Rdesno vrbice nať 50g

Název

Rdesno vrbice nať 50g

Vědecký název

Persicaria lapathifolia herba

Používané části

Nať

Fotografie

Účinky

Rdesno blešník (vrbice) nať
Složení: Persicaria lapathifolia herba. V lidovém léčitelství se používá jako vynikající protiprůjmový prostředek. Je to vhodná droga pro přípravu kloktadel, nezbytná složka čajů, „rozpouštějících“ močové kaménky, v močových cestách působí rovněž výrazně desinfekčně. Zevně se používá k přípravě kloktadel k dezinfekci dutiny ústní při zánětech mandlí, dásní a aftech. Droga obsahuje hojnost tříslovin, flavonoidy, rutin, hořčiny, organické kyseliny, silici, vosky, vitamín C a K, minerální látky. Užívání: 1 čajovou lžičku na 2dl vody, přivést do varu, vařit 5 min. vyluhovat 10 minut. Popíjet 2-3x denně.

  • Léčivé účinky: oficiální

Rdesno blešník: GIT: Oficiální - Třísloviny působí adstringentně na sliznice trávicích orgánů, proto se droga doporučuje při průjmových onemocněních.

Rdesno blešník: Urogenitál: Oficiální - Nať se užívá spolu s natí přesličky a truskavce proti ledvinovým kamenům. Flavonoidy zvyšují diurézu a spolu se silicí napomáhají rychlejší sanaci zánětlivých onemocnění urogenitálního traktu.

Rdesno blešník: Ostatní: Oficiální zevní - Vyplachování a kloktání odvarem z drogy napomáhá hojení sliznicových defektů ústní dutiny jak při stomatitídách, tak i při faryngitídě bakteriálního nebo virového původu.

  • Léčivé účinky: lidové

Rdesno blešník: GIT: Lidové - Blešník je vynikající protiprůjmový prostředek.

Rdesno blešník: Urogenitál: Lidové - Blešník je nezbytná složka čajů "rozpouštějících" močové kaménky, v močových cestách působí rovněž výrazně desinfekčně. Užívá se i při ledvinových kolikách.

Rdesno blešník: Ostatní: Lidové zevní - Blešník je vhodná složka kloktadel při zánětech dutiny ústní.

  • Skupinové účinky dle Lékopisu:

adstringens, diuretikum, desinficiens močových cest.

Rdesno blešník: Homeopatie: V homeopatii prakticky nerozlišujeme účinnost jednotlivých rdesen, kromě rdesna ptačího a rdesna hadího kořene. Takže u všech rdesen (blešníku, červivce a peprníku) použijeme prakticky stejný postup i stejnou aplikaci. Odborníci si ovšem mohou případné jemné odlišení dovolit. V zásadě tedy zpracováváme čerstvou nať, kterou trháme u všech druhů dopoledne mezi devátou a desátou hodinou a dále zpracováváme podle §3 lihem 90%. Základní esenci pak ředíme lihem 35% až na potenci D4. Obecně užíváme potence D3 a D4 s dávkováním 3krát denně 6-7 kapek, před jídlem. Tinktury užíváme proti vnitřnímu krvácení, jako cholagogum, jako močopudný prostředek, při poruchách ledvin, při ledvinových kamenech, při vnitřních onemocněních, oligurii, revmatismu, kolikách, průjmech a úplavici.

Rdesno blešník: Toxicita a nežádoucí účinky: V terapeutických dávkách nebyly zjištěny žádné nepříznivé účinky. Poznámka: Uvedená rdesna (blešník, červivec a peprník) mají natolik podobné působení, že je možno je na tomto místě probírat společně. Na spodní hranici dávkování jsou rdesna vhodní i pro dlouhodobé podávání i pro těhotné a kojící ženy. Určitou opatrnost, spočívající ve snížení dávek, v kratší léčebné kúře a ve vyloučení léčby těhotných a kojících žen, bude vhodné zachovávat u rdesna červivce (vrbice červené), která je podezřelá z mírného toxického působení při překročení terapeutických dávek.

Užívání

Užívání: 1 čajovou lžičku na 2dl vody, přivést do varu, vařit 5 min. vyluhovat 10 minut. Popíjet 2-3x denně.

Možnosti užívání bylin:

Nálev – připravené bylinky polijeme vařící vodou – přikryjeme – necháme 5 – 10 minut máčet – nikdy nevařit !!! 
Odvar – byliny vložíme do studené vody – za stálého míchání vaříme stanovenou dobu – odstavíme popř. scedíme 
Zápar – byliny vhodíme do vařící vody – přikryjeme a 5 minut mírně povaříme 
Macerát – byliny zalijeme studenou vodou – necháme 

Vnitřní užití:
V terapeutické praxi se ordinuje odvar z drogy, který se připravuje z jednotlivé dávky 1,5 g, nebo běžněji z 1 kávové lžičky drogy na šálek vody: pije se 2-3x denně.
Poznámka: Uvedená rdesna (blešník, červivec a peprník) mají natolik podobné působení, že je možno je na tomto místě probírat společně.
Rdesna jsou velmi vhodná do složených čajových směsí, kterým dáváme přednost před samostatným podáváním (viz celík zlatobýl).
Z drog připravujeme odvar a obvykle jej podáváme 3krát denně v dávce  350 ml nebo 4krát denně po 250 ml. Postačí kratší, asi pětiminutový var. Pouze u rdesna červivce doporučujeme dávkování snížit, a to buď 2krát denně 0,25 litru nebo 3krát denně 0,2 litru nebo 4krát denně po 0,15 litru odvaru.
Jednotlivá dávka tinktury je kolem 40 kapek, maximální dávka 60 kapek. Obvyklá denní dávka činí kolem 125 kapek, maximální denní dávka 200 kapek. U vrbice červené představuje jednotlivá dávka 30-35 kapek, maximální dávka 50 kapek, obvyklá denní dávka kolem 100 kapek, maximální 175 kapek.

Popis

Složení: Persicaria lapathifolia herba. 

Rdesno vrbice nať 50g
Rdesno vrbice nať 50g