Šalvěj nať 40g
Název
Vědecký název
Používané části
Fotografie
Účinky
Šalvěj lékařská nať
Složení: Salviae herba. V lidovém léčitelství se užívá proti pocení v klimakteriu a pubertě, dále k úpravě trávicích obtíží, při chorobách žlučníku a jeter. Zevně se používá ke kloktání při zánětech v ústech a hrtanu a k obkladům v kožním lékařství. Není určena ke dlouhodobému užívání. Není vhodná pro kojící ženy, tlumí tvorbu mléka. Šalvěj se používá jako koření od nepaměti, a to na úpravu jehněčího a telecího masa, divočiny, do různých nádivek, sekaných a k ochucení mletého masa. Často ji najdeme jako jednu z přísad kořenících směsí na ryby a jiných masových i zeleninových jídel. Výtažky ze šalvěje se přidávají do past na zuby, podporují léčbu zánětů v ústní dutině a zároveň potlačují nepříjemný zápach z úst. Užívání: 1 pol.lžíci přelít 0,5 l vařící vody, vyluhovat 5 min popíjet 2 x denně.
- Léčivé účinky: oficiální
Šalvěj lékařská: GIT: Oficiální - Na trávicí trakt působí hořčiny, které povzbuzují sekreci žaludeční šťávy. Silice má mírný spasmolytický účinek. Spolu s tříslovinou (adstringentní účinek), karnezolem a antibioticky účinným laktonem potlačuje růst grampozitivních i gramnegativních bakterií. Výrazný terapeutický efekt se dosahuje při dysmikrobiálních trávicích poruchách (kvasných střevních dyspepsiích) s kolikami, nedostatečnou sekrecí žaludeční šťávy, nechutí k jídlu a při gastrointestinálních infekcích (záněty žaludku a střevního traktu). Při zánětech sliznic trávicího traktu s kapilárním krvácením katechinové třísloviny zvyšují odolnost a pružnost cévních stěn a pomáhají zastavit difuzní krvácení. Pro obsah tříslovin bývá součástí antidiaroických směsí, kde se také uplatňuje antiseptický účinek silice.
Šalvěj lékařská: Celkové metabolické účinky: Oficiální - Protože šalvějové výtažky snižují koncentraci cukru v krvi, pokládá se rostlina za pomocný lék při cukrovce. Obvykle se podává spolu s dalšími synergickými drogami.
Šalvěj lékařská: Respirační: Oficiální - Droga zmírňuje záněty dýchacích cest (slazená medem).
Šalvěj lékařská: Ostatní: Oficiální vnitřní - Již odedávna se traduje používání drogy na snížení nadměrné a neúčelné potivosti. Tento efekt se i experimentálně potvrdil po podání vodného, ale hlavně alkoholového výluhu z drogy. Maximální efekt se dosáhl po 2-3 hodinách, přetrvával však i několik dní. Stejně tlumivě působí i na sekreci prsních žláz dosud nezjištěným mechanismem. Podobné uplatnění má i silice - Oleum salviae.
Šalvěj lékařská: Ostatní: Oficiální zevní - Protibakteriální, adstringentní, fungicidní a antiflogistický účinek předurčuje drogu i k zevnímu užití. Ordinuje se na výplachy úst a kloktání při infekčních zánětech jako jsou například stomatitídy, gingivitídy, faryngitídy - a jako pomocný lék při angíně. Lokálně se aplikuje na hnisavá poranění a nehojící se kožní defekty.
- Léčivé účinky: lidové
Šalvěj lékařská: GIT: Lidové - Odvar ze šalvěje se pije při žaludečních a jaterních chorobách, čistí žaludek a je velmi dobrý při žaludečních vředech. Pijeme-li několik týdnů 1-2 šálky šalvějového odvaru nebo posypeme-li šalvějovým práškem pokrmy, zlepšíme tím sekreci žaludečních šťáv. Čaj nebo prášek ze šalvěje také čistí střeva. Užívá se při průjmech. Čaj se pije také při katarech zažívacího ústrojí. Při žaludečních chorobách se užívá i vinný nálev. Droga působí silně protizánětlivě, zejména v oblasti trávicího traktu. Čaj se užívá při potížích s trávením, odstraňuje nadýmání a všechny další těžkosti, které vyvolává narušení jater. Odvádí hleny ze žaludku, povzbuzuje chuť k jídlu a odstraňuje poruchy ve střevech. Užívá se i při poruchách žlučníku. V čínské medicíně pomáhá léčit hepatitidu.
Šalvěj lékařská: Kardiovaskulár: Lidové - Působí jako účinné hemostatikum.
Šalvěj lékařská: Urogenitál: Lidové - Odvar ze šalvěje se pije při ledvinových chorobách. Na zvýšení účinnosti se přidává polovina pelyňku. Při bolestech po porodu se doporučovalo pití šalvěje s bukvicí. Šalvěj se užívala jako afrodisiakum a při menstruačních obtížích i proti neplodnosti (ve starověku). Povzbuzuje činnost močových cest. Harmonizuje vegetativní nervovou soustavu, což lze ocenit zejména u klimakterických obtíží, jako jsou návaly krve do hlavy, potivost a bušení srdce. Má i účinek antidepresívní a antistresový. Drog silně antibioticky působí na široké spektrum mikrobů při léčbě zánětů močových cest.
Šalvěj lékařská: Neuropsych.: Lidové - Šalvěj se užívala pro posílení nervové soustavy (stejně tak i destilát z čerstvých listů), takže je dobrým prostředkem při neurastenii a u vnitřně labilních lidí. Zde se s výhodou užívá šalvějové víno. Užívá se proti pocení neurotiků. Harmonizuje vegetativní nervovou soustavu, což lze ocenit zejména u klimakterických obtíží, jako jsou návaly krve do hlavy, potivost a bušení srdce. Má i účinek antidepresívní a antistresový. Častější pití šalvějového čaje zabraňuje záchvatům mrtvice a velmi příznivě působí při obrně. Užívá se při křečích, onemocněních míchy a také při chvění končetin. Při těchto chorobách se pijí během dne dva šálky po doušcích. V čínské medicíně pomáhá léčit nespavost.
Šalvěj lékařská: Celkové metabolické účinky: Lidové - Šalvěj pročišťuje krev.
Šalvěj lékařská: Respirační: Lidové - Při dráždivém silném kašli, který je často spojen s pícháním v bocích, pijeme čaj nebo bereme prášek. Užívá se při nočních potech souchotinářů. Čaj se pije při katarech dýchacích cest. Užívá se při onemocnění plic, odvádí hleny z dechových orgánů, je vhodná i do antiastmatických směsí.
Šalvěj lékařská: Ostatní: Lidové vnitřní - Otevřené vředy na těle, které pocházejí ze špatných šťáv, se snáze zhojí, pije-li se častěji šalvějový čaj nebo se jí pokrmy s práškem. Prášek z dobře roztlučených listů se bere 3x denně na špičku nože, aby se zmenšila tvorba mléka. Droga podána v malých dávkách večer formou studeného čaje působí proti nočnímu a nadměrnému pocení. Spolu s levandulí je jedinou léčivou rostlinou, která pomáhá při nočním pocení. Vyléčí nemoc, která je původcem nočního pocení a svou léčivou mocí odstraňuje značnou slabost, která je průvodním jevem této choroby. Celkově posiluje obranné síly organismu. Osvědčila se i jako podpůrné léčivo při infekčních chorobách. Užívá se při onemocnění žláz. V čínské medicíně pomáhá léčit kopřivku.
Šalvěj lékařská: Kůže: Lidové - Využívá se v kožním lékařství k obkladům, hlavně na hnisavé nehojící se kožní defekty.
Šalvěj lékařská: Ostatní: Lidové zevní - Užívá se hlavně jako vynikající kloktadlo při bolestech a zánětech v krku, hnisajících mandlích (angíny), zánětech ústní dutiny, hnisání zubů, krvácejících a změklých dásních, při zánětech okostice a zánětech v ústech. K tomuto účelu se užívá teplý čaj, který se sladí medem. Mnozí dospělí i děti by nemuseli mít vyoperované mandle, kdyby včas užívali šalvěj. Mandle jsou totiž jakýmisi policisty těla, zachycují a zneškodňují jedovaté látky, když mandle chybí, dostávají se jedy do ledvin. Nálev ze šalvěje pomáhá i při krvácení dásní a uvolnění zubů. Kloktá se jím nebo se dávají v nálevu namočené vatové tampóny (paradentóza a zvředovatění dásní). Na výplachy v ústní dutině a kloktání se osvědčila kombinace šalvěje s heřmánkem v poměru 2:1. Čerstvé šalvějové listy odstraňují zubní kámen, čistí a sílí zuby. Po ránu si utrhneme několik čerstvých listů a třeme jimi zuby, které nabydou čistého a sněhobílého lesku. Vnější hnisající a zastaralé rány zacelíme, vymýváme-li je denně 3-4x šalvějovým odvarem. Účinek je jistější, když se přitom pije šalvějový čaj. Hnisající rány také velmi brzy zhojíme, nakapeme-li do nich šťávu, vylisovanou z čerstvých šalvějových listů, smíchanou s trochou medu. V době chřipkových epidemií se doporučuje preventivně 1-2x denně po umytí lehce natřít tělo šalvějovým octem. Svaříme-li trochu šalvěje ve čtvrtlitru dobrého vína a popíjíme z termosky během dne, přestane obvykle v krátké době nepříjemný zápach z úst. Nejvíce se osvědčilo jižní bílé víno typu "muškát". Pokud není, dejme přednost vínu červenému. Lidé se slabými nervy, ba i ženy s nemocnou dolní částí těla, by si měli dávat sedací šalvějovou koupel. Po bodnutí hmyzem přiložíme rozdrcený list. Šalvěj má výrazné protizánětlivé účinky, působí proti baktériím. Čaj se užíval i proti chrapotu. Šalvěj vařená s yzopem, routou, omanem a lékořicí se pila proti silné rýmě.
- Skupinové účinky dle Lékopisu:
ANTIDIAROIKUM, ANTIFLOGISTIKUM, ANTISEPTIKUM, STOMACHIKUM, GARGARIZMUM, ADSTRINGENS, SPASMOLYTIKUM, DERMATIKUM, AROMATIKUM, ANTIDIABETIKUM, ANTIDIABETIKUM, EMENAGOGUM.
Šalvěj lékařská: Homeopatie: Homeopaticky užíváme čerstvé listy, trhané nejlépe v době květu okolo desáté hodiny dopoledne. Zpracováváme je podle §3 lihem 85% a dále potencujeme lihem 40% až do ředění D3. Obecně užíváme v potenci D3 s dávkováním 4krát denně 7 kapek, před jídlem. Užíváme vlastně stejně jako v alopatii, ale můžeme přesněji dávkovat, s jistotou a bez vedlejších účinků. Speciálně nasazujeme tuto tinkturu při potížích v klimakteriu a při potížích krevního oběhu.
Šalvěj lékařská: Prevence: Šalvěj patří k vynikajícím protizánětlivým prostředkům a proto se využívá jako kloktadlo v prevenci bolestí v krku i proti začínající angíně, rovněž ve stomatologické praxi. Rozšířeno je též využití v profylaxi nežádoucího nočního pocení, případně v profylaxi nadměrné potivosti vůbec, zvláště ale nervové potivosti v klimakteriu (podaný čaj musí být studený!). V prevenci se využívá také silného desinfekčního působení - šalvěj byla důležitou složkou "octa čtyř zlodějů", kterým se potírali lupiči mrtvol, aby se chránili před morovou nákazou. Šalvěj lze preventivně užívat též v gynekologii, kde působí vyrovnání hormonální hladiny, zejména u mladých děvčat a klimakterických žen, působí rovněž antidepresivně. Účinnou formou je šalvějové bílé víno, v prevenci 1-2x denně po 0,05 l.
Šalvěj lékařská: Kosmetika: Šalvějová silice má desinfekční, tišící, stahující a protizánětlivé účiny, a proto se přidává do zubních past a ústních vod, do přípravků sprayového typu proti pocení, do pleťových vod, mýdel, šamponů a koupelových přísad. Šalvějová droga se používá ve formě nálevu( 100 g drogy na 1 l vřelé vody) jako přísada při mytí vlasů nebo do osvěžujících koupelí. Kromě silice přitom příznivě působí i další obsahové látky šalvěje, především třísloviny a antibioticky účinný diterpenlakton. Při padání vlasů vezmeme 100 gramů čerstvých šalvějových listů na sklenici třtinového rumu a necháme uzavřené na tmavém místě dva týdny vyluhovat. Slijeme, listy vylisujeme a tekutinu jemně přefiltrujeme. Pravidelně s ní pak masírujeme pokožku hlavy.
Šalvěj lékařská: Poznámky: Svaříme-li šalvěj v polovině vody a polovině vína, dostaneme silný čaj, který prospívá nejen vnitřně, ale i zevně při ranách. Údajně se přidávala do piva, aby se více pilo a opíjelo. Silice se užívá jako chuťové korigens (např. v zubních pastách je 0,1%). Jako sušené a drcené patří nejen k význačným drogám, ale k velmi oblíbenému koření, které činí pokrmy nejen chutnější, ale také stravitelnější. V USA patří neodmyslitelně k vepřovému masu, do klobás, k sýrům a k pečeným rybám. V Anglii si zase nedovedou představit bez šalvěje různé nádivky. V alpských zemích jsou oblíbené čerstvé listy obalené v těstíčku a osmažené. Usušené a v hmoždíři na prášek utlučené listy se hodí i do polévek a jako koření vůbec. Aroma šalvěje se uvolňuje v tuku či při vaření. Používá se pouze v malém množství - je hořká. Hlavní období sklizně probíhá před vyrašením výhonů s květenstvími. Listy můžete naložit do octa, zmrazit nebo usušit. Suší se pomalu za stálého obracení. Sušená šalvěj má výraznější chuť. Čerstvé listy sklízejte po celý rok. Okoření pokrmy italské kuchyně, drůbeží nádivky, tučná masa a ryby. Příliš častá (například jako čaj) nebo nadměrná (velká dávka v pokrmu) konzumace šalvěje může způsobit otravu. U epileptiků může šalvěj vyvolat záchvat. O šalvěji se traduje, že ve stáří oživuje slábnoucí paměť. Šalvěj má nezastupitelné místo i v parfumerii, neboť šalvějová silice je součástí mnoha vonných kompozic. V kuchyni jako koření se používá zejména jako přísada do nádivek a masových pokrmů. Velmi dobře se dá použít i jako korigencium vína a některých výrobků z ovoce.
Jablečný aromatizovaný rosol: Jablka 2 kg, cukr 250 g, šalvěj lékařská 10 g. Neoloupaná opraná jablka (mohou být nezralá nebo i horší kvality - např. padanky) nakrájíme na kolečka a naskládáme do kastrolu. Pak je přelijeme vodou tak, aby byla mírně potopena a zahřejeme k varu. Jakmile se voda začne vařit, přidáme šalvěj, kastrol zakryjeme poklicí a vaření ukončíme. Směs ponecháme vychladnout a zhruba po čtyřech hodinách bez jakéhokoli míchání přecedíme přes síto a vzniklou tekutinu pak přes plátno. Tuto zfiltrovanou tekutinu pak následně přelijeme do druhého kastrolu, ve kterém ji necháme za varu odpařit na objem 0,5 l. Potom přidáme 250 g cukru (může být i afináda) a vaříme na mírném ohni zhruba 15 minut. Postupně zkoušíme, zda tekutina již rosolovatí a to tak, že ji kápneme na studené sklo. Pokud se při vaření objevují na vzniklé pěně nečistoty, sbíráme je lžící. Hotový rosol plníme do konzervárenských sklenic a ihned uzavřeme příslušným uzávěrem (např. víčka Omnia). Hotový výrobek je velmi vhodný ke zdobení dortů a sladkého pečiva.
Obsahové látky: S. militorrhiza: obsahuje vitamín E.
Působení: S. militorrhiza: Stimulans oběhové soustavy, sedativum, odstraňuje pálení.
Vlastnosti: Štiplavá, hořká, chladná, vysušující.
Působení:
S. officinalis: karminativum, antispasmodikum, adstringens, antiseptikum, uvolňuje periferní cévy, snižuje pocení, slinění a laktaci, uterotonikum, antžibiotikum, snižuje hladinu cukru v krvi, podporuje tok žluči.
S. militorrhiza: stimulans oběhové soustavy, sedativum, odstraňuje pálení. Listy se používají k vyplachování úst a kloktání. Protože jsou také vysušující a estrogenní, jsou užitečné jak při menopauzálních potížích, tak při odstavování kojenců (snižují sekreci mléka). Z čerstvých listů je povzbuzující prostředek pro trávení. Sbírají se celé léto. Kořen S. militorrhiza: V Číně se kořen používá hlavně pro "rozproudění krve", pokud stagnuje, jako je tomu u některých druhů menstruačních bolestí a srdečních potíží. Protože se má za to, že působí sedativně a chladivě, používá se tan šen (dan shen) ke zmírňování horkosti, zvláště v srdci a v játrech.
Nálev: Použijte 20 g listů na 50 ml vody jako tonikum a jaterní simulans nebo ke zlepšení funkce trávení a krevního oběhu při celkové tělesné slabosti. Pomáhá snížit laktaci při odstavování a zmírňuje noční pocení v menopauze.
Tinktura: Užívá se při menopauzálních potížích. Předepisuje se ke snížení slinění při Parkinsonově chorobě.
Obklady: Složenou gázu namočenou v nálevu použijte na pomalu se hojící rány.
Kloktadlo / Výplach úst: Slabý nálev použijte při bolestech v krku, zánětu mandlí, ústních vřídcích nebo onemocnění dásní.
Oplachování vlasů: Nálev použijte k oplachování vlasů jako prostředek proti lupům nebo k obnovení barvy u šedivějících vlasů.
Odvar: Předepisuje se při menstruačních bolestech způsobených stagnací krve. V Čínském lékařství je předepisován též při angíně a koronárním onemocnění srdce.
Šalvěj lékařská: Toxicita a nežádoucí účinky: Vedlejší účinky při užívání drogy v přiměřených dávkách nejsou známy. Nebezpečné by mohly být vyšší dávky a dlouhodobější podávání lihového výtažku, hlavně však silice (Oleum salviae), které by mohly působením na CNS vyvolat celkové epileptiformní křeče. Tyto nepříznivé účinky vznikají působením tujonu, který je dobře rozpustný v alkoholu. Pro vysoké množství toxického tujonu se Oleum salviae samostatně perorálně nepodává. Přidává se do mastí a olejů s protizánětlivými a antiseptickými účinky. Další používanou lékovou formou je nálev. Také šalvějový nálev není možno podávat dlouhodobě. Pokud je to nutné, je zapotřebí léčbu občas přerušit. Rovněž příliš koncentrovaný nálev není pro vnitřní léčbu příliš vhodný a používá se jej pouze na kloktání!. Nejméně silice, a tedy i jedovatého tujonu, obsahuje odvar, proto jeho užívání nemá nepříznivé účinky. Terapeuticky tu působí prakticky pouze neprchavé a termostabilní látky, které se převážně nacházejí jenom v tříslovině. Při dlouhotrvajícím užívání šalvějového čaje může docházet ke střevním poruchám. Při předávkování by mohlo dojít k pseudoepileptickému záchvatu. Nejúčinnější, ale také nejtoxičtější jsou lihové výtažky, z vodných výluhů nálev, případně macerát.
Šalvěj lékařská: Kontraindikace: V těhotenství neužívejte terapeutické dávky. Malá množství šalvěje používaná při vaření jsou poměrně bezpečná. Šalvěj obsahuje thujon, který může u epileptiků vyvolat záchvat, proto by neměli bylinu užívat.
Užívání
Užívání: 1 pol.lžíci přelít 0,5 l vařící vody, vyluhovat 5 min popíjet 2 x denně.
Možnosti užívání bylin:
Nálev – připravené bylinky polijeme vařící vodou – přikryjeme – necháme 5 – 10 minut máčet – nikdy nevařit !!!
Odvar – byliny vložíme do studené vody – za stálého míchání vaříme stanovenou dobu – odstavíme popř. scedíme
Zápar – byliny vhodíme do vařící vody – přikryjeme a 5 minut mírně povaříme
Macerát – byliny zalijeme studenou vodou – necháme
Vnitřní užití:
Účinnost přípravku podmiňuje způsob přípravy. Terapeutický efekt silice je výraznější v záparech, především však v alkoholovém rozpouštědle. Vařením část silice vyprchá. Zápary se používají jako stomachikum, antidiabetikum a antihydrotikum, zatím co lihový výtažek je účinnější jako spasmolytikum a antiseptikum. Nejméně silice, a tedy i jedovatého tujonu, obsahuje odvar, proto jeho užívání nemá nepříznivé účinky. Terapeuticky tu působí prakticky pouze neprchavé a termostabilní látky, které se převážně nacházejí jenom v tříslovině. Výluhy působí poměrně silně, podáváme je tedy v menších dávkách než ostatní čaje. Protizánětlivé látky jsou špatně rozpustné ve vodě, proto se v takovém případě volí často forma lihovodného roztoku. Vnitřně obvykle postačí 1 kávová lžička tinktury na 125 ml nálevu. Šalvěj je vhodná jak k samostatnému podávání, tak i ke kombinaci do směsí. Zde však dbáme na to, aby předepsanou čajovou formou nebyl odvar, neboť v něm účinnost šalvěje rychle klesá.
Na přípravu záparu se používá průměrná jednotlivá dávka 1,5 - 2 g, nebo v praxi běžněji 1 kávová lžička listu na šálek vody: pije se 1-2x denně.
Nebo:
Běžně se připravuje zápar ze lžíce listů na 2,5 dl teplé vody (přikryté nechat stát 15 minut, pít po 2-3 lžících 2-4x denně).
Nebo:
Při žaludečních chorobách se doporučuje nálev podle tohoto návodu: 20 g šalvějových listů se spaří litrem vody, nechá 10 minut ustát a přecedí. Pijí se potom 2 šálky denně.
Nebo:
Smí se užívat jen jeden šálek nálevu připraveného ze dvou lžiček drogy denně, a to po dobu nejvýše jednoho týdne. Šalvěj totiž obsahuje jedovatou látku thujon.
Nebo:
Infusum Folii salviae (5-10 g drogy na 1 sklenici vody) se užívá po 1-2 lžících 2-4x denně.
Tinctura salviae se podává po 0,1 g pro dosi.
Nebo:
Nejúčinnější formou je tinktura, podávaná obvykle v dávkách 20 až 25 kapek 3krát denně.
Koncentrovanější tekutý extrakt (extractum salviae fluidum) podáváme po 10 až 15 kapkách.
Oleum salviae se užívá v jednotlivé dávce 0,1 g.
Při žaludečních chorobách se užívá i velmi účinný vinný nálev: 20 g šalvějových listů se spaří 1/4 l horkého vína, nechá ustát a užívá polovina ráno a polovina večer.
Šalvějové víno, připravené macerací 80 g drogy po 10 dní ve sladkém víně, dávkované po 1 polévkové lžíci po jídle, posiluje psychiku, zejména u vnitřně labilních lidí.
HVLP Florsalmin gtt. (je i gel, připravuje se i spray) je určen hlavně k zevnímu užití. Jeho indikace však byly rozšířeny i na vnitřní užití při zvýšeném pocení (3x denně 15-30 kap.) např. v klimakteriu, při symptomatické hyperhydróze a neurogenní hyperhydróze.(předn.HK).
Zevní užití:
Protizánětlivé látky jsou špatně rozpustné ve vodě, proto se v takovém případě volí často forma lihovodného roztoku. Zevně dávkujeme 1 čajovou lžičku tinktury na sklenici čaje.
Na obklady a do kloktadel se obvykle připravuje zápar z 1-2 lžic listů na 2,5 dl vody. ČsL 4 doporučuje do záparu k vyplachování úst 2,5 g drogy.
Nebo:
Infusum Folii salviae (5-10 g drogy, praktičtěji 1 lžíce na 1 sklenici vody) se užívá na vyplachování úst a jako kloktadlo.
Extractum salviae fluidum má jednotlivou dávku 0,5 g: na výplachy úst se ordinuje 1% extrakt.
Užívá se asi 5% odvar připravený krátkým varem jako adstringens při angíně, zánětech ústní dutiny apod.
Tinctura salviae: na výplachy úst a kloktání se používá 5% lihový výluh, jako korigens se užívá v 0,1% zředění.
Šalvějový ocet: Láhev naplníme až po hrdlo květy šalvěje luční, zalejeme přírodním octem tak, aby byl až nad květy a láhev necháme stát 14 dní na slunci nebo na teplém místě.
Sedací koupel: Dvě vrchovaté dvojhrstě listů na noc vložíme do studené vody. Druhý den se všechno zahřeje až k varu a výtažek přilejeme do vany.
Popis
Složení: Salviae herba.

Šalvěj nať 40g