Sedmikráska květ 20g

Název

Sedmikráska květ 20g

Vědecký název

Bellis perennis flos

Používané části

Květ

Fotografie

Účinky

Sedmikráska chudobka květ
Složení: Bellis perennis flos. V lidovém léčitelství se užívá vnitřně jako mírné adstringens a expektorans, při nemocech plicních a zánětech horních cest dýchacích. Droga působí při zánětech močových cest a především při léčbě glomerulonefritidy. Obsahuje saponiny, třísloviny, hořčiny, silice, sliz, minerální látky, pryskyřice, organické kyseliny, flavonoidy, polysacharid inulin a další účinné látky. Užívání: 1 čajovou lžičku přelít 3 dcl vařící vody, vyluhovat 20 min. popíjet 2x denně.


  • Léčivé účinky: oficiální

Sedmikráska chudobka: GIT: Oficiální - Výtažky napomáhají činnosti žaludečních šťáv (tonikum). Současná polská literatura považuje bylinu také za depurativum.

Sedmikráska chudobka: Kardiovaskulár: Oficiální - Výtažky z drogy upevňují stěny drobných krevních vlásečnic (tím zabraňují mikrokrvácením). Výtažky působí protiskleroticky a snižují krevní tlak.

Sedmikráska chudobka: Urogenitál: Oficiální - Výtažky vlivem obsahu saponinů zvyšují vylučování moči a jiných škodlivých látek (depurativní efekt odedávna známý a využívaný). Na zlepšení diurézy se kombinuje s Folium belulae, Herba equiseti, Herba herniariae, Herba solidaginis, příp. při současném zánětu močových cest s Folium bucco, Folium rubi idaei a Folium uvae ursi.

Sedmikráska chudobka: Respirační: Oficiální - Droga má expektorační a odhleňující účinek. Expektorační účinek vyvolávají saponiny. Čaj se pije při zahleněných dýchacích cestách a při kašli. Na zlepšení expektorace se kombinuje s Fructus foeniculi, Herba menthae piperitae, Herby thymi, případně Flos farfarae, Folium althaeae, Lichen islandicus.

Sedmikráska chudobka: Ostatní: Oficiální vnitřní - Květ se užívá jako vzhledové korigens do čajovin. Výtažky působí protizánětlivě, protibakteriálně (účinek flavonoidů a tříslovin). Současná polská literatura považuje bylinu za tonikum.

Sedmikráska chudobka: Kůže: Oficiální - Protizánětlivé účinky zabezpečuje současné působení tříslovin, slizu i malého množství silice, které účinkují i adstringentně a hojivě (především při zastaralých kožních afekcích a zánětech kůže).

Sedmikráska chudobka: Ostatní: Oficiální zevní - Zevně slouží k osobní hygieně žen.

  • Léčivé účinky: lidové

Sedmikráska chudobka: GIT: Lidové - Nálev ze dvou čajových lžiček sedmikrásky na šálek vody (20 minutnecháme vyluhovat, pijeme 2-4 šálky denně) pomáhá při žaludečních a střevních katarech i při průjmech.

Sedmikráska chudobka: Kardiovaskulár: Lidové - Užívá se proti všem druhům krvácení (hlavně z plic a močového měchýře).

Sedmikráska chudobka: Urogenitál: Lidové - Užívá se proti všem druhům krvácení (hlavně z plic a močového měchýře). Poslední průzkumy ukázaly vhodnost použití sedmikrásky při zánětech močových cest a především při léčbě glomerulonefritidy (zánětu ledvinových klubíček).

Sedmikráska chudobka: Celkové metabolické účinky: Lidové - Čaj se užívá při revmatismu.

Sedmikráska chudobka: Respirační: Lidové - Čerstvě rozdrcená bylina se užívala proti prsním chorobám. Užívá se také při katarech dýchacích cest, květ se užíval při TBC.

Sedmikráska chudobka: Ostatní: Lidové vnitřní - Užívá se proti všem druhům krvácení (hlavně z plic a močového měchýře), čaj se pije při zvýšené teplotě a proti horečce. Bylina se užívala také při křečích.

Sedmikráska chudobka: Kůže: Lidové - Droga působí mírně adstringentně a užívá se jako dermatologikum s protizánětlivým účinkem na kůži. Odvar z čerstvé natě se užívá při furunkulóze, kožních zánětech a vyrážkách. Na obklady při bércových vředech se zevně aplikuje asi 10% zápar nebo odvar z čerstvé natě. Sedmikrásku jako prostředek protizánětlivý, svíravý a hojivý se užívá při ekzémech, lupénce, lišejích, různých vyrážkách a akné.

Sedmikráska chudobka: Ostatní: Lidové zevní - Na obklady u nehojících se ran, hlavně při hnisavých ranách, bércových vředech, krevních podlitinách, špatně se hojících poraněních, při krváceních apod. se zevně aplikuje asi 10% zápar nebo odvar z čerstvé natě. Šťáva z čerstvé byliny se užívala na rány, zelené listy se přikládaly na zanícená místa.

  • Skupinové účinky dle Lékopisu:

expektorans, adstringens, diuretikum, dermatologikum.

Sedmikráska chudobka: Homeopatie: Homeopatické zpracování sedmikrásky je velice vhodné také z toho důvodu, že bylina je na sušení a skladování velice citlivá a snadno se znehodnocuje. V tinkturách se uchovává nejlépe a nejbezpečněji. Zpracovává se květ, ale i celá kvetoucí rostlina, včetně kořene. Sbírá se především brzy na jaře, "kdy je síla v celé rostlině", pokud možno již v březnu, dopoledne kolem jedenácté hodiny. Bylina se zpracovává podle §2 s použitím lihu 90%. Dále se esence ředí lihem 35% až na potenci D6, někdy dokonce i D7. Obecné použití je v potenci D4 s dávkováním 3krát denně 8 kapek, před jídlem, po dobu 30 dní. V potenci D7 se užívá hlavně při ženských pohlavních potížích, na sliznice a pak pro vnější použití v množství 2 kávové lžičky na 0,5 litru vody.

Sedmikráska chudobka: Poznámky: Sedmikráska potřebuje hodně vody. Když má příznivé životní podmínky, je schopná udusit i bodlák. Čerstvé listy se jedí jako salát, tvoří složku jarních bylinných kůr.

Sedmikráska chudobka: Toxicita a nežádoucí účinky: Dosud nebyly zjištěny žádné vedlejší škodlivé účinky drogy, nejsou známy žádné kontraindikace.

Užívání

Užívání: 1 čajovou lžičku přelít 3 dcl vařící vody, vyluhovat 20 min. popíjet 2x denně.


Možnosti užívání bylin:

Nálev – připravené bylinky polijeme vařící vodou – přikryjeme – necháme 5 – 10 minut máčet – nikdy nevařit !!! 
Odvar – byliny vložíme do studené vody – za stálého míchání vaříme stanovenou dobu – odstavíme popř. scedíme 
Zápar – byliny vhodíme do vařící vody – přikryjeme a 5 minut mírně povaříme 
Macerát – byliny zalijeme studenou vodou – necháme 

Vnitřní užití:
Droga sama se užívá málo, obvykle se kombinuje do čajovinových směsí podle indikačních skupin. Květ sedmikrásky se často používá v čajovinách pouze na zlepšení jejich vzhledu. Důvodem je poměrně malý účinek samotné drogy.
Jako expektorans se připravuje asi 3% zápar. Užívají se 2-4 šálky denně. Zápar je možno připravit i z 1 kávové lžičky (2,5 g) drogy na šálek vroucí vody. Pije se 2-3x denně.
Nebo:
Vnitřně připravujeme nálev v koncentraci 3-5%, zevně volíme větší koncentraci.
Lidově se doporučuje i studený macerát ze 2-3 lžiček na 1-2 sklenice vody, což je celodenní dávka, kterou je třeba vhodně rozdělit.
Z 1/2 lžičky úborů na 2,5 dl vody se připravuje odvar (pije se 2-3x denně asi po 1 dl).
Podáváme-li sedmikrásku samostatně, osvědčila se i forma bylinného balzámu.
U silného zahlenění se osvědčily i homeopatické formy léčby.

Zevní užití:
Na obklady u nehojících se ran, hlavně při hnisavých bércových vředech, krevních podlitinách, špatně se hojících poraněních, při krváceních apod. se zevně aplikuje asi 10% zápar nebo odvar (1/2 lžičky úborů na 2,5 dl vody) z čerstvé (nebo i sušené) natě.

Popis

Složení: Bellis perennis flos.

Sedmikráska květ 20g
Sedmikráska květ 20g