Rybíz černý plod 50g

Název

Rybíz černý plod 50g

Vědecký název

Ribes nigrum fructus

Používané části

Plod

Fotografie

Účinky

Rybíz černý plod
Složení: Ribes nigrum fructus. V lidovém léčitelství se užívá vnitřně jako diuretikum, diaforetikum, antidiarhoikum, antirevmatikum a roborans, při onemocnění z nachlazení, kašli a černém kašli, při revmatismu, při průjmech, při cévních onemocněních i preventivně a při lámavosti – praskání cév. Droga obsahuje silice, třísloviny, vitamíny, flavonoid rutin, tanin, pektiny, organické kyseliny a hlavně fytoncidy, nejednotně chemicky definované. Užívání: 1 polévkovou lžíci přelít 5 dcl studené vody, přivést do varu, vařit 3 min. vyluhovat 15 min. popíjet 1x denně.

  • Léčivé účinky: oficiální

Rybíz černý: Kardiovaskulár: Oficiální - Rutin snižuje fragilitu kapilár a zastavuje krvácení z drobných tepének, proto se využívá při krvácení ze sliznic a pod kůži.

Rybíz černý: Urogenitál: Oficiální - Silice se pro močopudné působení užívá jako adjuvans při některých dlouhodobých zánětech močových cest a močového měchýře. Přitom antiflogistickým a adstringentním účinkem tu spolupůsobí i třísloviny. List se užívá jako močopudný prostředek.

Rybíz černý: Celkové metabolické účinky: Oficiální - Obsah vitamínů a zvýšené vylučování moče i potu zlepšuje celkovou látkovou přeměnu. Proto se droga přidává do metabolických čajovin. Listová droga se užívá také při revmatismu a dně.

Rybíz černý: Respirační: Oficiální - Diaforetický účinek, na kterém se účastní i dosud málo prozkoumané fytoncidní látky, se využívá při zánětlivých onemocněních dýchacích cest (při tzv. chorobách z nachlazení).

Rybíz černý: Ostatní: Oficiální vnitřní - Droga má i diaforetický účinek, na kterém se účastní i dosud málo prozkoumané fytoncidní látky. List se proto přidává do potopudných čajovin. Listová droga má i bakteriostatické a protizánětlivé účinky. Rutin snižuje fragilitu kapilár a zastavuje krvácení z drobných tepének, proto se využívá při krvácení ze sliznic a pod kůži.

  • Léčivé účinky: lidové

Rybíz černý: GIT: Lidové - List se užívá při průjmech. Sirup připravený z plodů se lidově podává při bolestech žaludku. Odvar z kořene je vynikajícím lékem při zánětech jater.

Rybíz černý: Kardiovaskulár: Lidové - Listy jsou účinné při cévních onemocněních, preventivně a při lámavosti cév.

Rybíz černý: Urogenitál: Lidové - Sušené plody se přidávají do diuretických čajovin (mají močopudný účinek). Dávkování je libovolné. Listová droga urychluje tvorbu moče a vylučování škodlivin z organismu. Listy se podávají jako pomocné léčivo při močových a ledvinových zánětech.

Rybíz černý: Skelet + svalstvo: Lidové - Listovou i plodovou drogu je možno podávat při Bechtěrevově nemoci.

Rybíz černý: Celkové metabolické účinky: Lidové - List se užívá při revmatismu, napomáhá též látkové přeměně v organismu. Látkové přeměně napomáhají i plody.

Rybíz černý: Respirační: Lidové - List se užívá při černém kašli u dětí a křečovitém kašli u dospělých. Sirup připravený z plodů se lidově podává při chorobách z nachlazení.

Rybíz černý: Ostatní: Lidové vnitřní - Plody aplikujeme při únavě, proti účinkům stresu, v rekonvalescenci po těžkých chorobách. Zdá se, že pupeny mají mírné kancerostatické působení.

Rybíz černý: Kůže: Lidové - Zevně se list používá na svrbivé vyrážky.

Rybíz černý: Ostatní: Lidové zevní - Zápar ze sušených plodů se užívá proti zánětům. Připravuje se z něho i kloktadlo, které se uplatňuje při silném zánětu hrdla a ústní dutiny, při angíně a podobných onemocněních. Zevně se používá na kloktání také list.

  • Skupinové účinky dle Lékopisu:

DIURETIKUM, DIAFORETIKUM, HYPOTENSIVUM, vitamínIFERUM, METABOLIKUM, ANTIFLOGISTIKUM.

Rybíz černý: Homeopatie: Černý rybíz se v homeopatii uplatňuje velmi málo, což je škoda, protože je to bylina velmi cenná a má široké uplatnění především v oblasti látkové výměny. Teoreticky se může v homeopatii použít i list i plod, ale pro praktické zpracování je mnohem lepší plod. Jednak lze snadněji získat šťávu pro vlastní zpracování, a jednak mají plody navíc některé obsahové látky, zejména organické kyseliny, pektin a vitamíny A a B1. Z plodů se vyrábí tinktura podle §1, z listů podle §3. V obou případech se použije líh 90%. Ředění se provádí u tinktury z plodů do potence D4 lihem 30%. Obecně se užívá potence D3 a D4 s obecným dávkováním 21 dní 3krát denně 10 kapek a pak 10 dní 3krát 20 kapek, před jídlem. U tinktury z listů se ředí lihem 40% až do potence D6. Obecné dávkování 3krát denně 6 kapek,po jídle při potenci D5. Lze říci, že působení obou základních látek je dost rozdílné, ale obě mají vliv hlavně v oblasti látkové výměny.

Rybíz černý: Poznámky: Listy se kdysi používaly jako náhrada za černý čaj a plody na přípravu sirupu. Černý rybíz kvete v dubnu-červnu. Období kvetení trvá 8-10 dní. List se málo kdy užívá samostatně, ve většině indikací se užívá ve směsích. List bývá součástí jarních bylinných kůr. Čerstvé i sušené listy se v domácnostech též dávají do konzervované zeleniny - zelí a okurek. Plody jsou zdrojem vitamínů. Když se zpracovávají dokonale zralé a za tepla, nemají nepříjemný pach - hlavně při konzervování. Jsou vhodné na přípravu sirupů, zavařenin, protlaků, vín a želé. Ze zralých bobulí se připravuje jemný červený likér, z nezralých zelený likér zlatožlutý.

Rybíz černý: Toxicita a nežádoucí účinky: V běžném dávkování nejsou známy žádné vedlejší škodlivé účinky.

Rybíz černý: Kontraindikace: V běžném dávkování nejsou známy žádné kontraindikace.

Užívání

Užívání: 1 polévkovou lžíci přelít 5 dcl studené vody, přivést do varu, vařit 3 min. vyluhovat 15 min. popíjet 1x denně.

Možnosti užívání bylin:

Nálev – připravené bylinky polijeme vařící vodou – přikryjeme – necháme 5 – 10 minut máčet – nikdy nevařit !!! 
Odvar – byliny vložíme do studené vody – za stálého míchání vaříme stanovenou dobu – odstavíme popř. scedíme 
Zápar – byliny vhodíme do vařící vody – přikryjeme a 5 minut mírně povaříme 
Macerát – byliny zalijeme studenou vodou – necháme 

Vnitřní užití:
Listová droga se nejčastěji podává v kombinaci s potencujícími drogami. Ovoce se jako velmi cenné vitamíniferum požívá v rozličné úpravě. Nejvyšší obsah vitamínů má v čerstvém stavu (i zmrazené).
Většinou se listová droga kombinuje, např. s kůrou jasanu, květem tužebníku jilmového a natí mařinky.
Plody se v léčitelství dávkují jako listy.
Sušený plod je vhodné před použitím rozdrtit a podávat formou nálevu.
List se dávkuje 1 kávová lžička na šálek záparu. Pijí se 2-3 šálky denně.
Nebo:
Na přípravu záparu z listové drogy se používá průměrná jednotlivá dávka 1,5 g drogy. Častěji se ordinují vyšší dávky, a to 1-2 kávové lžičky na šálek záparu, který se pije 2-3x denně.
Na pití i zevní použití slouží odvar ze lžíce listů na 2,5 dl vody (pije se po 1 dl 2-3x denně).
Nebo:
List podáváme samostatně formou krátkodobě vařeného odvaru (asi 2 minuty) nebo formou nálevu.
Osvědčila se i forma balzámu.

Popis

Složení: Ribes nigrum fructus.

Rybíz černý plod 50g
Rybíz černý plod 50g