Rooibos fermentovaný 70g

Název

Rooibos fermentovaný 70g

Vědecký název

Aspalthus linearis herba

Používané části

List

Fotografie

Účinky

Čajovníkovec kapský - Rooibos
Složení: Aspalthus linearis herba. Keř rooibos roste v Jižní Africe, lístky této byliny se začaly do Evropy dovážet už před více než sto lety a postupem času si nápoj získal mnohé příznivce. Rooibos je nápoj pro každou příležitost. Lze jej snadno připravit, pije se horký i studený. Skrze vysoký obsah minerálů a vitamínů obsažených v Rooibosu je vhodný k pití při fyzické námaze či nemoci, kdy je nebezpečí značného úbytku minerálů z těla díky pocení a zrychlené látkové výměně. Je tudíž vhodný zejména pro sportovce nebo nemocné lidi k doplnění minerálů a vitamínů přirozenou cestou. Zároveň nemá žádné kalorie - doporučuje se při hubnutí. Obsahuje jen nepatrné množství taninu, je mírně hořký a chutná i bez cukru. Příprava: 1 čaj. lžičku přelijeme 0,25 l vroucí vody, louhujeme 3-5 min.

  • Léčivé účinky: lidové

Rooibos (Čajovníkovec kapský): Kardiovaskulár: Lidové - Droga zlepšuje stav cév.

Rooibos (Čajovníkovec kapský): Neuropsych.: Lidové - Droga celkově uklidňuje (sedativum).

Rooibos (Čajovníkovec kapský): Celkové metabolické účinky: Lidové - Podávání tohoto čaje má velký význam především pro osoby kontrolující svou hmotnost. Svým močopudným účinkem, kombinovaným s vlivem na lepší spalování tuků, a současně mírným ovlivněním centra hladu v mozku, kdy poněkud oddaluje vznik pocitu hladu, může tvořit ideální dietní nápoj.

Rooibos (Čajovníkovec kapský): Imunitní: Lidové - Droga zvyšuje výkonnost imunitního systému (imunostimulans).

Rooibos (Čajovníkovec kapský): Ostatní: Lidové vnitřní - Droga celkově posiluje (stimulátor).

  • Skupinové účinky dle Lékopisu:

Rooibos (Čajovníkovec kapský): Homeopatie: V homeopatii je tento prostředek prakticky neznámý a zejména u nás nemá význam jej v takové podobě užívat ani zpracovávat. K nám přichází surovina již upravená, v chemicky ovlivněné podobě a nemá smysl ji dále zpracovávat.. Výsledek by byl značně nejistý.

Rooibos (Čajovníkovec kapský): Poznámky: 
Tzv. kapský pohár má toto složení:
silný horký čaj Rooibos 0,4 l, cukr 75 g, pomerančová šťáva 0,4 l, šampaňské víno 0,75 l
V horkém čaji rozmícháme cukr a dáme do chladničky vychladnout. Po vychlazení přidáme studenou pomerančovou šťávu a sekt, promícháme, vhodíme několik kostek ledu a ihned podáváme. Uvedené množství postačí asi na 12 sklenic vynikajícího nápoje.

Rooibos (Čajovníkovec kapský): Toxicita a nežádoucí účinky: Droga je svou působností na rozmezí mezi produkty potravinářskými a léčivými. Nejsou známy žádné kontraindikace ani vážnější nežádoucí účinky po jejím podání. Proto je vhodná i pro děti, těhotné a kojící ženy. Neobsahuje kofein ani jeho deriváty.

Užívání

Příprava: 1 čaj. lžičku přelijeme 0,25 l vroucí vody, louhujeme 3-5 min.

Možnosti užívání bylin:

Nálev – připravené bylinky polijeme vařící vodou – přikryjeme – necháme 5 – 10 minut máčet – nikdy nevařit !!! 
Odvar – byliny vložíme do studené vody – za stálého míchání vaříme stanovenou dobu – odstavíme popř. scedíme 
Zápar – byliny vhodíme do vařící vody – přikryjeme a 5 minut mírně povaříme 
Macerát – byliny zalijeme studenou vodou – necháme 

Vnitřní užití: Nejvyšší účinky má krátce, asi 1 minutu povařený odvar. Na pohár 0,1 litru čaje užíváme 1 kávovou lžičku drogy, na šálek 0,15 litru 1 čajovou lžičku, na sklenici 0,2 listu 1 čajovou a 1 kávovou lžičku a na hrnek 0,25 litru vezmeme 2 čajové lžičky drogy.

Popis

Rooibos fermentovaný 70g
Rooibos fermentovaný 70g