Rozmarýn list 50g
Název
Vědecký název
Používané části
Fotografie
Účinky
Rozmarýn lékařský list
Složení: Rosmarinus officinalis folium. V lidovém léčitelství se užívá vnitřně jako spasmolytikum, diuretikum a choleretikum, při křečích hladkého svalstva a ke zvýšenému vylučování žluče při chorobách žlučníku. Droga odstraňuje pocit fyzické, ale především psychogenně podmíněné únavy a vyčerpanosti. Působí též močopudně, jako mírné kardiotonikum, zvyšuje chorobně snížený krevní tlak. Obsahuje hlavně silici (cineol, borneol a ester borneolu 1 - 2 %), tříslovinu, hydroxytriterpenové sloučeniny (asi 5 %) a fytoncidní látky. Užívání: 1 čajovou lžičku přelít 2dcl vařící vody, vařit 5 min. vyluhovat 10 min. popíjet 3x denně.
- Léčivé účinky: oficiální
Rozmarýn lékařský: GIT: Oficiální - Silice zvyšuje prokrvení sliznic trávicího traktu, napomáhá tvorbě trávicích enzymů a vydatnějšímu vylučování žluči. Jako koření se podává na zlepšení chuti k jídlu. Současně působí spasmolyticky. Ordinuje se při chronických poruchách s nedostatečným vylučováním žaludeční šťávy, cholestáze s hypertonií Oddiho svěrače, nedostatečné tvorbě žluče, meteorismu a kolikách. V těchto indikacích se předepisuje i v geriatrické praxi.
Rozmarýn lékařský: Kardiovaskulár: Oficiální - Podává se při chronických poruchách srdečně cévních orgánů u starších pacientů. Droga povzbuzuje periferní krevní oběh (proto se nepodává gravidním). Při chronických srdečně cévních poruchách a špatném krevním oběhu (především v geriatrii) se dobře využívají účinky doplňujících drog: Flos seu Herba convallariae, Flos cratagei, Herba visci, Herba millefolii.
Rozmarýn lékařský: Urogenitál: Oficiální - Spolu s flavonoidy působí močopudně silice. Při poruše močového ústrojí se současným onemocněním trávicích orgánů a celkovým oslabením organismu se přidává do diuretických směsí. Může se však podávat i samostatně. Droga působí zároveň jako spasmolytikum močových cest.
Rozmarýn lékařský: Neuropsych.: Oficiální - Droga celkově zlepšuje psychofysickou kondici tím, že pomáhá odstraňovat pocit únavy a vyčerpanosti psychogenního původu. Rozmarýnové listy se přidávají do čajovin s povzbuzujícími, tonizujícími, ale i uklidňujícími drogami. Při nervově psychickém vyčerpání a zvýšené únavnosti u starších lidí se osvědčila kombinace s doplňujícími drogami: Folium melissae, Folium menthae, Folium rutae, Radix valerianae.
Rozmarýn lékařský: Ostatní: Oficiální vnitřní - Podává se v rekonvalescenci. Droga působí jako spasmolytikum na hladké svalstvo, přidává se do čajovin se spasmolytickými vlastnostmi. Jako spasmolytikum se osvědčila kombinace s doplňujícími drogami: Folium melissae, Folium menthae, Folium rutae, Radix valerianae. Rozmarýnové listy se přidávají do čajovin s povzbuzujícími, tonizujícími, ale i uklidňujícími drogami. Pro antibakteriální účinky slouží i jako desinficiens. Droga se užívá i jako aromatikum. Při nervově psychickém vyčerpání a zvýšené únavnosti u starších lidí se osvědčila kombinace s doplňujícími drogami: Folium melissae, Folium menthae, Folium rutae, Radix valerianae.
Rozmarýn lékařský: Ostatní: Oficiální zevní - Přípravky ze silice se přidávají do mastí při neuralgických bolestech. Mírnou hyperemií a derivačním účinkem na pokožku zrychlují látkovou výměnu, a tím ulehčují reparační procesy v hlouběji uložených tkáních. Uplatňují se při tišení bolestí a na prokrvení při kloubním revmatismu, nervových zánětech apod., případně při chorobách z nachlazení. Rozmarýn se používá i ve formě obkladů a do ústních vod. Droga je vhodná také jako přísada do aromatických koupelí. Drážděním senzitivních nervů pokožky a čichových receptorů psychosomaticky tonizuje. Zlepšuje celkový stav. Pro antibakteriální účinky slouží i jako desinficiens.
- Léčivé účinky: lidové
Rozmarýn lékařský: GIT: Lidové - Droga se užívala jako choleretikum, na zlepšení trávení, proti nadýmání. Zlepšuje prekrvení trávicího traktu. Je vhodným léčivem dyspeptických stavů s nadýmáním, při nedostatečné tvorbě a transportu žluči a vůbec při špatném trávení a bolestech v trávicím ústrojí. Působí dobře na žaludek, užívala proti žaludečním vředům. Podporuje činnost jater a je účinná proti střevním červům. Jako prostředek pro harmonizaci zažívání a úpravu stolice doporučují bylináři vinný nálev. V lidovém lékařství se doporučuje při nevolnosti užívat 3-4 kapky rozmarýnové silice na kostku cukru.
Rozmarýn lékařský: Kardiovaskulár: Lidové - Droga se lidově užívá i jako analeptikum k celkovému povzbuzení fysiologických funkcí, především krevního oběhu. Droga mírně zvyšuje krevní tlak (užívala při sníženém krevním tlaku), zvláště při podání lihového výluhu, např. rozmarýnového vína. Droga posiluje krevní oběh, odstraňuje bradykardii (zrychluje puls). Další indikací je tzv. "syndrom starého srdce" kdy srdce, třeba ještě zdravé, přestává stačit na své funkce. Působí lehce dráždivě a hodí se ke zlepšení nervové regulace krevního oběhu. Droga se užívala i při srdeční vadě. Působí jako mírné kardiotonikum.
Rozmarýn lékařský: Urogenitál: Lidové - Droga se užívala jako diuretikum při vodnatelnosti a při zástavě močení. Užívala se při zástavě menstruace a k regulaci menstruačního cyklu. Rozmarýnové víno pomáhá nejen při bílém výtoku, ale někdy je jeho podávání překvapivě úspěšné při neplodnosti. Vnitřně se rozmarýnové listy užívají hlavně v lidovém léčitelství, a to jako uklidňující prostředek, např. v klimakteriu. Droga zlepšuje prokrvení malé pánve, což napomáhá otěhotnění.
Rozmarýn lékařský: Neuropsych.: Lidové - Vnitřně se rozmarýnové listy užívají hlavně v lidovém léčitelství, a to jako uklidňující prostředek při nervových vyčerpáních apod. Užívaly se při mdlobách, hysterii a nervových křečích. Povzbuzují nervy. Droga se užívá proti nervozitě, migréně a nespavosti. Zmírňuje bolesti hlavy. Povzbuzuje mysl, pomáhá k soustředění, zlepšuje paměť. Užívá se proti depresím.
Rozmarýn lékařský: Celkové metabolické účinky: Lidové - Droga se užívala jako antirevmatikum a proti dně.
Rozmarýn lékařský: Respirační: Lidové - Doporučuje se na astma, kašel.
Rozmarýn lékařský: Ostatní: Lidové vnitřní - Působí také spasmolyticky. Drogou je list, působící analgeticky a antisepticky (má mírný desinfekční účinek). Povzbuzuje kůru nadledvinek. Podle některých pramenů droga posiluje cévy a nervy, které pomáhá přivést do stavu přirozeného napětí. Působí na nervová centra prodloužené míchy, která regulují periferní nervstvo. Proto se s úspěchem podává při vyčerpanosti, ochablosti v rekonvalescenci po infekčních chorobách. Droga odstraňuje pocit fyzické, ale především psychogenně podmíněné únavy a vyčerpanosti.
Rozmarýn lékařský: Kůže: Lidové - Droga se užívala na ekzémy. Silice se užívá proti parazitům - svrabu a vším. Umýváním se čistí pleť a podporuje růst vlasů. Mast se používá k posílení pokožky hlavy. Listy slouží k léčbě kožních chorob a lupů.
Rozmarýn lékařský: Ostatní: Lidové zevní - Zevně se droga užívala na hojení infikovaných ran. Odvar se užíval k teplým obkladům při obrnách, křečích, žaludečních křečích a křečích v břiše. Užívala se jako oči posilující prostředek (výpary z několika kapek silice, rozetřené mezi dlaněmi, sílí zesláblé oči). Silice se užívá k osvěžení, proti revmatismu, proti parazitům - svrabu a vším. Jako kloktadlo působí dobře při zánětech v hrdle. Dle bylináře Méssagua je rozmarýna stimulans. Doporučuje nálevy a koupele z této rostliny rekonvalescentům, starým lidem, neurastenikům a při depresích. Zevně se užívá na edémy, pohmožděniny, vymknutí a vyvrtnutí. Při psotníku se vtírala dětem do spánků rozmarýnová silice nebo mast. Pro vtírání při revmatismu a neuralgických bolestech se osvědčila ALPA s vyluhovanou rozmarýnou a výborná Kneipova mast - viz dále. Výhodou rozmarýnových mastí je jejich příznivé působení na hlouběji uložené tkáně. Tuto vlastnost však do značné míry může ovlivnit masťový základ. Mast se používá při únavě, migréně a bolesti hlavy, k posílení pokožky hlavy, při ochrnutí při hormonálních poruchách (vnitřní strany stehen až ke tříslu kruhovitě masírovat). Vtírat při onemocnění břišním a vynechané menstruaci. !!!Nenatírat před spánkem, nesnadno se usíná. V léčebné profylaxi se mimořádně osvědčily tzv. víkendové rozmarýnové kůry: několik sobot a nedělí po sobě si ráno připravíme koupel z vody teplé asi 37°C, přes síto vlijeme asi 2-3 litry krátkodobě vařeného odvaru ze 100 g rozmarýny (přes noc macerovat, ráno kratičce povařit). Koupeme se 10 minut, rychle se opláchneme studenou vodou a ještě 1/2 hodiny odpočíváme na lůžku. Pro úsporu drogy je možno v neděli znovu použít sobotní použitou drogu s přídavkem 50 g nové. Tyto koupele osvěžují, profylakticky zlepšují krevní oběh, trávení a všechny fysiologické funkce. Kůry jsou v zásadě určeny pro zdravé osoby. Jejich vhodnost při onemocnění, zvláště oběhovém, musí posoudit lékař, nejlépe balneolog. (Obvykle postačí použít poněkud chladnější vodu). Rozmarýnová silice je výborným prostředkem v aromaterapii, dále se užívá formou koupelí a vonných mazání.
- Skupinové účinky dle Lékopisu:
STOMACHIKUM, CHOLAGOGUM, KARMINATIVUM, SPASMOLYTIKUM, TONIKUM, NERVÍNUM, BALNEOLOGIKUM, AROMATIKUM, DIURETIKUM, DERIVANS.
Rozmarýn lékařský: Homeopatie: Základem homeopatického zpracování jsou sušené listy, které se používají i proto, že sušením vznikají některé obsahové látky. Rozdrcený suchý list se zpracovává podle §3 lihem 70%. Dále se potencuje lihem 30% až na potenci D4. Obecně se užívá potence D3 s dávkováním 3krát denně 7 kapek, před jídlem. Tinkturu užíváme hlavně jako uklidňující a regulující prostředek, například při rozladěnosti, nervové nerovnováze nebo v klimakteriu, a také jako žlučopudný a močopudný prostředek. Zevně používáme na obklady kloubů (i jako mast), při revmatických bolestech apod.
Rozmarýn lékařský: Prevence: V léčebné profylaxi se mimořádně osvědčily tzv. víkendové rozmarýnové kůry: několik sobot a nedělí po sobě si ráno připravíme koupel z vody teplé asi 37°C, přes síto vlijeme asi 2-3 litry krátkodobě vařeného odvaru ze 100 g rozmarýny (přes noc macerovat, ráno kratičce povařit). Koupáme se 10 minut, rychle se opláchneme studenou vodou a ještě 1/2 hodiny odpočíváme na lůžku. Pro úsporu drogy je možno v neděli znovu použít sobotní použitou drogu s přídavkem 50 g nové. Tyto koupele osvěžují, profylakticky zlepšují krevní oběh, trávení a všechny fysiologické funkce. Kůry jsou v zásadě určeny pro zdravé osoby. Jejich vhodnost při onemocnění, zvláště oběhovém, musí posoudit lékař, nejlépe balneolog. (Obvykle postačí použít poněkud chladnější vodu).
Rozmarýn lékařský: Kosmetika: V kosmetice se používá rozmarýnová silice především do kompozic z rostlinných výtažků určených k osvěžujícím, dezinfekčním a posilujícím koupelím.Droga se přidává do bylinných směsí užívaných ve vlasové kosmetice. Rozmarýnový výtažek nebo silice bývají také často vonnou složkou v mýdlech, vodách po holení, pleťových vodách a šamponech nebo v některých osvěžujících parfémových kompozicích. Do pleťových masek se droga z rozmarýnu nedoporučuje, protože při delším působení může vyvolat záněty, otoky a vyrážky.
Rozmarýn lékařský: Poznámky: Farmaceuticky užívaná droga (list) se k nám dováží. Pro kuchyňské účely (koření) si je možno rostlinu vypěstovat. Při kuchyňské úpravě se může vařit, péci a grilovat s jídlem. Jako léčivá rostlina nikdy neměl velký význam. Z čerstvých listů se hlavě na jihu Francie, ve Španělsku a v severní Africe destiluje silice - Oleum rosmarini. Je to bezbarvá nebo bledě nažloutlá tekutina, opticky aktivní s kafrovitým pachem a kořenitou, hořkou, přitom chladivou chutí, je derivans a antiseptikum. Rozmarýnová silice se používá i v kosmetice, ve voňavkářství, v mydlářství, v likérnictví a v potravinářském průmyslu. Podle prof. Dlouhého silně vonné a hořce chutnající lístky obsahují silice a hořčinu. Čerstvé listy a špičky výhonků sklízejte po celý rok. Koncové výhony lze sušit, nakládat do oleje a octa. Rozmarýnu v pokrmu jen povařte a před podáváním ji vyjměte. Květy se dávají do zeleninových a ovocných salátů, špetkou rozdrcených lístků ochutíte pečeni.
Vlastnosti: Zahřívající, suchá, štiplavá, hořkáí.
Působení: Nať: adstringens, cholagogum, nervinum, karminativum, antiseptikum, diuretikum, zvyšuje pocení, podporuje tok žluči, antidepresivum, stimuluje krevní oběh, antispazmodikum, působí tonizačně na nervovou soustavu a na srdce.
Éterický olej: zvyšuje proudění krve do oblasti, analgetikum, antirevmatikum, stimulans. Z oleje se připravuje stimulující masážní prostředek pro artritické stavy a užívá se rovněž jako vblasové tonikum podporující růst vlasů a obnovující jejich barvu. Extrakty z rozmarýny lze běžně nalézt v komerčně vyráběných šampónech.
Rozmarýn lékařský: Toxicita a nežádoucí účinky: Rostlina ve větších dávkách je až toxická a není ji radno užívat bez rady lékaře. Je nebezpečná hlavně gravidním ženám, a to již při nepatrném zvýšení terapeutických dávek. Ve zvýšené míře to platí i o rozmarýnové silici. Po vnitřním užití toxické dávky nastane poškození ledvin a jater s celkovými křečemi. Používá se proto obvykle externě, ve formě rozličných mastí (např. Unguentum rosmarini compositum), mazadel apod., ve kterých nejdůležitější složku tvoří právě silice. Při vnitřním užití je třeba se poradit s lékařem. Silice zvyšuje prokrvení orgánů malé pánve, proto se v minulosti často zneužívala jako abortivum.
Rozmarýn lékařský: Kontraindikace: Pozor!! Nepoužívat v těhotenství a při kojení. Nedoporučujeme ji ani osobám které prodělaly zánětlivé onemocnění ledvin nebo jater.
Užívání
Užívání: 1 čajovou lžičku přelít 2dcl vařící vody, vařit 5 min. vyluhovat 10 min. popíjet 3x denně.
Možnosti užívání bylin:
Nálev – připravené bylinky polijeme vařící vodou – přikryjeme – necháme 5 – 10 minut máčet – nikdy nevařit !!!
Odvar – byliny vložíme do studené vody – za stálého míchání vaříme stanovenou dobu – odstavíme popř. scedíme
Zápar – byliny vhodíme do vařící vody – přikryjeme a 5 minut mírně povaříme
Macerát – byliny zalijeme studenou vodou – necháme
Vnitřní užití:
Vnitřně se rozmarýna užívá jen málo. Oblíbenou lékovou formou je běžně připravovaný nálev. Jemněji působí šestihodinový macerát. Jako celkové tonikum často postačí podat rozmarýn jednou denně, nejlépe ráno. Droga je velmi vhodná pro samostatné podávání i pro kombinaci do směsí. Vhodné jsou kombinace s mátou, meduňkou, routou, hlohem, řebříčkem, měsíčkem a jablečníkum. Terapeuticky se uplatňuje studený macerát ze 2 kávových lžiček drogy: pije se v průběhu dne.
Na přípravu záparu se používá průměrná jednotlivá dávka 1,5 g, nebo v praxi častěji 1 kávová lžička drogy na šálek vody.
Nebo:
Vyšší dávkování má Infusum Folii rosmarini (4-6 g drogy na 1 sklenici vody), který se užívá v dávce 1/4 sklenice 3x denně (může se podávat jen kratší dobu).
Nebo:
Při dlouhodobějším užívání je lépe ordinovat zápar z 1 kávové lžičky jako maximální celodenní dávky.
Nebo:
Obvykle se připravuje zápar ze lžíce, resp. 5 g listů na 2,5 dl vroucí vody (pije se max. po 1 dl 3x denně jako spasmolytikum).
Nebo:
Na přípravu infuza se vhodí půl hrsti rozmarýny do litru vody (na spasmolytikum), nebo celá hrst (jako stimulans). Užívají se 1-3 šálky denně podle výsledku vyšetření (jako prostředek utišující nebo dráždivý).
Nebo:
Užívá se 2-3x denně šálek nálevu.
Nebo:
Užívá se jako čaj (1 čajová lžička drogy na šálek vroucí vody), 2x denně.
Na přípravu dekokta se vhodí půl hrsti rozmarýny do litru vody (na spasmolytikum), nebo celá hrst (jako stimulans). Užívají se 1-3 šálky denně podle výsledku vyšetření (jako prostředek utišující nebo dráždivý).
Na jihu je oblíbené rozmarýnové víno (20g drogy se naloží do 1/4 litru dobrého vína a maceruje). Užívá se z něho 25-75 g denně jako vzpružující a metabolizující (diuretický) prostředek.
Nebo:
Víno: 10-20 g rozmarýnových listů na láhev lehkého bílého vína (5 dnů nechat vyluhovat, potom scedit). Pije se sklenička 2x denně.
Nebo:
Rozmarýnové víno se připraví tak, že se hrst rozmarýny nechá macerovat v litru červeného vína (48 hodin) nebo blého (24 hodin). Malá sklenice po jídle slouží jako diuretikum.
Nebo:
Vodný nebo vinný výluh z rozkrájeného listí se připraví tak, že se listí zaleje horkou vodou nebo dobrým horkým vínem a po 1 dnu se scedí (užívá se ráno a večer po 3-4 lžících).
Nebo:
Jako prostředek pro regulaci zažívání a úpravu stolice doporučují bylináři vinný nálev: Na hrst pokrájeného listí rozmarýny se naleje vroucí bílé víno. Nálevu se užívá malá odlívka ráno a večer.
Nebo:
Víno (macerát v poměru 1:12) 2x denně 100 ml.
K témuž účelu lze použít několik kapek rozmarýnové silice nakapané na cukr.
Tinkturu jako analeptikum podáváme až 3x denně maximálně 40 kapek, u syndromu starého srdce 3x denně 20-25 kapek.
Nebo:
Užívá se i ve formě tinktury (50 g čerstvé drogy zalijte 500 ml suchého bílého vína, 2 dny vyluhovat, scedit), 2x denně 2 polévkové lžíce před jídlem.
Zevní užití:
Na zevní použití se připravuje zápar z 10 g drogy na 1 sklenici vody, který se aplikuje v obkladech.
Nebo:
Na osvěžující koupele je vhodný zápar z 50 g drogy na 2 litry vody, který se přidá do koupele.
Nebo:
Na koupel se připravuje zápar z 50 g listů na 2 l vody (vlít do vany naplněné vodou teplou 37", koupe se 10 minut).
Nebo:
Zápar na obklady se připravuje z 10 g drogy na 2,5 dl vody.
Nebo:
Na koupel nohou nebo rukou se užívá hrst větviček s květy na litr vody (hlavně proti revmatizmu). Koncentrované infuzum je pro vnější použití jako kloktadlo, na omývání nebo mazání. Připraví se tak, že se vhodí hrst a půl květoucích větviček do litru vody.
Na koupel se dávkuje 50 g na litr odvaru.
Oleum rosmarini - rozmarínová silice - se přidává do mazadel a mastí.
Mast: ve vodní lázni roztavíme 85 g vhodného masťového základu (sádlo, lanolin apod.) a vmícháme 8 g rozmarýnové silice (z lékárny), 4 g kafru a 3 g mentolu, silici až naposled.
Nebo:
Mast z rozmarýny se připravuje z čerstvých, jemně rozkrájených, kvetoucích výhonků a konců větviček. !!!Nenatírat před spánkem,
nesnadno se usíná.
Popis
Složení: Rosmarinus officinalis folium.
Rozmarýn list 50g