Řepík nať 50g

Název

Řepík nať 50g

Vědecký název

Agrimoniae eupatoria herba

Používané části

Nať

Fotografie

Účinky

Řepík lékařský nať
Složení: Agrimoniae herba. V lidovém léčitelství se používá vnitřně pro zlepšení chuti k jídlu, jako podpůrný prostředek při různých nemocech jater a žlučových cest, při poruchách trávení a látkové výměny, při průjmech a střevní nečinnosti. Zevně se užívá ke kloktání, při zánětech dutiny ústní, při zánětech mandlí a k obkladům při kožních defektech. Dokáže účinně zastavit krvácení ze škrábanců a odřenin, užíván vnitřně může zmírnit silné menstruační krvácení a akutní zánět močového měchýře. Řepík obsahuje velké množství tříslovin, léčivých favonoidů a hořčin. Dále menší množství kyseliny křemičité, silic a vitamínu C. Užívání: 1 čajovou lžičku na 2dl vařící vody, vyluhovat 10 minut. Popíjet 3x denně.


  • Léčivé účinky: oficiální

Řepík lékařský: GIT: Oficiální - Silice s hořčinou mírně zvyšují tvorbu žluči. Mimo to stimulují jaterní parenchym. Nadměrnému ukládání lipidů v játrech zabraňuje i cholin. Hořčina vyvolává i zvýšené vylučování žaludeční šťávy. Silice mírně zvyšuje peristaltiku střev. Třísloviny mírní zánětlivé reakce sliznic trávicích cest. Novější výzkumy potvrzují při perorálním užití i antiparazitické účinky. Nejčastěji se používá jako svíravý a stahující prostředek při zánětlivých chorobách žaludku a střev (katarech) doprovázených průjmy, dále na úpravu činnosti žaludku, při chorobách žlučníku (hlavně při písku či kamenech ve žlučníku) a chronických onemocněních jater. Droga se doporučuje i při kapilárním krvácení z trávicího ústrojí a při dyspepsiích (hlavně v pediatrické praxi). Jako doplňkové drogy při dyspepsiích, drobných vnitřních krváceních a zánětech žaludku, střev nebo žlučníku se současně ordinují: Herba absinthii, Herba chelidonii, Folium menthae piperitae, Radix taraxaci aj.

Řepík lékařský: Urogenitál: Oficiální - Užívá se při písku či kamenech v ledvinách.

Řepík lékařský: Ostatní: Oficiální vnitřní - Adstringentní, trochu desinfekční a protizánětlivé účinky odvaru nebo záparu zapříčiňují katechinové třísloviny.

Řepík lékařský: Kůže: Oficiální - Teplý odvar ve formě obkladů nebo koupelí se aplikuje na hnisavé kožní vyrážky. Užívá se jako adstringens při chemických kožních onemocněních.

Řepík lékařský: Ostatní: Oficiální zevní - Pro dobré bakteriostatické a antiflogistické účinky se používá i na obklady, omývání a kloktání. Užívá se na kloktání při zánětech v ústní dutině, jako kloktadlo pro spěváky a řečníky, na obklady, na výplachy ústní i nosní dutiny, jako přísada do koupelí při únavě. Na kloktání se používá teplý odvar také při zánětech horních cest dýchacích. Odvar v podobě obkladů nebo koupelí se aplikuje na nehojící se rány a hlavně na dystrofií postižené křečové žíly bérce. Na zanícené hemoroidy je vhodný odvar ze 40-60 h natě na 500 ml vody.

  • Léčivé účinky: lidové

Řepík lékařský: GIT: Lidové - Odvar je účinný při chorobách zažívacího ústrojí (při zánětlivých žaludečních a střevních chorobách, při ochabnutí střev, při rozšíření žaludku a střev, proti průjmům a krvavé stolici), užívá se i při těžkostech s trávením. Používá se proti dětským průjmovým onemocněním a mukózní kolitidě (zánětlivé střevní onemocnění). V léčbě střevních onemocnění, zvláště průjmových, se může aplikovat vnitřně, i formou léčebného klyzmatu, které spočívá ve 150 ml silnějšího (koncentrovanějšího) nálevu, aplikovaného po předchozím očistném klyzmatu. Droga příznivě ovlivňuje také léčení peptického vředu. Doporučuje se jednoduchá směs řepíku s natí lnice květele (Linaria vulgaris L.) a s natí dobromysli v léčbě duodenálního peptického vředu, kde se účelně využívá hojivého a spasmolytického působení obou drog. Odvar se užívá také při jaterních chorobách (i při tvrdnutí jater) a dále při nemocech žlučníku (hlavně při zánětech, podporuje vylučování žluči). Zvlášť oblíbený je řepík při stavech po žloutence. Droga napomáhá ke zvýšení detoxikační činnosti jater. Tlumí zánětlivé procesy, zejména na sliznicích trávicího ústrojí.

Řepík lékařský: Kardiovaskulár: Lidové - Listy dobře účinkují při chudokrevnosti. Listy se užívají při chorobách sleziny. Denně se pijí až dva šálky čaje. Léčí rozšíření srdce. Užívá se také při srdeční slabosti. Jeho svíravý účinek se využívá při občasném drobném vnitřním krvácení, které nemá vážnější příčinu. Droga zlepšuje metabolismus tuků a cholesterolu (hypercholesterolemie).

Řepík lékařský: Urogenitál: Lidové - Užívá se při onemocněních močového měchýře (např. při ochabnutí a zánětu močového měchýře), při zánětech močových cest, některých chorobách ledvin a enuresis nocturna dětí. Zde je nezbytné delší užívání. Podporuje činnost močových cest. Užívá se proti bílému výtoku. Působí též močopudně (diuretikum). Pro svůj vyšší obsah draslíku je řepík vhodný jako srdce šetřící diuretikum. Výborně působí u žen, které jsou v přechodu.

Řepík lékařský: Smysly: Lidové - Při slabosti zraku se doproučovalo pití řepíkového listu s koprem a šalvějí v červeném víně.

Řepík lékařský: Neuropsych.: Lidové - Užívá se při enuresis nocturna dětí. Zde je nezbytné delší užívání.

Řepík lékařský: Skelet + svalstvo: Lidové - Užívá se při léčení kloubových nemocí, revmatismu. Listy se s úspěchem užívají při revmatismu, kloubových nemocech a bolestech v kříži ("hexenšus").

Řepík lékařský: Celkové metabolické účinky: Lidové - Listy se s úspěchem užívají při revmatismu, kloubových nemocech a bolestech v kříži ("hexenšus").

Řepík lékařský: Respirační: Lidové - Užívá se při plicních onemocněních (i TBC), při zastaralých plicních katarech. Léčí rozedmu plic, užívá se u bronchitidy. Při léčení respiračních chorob se doporučuje kombinace léčby pitné a inhalační. Výrazně se uplatňuje v léčbě chrapotu a namožených hlasivek, formou kombinace pitné léčby s kloktáním a zevními obklady na krk. V této indikaci je zvláště vhodná kombinace řepíku se slizovitými drogami, např. s okvětními lístky růže, s proskurníkem apod. Řepíkový čaj se doporučuje jako prevence proti zánětu průdušnice po nadýchání se studeného vzduchu (např. při běhu).

Řepík lékařský: Ostatní: Lidové vnitřní - Užívá se proti nočním potům. Řepík účinkuje proti zánětům, desinfikuje vnitřně i zevně, jeho svíravý účinek se využívá při občasném drobném vnitřním krvácení, které nemá vážnější příčinu. Řepík se s úspěchem uplatňuje v hojivých, protizánětlivých směsích jako účinné, univerzální léčivo. Řepík patří mezi naše stimulátory, rostliny s posilujícími účinky. Působí proti únavě a malátnosti. Řepík se užívá i při léčení skorbutu. Drogu podávámetéž při kožních chorobách, a to v kombinované, vnitřní i zevní terapii, zevně formou obkladů, koupelí nebo mastí. Alkoholový extrakt řepíku má mít virostatické účinky.

Řepík lékařský: Kůže: Lidové - Užívá se při různých kožních chorobách hlavně zánětlivého původu, a to ve formě obkladů, omývání či koupelí. Při bércových vředech je možno vřele doporučit řepíkovou mast, která má podobné užití jako mast z měsíčku. Mast z řepíku se užívá při rakovinových vředech. Děti, mající TBC krčních uzlin, měly by se denně v řepíku koupat. Zastavuje krvácení z ran.

Řepík lékařský: Ostatní: Lidové zevní - Řepík se užívá proti krvácením. Velmi dobře působí na vředy a špatně se hojící rány ve formě obkladů. K hojení bodných a sečných ran se užíval také odvar řepíku ve víně. Řepíkový list vařený v červeném víně s pšeničnými otrubami pomáhal prý při vymknutí kloubů. Používá se na výplachy v gynekologické praxi. Výrazně se uplatňuje v léčbě chrapotu a namožených hlasivek, formou kombinace pitné léčby s kloktáním a zevními obklady na krk. V této indikaci je zvláště vhodná kombinace řepíku se slizovitými drogami, např. s okvětními lístky růže, s proskurníkem apod. Řepík má velké léčivé účinky při všech zánětech v krku, ústech, v hrtanu. Měli bychom na tuto rostlinu pamatovat při angíně, onemocnění krku, skorbutu, zánětech sliznice dutiny ústní a paradentóze. Lidé, kteří při svém povolání hodně hovoří nebo zpívají a nadměrně tak namáhají hlasivky, měli by denně preventivně kloktat řepíkem. V léčbě střevních onemocnění, zvláště průjmových, se může aplikovat vnitřně, i formou léčebného klyzmatu, které spočívá ve 150 ml silnějšího (koncentrovanějšího) nálevu, aplikovaného po předchozím očistném klyzmatu. Při křečových žilách a bércových vředech je možno vřele doporučit řepíkovou mast, která má podobné užití jako mast z měsíčku. Mast z řepíku se užívá při fistulích, rakovinových nádorech, zastaralých ranách a vředech. Řepík ve formě obkladu léčí a desinfikuje odřeniny. Stejně jako u měsíčku působí zevně nejúčinněji rozdrcená, rozemnutá, čerstvá kvetoucí nať. Každý by se měl snažit udělat si jednou či dvakrát v roce bylinkovou koupel z řepíkového nálevu. Děti, mající TBC krčních uzlin, měly by se denně v řepíku koupat. Jako preventivní opatření před záchvatem migrény (aby byl odvrácen nebo zírněn) doporučuje lidové léčitelství koupele rukou a nohou v řepíkovém nálevu. Rozšířené je i preventivní podávání řepíkového nálevu (nebo častěji osvaru) jako účinného kloktadla proti chrapotu a namoženým hlasivkám. Proti únavě nohou je dobrá koupel ve vodě s přídavkem nálevu z řepíku. Koupel provádíme alespoň 10 minut.

  • Skupinové účinky dle Lékopisu:

ADSTRINGENS, CHOLAGOGUM, STOMACHIKUM, ANTIFLOGISTIKUM, AROMATIKUM, AMARUM, DIURETIKUM.

Řepík lékařský: Homeopatie: V homeopatii je řepík velice oblíben. Jako základ používáme list řepíku, trhaný v době květu. Postačí jednotlivé květy. Sběr provádíme nejlépe mezi čtrnáctou a šestnáctou hodinou. List zpracováváme podle §3 lihem 96% a dále ředíme až do potence D6 lihem 30%. Obecně podáváme potenci D4 s dávkováním 3krát denně 9 kapek, před jídlem. Tinkturu používáme na celou řadu problémů, především ale při léčbě jaterních a žlučníkových obtíží, při průjmech, při žloutence, při poruchách trávení, střevní nečinnosti a k výplachům.

Řepík lékařský: Prevence: Jako preventivní opatření před záchvatem migrény (aby byl odvrácen nebo zírněn) doporučuje lidové léčitelství koupele rukou a nohou v řepíkovém nálevu. Jinde zase řepíkový čaj užívají proti únavě a malátnosti. Rozšířené je i preventivní podávání řepíkového nálevu (nebo častěji osvaru) jako účinného kloktadla proti chrapotu a namoženým hlasivkám. Řepíkový čaj se doporučuje jako prevence proti zánětu průdušnice po nadýchání se studeného vzduchu (např. při běhu).

Řepík lékařský: Kosmetika: Použití v kosmetice vhodným nálevem řepíku smíchaným s ředěným lihem se čistí mastná pleť s rozšířenými póry a trudovitá pleť. Organické kyseliny póry čistí a třísloviny je stahují.Desinfekčně učinkující komplex látek odstranuje drobné záněty. Jako pleťovou masku lze použít i řepíkový nálev smíchaný s rašelinou. Tuto kašovitou hmotu naneseme na obličej a po sejmutí hmoty omyjeme obličej heřmánkovým čajem. V masce se dobře uplatní hojivost a čistící a stahující účinek řepíku s regeneračním účinkem rašeliny. Pro velmi suchou a citlivou plet se ošetření řepíkem nehodí, někdy totiž vzniká alergie.

Řepík lékařský: Poznámky: Z mladých stonků, listů a květů se připravovalo trvanlivé žluté barvivo (prakticky šlo o izolaci flavonoidu kvercitrinu). V 15. století byl řepík nejdůležitější složkou "arkebuzové vody", polního léčivého prostředku na střelné rány. Jako doplňková droga při vnějším užití se přidává Radix symphyti. Z drogy se vaří běžný čaj, který se pije na žízeň. Listů si Francouzi cení k přípravě čaje, mají velmi jemné aroma. Pro silné protizánětlivé účinky je nať používána při průjmových a střevních onemocněních, při rýmě k výplachům nosu, při kožních onemocněních, při zánětech dutiny ústní ke kloktání a při zánětech dásní.
Ústní voda: Alkohol (potravinářský 80%) 500 ml, řepík lékařský (nať) 35 g, máta peprná (nať) 10 g, kmín 5 g, voda 500 ml. Alkohol smísíme se stejným množstvím vody. Pokud jej nemáme k dispozici, použijeme 40% čistou vodku v množství 1 l. Vzniklou tekutinu smísíme s jednotlivými složkami a necháme extrahovat. K přípravě používáme sušené rostliny. Po týdnu extrakt zfiltrujeme přes plátno nebo ještě lépe přes filtrační papír. Přípravek používáme k desinfekci dutiny ústní nebo k masážím dásní jako prevenci proti paradentóze.
Vlastnosti: Chladná, vysušující, hořké a svíravé chuti.
Působení: Adstringens, diuretikum, hojí tkáně, zastavuje krvácení, podporuje tok žluči, zaznamenána určitá antivirová aktivita.
Nálev: Mírný prostředek, ideální při průjmu, zvláště u dětí. Mohou ho užívat i kojící matky, které jej tak předají dětem.
Tinktura: Je silnější a více vysušuje než nálev. Je účinná, pokud onemocnění zahrnuje nadbytek hlenu nebo slizu. Používáí se při cystitidě, infekcích močových cest, broncitidě a silném menstruačním krvácení.
Zábal: Zábal z listů aplikujte při migrénách.
Omývání: Nálev použijte na rány, boláky a varikózní vředy.
Oční lázeň: Při zánětu spojivek použijte slabého nálevu (10 g byliny v 500 ml vody).
Kloktadlo: Užívejte nálev při bolení v krku a nosním kataru.
Odvar: V Číně se používá při silném krvácení z dělohy, krvi v moči, úplavici a proti parazitům zažívacího ústrojí.
Zábal: Namočte složenou gázu do odvaru a použijte na bolák.
Výplach: Ochlaďte a přefiltrujte odvar a použijte jej proti Trichomonas vaginalis.

Řepík lékařský: Toxicita a nežádoucí účinky: Nejsou známy žádné případy nepříznivých vedlejších účinků. Řepík tak patří k malému množství bylin, u kterých nemusíme mít obavy z předávkování. Řepík mohou užívat i těhotné a kojící ženy. Je vhodný pro dlouhodobé podávání. Pod pojmem dlouhodobé však nemáme na mysli užívání trvalé nebo téměř trvalé. Protože je bylina adstringentní, neužívejte ji, pokud trpíte zácpou.

Užívání

Užívání: 1 čajovou lžičku na 2dl vařící vody, vyluhovat 10 minut. Popíjet 3x denně.


Možnosti užívání bylin:

Nálev – připravené bylinky polijeme vařící vodou – přikryjeme – necháme 5 – 10 minut máčet – nikdy nevařit !!! 
Odvar – byliny vložíme do studené vody – za stálého míchání vaříme stanovenou dobu – odstavíme popř. scedíme 
Zápar – byliny vhodíme do vařící vody – přikryjeme a 5 minut mírně povaříme 
Macerát – byliny zalijeme studenou vodou – necháme 

Vnitřní užití:
Pokud chceme dosáhnout jemnějšího účinku, doporučujeme aplikovat spíše nálev, pokud chceme účinek razantnější, je na místě podávání odvaru vařeného 2 minuty. Rovněž homeopatický čaj dle Kloudy v potenci kolem U9 bývá velmi účinný. My osobně dáváme přednost tzv. bylinářskému čaji, který má všechny výhody nálevu i odvaru. Řepík je mimořádně vhodný pro samostatné podávání, ale osvědčil se rovněž do směsí. V jaterních kombinacích jej kombinujeme s vlaštovičníkem, zemědýmem, pampeliškou, čekankou, s květem růže, se semenem ostropestřece mariánského, s natí pelyňku pravého nebo černobýlu a s květem měsíčku.
Užívá se 1 kávová lžička na sklenici vody v záparu - pije se 2-3x denně. Dle ČsL 4 je jednotlivá perorální dávka na zápar 1,5 g.
Nebo:
Infusum Herbae agrimoniae (10-25 g na 500 ml vody) se užívá 2-3x 1/5 sklenice denně. Jednotlivá dávka na zápar i odvar je 1,5-3 g, nebo 1 kávová lžička na sklenici vody. Pije se 2-3x denně.
Nebo:
Zápar se připravuje ze lžíce drogy na 2,5 dl vody (pije se po 1-1,5 dl 2-3x denně).
Nebo:
Čaj: Jedna čajová lžička byliny na 1/4 l vody, spaříme, krátce vyluhujeme.
Nebo:
Užívá se jako zápar při vnitřním užití, jedna polévková lžíce drogy na jeden šálek, užívat 3x denně.
Nebo:
Pro přípravu čaje použijeme 15 g řepíku, který přelijeme 0,5 litrem vařící vody, a necháme přikryté 5-10 minut vyluhovat. Přecedíme a pijeme 2-3 šálky denně, před jídlem, oslazený medem. Čaj působí svíravě a užívá se hlavně při dysfunkci jater, pro vyčistění střev a k odstranění ledvinového písku. Můžeme ovšem pít 3 šálky denně proti kašli, rýmě, zánětům v krku a revmatismu.
Užívá se 1 kávová lžička na sklenici vody v odvaru - pije se 2-3x denně. Dle ČsL 4 je jednotlivá perorální dávka na odvar 1,5 g.
Nebo:
Při plicních chorobách bývá doporučován odvar z 15 g sušeného listí na 1/4 l vody. Pijí se 2-3 šálky denně.
Nebo:
Odvar z 15 g sušeného listí na 1/4 l vody mívá dobré účinky jako kloktadlo při zánětu mandlí.
Nebo:
Užívá se jako odvar (2 minuty) při vnitřním užití, jedna polévková lžíce drogy na jeden šálek, užívat 3x denně.
Šťáva z čerstvé natě v množství 35 až 70 gramů slouží proti průjmům, při potížích jater a sleziny, při abscesech jater a plic a při nádorech ve střevech.
Pramen 124. uvádí jako další lékovou formu pro vnitřní užití i tinkturu.

Zevní užití:
Pro zevní aplikaci je mimořádně vhodná kombinace s kořenem kostivalu nebo s natí kokošky pastuší tobolky.
Dávkují se 1-2 polévkové lžíce na 2 sklenice odvaru. Na koupele a obklady se používá teplý odvar několikrát denně.
Obvykle se připravuje odvar (2 lžičky na sklenici vody, vařit 5-6 minut a přecedit).
Nebo:
Používá se Decoctum Herbae agrimoniae (30-50 g drogy se po krátkém povaření v 500 ml vody nechá 15 mint postát), nebo odvar z 1-2 polévkových lžic na 2 sklenice vody.
Nebo:
Odvar na kloktání se připravuje ze lžíce drogy na 2,5 dl vody, na obklady a umývání je možno dávku o něco zvýšit (mírně se vaří asi 15 minut).
Koupel: 200 g bylinek na celkovou koupel.
Nebo:
Vně se užívá odvar, do koupele je třeba nechat odvar delší dobu vyluhovat (několik hodin).
Příprava masti: Jedna vrchovatá dvouhrst nadrobno nařezaných květů, listů a stonků na 250 g vepřového sádla (příprava viz příprava masti z měsíčku zahradního).
Nebo:
Mast z řepíku lékařského se připravuje z rozmělněných sušených listů.

Popis

Složení: Agrimoniae herba. 

Řepík nať 50g
Řepík nať 50g