Rozrazil nať 40g

Název

Rozrazil nať 40g

Vědecký název

Veronica officinalis herba

Používané části

Nať

Fotografie

Účinky

Rozrazil lékařský nať
Složení: Veronicae herba. V lidovém léčitelství se Rozrazil používá vnitřně v nálevu jako mírné expektorans a antidiarhoikum při chronickém zánětu průdušek k ulehčení expektorace. Příznivě působí při zánětech žaludečně střevních a vředovém zánětu tlustého střeva s průjmy. Je to rostlina dosud málo chemicky a farmakologicky prozkoumaná. Až dosud byly z hlavních obsahových látek zjištěny glykosid aukubin, hořčina a tříslovina. Užívání: 1 pol.lžíci přelít 0,5 l vařící vody, vyluhovat 15 min popíjet 2-3 x denně.


  • Léčivé účinky: oficiální

Rozrazil lékařský: GIT: Oficiální - Protože hořčiny napomáhají vylučování žaludeční kyseliny a trávicích enzymů, droga se ordinuje při poruchách trávení s nedostatečnou žaludeční sekrecí. Přidává se do stomachických čajovin. Jako depuratívum a tonikum se kombinuje hlavně s natí přesličky, rdesna ptačího nebo zeměžluče a kořenem lopuchu.

Rozrazil lékařský: Urogenitál: Oficiální - Saponiny spolupůsobí i při zvyšování diurézy, proto se droga ordinuje při nedostatečném vylučování odpadových látek a jako adjuvans při chorobách močových cest. Přidává se do diuretických čajovin. Čerstvá šťáva se užívá hlavně při onemocněních ledvin.

Rozrazil lékařský: Celkové metabolické účinky: Oficiální - Údajně snižuje obsah cholesterolu v krvi. Zlepšení trávení, vstřebávání, diurézy a diaforézy podporuje celkovou látkovou výměnu v organismu, čímž předurčuje použití drogy jako pomocného prostředku při revmatických onemocněních. V těchto indikacích se obvykle podává čerstvě vytlačená šťáva z rostliny. Rozrazil působí i při revmatických bolestech končetin. Přidává se do metabolických čajovin.

Rozrazil lékařský: Respirační: Oficiální - Třísloviny působí místně adstringentně při zánětech horních cest dýchacích. Sekretolytický účinek saponinů se využívá při suchých zánětech horních cest dýchacích, případně při tvorbě hustých adherujících sekretů. Nať se užívá jako expektorans při onemocněních dýchacího traktu (urychluje odhleňování při kašli, astmatu apod.). Jako expektorans se kombinuje s listem i květem slézu a kořenem prvosenky, případně i s listem podbělu, kořenem kostivalu a natí tymiánu.

Rozrazil lékařský: Ostatní: Oficiální vnitřní - Zlepšení trávení, vstřebávání, diurézy a diaforézy podporuje celkovou látkovou výměnu v organismu, čímž předurčuje použití drogy při některých kožních chorobách a při zhoršeném metabolismu doprovázejícím mnohé choroby (hlavně ve stáří). V těchto indikacích se obvykle podává čerstvě vytlačená šťáva z rostliny. Přidává se do diaforetických čajovin. Pro příznivé účinky na trávení se užívá i jako tonikum. Třísloviny působí místně adstringentně při zánětech horních cest dýchacích.

Rozrazil lékařský: Kůže: Oficiální - Třísloviny působí místně adstringentně při zánětech kůže, ekzémech a rozličných kožních eflorescencích.

  • Léčivé účinky: lidové

Rozrazil lékařský: GIT: Lidové - Nať výrazně napomáhá k "čistění krve". Odtud plyne použití při neurčitých potížích a bolestech žaludku a střev. Podání drogy se též osvědčilo při dlouhotrvajícím, ale mírném průjmu a při chorobách jater. Podává se při krvácení z trávicího traktu. Podává se při peptickém vředu. Slabé i citlivé osoby snášejí tuto bylinku velmi dobře na žaludek pro její mírné účinky, neboť povzbuzuje i trávení. Vyléčí i zahlenění žaludku a poruchy střev. Rozrazil vynikajícím způsobem působí i při žloutence. Podporuje tvorbu slinivkových enzymů.

Rozrazil lékařský: Kardiovaskulár: Lidové - Nať výrazně napomáhá k "čistění krve". Odtud plyne použití při vysoké hladině cholesterolu v krvi, při začínající ateroskleróze (pijí se dva šálky denně). Podání drogy se též osvědčilo při chorobách sleziny.

Rozrazil lékařský: Urogenitál: Lidové - Užívá se jako mírný močopudný prostředek. Často se podává v močopudných směsích, určených zejména proti močovým kaménkům i při písku v moči. Při močových kaméncích droga podporuje jejich rozpadání (nikoli rozpouštění). Užívá se při chronických chorobách ledvin. Lidově se droga podává též při klimakterických obtížích. Podává se při krvácení z močového traktu.

Rozrazil lékařský: Neuropsych.: Lidové - Má mírný, přirozený, uklidňující účinek. Tlumí závratě a zlepšuje paměť. Užívá se při vnitřním neklidu a duševní vyčerpanosti. Podává se při bolestech hlavy. Především je však nutno upozornit, že rozrazil má velkolepé účinky při nervozitě, mající původ v duševní přepracovanosti. Jeden šálek čaje, který vypijeme večer před spaním, dělá přímo divy svým uklidňujícím účinkem. Lidem, kteří musí vykonávat velmi mnoho duševní práce, doporučuje se před spaním pít tento uklidňující čaj. Přináší dobrou paměť a odstraňuje pocity závratě. Smíšený s kořenem celeru odstraňuje slabost nervů a melancholii (zádumčivost).

Rozrazil lékařský: Celkové metabolické účinky: Lidové - Užívá se při pakostnici = dně (hlavně čerstvá šťáva - dvě čajové lžičky do mléka nebo čaje na lačný žaludek). Droga má výrazný "krev čistící" účinek. Odtud plyne použití při revmatismu. Tato rostlina je také oblíbenou přísadou čajů "čistících krev". Čerstvá šťáva, podávaná na lačno v poněkud vyšších dávkách, působí účinně proti dně.

Rozrazil lékařský: Respirační: Lidové - Užíval se odedávna k rozpouštění hlenů v dýchacích cestách při plicních onemocněních a při počínajících souchotinách. Odvar se doporučuje při katarech dýchacích cest a průdušek, aby se usnadnilo odkašlávání. Působí příznivě též při bronchitídě. Užívá se také při astmatu. Podává se při krvácení z dýchacícho traktu a jako pomocný prostředek při plicní TBC.

Rozrazil lékařský: Ostatní: Lidové vnitřní - Lidově se droze připisuje i antipyretické a diaforetické působení. Nať výrazně napomáhá k "čistění krve". Odtud plyne použití při chronických ekzémech spojených s kopřivkou. Při kožních problémech se podává vnitřně i zevně. Prozrazil se doporučuje při nepříjemné stařecké svědivosti. V každém případě pijte každý rok nějaký čas čaj z čerstvě natrhaného razrazilu - nejenže omezuje kornatění tepen, ale tomuto stavu předchází a tělu dodává pružnost svými krev čistícími účinky. Užívá se v rekonvalescenci.

Rozrazil lékařský: Kůže: Lidové - Často se podává v močopudných směsích, určených zejména proti kožním chorobám, spojeným se svěděním, zejména u starších osob. Tradičně se užívá na ekzémy. Tradičně se užívá na spáleniny, bércové vředy apod. Ránu nejprve vykoupeme v čajovém odvaru, později dáme na ránu na noc obklady, které jsme namočili do spařeného čaje a potom je zabalíme teplým zábalem. Na opařeniny a spáleniny bývá doporučována i šťáva, vylisovaná z čerstvých listů rozrazilu. Ke stejnému účelu se užívá také odvar ze sušené nati.

Rozrazil lékařský: Ostatní: Lidové zevní - Tradičně se užívá na nehojící se zanícené rány (zvláště v blízkosti holenní kosti) apod. Ránu nejprve vykoupeme v čajovém odvaru, později dáme na ránu na noc obklady, které jsme namočili do spařeného čaje a potom je zabalíme teplým zábalem. Čerstvě vylisovaná šťáva zředěná vodou se užívá ke kloktání při vředech v krku.

  • Skupinové účinky dle Lékopisu:

ADSTRINGENS, DIURETIKUM, DIAFORETIKUM, STOMACHIKUM, EXPEKTORANS, SEKRETOLYTIKUM, METABOLIKUM, APERITIVUM, TONIKUM, BAKTERIOSTATIKUM, DEPURATÍVUM.

Rozrazil lékařský: Homeopatie: Homeopaticky se zpracovává čerstvá nať rozrazilu, lépe však šťáva z byliny podle §2 resp. §1 lihem 90% a dále se ředí lihem 30% až na potenci D3. Obecně užíváme tinkturu v potenci D2 s dávkováním 3krát denně 9 kapek. Tinkturu užíváme především při astmatu, chraptivosti, při plicních katarech, kašli a chrlení krve, při plicních edémech, ale i při nemocích močového systému (močení krve) a při chronických kožních obtížích. Užíváme také k obkladům lehkých popálenin a čerstvých ran.

Rozrazil lékařský: Prevence: Čajové směsi v profylaxi jaterních chorob a rehabilitace po žloutence: po 50 g kořen pampelišky a nati rozrazilu a po 25 g nati svízele vonného a kořene nebo nati čekanky. Profylaxe svědivých komplikací při kožních chorobách: 100 g rozrazilu a po 50 g listů černého bezu, nati macečky trojbarevné a listů ořešáku královského. Prsní čaj - fytopreventivum plicních a průduškových chorob: 100 g rozrazilu a po 50 g květu divizny, plicníku a jitrocele. Ve všech případech užívat po doušcích 1/2 l nálevu denně v profylaxi, nebo 3/4-1 l denně v léčbě.

Rozrazil lékařský: Poznámky: Nať se velmi zřídka užívá sama. Obvykle se dává do čajovinových směsí s výše uvedenými indikacemi. Čerstvě vylisovaná šťáva v mléce má dobrou chuť. Nať se pojídala jako salát čistící krev.

Rozrazil potoční
Veronica beccabunga L.
scrophulariaceae - krtičníkovité
Droga:
Latinsky: Herba veronicae beccabungae, Herba beccabungae.
Česky: Nať rozrazilu
Názvy:
Lidové: Bobovník, biela veronika, hušec, prietržné korenie, prietržník, tržník, úložník, verunka, vretienko.
Slovensky: Veronika potočná.
Německy: Bach-Ehrenpreis.
Rusky: Veronika poručejnaja.
Anglicky: Brooklime.
Chemické složení: Rozrazil potoční má podobné obsahové látky jako rozrazil lékařský - třísloviny, aukubin, glykosid veronicin (hořčina), i jiné hořčiny, organické kyseliny. Obsahuje vitamín C. Obsahové látky zatím nejsou dostatečně prozkoumané. ?? třísloviny, aukubin, glykosidy, veronicin, hořčiny, organické kyseliny, vitamín C
Lze zaměnit s: Při sběru je třeba dávat pozor na příměs rozrazilu drchničkového? - Veronica anagallis-aquatica L., rostoucího na stejných stanovištích. Má přímý stonek, jinak formované listy a světlečervený nebo světlemodrý květ.
Popis: Je to trvalá holá bylina vysoká 20-40 cm. Nať vystoupavá až vzpřímená, zakořeňující, listy protistojné, lesklé, podlouhle vejcovité a na okraji pilovité. Květy sytě modré, vyrůstají z paždí horních listů a tvoří řídké protistojné střapce. Plody jsou kulaté tobolky.
Místo výskytu: Roste na mokrých, často zaplavovaných půdách v prameništích, příkopech a pobřežních houštinách.
Doba sběru + sbíraná část: Lidově se sbírá i kvetoucí nať rozrazilu potočního. Sběr se provádí asi v květnu-červnu až v srpnu-září.
Zpracování + uchovávání: Nať se suší přirozeným teplem, rychle, aby se zachovala původní přirozená barva listového materiálu. Poměr seschnutí je asi 5:1. Častěji se používá čerstvá rostlina.
Vlastnosti drogy: Herba beccabungae bývá bez zápachu, má nahořklou a slanou chuť.
Poznámky: Aplikuje se nejčastěji v podobě vymačkané šťávy. Denní dávka je 50-150 g. Pokládá se za lék při kožních a jaterních onemocněních, slouží i k přísunu vitamínu C (krvácení z dásní, jarní kůry apod.), též jako diuretikum a laxans.

Rozrazil lékařský: Toxicita a nežádoucí účinky: Při podávání v terapeutických dávkách se nezjistily žádné vedlejší škodlivé účinky ani kontraindikace. Neměla by však být překročena denní dávka 5 gramů drogy.

Užívání

Užívání: 1 pol.lžíci přelít 0,5 l vařící vody, vyluhovat 15 min popíjet 2-3 x denně.

Možnosti užívání bylin:

Nálev – připravené bylinky polijeme vařící vodou – přikryjeme – necháme 5 – 10 minut máčet – nikdy nevařit !!! 
Odvar – byliny vložíme do studené vody – za stálého míchání vaříme stanovenou dobu – odstavíme popř. scedíme 
Zápar – byliny vhodíme do vařící vody – přikryjeme a 5 minut mírně povaříme 
Macerát – byliny zalijeme studenou vodou – necháme 

Vnitřní užití:
Rozrazil se užívá vnitřně i zevně. Nejčastěji se droga předepisuje v kombinaci s jinými drogami. Drogu připravujeme nejčastěji formou krátkodobě, asi 2 minuty vařeného odvaru. Je vhodná pro samostatné podávání, ale můžeme ji přirozeně podávat i ve směsích se zlatobýlem, lipovým květem, listem černého rybízu, natí nebo kořenem čekanky, natí yzopu, oddenkem puškvorce, natí úročníku bolhoje, kořenem všedobru apod.
Obvyklá dávka drogy je 1 čajová lžička na šálek záparu. Pije se 2x denně, resp. asi 6% zápar (má 15 minut postát, pít 2-3 šálky denně).
Nebo:
Zápar se připravuje z průměrné jednotlivé dávky 1,5 g, nebo v praxi častěji z 1 kávové lžičky na šálek vody. Pije se 2x denně, přičemž se nesmí překročit denní dávka 4 g.
Nebo:
Obvykle se připravuje zápar ze lžíce natě na 2,5 dl vody (pije se po 1-1,5 dl vody 2-3x denně před jídlem).
Nebo:
Užívá se čaj (1 polévková lžíce drogy na 250 ml vroucí vody), 1-2x denně 10-14 dnů.
Nebo:
Příprava čaje: Jedna vrchovatě naplněná kávová lžička na 1/4 l vody, jen spaříme, krátce vyluhujeme.
K ovlivňování látkové přeměny se užívá raději čerstvě vytlačená šťáva (2 lžičky na lačno do mléka, čaje apod.).
Nebo:
Čerstvá šťáva z rostliny se podává na lačno v jednorázové dávce 2 kávové lžičky.
Nebo:
Z kvetoucí rostliny můžeme připravit i čerstvou šťávu, kterou doporučujeme při chronických chorobách kůže, především při ekzémech. Užíváme během dne dvakrát až třikrát po jedné lžičce.
Nebo:
Čerstvá šťáva: Čerstvou nať umyjeme a protlačíme přes domácí odšťavovač, naplníme do malých lahviček a vložíme do chladničky.
Nebo:
V řadě případů, zejména tehdy, když chceme zlepšit metabolismus, lze aplikovat čerstvou šťávu 2-4krát denně, před jídlem, a to 2-3 čajové lžičky.
Užívá se malá sklenice odvaru ráno a večer, nebo se užívá přes den po lžíci každé dvě hodiny. Účinek je jistější, smísí-li se s přesličkou a řebříčkem.
Nebo:
Odvar se doporučuje při katarech průdušek, aby se usnadnilo odkašlávání. Připraví se tak, že se 25 g natě vaří 3 minuty ve 1/4 l vody, nechá ustát a scedí. Vypije se půl odvaru ráno a půl večer.
Nebo:
Základí lékovou formou je krátkodobě, 2-3 minuty vařený odvar.
Ti, kdo trpí na revma a dnu, měli by jednou vyzkoušet účinek tinktůry z rozrazilu, kterou si můžeme sami připravit. Tuto tinkturu používáme zevně na vtírání do kůže, vnitřně bereme 3x denně 15 kapek s trochou vody či čaje.
Nebo:
Tinktura: Jednu vrchovatou dvouhrst kvetoucí, nadrobno pokrájené natě dáme do litru 38 až 40% žitné pálenky a necháme stát 14 dní na slunci nebo na teplém místě.
Nebo:
Užívá se i tinktura (20 g čerstvého rozrazilu zalít 100 ml režné pálenky, nechat vyluhovat 2 týdny, pak scedit), 2-3x denně 6-8 kapek do sklenice vody, po jídle.

Zevní užití:
Zevně se užívá odvar připravovaný poněkud delším varem, než pro vnitřní užití, zpravidla 5-10 minut.
Užívá se asi 10% odvar na kloktání či omývání, nebo se dělá teplý zábal - obklad.
Nebo:
Užívá se odvar z 1,5 lžíce drogy na 3,5 dl vody (vaří se přikryté max. 5 minut). Odvar slouží jako kloktadlo, na obklady nebo výplachy (někdy se ředí stejným množstvím vody). Kombinuje se s květem měsíčku a listem ořechu.

Popis

Složení: Veronicae herba. 

Rozrazil nať 40g
Rozrazil nať 40g