Routa nať 50g

Název

Routa nať 50g

Vědecký název

Ruta graveolens hortensis herba

Používané části

Nať

Fotografie

Účinky

Routa vonná nať
Složení: Ruta graveolens herba. V lidovém léčitelství se užívá vnitřně jako stomachikum, spasmolytikum, antisklerotikum a ve velkých dávkách jako abortivum. Vzhledem k jedovatosti rostliny je nutno postupovat s největší opatrností. Užíváme při nervových onemocněních, při bušení srdce na nervovém podkladu, při návalech krve do hlavy, při klimakterických obtížích a také při poruchách žaludečních a střevních. Obsahuje až 0,5% toxické silice a kolem 2% rutinu, furokumaríny, deriváty lignanu, řadu alkaloidů, kyselinu jablečnou, hořčiny a třísloviny. Užívání: 1 čajovou lžičku přelít 3,5 dcl vařící vody, vyluhovat 10 min. Maximálne 2 g drogy denně. Používat routu k výrobě potravin není povoleno.

  • Léčivé účinky: oficiální

Routa vonná: GIT: Oficiální - Furokumariny, alkaloidy a silice spasmolyticky působí na hladké svaly cév, ale i žlučových cest a Oddiho svěrače, čímž napomáhají vylučování žluče. Proto se indikují při cholelitiáze, dále při chorobách žlučových cest a žlučníku. Hořké furokumariny podporují tvorbu žaludeční kyseliny, což se terapeuticky využívá při poruchách trávení s nedostatečnou sekrecí kyseliny v žaludku. Anthelmintické působení drogy se využívá jako pomocný lék při střevních parazitózách.

Routa vonná: Kardiovaskulár: Oficiální - Spasmolytický účinek na cévy a zvýšení diurézy předurčují použití drogy jako pomocného léku při vysokém krevním tlaku, především ve spojení se zhoršenou perfuzí krve v ledvinách. Protože droga podporuje i cirkulaci v jiných orgánech, doporučuje se i při arteriosklerotických cirkulačních poruchách a při lehčí fragilitě tepen s krvácením do podkoží. Flavonoidy (především rutin) zvyšují odolnost proti propustnosti tepen, proto se ordinují při všech patologických stavech se zvýšenou propustností a lomivostí kapilár.

Routa vonná: Urogenitál: Oficiální - Spasmolytický účinek podporuje rozšíření cév, a tím zlepšuje cirkulaci v ledvinách a zvyšuje diurézu. Účinky silice, kumarinů a alkaloidů zvyšují tonus dělohy, a tím pozitivně ovlivňují menstruační pochody. U gavidních žen mohou vyvolat potrat, proto je jejich podávání v graviditě kontraindikované. Droga se užívá při bolestivé menstruaci.

Routa vonná: Neuropsych.: Oficiální - Zjistilo se, že rostlina (silice) má mírné sedativní účinky, proto se předepisuje při neurotických bolestech hlavy a závratích.

Routa vonná: Ostatní: Oficiální vnitřní - Alkaloidy a furokumariny jsou účinné spasmolyticky. Užívá se při lehčí fragilitě tepen s krvácením do podkoží.

Routa vonná: Kůže: Oficiální - Užívá se při zánětlivých kožních onemocněních.

Routa vonná: Ostatní: Oficiální zevní - Zevní užití je častější a méně nejisté než užití vnitřní. Místně dráždivé účinky se využívají při reflexním povzbuzování organismu celkovými koupelemi. Při lokální aplikaci zlepšuje hojení infikovaných kožních defektů, přičemž se používá ve formě obkladů a záparů na oplachování i koupele. Dává se i do přípravků na ovlivňování akomodační schopnosti očí, na omývání ran apod.

  • Léčivé účinky: lidové

Routa vonná: GIT: Lidové - Užívá se jako spasmolytikum při bolestech břicha hlavně nervového původu i jako stomachikum. Při aplikaci routy dochází k harmonizaci funkce střevního traktu, zlepšuje se trávení (užívá se při zažívacích obtížích, hlavně při nechutenství) a upravuje stolici. Droga působí zvýšené prokrvení trávicího traktu a hladkého svalstva. Odedávna se používá při onemocněních žaludku. Routa je též široce využívána jako spasmolytikum při bolestech žlučníku. Dále se užívá jako choleretikum a při žlučníkových poruchách. Jde o typickou "žlučníkovou" drogu. Užívá se též jako anthelmintikum. Toto použití lze dnes již pokládat za zastaralé. Proti nadmání se užívá i tinktura v dávce 2krát 10 kapek.

Routa vonná: Kardiovaskulár: Lidové - Routa je též využívána při nervově podmíněné tachykardii (kardiosedativum), angině pectoris, návalech krve do hlavy. Příznivě ovlivňuje pevnost cévních stěn a zabraňuje krvácivosti, pokud je způsobena jejich zvýšenou propustností. Používá se také jako antisklerotikum. Při odstranování fragility neboli lámavosti cév je droga prakticky nenahraditelná, což oceňují zejména ženy s rudými žilkami na stehnech. Droga se odedávna používá při bušení srdce. Droga mírně snižuje vysoký krevní tlak, a to především tehdy, jestliže je hypertenze způsobena poruchami funkce ledvin.

Routa vonná: Urogenitál: Lidové - Užívá se jako prostředek k upravení nepravidelné menstruace, kdy se s oblibou užívá lihový výtažek. Zvýší se vylučování moči. U mužů dochází ke snížení libida jako následek mírného estrogenního působení. U žen se tento efekt projeví snížením menstruační tenze a tlumením bolestí, ale může dojít i k zesílení bolestí a k mimomenstruačnímu krvácení, zvláště při předávkování. U většiny osob mizí podrážděnost a nervové napětí. Rozšířením cév zlepšuje droga prokrevní ledvin a diurézu, čili vylučování moči. Spasmolytický, tedy protikřečový účinek drogy se projevuje i při ledvinových kolikách.

Routa vonná: Neuropsych.: Lidové - Užívá se hlavně při nervových onemocněních, při bušení srdce nervového původu, při návalech krve do hlavy, proti závrati, bolestem hlavy a hysterii. U většiny osob mizí podrážděnost a nervové napětí. Doporučuje se nálev nebo routová voda jako dobré sedativum. Proti návalům krve do hlavy a závratím se užívá i tinktura v dávce 2krát 10 kapek. Routa je též využívána jako sedativum při mírnějších formách vegetativní dystonie a migréně. Routový olej se lidově užívá při hysterii a nervových obtížích (zevně). U mužů dochází ke snížení libida jako následek mírného estrogenního působení.

Routa vonná: Respirační: Lidové - Droga se odedávna používá při stíženém dýchání, užívala se i proti astmatu.

Routa vonná: Ostatní: Lidové vnitřní - Čaj se užívá proti chronickým kožním chorobám.

Routa vonná: Ostatní: Lidové zevní - Užívala se jako kloktadlo, k obkladům na hnisající vředy, na zduřelé žlázy a jako přísada do koupelí k posílení těla. Zevně se přikládají routové obklady při ischiasu a různých neuralgiích. Také tinktura může sloužit jako dobrý zevní prostředek k potírání při revmatických bolestech a při neuralgiích. Spařené listí routy se přikládá na otoky a zhmožděniny. Teplý nálev z routy zředěný v poměru 1: 4 destilovanou vodou je vhodný pro oční výplachy 2x denně. Působí protizánětlivě, zlepšuje a posiluje zrak. Při otoku zvukovodu se doporučuje zapražit čerstvý list routy s trochou cibule na oleji a podle potřeby nakapat pár kapek do ucha. Nedoslýchavost lze někdy ovlivnit nahříváním nad paprami routy, které se kornoutem z tuhého papíru usměrňují do uší po dobu několika minut. Routová nať se přitom vaří ve vodě s přídavkem octa. Šum v uších může utlumit routový olejíček, který se vlažný nakape do zvukovodu. Zevně se užívá routový nálev jako kloktadlo při zánětech sliznice hrdla a do posilujících koupelí pro rekanvalescenty. Podávání routy v profylaxi je problematické, protože není neškodná. Zvláště aplikace čerstvé rostliny je nevhodná, kontakt s rostlinou může přivodit závažné kožní onemocnění s tvorbou puchýřů. Čerstvá bylina nepříjemně zapáchá, což u disponovaných osob vyvolává nevolnost. Ve středověku byla routa součástí proslaveného "octa čtyř zlodějů", sloužícího k desinfekčnímu omývání těla v době morových a jiných epidemií. Při bolestech zubů doporučují některé prameny vkládat do ucha kuličku z čerstvé rostliny rozetřené se solí. Současně se do bolavého zubu vloží práškovaný hřebíček a ústa se mohou vyplachovat čajem ze směsi routy a šalvěje v poměru 1:2.

  • Skupinové účinky dle Lékopisu:

SPASMOLYTIKUM, SEDATIVUM, VASOTONIKUM, ANTISKLEROTIKUM, EMENAGOGUM, UTEROTONIKUM, CHOLAGOGUM, DIURETIKUM, STOMACHIKUM, ANTHELMINTIKUM, DERIVANS.

Routa vonná: Homeopatie: Homeopaticky zpracováváme čerstvou bylinu, trhanou před dobou květu, nejlépe brzy ráno kolem sedmé hodiny. Zpracováváme ji podle §3 lihem 96% a dále lihem 40% až na potenci D4. Obecně užíváme 3krát denně 10 kapek tinktury, před jídlem. Použití je podobné jako v alopatii, ale jednoznačnou přednost mají homeopatické esence (D1) nebo tinktury (D4) při léčení očních potíží (výplachy), při následcích po vykloubeních, pohmožděninách, křečových žilách, výhřezu konečníku (vnější použití), při slabosti periferních nervů apod.

Routa vonná: Prevence: Podávání routy v profylaxi je problematické, protože není neškodná. Zvláště aplikace čerstvé rostliny je nevhodná, kontakt s rostlinou může přivodit závažné kožní onemocnění s tvorbou ppuchýřů. Čerstvá bylina nepříjemně zapáchá, což u disponovaných osob vyvolává nevolnost. Ve středověku byla routa součástí proslaveného "octa čtyř zlodějů", sloužícího k desinfekčnímu omývání těla v době morových a jiných epidemií. Při bolestech zubů doporučují některé prameny vkládat do ucha kuličku z čerstvé rostliny rozetřené se solí. Současně se do bolavého zubu vloží práškovaný hřebíček a ústa se mohou vyplachovat čajem ze směsi routy a šalvěje v poměru 1:2.

Routa vonná: Poznámky: Odedávna sloužila i na odhánění nepříjemného hmyzu a škůdců (díky výraznému pachu) a tvořila kořenitou přísadu salátů a pečiva. Silice se používá i při výrobě koňaků, likérů a vermutů, ve voňavkářství aj. Místy je oblíbeným kořením. V domácnostech slouží jako koření a její čerstvé listy se sypou na chléb s máslem. V Orientě se z ní vyrábí silný alkoholický nápoj. Ve zvěrolékařství slouží vnitřně proti červům a zevně proti hmyzu. Routa je vysoce aromatická rostlina (pozor, ve vyšších dávkách jedovatá) a z tohoto důvodu se v malém množství používá jako přísada do kořenících směsí, do bylinkových másel, salátů a omáček. Zejména je velmi vhodná jako přísada při přípravě zvěřiny.
Složení kořenící směsi "Divočina": Tymián (nať) 60 g, jalovec (plody) 50 g, dobromysl (nať) 75 g, hřebíček 5 g, routa vonná (nať) 10 g, šalvěj lékařská 30 g, bobkový list 20 g, nové koření 35 g, paprika pálivá 5 g, paprika sladká 15 g, libeček lékařský (kořen) 15 g, sušené žampiony 20 g, pepř mletý 60 g, kuchyňská sůl 100 g. Všechny složky jemně rozmělníme a rozdrtíme, nakonec smísíme. Uchováváme v dobře uzavřených, nejlélpe tmavých prachovnicích.

Routa vonná: Toxicita a nežádoucí účinky: Při sběru se musí postupovat opatrně, protože čerstvá nať (šťáva) může vyvolat dermatitídy (papulomatozní zánětlivé reakce - dermatitis bulosa phytogenes) fotodynamickým fůsobením kumarinů, které obsahuje. Rostlinu je proto třeba pokládat za toxickou (nebezpečnou) a citlivé osoby vyloučit ze sběru a manipulace s drogou. Nebezpečí je větší u zpocené pokožky. Sušená droga tyto projevy nevyvolává, nebo jen zcela výjimečně. Rostlina v denních dávkách vyšších než 5 g překrvuje pánevní oblast a proto ji nesmějí užívat gravidní ženy. Droga se nemá aplikovat bez rady lékaře. Má příliš specifické působení a její případné aplikování umí posoudit pouze lékař. Nebezpečnost drogy nepodmiňuje glykosid rutin, protože ani při dlouhodobé aplikaci nemá prakticky vedlejší škodlivé účinky. výjimkou je nevhodná kombinace rutinu se sulfonamidy, která by mohla zapříčinit krvácení a velmi zřídka tvorbu intrekanalikulárních kvercetinových konkrementů. Diskutabilní je možnost zvýšení reaktivity organismu na katecholaminy a kardiotonika při vysokých dávkách rutinu. Škodlivé vedlejší účinky při překročení terapeutických dávek vyvolává silice - Oleum rutae) s ketonovými látkami. Mimo celkového negativního působení ve zvýšené míře překrvuje malou pánev, čímž ohrožuje hlavně gravidní ženy, které nesmějí drogu užívat, ani s ní pracovat. Vyšší dávky vyvolávají závratě a příznaky celkové nevolnosti až omámení. Při použití čerstvé natě může nastat zduření jazyka, vzniká nadměrné slinění a střevní záněty. Routu je proto třeba vzhledem k její jedovatosti dávkovat velmi opatrně. Lihové výtažky jsou účinnější než vodné, vyžadují však opatrnou manipulaci. Mohou totiž vyvolat zesílení menstruačního krvácení, silnou pigmentaci pokožky (po ozáření slunkem) a jiné projevy. Sušená droga již tyto vlastnosti nemá. U čerstvé byliny vlivem furokumarinů a UV záření délky 3400 až 3800 A může dojít i k závažnému postižení pokožky. Nejprve vzniká zarudnutí a svědění, potom následují puchýřky a šupinatění, se vznikem irreverzibilní pigmentace. Může však doít i k celkové intoxikaci s dávením a rozrušením. Vznik kontaktních dermatitid - kožních zánětů - je celkem běžný, a ptoto jsou při sběru nutné rukavice. Sušená bylina již kontaktní dermatitidy nevyvolává. Při dodržení retapeutických dávek nehrozí ze strany routy žádné nebezpečí.
NESMYSLNÉ BYROKRATICKÉ stanovisko EU: Nemá žádný terapeutický účinek, je jedovatá na genetické úrovni.

Routa vonná: Kontraindikace: Kontraindikací podání je gravidita, nízký krevní tlak, děložní krvácení. S ohledem na skutečnost, že droga vyvolává překrvení malé pánve a zvyšuje tonus dělohy, nelze ji doporučit pro léčbu gravidních žen.

 

Užívání

Užívání: 1 čajovou lžičku přelít 3,5 dcl vařící vody, vyluhovat 10 min. Maximálne 2 g drogy denně. Používat routu k výrobě potravin není povoleno.

Možnosti užívání bylin:

Nálev – připravené bylinky polijeme vařící vodou – přikryjeme – necháme 5 – 10 minut máčet – nikdy nevařit !!! 
Odvar – byliny vložíme do studené vody – za stálého míchání vaříme stanovenou dobu – odstavíme popř. scedíme 
Zápar – byliny vhodíme do vařící vody – přikryjeme a 5 minut mírně povaříme 
Macerát – byliny zalijeme studenou vodou – necháme 

Vnitřní užití:
Lihové výtažky (vinný odvar, tinktura) jsou podstatně účinnější než vodné, vyžadují však opatrnou manipulaci. Při samostatném podávání dáváme zásadně přednost tinktuře, do směsí přidáváme routu zcela běžně, obšem vždy tak, aby nepřevyšovala objem 10-15%. V terapii se využívá i macerát (2 lžičky drogy se macerují za studena 8 hodin), který se pije v průběhu dne. Přes to, že povolená je maximální denní dávka 10 g, nedoporučuje se překračovat denní dávku 5 g drogy.
Dávkuje se 1 kávová lžička na šálek záparu - pijí se nejvíc dva šálky denně.
Nebo:
Za denní dávku se pokládají 2 lžičky naťové drogy (5 g).
Nebo:
Na šálek záparu se používá jednotlivá dávka 0,5 g, nebo 1 kávová lžička drogy. Pijí se však nejvíc 2 šálky denně.
Nebo:
Vyšší dávky se ordinují při přípravě Infusum Folii rutae (3-5 g drogy na 1 sklenici vody), který se užívá v dávce 1-2 lžíce 3-5x denně.
Nebo:
Droga se podává vždy v malých dávkách, 2-4x denně po 100 ml nepříliš koncentrovaného nálevu.
Nebo:
Vnitřně se užívá routa při zažívacích obtížích, hlavně při nechutenství. 15 g sušené nati nebo listů se spaří 1/4 l vody, nechá 10 minut ustát a přecedí. Užívá se lžíce před jídlem.
Nebo:
Stejně připravený nálev nebo routová voda (Aqua rutae - v lékárnách bývala oficiální) bývají doporučovány proti bolestem hlavy. Bere se 3x denně kávová lžička.
Nebo:
Obvyklou formou je nálev, připravovaný z 1 čajové lžičky na 0,15 litru vody, doba vyluhování je 10 minut. Podáváme dvě, vyjímečně tři dávky denně.
Zřídka se připravuje odvar ze lžičky drogy na 2,5 dl vody, krátce povařit (pijí se 1-2 lžíce 3-5x denně jako spasmolytikum nebo cholagogum.
Protože se účinné látky rozpouští těžko ve vodě, efektivnější je léčba lihovým rotokem drogy - například Tinctura rutae. Zevně se užívá na snížení neuralgických a revmatických bolestí.
Nebo:
Při nepravidelné menstruaci je oblíbený lidový prostředek lihový výtažek, který se připraví tak, že se 10 g listů routy poleje osminkou litru litru lihu a nechá 3 dny stát. Užívá se 3x denně 8-10 kapek.
Nebo:
Nejúčinnější lékovou formou je tinktura, jejíž dávkování se pohybuje v rozmezí od 15 do 25 kapek, opět dvakrát, výjimečně i třikrát denně.
Routový olej se lidově užívá při hysterii a nervových obtížích. Berou se 3 kapky 2x denně na cukr.
Nebo:
Oleum rutae má maximální dávku 0,2 g pro dosi a 0,8 g pro die.

Zevní užití:
Zevně se používají dvojnásobné koncentráty záparů než při vnitřním užití.

Popis

Složení: Ruta graveolens herba. 

Routa nať 50g
Routa nať 50g