Reveň kořen 50g

Název

Reveň kořen 50g

Vědecký název

Rheum palmatum radix

Používané části

Kořen

Fotografie

Účinky

Reveň dlanitá kořen
Složení: Rheum palmatum radix. V lidovém léčitelství se užívá vnitřně jako laxativum a stomachikum. Rebarbora se užívá k povzbuzení chuti k jídlu a jako regulátor stolice při chronických zánětech střev. Droga je též žlučopudná. Obsahuje rhein, rheumemodin, aloeemodin, chrysophanol a rheochrisidin a jejich glykosidy, diantrony, flavony – například rutin, třísloviny, katechín, pektiny, sacharidy a šťavelan vápenatý a další látky. Užívání: 2 čajové lžičky přelít 4 dcl studené vody, přivést do varu, vařit 1 min. vyluhovat 20 min. popíjet 1x denně.

  • Léčivé účinky: oficiální

Reveň dlanitá: GIT: Oficiální - Hořké substance působením na chuťové receptory jazyka zvyšují chuť k jídlu. Při kontaktu se sliznicí trávicího traktu zlepšují trávení a vstřebávání. Zvýšení vylučování žluče do střeva výhodně doplňuje digestivní působení drogy. Třísloviny zabraňují nadměrné tvorbě žaludeční kyseliny, proto se droga osvědčila i při dyspepsiích a anorexii spojené s hyperaciditou. Při užívání nižších dávek se manifestuje antidiaroické působení tříslovin. Podávání vyšších dávek se projeví dráždivým laxativním působením antrachinonových glykosidů na sliznici tlustého střeva.

Reveň dlanitá: Ostatní: Oficiální vnitřní - V malých dávkách se uplatňuje adstringentní účinek tříslovin.

  • Léčivé účinky: lidové

Reveň dlanitá: GIT: Lidové - Je dobrým lékem při různých žaludečních chorobách, je však třeba pamatovat na to, že že určité malé množství působí dobře na trávení, staví však průjem nebo působí úplnou zácpu. Větší množství vyvolává průjem. Rebarbora je dobrá při plynatosti, překyselení žaludku, žloutence a také při jaterních chorobách. Prášek se užívá při žaludečních katarech, a to na špičku noževícekrát denně. V lékařství se užívá i kořen, který je odporně hořký a obsahuje hodně tříslovin a jiných látek, které jsou vesměs dobrým žaludečním léčivem (užívá se při chorobách zažívacího ústrojí), denní dávka však nesmí převyšovat 0,5 g. Hořčiny povzbuzují trávení, antrachinonové glykosidy působí mírně projímavě. Celý komplex látek zajišťuje výborné vstřebávání pozřené potravy, což dále vhodně podporuje fakt, že droga je též žlučopudná. Naopak třísloviny zabraňují nadprodukci žaludečních šťáv, takže drogu lze též využívat při projevech překyselení žaludku. Droga je dobrým léčivem proti dyspeptickým projevům. Zajímavé je, že projímavé účinky drogy se projeví až při vyšších dávkách, zatímco v nižší dávce převládá spíše stavící vliv tříslovin.

Reveň dlanitá: Kardiovaskulár: Lidové - Prášek z reveně se užívá i při obtížích se slezinou.

Reveň dlanitá: Ostatní: Lidové vnitřní - Reveň dlanitá spolu s barvínkem čínským se používají k léčení nádorů.

Reveň dlanitá: Ostatní: Lidové zevní - Bylinářka Jožinka Častová z Tečovic doporučovala připravovat z velkých listů koupele rukou a nohou při revmatických obtížích a horké rebarborové obklady na krajinu ledvin při močových kaméncích. Obklady mohly být buď kašovité, z drceného a prohřátého listového materiálu, nebo prosté čajové, kdy do odvaru namáčela kus textilie.

  • Skupinové účinky dle Lékopisu:

LAXANS, STOMACHIKUM, CHOLAGOGUM, AMARUM.

Reveň dlanitá: Homeopatie: Homeopaticky využíváme kořen i šťávu z listů. Pro snazší úpravu a nevelký rozdíl v působnosti doporučujeme užívat listy bez stonků, které mají obrovský obsah šťavelanů. Jako základ slouží šťáva z listu, kterou zpracováváme podle §1 lihem 60%. Dále pak ředíme až do potence D8 lihem 30%. Užíváme jednak v potenci D3 s dávkováním 3krát 7 kapek, po jídle, a jednak v potenci D8 s dávkováním stejným. Kořen zpracováváme podle §3. Užíváme především v potenci D3 pro posílení žaludeční činnosti a pro podporu trávení a v potenci D8 především jako jednorázové projímadlo, protože jinak způsobuje zácpu.

Reveň dlanitá: Kosmetika: Většina přírodních projímadel doporučovaných pro hubnutí obsahuje účinné látky z reveně. Někdy se používá čistý reveňový prášek v dávce 2-3 g, a to dva až třikrát denně.Drogou se také barví vlasy na rusý odstín: 150 g reveňového oddenku vaříme v 0,5 l nepřislazeného, kyselého bílého vína, dokud se polovina tekutiny neodpaří. Získaný koncentrát vetřeme do vlasů jako každé jiné barvivo a necháme vlasy uschnout.

Reveň dlanitá: Poznámky: Droga se užívá v likérnictví při výrobě hořkých lihovin, v kosmetice jako prostředek na barvení vlasů. Listové stopky domácích druhů se užívají k přípravě kompotů a marmelád. Rheum rhaponticum L., Rheum compactum, ale i další druhy s nimi křížené neobsahují emodin a rhein. Mají tak menší laxační účinek. Na rozdíl od ostatních však obsahují fytoestrogeny nesteroidního charakteru s estrogenním účinkem. Především jsou to rhaponticin a rhapantin (rhapantigeninglukosid) a chrysorhapontiglykosid. Fytoestrogfeny, které mají různou chemickou strukturu se vyskytují i v jiných rostlinách. Je to např. chmel, krmná kapusta, hrách, některé druhy jetele a vojtěšky. Estriol je obsažen v palmových jádrech, extriol v jehnědách vrby apod. Různých druhů fytoestrogenů se vzhledem k jejich dobré snášenlivosti využívá i v humánní medicíně. Obsah některých z nich v krmivu může způsobit neplodnost domácích zvířat. Mezi fyziologicky nejúčinnější fytoestrogeny patří genistein, který je odvozený od izoflavonů, a dále kumestrol od kumarinu. Patří k nim však také rhaponticin, odvozený od stilbenu. Stilben je po chemické stránce symetrický difenyleten. Značná část jeho derivátů má extrogenní účinky podobné účinkům folikulárních hormonů, i když s nimi nejeví žádnou chemickou příbuznost. Např. dietylstilbestrol je estrogen, který bývá aplikován při některých poruchách genitálního cyklu. Ve veterinářství se používá jako abortivum. Jemu je po chemické stránce velmi blízký sinestrol. Má také značný fysiologický účinek jak na člověka, tak na některá zvířata. Jsou popsány případy mužů zaměstnaných při jeho výrobě, kterým se značně zvětšily prsní žlázy. U pokusných zvířat (bílých krys) po aplikaci více jak 10 mg sinestrolu vznikla rakovina mléčné žlázy. V této souvislosti lze uvést, že otázka karcinogenního vlivu estrogenů na člověka není zatím uspokojivě objasněna, ale připouští se určité nebezpečí kancerogeneze. Mezi další estrogenní účinky derivátů stilbenu patří vyvolávání říje (estrus) na pokusných zvířatech. Tuto schopnost má také rhaponticin. Vyvolává u pokusných zvířat říji, což odpovídá jeho chemické povaze, protože patří mezi oxystilbeny. U nás smí být pro lékařské účely vykupována pouze reveň, která neobsahuje ani stopy rhaponticinu. Provádějí se dva kvalitativní důkazy rhaponticinu: První spočívá v tom, že po ozáření práškového vzorku reveně rtuťovou výbojkou nesmí být viditelné žádné fialové svítící body (příměs Rheum rhaponticum). V druhém případě jde o extrakci drogy etanolem a éterem. V pozitivním případě vznikají bílé krystalky rhaponticinu, které se barví koncentrovanou kyselinou sírovou fialově, červeně až oranžově. (oba návody jsou v ČSL 2 a 3 v článku Radix rhei). Reveň pěstovaná pro kuchyňskou úpravu a ke konzumaci je obvykle R. rhabarbarum, reveň rebarbora, kultivar reveně z 18. století. Mladé listy se upravují jako zelenina. Ze silných stonků se dělá výtečná zavařenina nebo také víno.
Reveňová marmeláda: Reveň (čerstvé oloupané řapíky) 1 kg, citron 1 ks, želírovací cukr 1 kg, voda 200 ml. Oloupané řapíky reveně nakrájíme na malé kousky, smísíme s 200 ml vody a šťívou z jednoho citronu. Směs povaříme na mírném ohni, až se reveň zcela rozvaří. Potom za stálého varu a míchání přidáváme postupně želírovací cukr a pokračujme v odpařování vody až marmeláda získá potřebnou hustotu. Potom marmeládu za horka naplníme do skleniček a uzavřeme víčky. Marmeládu skladujeme v chladnější a tmavé místnosti.
Reveň lékařská a jejich kříženci
Rheum officinale Baill.
polygonaceae - rdesnovité
Droga:
Latinsky: Radix rhei, Rhizoma rhei
Česky: Oddenek reveně
Názvy:
Lidové: Rebarbora
Slovensky: Rebarbora lekárska
Německy: Arznei-Rhabarber
Chemické složení: Obsahové látky všech druhů rebarbory jsou velmi rozmanité. Všechny tři druhy obsahují antrachinonové glykosidy, akumulované hlavně v oddencích (nejvíce jich má rebarbora lékařská), jde hlavně o rheumemodin, aloeemodin, chrysofanol, rein a fyscion. Mimo to rostliny obsahují značné množství stilbenového derivátu raponticinu, který má estrogenní účinky (podporuje růst samčích reprodukčních orgánů a rozvoj sekundárních pohlavních znaků). Drogy s obsahem raponticinu jsou z terapie vyloučeny. V droze jsou přítomny i antrachinony s laxativním účinkem. Oddenek rebarbory lékařské obsahuje i třísloviny, tzv. tannoglykozidy a jejich štěpné produkty (působí adstringentně, tj. obstipačně), dále flavony, pektiny, cukry a značné množství šťavelanu vápenatého, který škodí dětem ale i dospělým s chorobami močových cet a revmatismem. Oddenek rebarbory v malých dávkách účinkuje stomachicky, ve vyšších obstipačně a v ještě vyšších právě naopak - laxativně, antrachinonové glykosidy, glykosidy, rheumemodin, aloeemodin, chrysofanol, rein, fyscion, raponticin, antrachinony, třísloviny, tannoglykozidy, flavony, pektiny, cukry, šťavelan vápenatý.
Reveň rebarbora
Rheum undulatum L.
polygonaceae - rdesnovité
Droga:
Latinsky: Radix rhei, Rhizoma rhei
Česky: Oddenek reveně
Synonyma:
Česky: Reveň čeřitá
Názvy:
Slovensky: Rebarbora vlnitá
Lze nahradit: Rheum undulatum s celokrajnými, na okraji vlnovitě zprohýbanými listy a Rheum rhaponticum s listy vejčitými a celokrajnými se nehodí pro medicinální použití. Nejlepší jsou tzv. reveně čínské: reveň lékařská - Rheum officinale s velikými a na okraji hrubě zubatými listy, reveň dlanitá - Rheum palmatum s listy hluboce dlanitě rozeklanými v několik znovu rozeklaných laloků a její příbuzná odrůda reveň čínská čili pravá - Rheum palmatum L, var. tangutica. Naše reveň je reveň pontická, která sice dává velký, tlustý, kolmo do země rostoucí kořen, ale poměrně málo účinný. Lepší je reveň dlanitá nebo lékařská, které ale nedávají tak mohutný kořen.
Lze zaměnit s: Stejně často se u nás pěstuje rebarbora bulharská (reveň pontická) - Rheum rhaponticum, která má kadeřavé, okrouhle vejcovité listy. Zřídkavěji se pěstuje rebarbora lékařská (reveň dlanitá) - Rheum palmatum s velkými, dlaňovitě dělenými listy.
Popis: Trvalá bylina se žlutým silným kořenem, ze kterého vyrůstá dutý stonek vysoký až 2 m. Listy jsou na okraji zvlněné, celokrajné, široce vejcovité až srdčité, v průměru měří i více než 50 cm. Květy uspořádané do bohatých metlin. Kvete v červnu-červenci. Plody jsou dvojkřídlé nažky bez krovek.
Reveň čínská
Reveň se pěstuje v mnoha kulturních odrůdách, které se mezi sebou kříží. Také reveň lékařská se kříží s mnohými odrůdami, a proto je množství látek v různých odrůdách a křížencích velmi rozličné. Pro farmaceutické účely je nejvhodnější reveň čínská. Podobá se u nás běžně pěstované reveni, liší se však listy, které jsou velké, kruhovité, na rubu červeně chloupkaté. Květní stonky jsou mohutné a nesou drobné žlutavě bílé květy ve štíhlých latách. Plody jsou tmavě červené. Je to nejen léčivá, ale i velmi dekorativní rostlina.
Místo výskytu: Bylina je původní v Číně a na Sibiři. U nás se pěstuje v zahrádkách (většinou pro ozdobu).
Pěstování: Reveni se daří na slunci i v polostínu. Množí se dělením trsu nebo semeny. Ta se vysévají brzy z jara na záhonek, rostlinky se vyjednotí a vysazují se, když jsou dostatečně silné. K okrasným účelům solitérně, pro získání drogy - oddenku, který se vybírá v září - ve sponu 1x1 metr. Vyžaduje dobrou půdu a občasné přihnojení, jakož i pravidelnou zálivku.
Vlastnosti: Hořká, chladná, suchá.
Působení: Projímavá, upravuje zažívání, adstringentní, antibakteriální.
Užívané části:
Kořen: V Číně je znám jako ta chuang (da huang), což v překladu znamená "velký žlutý" - a naznačuješ barvu tinktur a odvarů z reveně. Na Západě i na Východě se užívá velmi podobně, tj. jako projímadlo a pročišťující prostředek pro játra. Je ryze "chladivý" a Číňané jej používají k odvedení "horkosti" z jater, žaludku a krve. Věří také, že okáže rozproudit stagnující krev. Sbírá se na podzim.
Tinktura: Účinky kořene se značnou měrou liší v závislosti na dávce. Nízké dávky (5-10 kapek) jsou adstringentní a lze je užívat při průjmu. O něco vyšší dávky (1 ml) působí jako jaterní stimulans a mírné projímadlo. Velmi vysoké dávky (max. 2 ml) mají silný chladivý a projímavý účinek. U vyšších dávek reveně užívejte zvyšující se dávky (0,5-2 ml) karminativ, jako je fenykl nebo máta, abyste předešli kolikovitým bolestem ve střevech.
Odvar: Slabý odvar (max. 0,5 g na dávku) lze použít při průjmu. Silný (3 g na dávku) je účinný při chronické zácpě nebo křečích u opožděné menstruace.
Omývání: Kořen má rovněž antibakteriální a adstringentní účinky a silný odvar lze použít na nežity a hnisavá kožní onemocnění.

Reveň dlanitá: Toxicita a nežádoucí účinky: V terapeutických dávkách a ve správné indikaci nemá droga žádné vedlejší škodlivé účinky. Antracenové deriváty se částečně vylučují ledvinami, přičemž barví moč do žluta, oranžova až hněda. Přecházejí i do mléka kojících matek, do potu a slin. Bylina je silně projímavá, neužívejte ji prřoto v těhotenství. Reveň obsahuje oxaláty, neužívejte ji proto ani v případě, že trpíte artritidou nebo dnou. Listy nepoužívejte, mohou být toxické a byly již zaznemenány tragické případy.

Reveň dlanitá: Kontraindikace: Pro vysoký obsah šťavelanu vápenatého není možno drogy podávat malým dětem (do 10 let) a také se nedoporučují ve větších množstvích při chorobách močového ústrojí (hlavně při oxalátových močových kamenech), revmatismu apod. (mohou zhoršit stav). Větší nebezpečí však hrozí při zvýšené konzumaci rebarborových stopek v potravinách (např. v kompotu). Reveň je kontraindikována i pro těhotné a kojící ženy.

Užívání

Užívání: 2 čajové lžičky přelít 4 dcl studené vody, přivést do varu, vařit 1 min. vyluhovat 20 min. popíjet 1x denně.

Možnosti užívání bylin:

Nálev – připravené bylinky polijeme vařící vodou – přikryjeme – necháme 5 – 10 minut máčet – nikdy nevařit !!! 
Odvar – byliny vložíme do studené vody – za stálého míchání vaříme stanovenou dobu – odstavíme popř. scedíme 
Zápar – byliny vhodíme do vařící vody – přikryjeme a 5 minut mírně povaříme 
Macerát – byliny zalijeme studenou vodou – necháme 

Vnitřní užití:
Droga tvoří složku žaludečních prášků (při zvýšené kyselosti žaludeční šťávy), je součástí mnohých - často oficinálních galenických přípravků (např. tinktur, sirupů, extraktů apod.). Dávkování záleží na použití. Nejvhodnější lékovou formou je prášek nebo krátkodobě, asi 2 minuty vařený odvar. Nálev se osvědčil méně. Běžnou dávkou je 125 ml. Při léčbě reveňovým oddenkem může být moč zbarvena do oranžova až červenohněda. Reveňový oddenek aplikujeme nejčastěji ve směsích, kde mu dáváme přednost pro jeho mírnější projímavé působení, než jaké nabízí list senny nebo krušinová kůra.
Malé dávky kořene (1 čajová lžička prášku na 1 l vody) posiluje žaludek a působí proti průjmu. Vyšší dávky (čajová lžička na šálek vody) způsobuje opak - působí jako mírné projímadlo.
Při zácpě jako projímadlo lze užít místo prášku také nálev z 20 g kořene v 1/8 l vroucí vody. Přelejeme a necháme 15 minut ustát.
Nebo:
Při průjmech působí kořen reveně v malých dávkách naopak jako obstipans. Užívá se 3x denně nálev z 1 g drogy na 1/8 l vody.
Jednotivá dávka v prášku nebo ve formě odvaru je jako stomachikum 0,2 g, jako laxans 1,0 g (půl kávové lžičky). Laxativní účinek se dostaví za 8-10 hod.
Nebo:
Jako stomachikum se doporučuje 0,1-0,3 g pro dosi, jako laxans 1 g drogy pro dosi. Ordinovat se však mohou i vyšší dávky (1,5-5 g), které se podávají ve formě odvaru. Při požadovaném laxativním účinku se běžně doporučuje 1/2 kávové lžičky: laxativní účinek je možno očekávat za 6-10 hodin.
Nebo:
Reveň se užívá v lidovém lékařství při chorobách zažívacího ústrojí. Při zácpě působí reveň ve velkých dávkách jako projímadlo. Bere se 3x denně 1-2 g prášku reveňového oddenku.
Nebo:
Při průjmech působí kořen reveně v malých dávkách naopak jako obstipans. Užívá se 3x denně 1/4 g prášku.
Nebo:
Dávkování záleží na použití. Dávka na špičku nože práškované drogy působí obstipačně. Vyšší dávky, na 2 špičky kulatého nože až jedna čajová lžička, působí projímavě. Efekt nastoupí asi za 8 hodin. Pro vyvolání digestivního účinku postačí dávka na špičku nebo na dvě špičky nože, před jídlem.

Popis

Složení: Rheum palmatum radix. 

Reveň kořen 50g
Reveň kořen 50g