Řecké seno semeno 100g

Název

Řecké seno semeno 100g

Vědecký název

Trigonella foenum-graeceum semen

Používané části

Semeno

Fotografie

Účinky

Pískavice řecké seno semeno
Složení: Foeni-graeci semen. V lidovém léčitelství se užívá vnitřně jako roborans a expektorans v prášku jako sílící prostředek při celkové slabosti a v rekonvalescenci. V macerátu se může užívat proti kašli. Droga se užívá k aromatizaci sýrů. Posilující účinek drogy podmiňuje vysoký obsah bílkovin, tuku a slizu, zesílený působením saponinu a chuť povzbuzujících hořčin. Působí příznivě na žaludeční a střevní činnost a na celkovou látkovou výměnu. Obsahuje průměrně 20 - 30 % slizových látek (vysoké procento monogalaktanového slizu), bílkoviny, tuk, silici, saponin, netoxický alkaloid trigonel-lin, flavonový glykosid, mnoho organicky vázaného fosforu, železa a cholin. Užívání: macerát 3 pol.lžíce přelít 0,5 l studené převařené vody, vyluhovat 3 hod. popíjet 1-2x denně.

  • Léčivé účinky: oficiální

Pískavice řecké seno: GIT: Oficiální - Užívá se na podporu činnosti trávicího ústrojí.

Pískavice řecké seno: Celkové metabolické účinky: Oficiální - Užívá se na zlepšení látkové výměny. Odvar ze semen snižuje hladinu cukru v krvi. Dosud se však nepodařilo izolovat glukokinin, který podmiňuje tento účinek. Droga se podává také v prevenci nejrůznějších vnitřních onemocnění, např. pro podporu enzymatické činnosti slinivky břišní a snížení hladiny krevního cukru. Preventivní dávka činí 1/2-1-2 čajové lžičky denně.

Pískavice řecké seno: Ostatní: Oficiální vnitřní - Droga působí roborativně, užívá se jako laktagogum a k posílení organismu rekonvalescentů. Droga působí i antipelagricky a jako provitamín (obsahuje amid kyseliny nikotinové 3,5 mg v 100 g). Obsah kyseliny nikotinové - hlavně nikotinamidu - limituje antipelagrické působení drogy. Při vhodné tepelné úpravě (pražením semen) se na tvorbě vitamínu PP zůčastňuje i trigonelin, který je jinak v inaktivní formě.

Pískavice řecké seno: Kůže: Oficiální - Užívá se jako emoliens při panariciích, flegmónách a rozličných hnisavých zánětech kůže. K tomu se používá kataplazma ve formě řídké kaše. Pro velké množství změkčujících slizovitých látek se pomleté rozdrcené semeno terapeuticky využívá ve formě kataplazat na nehojící se kožní defekty (např. ulcus cruris, dekubity apod.). Dává se i do koupelí na omrzliny.

Pískavice řecké seno: Ostatní: Oficiální zevní - Pro velké množství změkčujících slizovitých látek se pomleté rozdrcené semeno terapeuticky využívá ve formě teplých až horkých kataplazat na změkčení poúrazových nebo zánětlivých otoků, podlitin, dále pak na nehojící se kožní defekty (např. ulcus cruris, dekubity, záněty apod.). Díky amidu kyseliny nikotinové droga místně zasahuje do hojivých procesů, zlepšuje metabolismus i průtok krve vlásečnicemi, což se terapeuticky využívá prostřednictvím výplachů a kloktání při zánětlivých onemocněních ústní dutiny a hltanu. Užívá se jako emoliens při flegmónách.

  • Léčivé účinky: lidové

Pískavice řecké seno: GIT: Lidové - Užívá se na zlepšení trávení a zvýšení chuti k jídlu. Droga se podává v prevenci nejrůznějších vnitřních onemocnění, např. chorob žlučníku a trávicího traktu jako celku. Preventivní dávka činí 1/2-1-2 čajové lžičky denně. Droga pomáhá při nadýmání a průjmech.

Pískavice řecké seno: Kardiovaskulár: Lidové - Droga snižuje mírně krevní tlak. Droga se podává také v prevenci nejrůznějších vnitřních onemocnění, např. snížení krevního tlaku. Preventivní dávka činí 1/2-1-2 čajové lžičky denně.

Pískavice řecké seno: Neuropsych.: Lidové - Semeno se užívá rovněž při neurasteni.

Pískavice řecké seno: Respirační: Lidové - Užívá se při kašli. Podporuje vykašlávání.

Pískavice řecké seno: Ostatní: Lidové vnitřní - Droga při kombinovaném vnitřním a zevním podání zlepšuje stav psoriatiků (lupénka) a zmenšuje jejich subjektivní potíže. Semeno celkově posiluje, působí jako osvěžující roborans a tonikum. Využívá se u poruch výživy, také v rekonvalescenci po těžkých chorobách i pro zlepšování stavu, např. u kachektických nemocných, postižených nevyléčitelnými chorobami, ev. při slabosti jiného původu. Užívá se jako adjuvans, tj. pomocný prostředek zaměřený na celkovou stimulaci a posílení organismu. Ženy v Orientě používají práškovanou drogu v pevné důvěře, že budou mít pevné, pěkné prsy, mladé maminky pak proto, aby lépe kojily. Droga se od pradávna využívala jako ženské afrodisiakum.

Pískavice řecké seno: Kůže: Lidové - Droga při kombinovaném vnitřním a zevním podání zlepšuje stav psoriatiků (lupénka) a zmenšuje jejich subjektivní potíže. Zevně se užívá droga jako vynikající změkčující a "vytahující" prostředek na zánětlivá kožní onemocnění.

Pískavice řecké seno: Ostatní: Lidové zevní - Lžička prášku ze semene vařená v 1/2 l vody dává dobré kloktadlo a rozhání horkost. Spodní kašička (zbytek po slití odvaru) natřená na plátno se dává na otoky, záněty, hnisavé rány apod. Zevně se užívá droga jako vynikající změkčující a "hnis vytahující" prostředek na vředy, boláky, boule, píštěle, zduřelé lymfatické žlázy, na flegmóny, zánětlivá kožní onemocnění, ale také formou obkladů na hráz jako součást komplexní terapie (vedle vyšších dávek pylu a čaje z vrbovky a zlatobýlu) zbytnění prostaty. Bylinář Franěc drogu formou kataplazmat aplikoval především na zánětem zvětšené, povrchově dostupné lymfatické uzliny, což téměř vždy vedlo k podstatnému urychlení léčby. Působí velmi dobře i na poúrazová zatvrdnutí svalů a šlach, proti měkkým otokům. Kašička z mletého řeckého sena a kostivalového kořene tvoří dobrou náplast na bolavé, zánětlivé klouby. Díky amidu kyseliny nikotinové droga účinně zasahuje do místních hojivých procesů, zlepšuje látkovou výměnu a průtok krve vlásečnicemi, což lze léčebně využít na přípravu velmi hodnotných léčivých klyzmat, případně kloktadel.

  • Skupinové účinky dle Lékopisu:

MUCILAGINÓZUM, ANTIFLOGISTIKUM, EXPEKTORANS, ROBORANS, METABOLIKUM, GALAKTAGOGUM, ANTIDIABETIKUM, EMOLIENS.

Pískavice řecké seno: Homeopatie: Pro homeopatické zpracování používáme zralé semeno, sbírané hned na podzim. Upravuje se podle §3 lihem 80% a dále se ředí lihem 30% až do potence D5. Obecně se podávají prakticky všechna ředění, a to podle způsobu a určení, které je zejména velmi široké. Nejčastěji však podáváme potenci D2 s dávkováním 3krát denně 7 kapek, po jídle. Podáváme podobně jako v alopatii, vnitřně i zevně, hlavně při cukrovce, pro posílení žaludku, při zánětech mandlí a jícnu, při poruchách látkové výměny apod. Zevně na obklady, výplachy a koupele otoků, podlitin, zánětů, křečových žil apod.

Pískavice řecké seno: Prevence: Jako adjuvans, tj. pomocný prostředek zaměřený na celkovou stimulaci a posílení organismu, jakož i na zlepšení trávení. Droga se podává v prevenci nejrůznějších vnitřních onemocnění, např. chorob žlučníku, trávicího traktu jako celku, pro podporu enzymatické činnosti slinivky břišní, snížení hladiny krevního cukru a krevního tlaku. Preventivní dávka činí 1/2-1-2 čajové lžičky denně. Ženy v Orientě používají práškovanou drogu v pevné důvěře, že budou mít pevné, pěkné prsy, mladé maminky pak proto, aby lépe kojily.

Pískavice řecké seno: Poznámky: Z rozemletých semen se v lékárnách připravovaly masti (Unguentum flavum), náplasti, olej (Oleum foeni graeci) a obklady na otoky. Staří Egypťané používali semeno pískavice jako cenný prostředek při balzamování. Droga též může sloužit jako koření a nacházíme ji třeba ve známých směsích curry nebo chutney. Ve starověkém Egyptě se pískavice používala k usnadění porodu a zvýšení sekrece mléka. Ještě dnes ji egyptské ženy užívají příi menstruačních bolestech a jako čaj hilba je oblíbeným pomocníkem k uklidnění žaludečních křečí u turistů stižených "tropickým průjmem". V Číně se pískavice čili chu lu pa (hu lu ba) používá rovněž při bolestech břicha. Západní výzkumy v poslední době upozornily na hypoglykemické vlastnosti.
Vlastnosti: Velmi zahřívající, štiplavá, hořká.
Působení: Semena: protizánětlivá, povzbuzuje zažívání, podporuje tok mléka, místní demulgens, uterostimulans, snižuje hladinu cukru v krvi, afrodiziakum.
Nať: antispazmodikum.
Užívané části:
Semena: Semena se tradičně užívala jako afrodiziakum. Zahřívají ledviny a reproduktivní orgány a v Číně se užívají k léčbě impotence u mužů. Lze je užívat při menstruačních bolestech a menopauzálních potížích spojených se slabostí čchi (energie) ledvin. Je z nich také hořké amarum a lze je užívat při diabetes a vně při zánětech kůže. Sbírají se v době zralosti. Naklíčená semena lze použít jako nať.
Nať: Na Středním Východu a na Balkáně je nať lidovým prostředkem při břišních křečích, spojených jak s menstruačními bolestmi, tak průjmem nebo gastroenteritidou. Používá se rovněž ke zmírnění porodních bolestí. Sbírá se koncem léta.
Použití:
Odvar: Užívá se jako zahřívající nápoj při menstruačních bolestech, žaludeční nevolnosti a u kojících matek ke zvýšení tvorby mléka. Hořkou chuť zamaskujete přidáním trochy fenyklu.
Tinktura: Užívejte při poruchách reprodukce a stavech, u nichž jde o osláblou čchi (energii) ledvin. Předepisuje se spolu s dalšími hypoglykemickými bylinami u cukrovky.
Tobolky: Předepisují se jako podpůrný prostředek při kontrole metabolismu glukózy u pozdní cukrovky.
Zábal: Z práškované byliny připravte pastu a nanášejte na nežity a celulitidu.
Nálev: Užívejte při břišních křečích, porodních a menstruačních bolestech. Lze jej připravit také z naklíčených semen.

Pískavice řecké seno: Toxicita a nežádoucí účinky: Droga pískavice nemá žádné vedlejší škodlivé účinky ani kontraindikace. Širšímu uplatnění brání její nepříjemný pach a hořká chuť. Ve veterinární praxi se užívá jako výživné krmivo. Diabetici, kteří užívají inzulin, by se měli poradit s lékařem dříve, než začnou pískavici používat jako hypoglykemizující prostředek.

Pískavice řecké seno: Kontraindikace: Pískavice řecké seno je uterostimulans, proto ji v těhotenství neužívejte. Nať lze použít při porodu.

Užívání

Užívání: macerát 3 pol.lžíce přelít 0,5 l studené převařené vody, vyluhovat 3 hod. popíjet 1-2x denně.

Možnosti užívání bylin:

Nálev – připravené bylinky polijeme vařící vodou – přikryjeme – necháme 5 – 10 minut máčet – nikdy nevařit !!! 
Odvar – byliny vložíme do studené vody – za stálého míchání vaříme stanovenou dobu – odstavíme popř. scedíme 
Zápar – byliny vhodíme do vařící vody – přikryjeme a 5 minut mírně povaříme 
Macerát – byliny zalijeme studenou vodou – necháme 

Vnitřní užití:
Odborná literatura uvádí u práškované drogy velmi nepříjemné aroma. Soudíme však, že autoři těchto údajů jsou buď přespříliš citliví anebo drogu znají pouze z doslechu. Nezdá se nám, že by droga zapáchala, spíše se jedná o aroma zvláštní. S ohledem na specifičnost jejího použití dáváme zásadní přednost samostatnému podávání drogy, i když míchání hrubě drcené drogy do směsí je přirozeně možné.
Dávkuje se obvykle 1 kávová lžička na šálek studeného macerátu - aplikuje se 2-3x denně.
Drcené drogy se doporučuje pít 0,5-3 g, upravené jako macerační odvar, resp. i horký zápar. Čaj se pije 2-3x denně.
Nebo:
Jako metabolikum a roborans se doporučuje macerační odvar, přípaně zápar z jednotlivé dávky 0,5-3 g drogy, který se užívá 2-3x denně. Obvykle se přidává vhodné aromatikum na překrytí nepříjemného pachu.
Nebo:
Užívá se nálev z hrubě drcených semen.
Vnitřně se nejčastěji droga podává samostatně formou prášku, 4x denně 1 čajová lžička.
Nebo:
4krát denně na špičku kulatého nože.

Zevní užití:
Dávkování je stejné jako interní.
Na zevní použití a kloktání se ordinuje Decoctum Seminis foenugraeci (3-4 lžíce rozdrcené drogy na 2 sklenice vody). Na infikovanou a zanícenou pokožku však účinněji působí kataplazma: 100 g rozdrcených semen se rozetře s vodou na kašovitou hmotu a přidá se trochu kyseliny octové: po zahřátí se natře na lněné plátno a horký obklad se přikládá na postižená místa (2-4x denně).
Zevně se droga podává zpravidla formou náplasti: rozvařená kašička se namaže na plátno a přiloží jako obvaz.

Popis

Složení: Foeni-graeci semen.

Řecké seno semeno 100g
Řecké seno semeno 100g