Sarsaparilla kořen 50g

Název

Sarsaparilla kořen 50g

Vědecký název

Smilax sarsaparilla radix

Používané části

Kořen

Fotografie

Účinky

Přestup révový kořen
Složení: Smilax sarsaparilla radix. V lidovém léčitelství se užívá vnitřně jako antituberkulózní droga s mimořádným metabolickým působením, takže může sloužit k vnitřní léčbě kožních nemocí a revmatismu. Potvrzeno je i působení proti malomocenství a příjici, močopudně a léčivě v urogenitálním aparátu. Obsahuje steroidní saponiny, třísloviny, sacharidy, silici, stopy alkaloidů, neznámý glykosid a malé množství flavonoidů. Užívání: 1 polévkovou lžíci přelít 5 dcl studené vody, přivést do varu, vařit 5 min. vyluhovat 20 min. popíjet 2x denně.


  • Léčivé účinky: oficiální

Sarsaparilla honduraská: Celkové metabolické účinky: Oficiální - Droga patří mezi saponinové, má však zvláštní terapeutickou účinnost. Působí na látkovou výměnu a regenerační pochody v organismu. Kořen se dnes využívá při léčbě revmatismu. Kořen se dnes využívá jako složka čajovin ovlivňujících metabolismus.

Sarsaparilla honduraská: Ostatní: Oficiální vnitřní - Kořen se dnes využívá jako pomocný lék při lepře (malomocenství).

Sarsaparilla honduraská: Kůže: Oficiální - Kořen se dnes využívá při léčbě chronických kožních onemocnění.

  • Léčivé účinky: lidové

Sarsaparilla honduraská: Urogenitál: Lidové - Kořen se v minulosti používal při léčení syfilisu. Droga působí močopudně a léčivě v urogenitálním traktu.

Sarsaparilla honduraská: Celkové metabolické účinky: Lidové - V dnešním léčitelství se droga užívá k čištění krve. Droga má mimořádné metabolické působení, takže může sloužit k vnitřní léčbě revmatismu.

Sarsaparilla honduraská: Ostatní: Lidové vnitřní - Droga má mimořádné metabolické působení, takže může sloužit k vnitřní léčbě kožních nemocí. Droga je vynikajícím léčivem kožních chorob a to především lupénky. V léčbě je ovšem třeba zachovávat trpělivost, protože při komplexní vnitřní i zevní léčbě nastanou první příznaky zlepšování teprve asi za 4 měsíce. Do roka pak dojde k úplnému vyléčení asi u 70% nemocných, u ostatních jde alespoň o patrné zlepšení. Je to klasický důkaz toho, že lupénka je nemocí látkové výměny. Potvrzeno je i působení proti malomocenství a proti příjici, tyto vlivy jsou však relativně slabé a nemohou konkurovat moderním chemickým přípravkům. Naproti tomu působení antituberkulózní je silnější a droga může být použita jako účinné tuberkulostatikum. Droga působí protizánětlivě a mírní svědění.

Sarsaparilla honduraská: Kůže: Lidové - V současné přírodní medicíně se užívá při terapii chronických kožních onemocnění, jako je psoriáza (lupénka).

  • Skupinové účinky dle Lékopisu:

Sarsaparilla honduraská: Homeopatie: Vzhledem k tomu, že u nás je droga dostupná spíše vyjímečně, nemá smysl o homeopatickém zpracování uvažovat, i když je to samozřejmě veliká škoda.

Sarsaparilla honduraská: Poznámky: Kořeny se používají pro výrobu různých léků. Droga sloužila domorodým indiánům jako univerzální lék proti pohlavním chorobám, ale i proti TBC, proti chudokrevnosti a pro celkové posílení. Kořen slouží jako chuťová přísada léků a nealkoholických nápojů. Smilax glabra a Smilax china slouží v čínské medicíně v léčbě řady chorobných stavů, včetně revmatismu, kožních onemocnění, cystitidy a průjmů.

Sarsaparilla honduraská: Toxicita a nežádoucí účinky: Toxicita drogy, kterou uvádějí některé literární prameny, je prakticky zanedbatelná, takže při běžných dávkách nejsou nutná žádná bezpečnostní opatření.

Užívání

Užívání: 1 polévkovou lžíci přelít 5 dcl studené vody, přivést do varu, vařit 5 min. vyluhovat 20 min. popíjet 2x denně.


Možnosti užívání bylin:

Nálev – připravené bylinky polijeme vařící vodou – přikryjeme – necháme 5 – 10 minut máčet – nikdy nevařit !!! 
Odvar – byliny vložíme do studené vody – za stálého míchání vaříme stanovenou dobu – odstavíme popř. scedíme 
Zápar – byliny vhodíme do vařící vody – přikryjeme a 5 minut mírně povaříme 
Macerát – byliny zalijeme studenou vodou – necháme 

Vnitřní vnitřní: Jen zřídka aplikujeme drogu samostatně, i když i to je možné. Většinou dáváme přednost míchání do směsí, nejčastěji metabolických a protirevmatických. Lékové formy: nálev, tablety, tinktura, extrakt. Nejvhodnější lékovou formou je krátce vařený odvar. Je možno použít i homeopatický čaj podle Kloudy v potenci kolem U6.

Popis

Složení: Smilax sarsaparilla radix. 

Sarsaparilla kořen 50g
Sarsaparilla kořen 50g