Rdesno Hadí kořen 50g

Název

Rdesno Hadí kořen 50g

Vědecký název

Polygonum bistorta radix

Používané části

Kořen

Fotografie

Účinky

Rdesno hadí kořen
Složení: Bistorta major radix. V lidovém léčitelství se užívá vnitřně jako adstringens a obstipans. Sloužil jako svíravý a slizový prostředek při zánětech střevní sliznice, nespecifických průjmech, zvlášť při průjmech s krví. Rostlina byla vždy prostředkem proti jedům. Zatím neznámým mechanismem příznivě ovlivňuje tvorbu a složení krve. Obsahuje třísloviny katechinového, galového a elagového typu. Dále zde nacházíme flobafen, bistortovou červeň, bílkoviny, škroby, sliz a pektin. Užívání: 2 čajové lžičky přelít 4 dcl studené vody, přivést do varu, vařit 5 min. vyluhovat 10 min. popíjet 2x denně.

  • Léčivé účinky: oficiální

Hadí kořen větší: GIT: Oficiální - Obsah tříslovin určuje jako hlavní adstringentní působení. Využívá se při chorobách trávicí soustavy s průjmy a příměsí krve. Proto se podává jako adjuvans (vedle antibiotické léčby) při dyzenterii. Kapilární krvácení pomáhá zastavit kyselina elagová tím, že snižuje krevní tlak. Při požití toxických látek bílkovinného charakteru třísloviny napomáhají jejich zneškodnění. Svíravý účinek na povrchovou vrstvu střevního epitelu brání vstřebávání toxických látek při infekčních dyspepsiích. Účinkuje antispticky proti většině střevních bakterií (oddenky se doporučují zánětlivých procesech sliznic GIT). Pro vysoký obsah škrobu se užívá i jako mucilaginózum, což zvýhodňuje jeho terapeutickou hodnotu.

Hadí kořen větší: Ostatní: Oficiální zevní - Katechin snižuje nadměrnou propustnost vlásečnicových stěn (podobně jako vitamín P). Spolu s tříslovinami a ostatními protizánětlivými a antibakteriálními látkami působí hojivě na otoky a záněty sliznic, podává se při gingivitídách, stomatitídách a faryngitídách. Proto je tato droga častou součástí kloktadel a ústních vod podávaných ve stomatologii. Její odvar se užívá i k irigování při zánětech sigmatu a při chronických vulvovaginitídách (fluor). Ve formě obkladů se přikládá na špatně se hojící infikované kožní defekty. Užívá se při hemoroidech, na záněty a vředy.

  • Léčivé účinky: lidové

Hadí kořen větší: GIT: Lidové - Užívá se jako stahující prostředek ve formě prášku při krvavých průjmech. Droga má výrazně svíravé (adstringentní) působení, což ji předurčuje k použití proti průjmům.

Hadí kořen větší: Kardiovaskulár: Lidové - Droga má výrazné svíravé (adstringentní) působení. Užívá se proto při různých vnitřních krváceních. Droga zatím neznámým mechanismem příznivě ovlivňuje tvorbu a složení krve. Jeho užití je proto vhodné při některých formách leukémie, a jeho nasazení bývá úspěšné i při anémii - nedostatku červených krvinek. Účinek drogy v hematologii se potencuje především kombinací s natí zeměžluče, s natí konopice a s listy vachty trojlisté, při poruchách srážlivosti krve pak především s natí řebříčku.

Hadí kořen větší: Urogenitál: Lidové - Voda vypálená z čerstvého kořene se užívala při bolestech dělohy.

Hadí kořen větší: Respirační: Lidové - Je to velmi známá bylina užívaná při onemocnění plic.

Hadí kořen větší: Ostatní: Lidové vnitřní - Kořen má též působení desinfekční a jeho účinné spektrum zasahuje většinu známých bakteriálních kmenů.

Hadí kořen větší: Kůže: Lidové - Při dermatózách a nadměrném pocení se droga používá do koupele. V lidovém léčitelství býval hadí kořen používán též k léčbě zevně dostupné kožné rakoviny.

Hadí kořen větší: Ostatní: Lidové zevní - Při uštknutí se rozetřel hadí kořen s česnekem a kmínem a přikládal na ránu. Při kousnutí vzteklým psem se se přikládal čerstvý kořen na ránu. Při hemoroidech se droga používá do koupele. Může být též účinnou složkou čajovin pro přípravu kloktadel, užívaných při zánětech dutiny ústní. Odvar je vhodným médiem pro podávání formou léčivých klyzmat při ulcerosní kolitidě a podobných stavech. Použití obkladů nebo omývání volíme v případě krvácejících, nehojících se a zahnisaných ran a kožních defektů. Omýváme 2-3krát denně.

  • Skupinové účinky dle Lékopisu:

ADSTRINGENS, HEMOSTYPTIKUM, ANTIDIAROIKUM, ANTISEPTIKUM, OTORINOLARYNGOLOGIKUM.

Hadí kořen větší: Homeopatie: Homeopatické zpracování není u hadího kořene obvyklé a nevidíme ani nutnost takového zpracování, zejména pro nejasnost obsahu a intenzity působení v homeopatické podobě. Domníváme se, že výsledek by neodpovídal vynaložené námaze.

Hadí kořen větší: Poznámky: Lidové léčitelství používá pro obsah tříslovin i nať - Herba bistortae. Slouží jako adstringens. Ve starých herbářích můžeme někdy bylinu najít pod názvem "Colubrina". Název hadí kořen vznikl od předpokládaní schopnosti ovlivňovat a léčit hadí uštknutí.

Hadí kořen větší: Toxicita a nežádoucí účinky: V terapeutických dávkách se nevyskytují žádné vedlejší škodlivé účinky.

Užívání

Užívání: 2 čajové lžičky přelít 4 dcl studené vody, přivést do varu, vařit 5 min. vyluhovat 10 min. popíjet 2x denně.

Možnosti užívání bylin:

Nálev – připravené bylinky polijeme vařící vodou – přikryjeme – necháme 5 – 10 minut máčet – nikdy nevařit !!! 
Odvar – byliny vložíme do studené vody – za stálého míchání vaříme stanovenou dobu – odstavíme popř. scedíme 
Zápar – byliny vhodíme do vařící vody – přikryjeme a 5 minut mírně povaříme 
Macerát – byliny zalijeme studenou vodou – necháme 

Vnitřní užití:
Přejeme-li si jemnější účinek, dáváme přednost přípravě nálevu, protože odvar se vyznačuje účinkem razantnějším. Nálev podáváme vnitřně po šálcích. Odvar užíváme spíše zevně, vnitřně pak po lžících. Drogu lze podávat jak samostatně, tak ve směsích.
Na šálek záparu se užívá 1,5 g, nebo 1 kávová lžička drogy (lepší je 1 hodinu macerovat, 5 minut vařit). Pije se 2-3x denně. Denní dávka však může být i vyšší - až do 10 g.
Nebo:
Užíváme 2krát denně čaj ze 30 g oddenku na 1 litr vody. Působí proti krvavé a hlenovité stolici, při průjmech, při výronu semene u mužů a při nebezpečí mimovolných potratů.
 Decoctum radicis bistortae se připravuje z 1/2 lžíce práškované drogy na sklenici vody. Užívá se v menších dávkách 3x denně.
Nebo:
Při průjmu se podává 6% odvar.
Nebo:
Lidově slouží jako prostředek proti průjmu. Pro tento účel se připravuje odvar z 25 g sušeného oddenku na půl litru vody, ve které se vaří 10 minut. Přes den se tato porce vypije. Odvar poněkud silnější lze užít i při úplavici a krvavých průjmech.
Obvyklá dávka je 1/2 lžičky práškovaného kořene 3-4x denně, resp. odvar z 1/2 lžíce na 2,5 dl vody (mírně vařit 5 minut, 10 minut nechat stát, pít po 1-3 lžících 2-4x denně po jídle jako depuratívum, 0,5 dl 1-2x denně jako antidiaroikum).
Nebo:
Užívá se 2-4 g práškovaného kořene ve vodě nebo číšce vína.
Vhodnou lékovou formou je tinktura, aplikovaná v běžlých dávkách, jednotlivě 20-25 kapek, maximálně 40 kapek, denně 2-3krát, maximálně 4krát.

Zevní užití:
Zevně (kloktadla, výplachy, obklady) se používá odvar z 1 lžíce práškované drogy na 2/3 sklenice vody.
Nebo:
Odvar ze lžíce drogy na 1 dl vody slouží na obklady a kloktání (na výplachy se alespoň dvojnásobně ředí). Pro zpevnění dásní a zubů kloktáme čajem 5-8krát denně.
Nebo:
Lidově se připravuje odvar z 25 g sušeného oddenku na půl litru vody, ve které se vaří 10 minut. Při zánětu sliznice ústní dutiny, spojeném s krvácením, se tento odvar velmi často doporučuje k vyplachování úst.
Při hemoroidech, dermatózách a nadměrném pocení se droga používá do koupele: 3-5 lžic drogy vařit 5-7 minut ve 2 l vody. Přecedit a vlít do 1/2 vany vody teplé 37-38°C. Koupel má trvat 15-20 minut).

Popis

Složení: Bistorta major radix.

Rdesno Hadí kořen 50g
Rdesno Hadí kořen 50g