Řebříček květ 40g

Název

Řebříček květ 40g

Vědecký název

Millefolii achillea flos

Používané části

Květ

Fotografie

Účinky

Řebříček obecný květ
Složení: Millefolii flos. V lidovém léčitelství se používá vnitřně jako aromatické amarum, spasmolytikum, cholagogum a také jako hemostatikum v nálevu. Příznivě působí při žaludečních kolikách, nechutenství, rovněž při průjmu, nadýmání a proti kašli. Zvyšuje krevní srážlivost, působí protizánětlivě a podporuje hojení. Pro účinky protizánětlivé a schopnost podporovat hojení můžeme řebříček zevně použít nejen jako přísadu do koupelí při kožních vyrážkách a hemoroidech, ale také k omývání při hnisavých ranách nebo jako kloktadlo při zánětech v dutině ústní. Užívání: 1 pol. lžíci přelít 0,5 l vařící vody, vyluhovat 15 min popíjet 2-3 x denně.

  • Léčivé účinky: oficiální

Řebříček obecný: GIT: Oficiální - Tím, že podporuje chuť k jídlu a vylučování trávicích šťáv, napomáhá současně i trávení (drogy se proto užívají při nespecifických žaludečních problémech, nedostatečném nebo porušeném trávení). Oslabuje tendenci ke spasmům v tenkém i tlustém střevě (působí proti křečím). Podávání řebříčku je vhodné při dlouhodobých a vyčerpávajících chorobách a poruchách látkové přeměny, spojených s trávicími obtížemi a s bolestmi v trávicím traktu. Používá se na nácvik reflexu vyprazdňování při obstipaci. Při mírných difuzních krváceních z trávicího traktu, kde není indikovaný urgentní chirurgický výkon nebo intenzivní parentarální léčba, se osvědčilo perorální užívání chladného záparu z drogy. Předpokládá se zde vliv betonicinu a cholinu. Pokusy na králících se experimentálně potvrdilo empirické použití drogy: po nitrožilním podání betonicinu se významně zkrátil čas krvácení. Drogy bývají složkou žlučových čajovin.

Řebříček obecný: Kardiovaskulár: Oficiální - Příznivé působení cholinu se projevuje snížením krevního tlaku. Pro diuretické působení se přidává do protisklerotických, čajovin.

Řebříček obecný: Urogenitál: Oficiální - Droga má slabší močopudné účinky. Desinfekční účinky vhodně doplňují urologické čajoviny.

Řebříček obecný: Neuropsych.: Oficiální - Bývá složkou sedativních čajovin.

Řebříček obecný: Celkové metabolické účinky: Oficiální - Pro močopudné vlastnosti se přidává do metabolických, protirevmatických a protisklerotických čajovin. Užívá se při poruchách látkové výměny.

Řebříček obecný: Respirační: Oficiální - Droga se osvědčila i při léčbě průduškového astmatu u dětí. Připisuje se to antihistaminovému účinku chamazulenu.

Řebříček obecný: Ostatní: Oficiální vnitřní - Působí jako účinné desinficiens, bývá složkou antisklerotických čajovin. Podávání řebříčku je vhodné při dlouhodobých a vyčerpávajících chorobách a poruchách látkové přeměny, spojených s trávicími obtížemi a s bolestmi v trávicím traktu (v rekonvalescenci).

Řebříček obecný: Kůže: Oficiální - Užívá se na omývání hnisavých vyrážek a při jiných kožních chorobách. Užívá se k čistění pleti. Jsou pokusy použít drogu v léčbě psoriázy a dokonce kožní TBC. Nať a květy se mohou aplikovat při infikovaných kožních afekcích, na bolestivé ragády u suché pokožky, na umývání popraskaných rukou, na kožní vrásky apod.

Řebříček obecný: Ostatní: Oficiální zevní - Zevně působí jako účinné desinficiens. Nať a květy se mohou aplikovat i na výplachy, koupele a ke kloktání při zánětech ústní dutiny a zánětech dásní apod.

  • Léčivé účinky: lidové

Řebříček obecný: GIT: Lidové - Odvar se užívá při zažívacích obtížích, žaludeční nevolnosti, odstraňuje nechutenství, zvyšuje sekreci trávicích enzymů. Účinkuje jako příjemné amarum a gastrosedatívum, odtud jeho použití při vegetativní dystonii v oblasti trávicího traktu. Účinně působí proti nadýmání, udržuje pravidelný chod stolice. Nať se užívá při katarech GIT jako hořké zažívací žlučopudné tonikum, podporuje trávení. Čaj velmi rychle pomůže i při krvácení žaludku, při krvácejících homoroidech, stejně spolehlivě i při tlaku v žaludku a žaludečních křečích, překyselení žaludku a silném pálení žáhy. Dále s doporučuje při kolikovitých bolestech, zánětech GIT (žaludečních a střevních katarech), průjmech (má dobré desinfekční účinky), proti zahlenění střev. Mírní křeče, užívá se proti při onemocnění břišních nervů. Užívá se také při chorobách jater a sleziny (i při tumorech). Proti žlučníkovým obtížím jsou účinnější léčivé rotliny. Také jako prostředek na žaludek nebo na zlepšení chuti k jídlu, jako prostředek proti nadýmání nebo i proti potížím jater se lépe osvědčily jiné léčivé rostliny jako jsou: pelyněk, anýz, fenykl, kmín, ostropestřec, máta peprná, heřmánek, vlaštovičník. Jako doprovodná droga do čajových směsí proti výše uvedených potížím se však může doporučit i řebříček. Čaj z řebříčku se doporučuje při nevolnosti. Řebříček se doporučuje i při žaludečních vředech.

Řebříček obecný: Kardiovaskulár: Lidové - Mírně snižuje krevní tlak, pomáhá při poruchách krevního oběhu i křečích cév a zlepšuje prokrvení věnčitých tepen - použití při angině pectoris. Řebříček příznivě ovlivňuje cévy, léčebně se využívá v léčbě hemoroidů, bércových vředů, křečových žil a jiných cévních poruch. Užívá se zevně i vnitřně. Není všeobecně známé, že řebříček dobře a přímo účinkuje na kostní dřeň a podněcuje tam krvetvorbu. Pomáhá proto při chorobách kostní dřeně, když již selhaly všechny jiné léky. Aplikujeme čajovou kůru, koupele a masáže s řebříčkovou tinkturou. Užívá se při arterioskleróze. Řebříček patří k nejúčinnějším hemostatikům naší flóry. Užívá se proto v profylaxi nežádoucího krvácení. Jeho výhodou je, že hemostatické působení není na bázi adstringentní, tj. svíravě působí jen mírně, ale přímo zvyšuje krevní srážlivost zásahem do koagulačních faktorů. Ani řebříček však nenahradí účinnější terapii, kterou při poruchách krevní koagulace bývá substituční přívod chybějících plasmatických činitelů nitrožliní cestou. U klasické hemofilie je vliv drogy nedostatečný, u mírných forem však může pomoci. Pro použití v hematologii by však bylo vhodné a potřebné vyvinout přípravek pro nitrožilní podávání.

Řebříček obecný: Urogenitál: Lidové - Má rozsáhlé užití v gynekologické praxi, užívá se při menstruačních obtížích, snižuje bolestivost při menstruaci, upravuje její intenzitu (užívá se při nadměrném krvácení), užívá se při nepravidelné menstruaci, snižuje předmenstruační tenzi, příznivě ovlivňuje funkci dělohy a její tonus, a tím zvyšuje možnost otěhotnění u některých funkčně podmíněných sterilit. Účinný je proti klimakterickým obtížím ve sféře somatické i psychické. Také sedací koupele jsou při těchto obtížích velmi prospěšné. Užívá se též při nervově podmíněných, zpravidla křečovitých bolestech v oblasti malé pánve. Čaj z řebříčku, pitý kolik jen člověk snese, vyléčí údajně rakovinu dělohy. Řebříček také normalizuje funkci ledvin. Vlastní oblast využití řebříčku je u tzv. vegetativní dystonie malé pánve u děvčat a žen (tzv. ženské obtíže obecně). Symptomem jsou křečovité bolesti v podbřišku, často na různých místech, spojené s bolestmi v kříži. Často si ženy stěžují na zvláště bolestivé měsíční krvácení, bolesti v prsou před mestruací apod. V těchto případech se dopručuje provést kúra řebříčkovým čajem, zvláště pokud se vydrží více týdnů. Křeče odstraňující vlastnosti, záněty snižující součásti (chamazulen) a tonizující vlastnosti hořčin zapříčiňují zlepšení obtíží. Jako při všech obtížích v ženském podbřišku, je i zde třeba jednoznačné diagnostické vyšetření, než začneme s bylinnou léčbou. Musíme proto předem navštívit lékaře. Potvrdilo-li se, že se nejedná o nic jiného, než o výše uvedené funkční poruchy, pak řebříček pomůže. V gynekologické praxi se osvědčila kombinace s kontryhelem, květem hluchavky bílé a květem měsíčku. Droga je dále využívána v gynekologii v prevenci nepravidelné, nadměrné a bolestivé menstruace, dále v profylaxi bílého výtoku apod. V gynekologii se obvykle používá kombinace pitné kůry s výplachy nebo sedacími koupelemi. Pro účinky močopudné (diuretikum) a desinfekční je vhodná i do urologických čajovin. Droga se osvědčila i v řadě případů nežádoucího nočního pomočování (enuresis nocturna).

Řebříček obecný: Neuropsych.: Lidové - Řebříčkový nálev se osvědčil také při nočním pomočování. Čaj z řebříčku se doporučuje při návalech krve do hlavy, doprovázených bolestmi jako by měla hlava prasknout a spojených s bušením srdce, dále při závrati, nevolnosti. Záchvat migrény, vyvolaný změnou počasí, odstraní často již jeden šálek čaje z řebříčku, který pijeme po doušcích velmi vřelý. Když se pravidelně pije čaj z řebříčku, ztratí se migréna úplně.

Řebříček obecný: Skelet + svalstvo: Lidové - Nálev se může aplikovat také při některých kostních nemocech. Pomáhá při chorobách kostní dřeně, když již selhaly všechny jiné léky, ba i při zánětu kostní dřeně (kostižeru), když aplikujeme čajovou kůru, koupele a masáže s řebříčkovou tinktůrou. Při bolestech v zádech a při revmatických bolestech by se měl pít co nejteplejší čaj z řebříčku.

Řebříček obecný: Celkové metabolické účinky: Lidové - Při bolestech v zádech a při revmatických bolestech by se měl pít co nejteplejší čaj z řebříčku.

Řebříček obecný: Respirační: Lidové - Čerstvě vylisovaná šťáva pomáhá při expektoraci. Odvar z řebříčku snižuje tělesnou teplotu a osvědčil se i proti chřipce. Při nachlazení by se měl pít co nejteplejší čaj z řebříčku. Droga hojí choroby dýchacích cest, působí při zahlenění, při prudkém kataru průdušek, při počínajících souchotinách, při vykašlávání krve, užívá se proti kašli. Řebříček je dobrým prostředkem na zastavení krvácení plic a spolu s oddenkem puškvorce dokáže vyléčit rakovinu plic. Kořen puškvorce se v průběhu dne žvýká a ze řebříčku se pije ráno a večer jeden šálek čaje. Droga působí protiastmaticky.

Řebříček obecný: Imunitní: Lidové - Podávání je vhodné i u alergie. Květy řebříčku jsou bohaté na chemické látky, které se vodní párou přeměňují na protialergické složky a používají se při různých katarálních obtížích alergického rázu všetně senné rýmy.

Řebříček obecný: Ostatní: Lidové vnitřní - Posiluje při ztrátách tělesných šťáv a při silném krvácení, staví nejrůznější vnitřní krvácení. Staré bylináře označují řebříček za "spásu všech chorob". Můžeme ho použít všude tam, kde je už všechno ztraceno. Svou krev pročisťující mocí vyžene z těla mnohé chronické choroby. Od starověku se užívá ke snižování teploty (antipyretikum). Nať má adstringentní působení a podporuje pocení (diaforetikum).

Řebříček obecný: Kůže: Lidové - Odvar se užívá k mytí, protože léčí různé vyrážky a vředy a dělá pleť krásnou. Používá se na umývání vlasů a rozpraskaných rukou. Rozmačkaná čerstvá nať nebo spařená sušená nať se přikládá na nežity. Řebříček také příznivě ovlivňuje cévy, léčebně se využívá v léčbě bércových vředů. Užívá se zevně i vnitřně. Řebříčková mast se používá k léčení spálenin.

Řebříček obecný: Ostatní: Lidové zevní - Zevně se řebříček užívá formou výplachů, koupelí, obkladů a omývání, bývá častou součástí kloktadel. Užívá se na pohmožděniny, rány (působí zevně hojivě na všechny druhy ran), oděrky, na zastavení krvácení (dřevorubci si přikládali na rány čerstvé listy) a také na umývání vlasů a rozpraskaných rukou. Rozmačkaná čerstvá nať nebo spařená sušená nať se přikládá na nežity a zánětlivé otoky. Řebříček působí jako dobré kloktadlo při zánětlivých afekcích v dutině ústní (např. při zánětech dásní). Řebříček také příznivě ovlivňuje cévy, léčebně se využívá v léčbě hemoroidů, bércových vředů, křečových žil a jiných cévních poruch. Užívá se zevně i vnitřně. Při zánětu vaječníků odstraní bolesti často již první sedací koupel a zánět pomalu mizí. Tyto koupele jsou též úspěšné při nočním pomočování dětí a starších lidí a stejně tak pomáhají při bílém výtoku. V těchto případech se mají pít navíc dva šálky čaje denně. Při poklesu či výhřezu dělohy se též delší dobu používají sedací koupele. Kromě toho se pijí po doušcích denně čtyři šálky čaje z kontryhele a tinkturou z kokošky se masíruje od dělohy směrem vzhůru celé břicho. Sedací koupele z řebříčku odstraní i svalové nádory dělohy (myomy). Užíváme denně tak dlouho, dokud lékařská kontrola nezjistí negativní výsledek. Velmi blahodárně působí při zánětu nervů koupele rukou a nohou s přísadou řebříčku. Většinou pomohou tyto koupele již napoprvé k odstranění bolesti. Čaj z řebříčku se doporučuje při chorobách spojených se slzením, při píchavých bolestech očí. Užívá se i při únavě zraku. Čaj z řebříčku se dále doporučuje při krvácení z nosu. Listy řebříčku podporují srážlivost, takže se čerstvé dají používat při krvácení z nosu. Dříve praktikované zasunování listu do nosní dírky při migréně však může krvácení z nosu také vyvolat. Řebříčková mast se používá k léčení spálenin, dlouhodobě se hojících vředů a fistulí, při zánětu varlat, k posílení dělohy. Řebříčku (a také pelyňku, lžičníku, pampelišky, kozlíku) lze užít k přípravě klystýrů při ochablosti střev (tedy při zácpě). Odvar nebo nálev se připraví jako na vnitřní užívání. Klystýr má obsahovat u dospělého 1/2 až 3/4 litru tekutiny, u dětí 1/8 l. Tekutina má být 30°C teplá. 15-20 g sušených bylin stačí na 1/2 až 3/4 litru. Nalévání tekutiny do střeva se provádí nejlépe irigátorem. Je třeba přitom dbát, aby v trubici nebyl vzduch, protože by ihned nastalo silné nucení na stolici. Násadec se potře olejem nebo vazelínou a zavede se zvolna 3-4 cm hluboko do střeva. Pak se tekutina nechá volna téci dovnitř. Nemocný přitom leží na pravém boku. Po skončené irigaci se odstraní násadec ze střeva a nemocný zůstane 10-30 minut ležet. Je-li střevo příliš podrážděno, nastane bolestivé nucení a nemocný tekutinu neudrží. To můžeme zmírnit vyšší teplotou tekutiny (až 35°C) nebo přidáním slizovité látky, např. rozvařeného škrobu. Při ochablosti střevní (vleklé zácpě) povzbudíme činnost střev tím, že zvýšíme teplotu tekutiny až na 40°C nebo snížíme na 19°C. Nebo místo vody dáme odvar nahrubo šrotovaných pšeničných otrub (neprocezených), které mechanicky povzbudí střevní stěny. Střevní nálevy je možno provádět beze škody léta, aniž by střeva nějak ochabla. Naopak, častá střevní koupel působí velmi blahodárně.

  • Skupinové účinky dle Lékopisu:

AMARUM, AROMATIKUM, KARMINATIVUM, CHOLAGOGUM, SPASMOLYTIKUM, STOMACHIKUM, TONIKUM, STIMULANS, HEMOSTYPTIKUM, DIURETIKUM, CHOLERETIKUM, ANTIREVMATIKUM, EXPEKTORANS, METABOLIKUM, SEDATIVUM, ANTISEPTIKUM, ANTIHISTAMINIKUM, HEMOSTATIKUM, antiflogistikum, adstringens.

Řebříček obecný: Homeopatie: Homeopatické zpracování řebříčku je velmi oblíbené a protože řebříčkové drogy nejsou zcela neškodné, je toto zpracování dokonce žádoucí. Používá se kvetoucí nať, ale také jen vrcholky natě s květy, sbírané těsně před rozkvětem, nejlépe kolem poledne. Nať s květem zpracováváme podle §3 lihem 96%. Dále ředíme lihem 40% až do potence D5. Obecně užíváme v ředění D4 2krát denně ráno a večer 10 kapek, před jídlem, maximálně 30 dnů. Také v tomto provedení slouží tinktury většinou jako složky do směsí tinktur. Samostatně se užívá málo, buď jako hořčina spolu s jaterními směsmi nebo pro vnější aplikaci. Účinkuje skvěle zejména při potížích zažívání, proti zánětům, křečím, jako desinfekční prostředek a proti vnitřnímu krvácení.

Řebříček obecný: Prevence: Řebříček patří k nejúčinnějším hemostatikům naší flóry. Užívá se proto v profylaxi nežádoucího krvácení. Jeho výhodou je, že hemostatické působení není na bázi adstringentní, tj. svíravě působí jen mírně, ale přímo zvyšuje krevní srážlivost. Ani řebříček však nenahradí účinnější terapii, kterou při poruchách krevní koagulace bývá substituční přívod chybějících plasmatických činitelů nitrožliní cestou. Droga je dále využívána v gynekologii v prevenci nadměrné a bolestivé menstruace, dále v profylaxi bílého výtoku apod. V gynekologii se obvykle používá kombinace pitné kůry s výplachy nebo sedacími koupelemi.

Řebříček obecný: Kosmetika: Extrakt z žebříčku je součástí četných stabilizovaných výtažků z rostliny. Díky vysokému obsahu chamazulenu i ostatním sloožkám potlačuje zánětlivé poruchy kůže, usnadňuje její čistění, zbavuje jí odumřelých buněk, omezuje vylučování mazu a rozšiřování pórů. Řebříčkový extrakt se proto přidává do regeneračních hojivých a klidnících krémů, do pleťových vod a masek, do ústních vod a zubních past i do přípravků vlasové kosmetik Na pleť výborně působí výluh z řebříčku (5 polévkových lžic sušené drogy přelijeme 0,5 l vroucí vody a necháme vyluhovat asi půl hodiny). Lze jej rovněž použít pro umývání mastných vlasů a při nadměrném tvoření lupů. Při špatně se hojících exémech se doporučuje do koupele přidat výluh z řebříčku v poměru 1:10.

Řebříček obecný: Poznámky: Květy obsahují více silice (Oleum millefolii aethereum) a flavonoidů, proto mají silnější protizánětlivý a spasmolytický účinek. Silice se často z květů a nati destiluje a užívá při výrobě likérů. Je součástí známého absinthu a vermutu. I ze samotného řebříčku se vyrábí likér buď hořký nebo sladký. Také nať se užívá k výrobě likérů.
Vlastnosti: chladivá, vysušující. Sladké, adstringentní, lehce nahořklé chuti.
Působení: Éterický olej má protizánětlivé, protialergické a protikřečové působení.
Užívané části: 
Květ: protialergické působení.
Nať: při katarech GIT jako hořké zažívací žlučopudné tonikum, ......
Listy: čerstvé zevně podporují srážlivost.
Éterický olej: Tmavě modrý éterický olej, získaný destilací záparu z květů se obecně používá jako protizánětlivý prostředek nebo k potírání hrudníku při nachlazení a chřipkových onemocněních.
Nálev: Pijte při kataru horních cest dýchacích. Při ekzémech užívejte zevně k omývání. Ke zmírnění horečke a jako stomachikum.
Inhalace: Při senné rýmě a mírném astmatu používejte čerstvou bylinu ve vroucí vodě.
Masážní olej: Při zanícených kloubech rozřeďte 5-10 kapek řebříčkového oleje ve 25 ml oleje vylouhovaného z třezalky.
Hrudní masáž: Při nachlazení horních cest dýchacích a chřipce zkombinujte s eukalyptovým, mátovým, yzopovým nebo mateřídouškovým olejem a rozřeďte celkem 20 kapek ve 25 ml mandlového nebo slunečnicového oleje.
Čerstvé listy: K zastavení krvácení z nosu vsuňte lístek do nosní dírky.
Zábal: Omyté, čerstvé listy přikládejte na řezné rány a škrábnutí.
Tinktura: Užívá se při chorbách močového traktu a menstruačních potížích. Předepisuje se při kardiovaskulárních onemocněních.
Zábal: Složenou gázu namočte do nálevu nebo sředěné tinktuře, abyste zklidnili městkové žíly.

Řebříček obecný: Toxicita a nežádoucí účinky: I když je množství toxických látek v této droze nepatrné, nedoporučuje se překračovat terapeutické dávky. Stejně tak se nedoporučuje dlouhodobé nepřerušované užívání. Byly již popsány případy nesnášenlivosti. Prvním příznakem předávkování je bolest hlavy a omámení. V těhotenství lze drogu užívat, ale pro jednotlivou dávku raději nepřekračujeme 125 ml čaje nebo 15 kapek tinktury. V těhotenství se vyhýbejte větším dávkám protože bylina je uterotonikum. Pozor! Některé osoby reagují na řebříček obecný alergicky. Jejich pokožka zčervená a objevuje se i svědivá vyrážka. Jakmile se tyto příznaky objeví, přestaneme řebříček užívat. Delší užívání může zvýšit citlivost kůže na světlo.

Řebříček obecný: Kontraindikace: Během léčby je zakázáno užívání alkoholu a černé kávy.

Užívání

Užívání: 1 pol. lžíci přelít 0,5 l vařící vody, vyluhovat 15 min popíjet 2-3 x denně.

Možnosti užívání bylin:

Nálev – připravené bylinky polijeme vařící vodou – přikryjeme – necháme 5 – 10 minut máčet – nikdy nevařit !!! 
Odvar – byliny vložíme do studené vody – za stálého míchání vaříme stanovenou dobu – odstavíme popř. scedíme 
Zápar – byliny vhodíme do vařící vody – přikryjeme a 5 minut mírně povaříme 
Macerát – byliny zalijeme studenou vodou – necháme 

Vnitřní užití:
Květy jsou bohatší na obsah flavonoidů a silice a mají proto poněkud razantnější působení než nať. Nať se pro nižší účinnost zpravidla kombinuje s jinými drogami. Doplňkové drogy se podle léčebného plánu zaměřují na hlavní chorobu, případně na doprovodné obtíže. Osvědčila se hlavně kombinace řebříčku s heřmánkem. Řebříček se užívá nejčastěji formou nálevu 2-3krát denně po 150 ml. Větší dávky nedoporučujeme. Protože působení drogy je poměrn+ě silné, zvláště při užití bertrámu, používáme ji samostatně především zevně nebo v tinktuře. Jinak dáváme přednost míchání do směsí, zejména s květem měsíčku, s natí kontryhele, s natí tymiánu nebo s jinými drogami, podle požadovaného terapeutického směru působení. Droga není vhodní pro dlouhodobé podávání a varujeme se i překročení dávek, uvedených pro jednotlivé podání.
Úbory se dávkují 1 kávová lžička na šálek záparu, nať 2 kávové lžičky. Pije se 2-3x denně po 1-1,5 dl.
Nebo:
Infusum Herbae millefolii se připravuje z 10 g drogy na 200 ml vody. Užívá se 1-3x denně v dávce 1/3-1/2 sklenky.
Nebo:
Hrst listů se svaří v půl litru vody a z toho se pije několikrát denně po 1 šálku teplého čaje.
Nebo:
Příprava čaje: 1 čajovou lžičku rozřezaného řebříčku (pro šálek) přelít horkou vodou, po 15 minutách scedit. Čaj pijeme teplý, 3 šálky denně stačí. Dodatečně se ještě doporučuje řebříčková koupel, jako sedací nebo vanová koupel, se stejnými účinky. V lékárně dostaneme hotové extrakty, ale můžeme si takovou koupel sami připravit.
Nebo:
Čaj: Jedna vrchovatá čajová lžička na 1/4 l vody, spaříme, krátce vyluhujeme.
Nebo:
Užívá se jako nálev (2 polévkové lžíce drogy na šálek vroucí vody), 2-3x denně.
Odvar z řebříčku, připravený pětiminutovým varem 10 g sušené nati ve 1/4 l vody a užívaný 2x denně, ráno a večer, bývá doporučován přii zažívacích obtížích.
Nebo:
Při jaterních nemocech se v některých zemích užívá pětiminutový odvar z 60 g čerstvé řebříčkové nati ve 1/4 l vody. Pije se polovina ráno a polovina večer.
Tinktura: Láhev naplníme po hrdlo květy řebříčku nasbíraného za slunečného dne a zalejeme 38 až 40% ovocnou pálenkou. Necháme stát 14 dní na slunci nebo u kamen.
Nebo:
Užívá se i ve formě tinktury (čerstvé rostlinné části naložíme do litrové láhve po okraj a zalijeme vodkou, necháme 2 týdny vyluhovat, pak scedíme), 2x denně 6-8 kapek po jídle.
Nebo:
Velmi vhodné je i použití tinktury, kterou podáváme 2-3krát denně v dávce 20-25 kapek. V žádném případě nepřekračujeme jednotlivou dávku 35 kapek a denní dávku 100 kapek.

Zevní užití:
Na zevní užití ve formě obkladů se dává dvakrát více drogy než na vnitřní užití (úbory se dávkují 2 kávové lžičky na šálek záparu, nať 4 kávové lžičky).
Mast: Dobře zahřejeme 90 g nesoleného másla nebo sádla, přidáme 15 g čerstvých rozsekaných květů řebříčku a 15 g drobně nasekaných listů maliníku, to celé necháme vzkypět, zamícháme a odstavíme. Druhý den to celé lehce zahřejeme, vylisujeme přes lněnou látku do připravených nádob. Uskladníme v chladničce.
Nebo:
Řebříčková mast se připravuje z listů, nasbíraných na jaře před vytvořením lodyhy, usušených a rozmělněných.
Sedací koupel: 100 g natě dáme na noc do studené vody, následující den zahřejeme k varu a přilijeme do koupele.
Nebo:
Příprava koupele: 50-75 g řebříčku se přelije 1 litrem vařící vody a nechá odstát 20 minut. Odvar nalijeme do koupele. Kdo si chce svoji koupel ještě "zlepšit", ten může přidat ke květu řebříčku (30 g) květ heřmánku (50 g) a list máty peprné (50 g).

Popis

Složení: Millefolii flos. 

Řebříček květ 40g
Řebříček květ 40g