Rdesno truskavec nať 50g

Název

Rdesno truskavec nať 50g

Vědecký název

Polygoni avicularis herba cons

Používané části

Nať

Fotografie

Účinky

Rdesno truskavec nať
Složení: Polygoni avicularis herba cons. V lidovém léčitelství se Truskavec používá vnitřně v nálevu jako adstringens, expektorans a diuretikum k zvýšení výměny látkové při revmatismu, dně, při onemocnění ledvin a močového měchýře vyplavuje písek a drobné kaménky, ale hlavně se používá jako prostředek uvolňující hlen a usnadňující odkašlávání. Obsahuje hlavně tříslovinu, která má hemostatický účinek, asi 1 % kyseliny křemičité, sliz a flavonový glykosid avikularin, jemuž se připisují diuretické vlastnosti. Nejvíc kyseliny křemičité obsahuje nať v září. Dříve se tvrdilo, že kyselina křemičitá má příznivý vliv na plicní tkáň, a proto se podpůrně používala k léčení plicní tuberkulózy. Užívání: 1 pol.lžíci přelít 0,5 l vařící vody, vyluhovat 15 min popíjet 2-3 x denně.


  • Léčivé účinky: oficiální

Rdesno ptačí: GIT: Oficiální - Třísloviny napomáhají rychlejšímu hojení sliznic při zánětlivých chorobách trávicího ústrojí a jejich hydrolyzáty (hlavně D-katechin) zmenšují propustnost vlásečnic (podobně jako vitamín P). Tyto účinky se terapeuticky využívají při zvýšeném krvácení z trávicího traktu, přičemž účinnost potencuje i leukodelfinidin a křemičitany. Droga se užívá také při průjmech.

Rdesno ptačí: Urogenitál: Oficiální - Diuretické účinky podmiňují hlavně flavonoidy (především hyperozid a kvercitrin), přičemž významně spolupůsobí rozpustná kyselina křemičitá a třísloviny. Podáním drogy se nezvyšuje pouze množství moče, ale i obsah nežádoucích zplodin, proto se indikuje při chronických zánětlivých chorobách močových cest, nedostatečném vyplavování odpadových látek a při tvorbě konkrementů v močových cestách. Tvoří složku čajovin užívaných při onemocnění močových cest apod.

Rdesno ptačí: Celkové metabolické účinky: Oficiální - Křemíkové sloučeniny pomáhají stabilizovat rovnováhu mezi koloidy a krystaloidy. Množství křemíku v organismu se zmenšuje s ustupující metabolickou aktivitou ve stáří. Proto se při užívání drogy předpokládá pozitivní působení rozpustné kyseliny křemičité na celkový metabolismus. Křemík přispívá i ke zlepšení reparačních procesů a k mírnému snížení koncentrace cukru v krvi. Na antidiabetickém působení drogy se spoluúčastní i flavonoidy. Tyto účinky předurčují ordinování drogy při diabetu jako složky antidiabetických čajovin. Podáním drogy se nezvyšuje pouze množství moče, ale i obsah nežádoucích zplodin, proto se adjuvačně indikuje při poruchách metabolismu, hyperurikemii a revmatických chorobách. Tvoří složku čajovin proti revmatismu.

Rdesno ptačí: Respirační: Oficiální - Uplatňuje se i při onemocněních dýchacích cest (kombinovaná s Fructus anisi, Fructus foeniculi, Herba thymi, Flos seu Folium farfarae aj.) - jako expektorans. Užívala se také proti TBC a astmatu. Tvoří složku čajovin při onemocněních plic.

Rdesno ptačí: Ostatní: Oficiální vnitřní - Droga působí adstringentně a pro obsah flavonoidů i antiflogisticky. Užívá se při krváceních. Třísloviny působí i antibakteriálně. Při zvýšené diuréze se zvýšeně vyplavují toxické produkty metabolismu, což působí adjuvačně při zánětech pokožky apod. Droga se proto ordinuje při nehojících se kožních defektech. Křemíkové sloučeniny pomáhají stabilizovat rovnováhu mezi koloidy a krystaloidy.

Rdesno ptačí: Kůže: Oficiální - Hojivé a protikrvácivé působení drogy se využívá i při lokální aplikaci na kožní defekty při špatně se hojících ranách (např. při bércovém vředu).

Rdesno ptačí: Ostatní: Oficiální zevní  - Hojivé a protikrvácivé působení drogy se využívá i při lokální aplikaci na kožní defekty při špatně se hojících ranách.

  • Léčivé účinky: lidové

Rdesno ptačí: GIT: Lidové - Nať se užívala při onemocněních jater, žlučníku a GIT. Odvar z natě, při němž místo vody užijeme červeného, trpkého vína, má výrazné protiprůjmové působení, užívá se při úplavici. Droga zastavuje krvácení, je vhodná k léčbě peptického vředu. Droga se pokládá za účinné detoxikans, chránící především játra. Proto se aplikuje též do směsí, zlepšujících metabolismus a chránících játra před různými autointoxikačními vlivy.

Rdesno ptačí: Kardiovaskulár: Lidové - Tvoří složku polských čajovin proti skleróze. Mírně zvyšuje krevní tlak. Užíval se proti všem druhům krvácení.

Rdesno ptačí: Urogenitál: Lidové - Naťová droga se užívá především jako diuretikum, lidově se vysoce cení jako prostředek rozpouštějící močové a ledvinové kameny (urolotiáza). Odvar v červeném víně prospívá i ženám, které mají menstruační obtíže. Truskavec se velmi často kombinuje s přesličkou, plicníkem nebo s konopicí, aby se tak zvýšila účinnost kyseliny křemičité. Oblíbené a účinné jsou rovněž kombinace s dalšími flavonoidními rostlinami, např. s květem černého bezu, s natí violky trojbarevné apod. Nejlepší výsledky při použití truskavce lze dosáhnout při užití jeho kombinace se stejnými díly přesličky a ovesné slámy. Tuto základní trojkombinaci je možno podle potřeby dále doplňovat. V poslední době je také oblíbená kombinace truskavce, rdesna blešníku (Persicaria lapathifolia - lidově "vrbice bílá") a přesličky (stejným dílem) v léčbě urolitiázy, denně 2-3 l odvaru. Rdesno ptačí je s oblibou využíváno v prevenci urolitiázy a vůbec všech nemocí ledvin a močových cest.

Rdesno ptačí: Celkové metabolické účinky: Lidové - Droga působí i antirevmaticky. Drogu řadíme k rostlinám tzv. krev čistícím, protože podporuje metabolismus, zvyšuje vylučování odpadových látek a má vliv protirevmatický i mírně antidiabetický.

Rdesno ptačí: Respirační: Lidové - Droga zlepšuje dechový objem plic. Uplatňuje se též v léčbě bronchitídy. Příznivě působí při TBC a astmatu. Uvolňuje hlen, usnadňuje odkašlávání a na plicní a průduškovou tkáň má také účinek regenerační a hojivý.

Rdesno ptačí: Ostatní: Lidové vnitřní - Užívá se proti všem druhům krvácení a ordinuje se na většinu vnitřních onemocnění a zánětů. Podporuje hojení. Příznivě ovlivňuje léčení některých kožních nemocí. Lidové léčitelství pokládá truskavcové červené víno odedávna za "elixír zdraví a mládí". 1-2x denně se pije po 0,05 l.

Rdesno ptačí: Kůže: Lidové - Zevně se používá ve formě obkladů na některé kožní nemoci.

Rdesno ptačí: Ostatní: Lidové zevní - Odvar slouží zevně do obkladů, na omývání, výplachy, kloktání, tamponování apod. Zpravidla se kombinuje s jinými drogami. Odvarem se vymývají hnisavé rány, vředy, bércové vředy a píštěle. Na rány se přikládají také obklady v tomto odvaru namáčené. Zevně se používá i k obkladům ledvin při jejich špatné funkci. Formou klyzmat se užívá při proktokolitidě apod.

  • Skupinové účinky dle Lékopisu:

ADSTRINGENS, EXPEKTORANS, ANTIFLOGISTIKUM, DIURETIKUM, METABOLIKUM, CHOLAGOGUM, HEMOSTYPTIKUM.

Rdesno ptačí: Homeopatie: V homeopatii používáme čerstvou nať, trhanou nejlépe až od července mezi čtrnáctou a šestnáctou hodinou. Zpracováváme ji lihem 80% podle §3. Základní esenci ředíme lihem 30% až na potenci D3. V té se také tinktura podává, 3krát denně 6 kapek, po jídle, ve lžíci vody. Rdesno ptačí v homeopatickém provedení slouží většinou v různých směsích, ale nejčastěji při všech potížích ledvin a močových orgánů. Často se také užívá při slizničních potížích dýchacích cest. Jinak lze užívat podobně jako v alopatii.

Rdesno ptačí: Prevence: Rdesno ptačí je s oblibou využíváno v prevenci urolitiázy a vůbec všech nemocí ledvin a močových cest. Droga se pokládá za účinné detoxikans, chránící především játra. Proto se aplikuje též do směsí, zlepšujících metabolismus a chránících játra před různými autointoxikačními vlivy. Lidové léčitelství pokládá truskavcové červené víno odedávna za "elixír zdraví a mládí". 1-2x denně se pije po 0,05 l.

Rdesno ptačí: Toxicita a nežádoucí účinky: Dosud nebyly při aplikaci léčebných dávek zjištěny žádné vedlejší škodlivé účinky, podávání drogy nemá ani známé kontraindikace.

Užívání

Užívání: 1 pol.lžíci přelít 0,5 l vařící vody, vyluhovat 15 min popíjet 2-3 x denně.

Možnosti užívání bylin:

Nálev – připravené bylinky polijeme vařící vodou – přikryjeme – necháme 5 – 10 minut máčet – nikdy nevařit !!! 
Odvar – byliny vložíme do studené vody – za stálého míchání vaříme stanovenou dobu – odstavíme popř. scedíme 
Zápar – byliny vhodíme do vařící vody – přikryjeme a 5 minut mírně povaříme 
Macerát – byliny zalijeme studenou vodou – necháme 

Vnitřní užití:
Obvyklou lékovou formou je odvar, vařený pouze 2 minuty, ale je možno použít i nálev. Podáváme zpravidla 4 šálky denně, v urologických indikacích lze dávku ještě zvýšit. Droga je ideální do směsí, ale je možno ji podávat i samostatně. Při detoxikaci organismu je vhodné spojení zejména s čekankou nebo pampeliškou. Při "rozpouštění" močových kaménků doporučujeme kombinaci s přesličkou, vrbicemi a natí máčky ladní. Při léčbě nemocí cest dýchacích volíme kombinace s anýzem, fenyklem, listem a květem podbělu, natí tymiánu, bazalky, yzopu a listem jitrocele.
Dávkují se 2-3 lžičky na horký zápar ve 2 sklenicích vody, vypít přes den. Je možno použít i čerstvou nať (na průjem).
Nebo:
Na přípravu záparu se používá průměrná jednotlivá dávka 1,5 g, nebo v praxi častěji 1 kávová lžička drogy na šálek vody: užívají se 2-3 šálky denně.
Nebo:
Nať se dávkuje 3-8 g zápar.
Na přípravu odvaru se používá průměrná jednotlivá dávka 1,5 g, nebo v praxi častěji 1 kávová lžička drogy na šálek vody: užívají se 2-3 šálky denně.
Nebo:
Jinou přípravu vyžaduje Decoctum Herbae polygoni avicularis (10-20 g drogy na 2 sklenice vody), který se užívá po 1/2 sklenice 3x denně. Ve stejné koncentraci se používá i na vyplachování úst, klyzmata a na obklady.
Nebo:
Běžně se připravuje odvar z 1-2 lžiček drogy na 5 dl vody, pije se 1-1,5 dl 2-3x denně mezi jídlem).
Nebo:
Nať se dávkuje 3-8 g na odvar.
Nebo:
Tento nenápadný plevel je v lidovém léčitelství velmi oblíbený. V odvaru bývá doporučován při chorobách močového měchýře jako močopudný prostředek. 15 g natě truskavce vaříme 5 minut ve 1/4 l vody a scedíme. Pijí se denně 2 šálky.
Nebo:
Droga se užívá ve formě odvaru. 2-3 čajové lžičky drogy se přelijí asi 500 ml vody nebo 300 ml červeného vína, vaří se 3 minuty a nechají se ustát půl hodiny. Užívá se 3x denně asi 150 ml vodného nebo 100 ml vinného odvaru.
Osvědčil se i homeopatický čaj, připravovaný podle Kloudy, užívaný ve vyšších potencích U9 až U12.

Zevní užití:
Decoctum Herbae polygoni avicularis (10-20 g drogy na 2 sklenice vody), se používá i na vyplachování úst, klyzmata a na obklady.

Popis

Složení: Polygoni avicularis herba cons. 

Rdesno truskavec nať 50g
Rdesno truskavec nať 50g