spolu s kořením, jako například zázvor, koriandr a hřebíček, se s oblibou používá jako prostředek pro zvýšení imunity nebo jako prevence při chřipkových epidemiích, například v Americe.
Kassie sennová: Toxicita a nežádoucí účinky: Při překročení dávek (někdy však i po terapeutických dávkách) se projeví nežádoucí vedlejší účinky, a to střevní koliky. Obtíže vznikají hlavně tehdy, když se droga při přípravě vaří. Tím se do roztoku dostanou i pryskyřičnaté substance, které vyvolávají nepříznivé účinky: jde především o štěpné produkty diantronových glykosidů - monomerní antronové glykosidy. Uvolňování pryskyřice do roztoku se zabrání macerací drogy za pokojové teploty. Při správné přípravě snášejí macerát i přecitlivělí pacienti. Plody obsahují antraglykozidy podobného složení jako listy, ale při jejich užívání se neprojevují vedlejší nežádoucí účinky. Proto se ordinují i v pediatrické praxi. Odvar listu (pro vyluhované pryskyřičnaté substance), ale i předávkovaný macerát vyvolává bolestivé spasmy žaludku a střev. Mohou se objevit profusní průjmy a celkové nežádoucí příznaky ze ztráty tekutin a minerálních látek. Nepříjemné vedlejší účinky vyvolané předávkováním drogy se připisovaly pryskyřičnatým substancím, které se z drogy odstraňovaly macerací v lihu (Folium sennae praeparatum). Často to však bylo zapříčiněno nesprávnou přípravou nápoje (nevaří se, listy se pouze macerují při obyčejné teplotě). Obtíže vyvolávají štěpné produkty diantronových glykosidů - monomerní antronové glykosidy. Příliš vyluhované listy působí dráždivě na močové cesty a mohou vyvolat např. velmi bolestivý akutní katar močového měchýře. Zvýšená opatrnost musí být u dětí a u žen. Denně se také nemá vypít víc než 1 šálek čaje ze špetky listů, pro děti přiměřeně méně. Nežádoucí vedlejší účinky může způsobovat i předávkování drog. Terapeutická dávka je 0,5-2 g. Kdysi se nežádoucí vedlejší účinky listové drogy jako koliky a žaludeční křeče připisovaly pryskyřičnatým substancím, a proto se v terapii doporučovaly preparované listy (Folium sennae preparatum). Macerací lihem se listy zbavovaly těchto látek. Dnes však víme, že příčinou těchto komplikací jsou štěpné produkty diantronových glykosidů ze skupiny monomerních antronových glykosidů. Droga není vhodná na dlouhodobé podávání.
Užívání
Možnosti užívání bylin:
Nálev – připravené bylinky polijeme vařící vodou – přikryjeme – necháme 5 – 10 minut máčet – nikdy nevařit !!!
Odvar – byliny vložíme do studené vody – za stálého míchání vaříme stanovenou dobu – odstavíme popř. scedíme
Zápar – byliny vhodíme do vařící vody – přikryjeme a 5 minut mírně povaříme
Macerát – byliny zalijeme studenou vodou – necháme
Vnitřní užití:
Aplikační formy: prášek ze sušených listů, nálev, tablety, tinktura, volně prodejné preparáty. Sennu podáváme jak samostatně, tak ve směsích. Zásadně nepodáváme odvar, neboť vyvolává kolikovité bolesti břicha.
Listová droga působí jako laxans. Jednotlivá dávka je 0,5-2 g listové drogy v prášku nebo ve formě macerátu (za studena), resp. 1 kávová lžička prášku nebo ve formě macerátu. Užívá se na noc, působí za 6-8 hodin. Fructus sennae má stejné jednotlivé dávky 0,5-2 g.
Pro mírnější laxativní účinek se používají v dětské praxi lusky. Na laxativní účinek má vliv i způsob přípravy výluhů z obou drog. Nejsprávnější způsob výluhu drog je zápar. Předepsaná dávka drogy se přeleje vroucí vodou, po čtvrthodinovém stání se výluh scedí a pije se po jídle 1-3x denně. Příprava odvarů varem i studené maceráty připravované vyluhováním studenou vodou se nedoporučují, protože obsah účinných látek v těchto výluzích je jiný než v záparu.
Podáváme 0,5 až 2 g listové nebo luskové drogy v prášku nebo v macerátu. Vhodnou lékovou formou je i krátce, jen několik minut vyluhovaný nálev. Většinou postačí podat lék jednou denně, a to večer - účinek se dostaví ráno. V těžších případech lze drogu podat i 2krát, maximálně však 3krát denně.
Popis
x
Senna list 30g(20x1,5g)