Rakytník řešetlákový plod 50g

Název

Rakytník řešetlákový plod 50g

Vědecký název

Hippophae rhamnoides fructus

Používané části

Plod

Fotografie

Účinky

Rakytník řešetlákový plod
Složení: Hippophae rhamnoides fructus. Rakytník se v Číně, Řecku a Rusku používá k léčebným účelům již od pradávna. Bobulky rakytníku obsahují, mnoho vitamínu C. Primát drží v obsahu vitamínu E nejvíce ze všech rostlinných plodů. Obsah karotenu, ze kterého se tvoří vitamín A, se rakytník vyrovná mrkvi, považované za jeho nejbohatší zdroj. Rozbory potvrdily přítomnost dalších vitamínů skupiny B, dále minerálů a množství cenných látek. Jeho nejvýznamnější ověřené účinky má na žaludeční onemocnění i vředy, zlepšuje oběh krve, hojí sliznice plic a průdušek, prospívá kloubům, léčí revma a dnu, působí proti skleróze, tlumí bolest a pomáhá při Basedowově nemoci. Užívání: 1 pol. lžíci přelít 0,5 l vařící vody, vařit 5 minut, neluhovat. Studený výluh 1 pol. lžíci zarovnanou do 0,1 l studené vody vyluhovat 40 min.

  • Léčivé účinky: oficiální

Rakytník řešetlákový: GIT: Oficiální - Rakytníkový olej se užívá při léčení žaludečních a dvanácterníkových vředů.

Rakytník řešetlákový: Urogenitál: Oficiální - Rakytníkový olej se užívá v gynekologii.

Rakytník řešetlákový: Ostatní: Oficiální vnitřní - Plody jsou důležitým posilujícím lékem při celkové slabosti, v rekonvalescenci a při snížené odolnosti organismu. Olej plodů má baktericidní vlastnosti, stejně tak extrakty z kůry rakytníku brzdí u zvířat tvorbu otoků. Výsledky pokusů ukázaly, že lihový extrakt z kůry má široké spektrum účinku, jenže na druhé straně je toxický, což zatím nedovoluje jej navrhnout ke klinickým pokusům, ale je třeba dále podrobněji studovat látky, které jsou v něm obsaženy. Listy se používají jako adstringens. Léčivé a tonizující účinky mají plody, listy i větve rakytníku. Baktericidní vliv byl zjištěn u plodů a listů, fytoncidní u celé rostliny. Odvarů z různých částí rostliny se užívalo k obnově sil.

Rakytník řešetlákový: Kůže: Oficiální - Rakytníkovým olejem se léčí kožní choroby (ekzémy, lišeje). Lékařská praxe využívá především rakytníkového oleje (Oleum hippophae). Léčí se jím kožní choroby (ekzémy, lišeje), spáleniny kůže a její poškození způsobené radioaktivním zářením. Květy nalezly upotřebení v kosmetice, kde se používají do přípravků zjemňujících kůži.

Rakytník řešetlákový: Ostatní: Oficiální zevní - Rakytníkovým olejem se léčí spáleniny kůže a její poškození způsobené radioaktivním zářením. Rakytníkový olej se užívá při některých chorobách očí, uší a krku.

  • Léčivé účinky: lidové

Rakytník řešetlákový: GIT: Lidové - Semena se užívají jako projímadlo. Čerstvé plody se užívají lidově při léčení žaludku. Odvar ze semen se užívá vnitřně jako projímadlo. Odvar z listů a větví se užívá k léčení průjmů. Rakytníkový olej při vnitřním podání léčí žaludeční vředy. Nejen olej, i ostatní části rakytníku (plody, listy) jsou léčivé. Mimo jiné léčí zažívací a jaterní obtíže.

Rakytník řešetlákový: Kardiovaskulár: Lidové - Čerstvé plody se užívají lidově při léčení arteriosklerózy. Rakytníkový olej při vnitřním podání má protisklerotické působení. Nejen olej, i ostatní části rakytníku (plody, listy) jsou léčivé. Mimo jiné regulují krevní oběh. ?? arterioskleróza, regulace krevního oběhu.

Rakytník řešetlákový: Smysly: Lidové - Rakytníkový olej se užívá i při některých chorobách očí, uší a krku. Rakytníkové plody, jak syrové, tak sušené formou prášku, podáváme jako pomocné léčivo při terapii očních nemocí, unavených očí apod.

Rakytník řešetlákový: Skelet + svalstvo: Lidové - Nejen olej, i ostatní části rakytníku (plody, listy) jsou léčivé. Mimo jiné léčí kloubní obtíže.

Rakytník řešetlákový: Respirační: Lidové - Mimo jiné léčí plicní obtíže.

Rakytník řešetlákový: Imunitní: Lidové - Mimo jiné podporují imunitní systém.

Rakytník řešetlákový: Ostatní: Lidové vnitřní - Čerstvé plody se užívají lidově jako bolest utišující prostředek. Rakytníkový oleje se užívá při léčení rakoviny. Nejen olej, i ostatní části rakytníku (plody, listy) jsou léčivé. Mimo jiné hojí sliznice a rozpouští hleny. Lze je (hlavně plody) využít jako vynikající zdroj vitamínů a všeobecné tonikum. Pod vlivem drogy se zvyšuje odolnost organismu proti stresu. Drogy řešetláku působí rovněž jako faktor detoxikující, ať již při likvidaci vnějších vlivů, například z potravy, tak i při detoxikaci vnitřní, kdy napomáhá odbourávání škodlivých zplodin vlastní látkové výměny - například při chorobách revmatických.

Rakytník řešetlákový: Kůže: Lidové - Odvar z celých plodů se užívá zevně při kožních chorobách. Olej výborně regeneruje epitel a je velmi efektivní v léčení řady kožních nemocí. Působí jako biogenní stimulátor.

Rakytník řešetlákový: Ostatní: Lidové zevní - Olej výborně regeneruje epitel při popáleninách a omrzlinách a je velmi efektivní v léčení řady kožních nemocí. Působí jako biogenní stimulátor, tlumí bolesti, podporuje hojení ran. Účinná je i léčba střevních zánětů a vředů pomocí klyzmatu s přídavkem rakytníkového oleje.

  • Skupinové účinky dle Lékopisu:

Rakytník řešetlákový: Homeopatie: I když je celá bylina plná účinných obsahových látek, přesto plod se semeny představuje jakousi koncentraci těchto látek. Proto homeopaticky zpracováváme především čerstvé plody, v době plné zralosti, trhané nebo raději stříhané, protože při trhání obyčejně strhneme jen slupku, nejlépe odpoledne po třinácté hodině, podle §1 lihem 85%. Dále ředíme až na potenci D10 lihem 40%. Vyrábíme také mast z potence D2 s masťovým základem (synderman) a ředíme z dosaženého D3 na D4 bílou vazelínou nebo vepřovým sádlem. Obecně užíváme vnitřně v potenci D4 s dávkováním 3krát denně 10 kapek, před jídlem. Mast užíváme většinou 3krát denně v co nejtenčí vrstvě. Užíváme při všech nádorových onemocněních, při všech zánětlivých a infekčních onemocněních, při oslabení, v rekonvalescenci, pro celkové posílení a zvýšení imunity. Mast užíváme vlastně stejně při ošetřování reflexních plošek postižených orgánů, ale také na všechna postižení pokožky jakéhokoli původu. Užití je podobné jako u produktů z plodů kiwi.

Rakytník řešetlákový: Poznámky: Mladé listy poskytují surovinu na výrobu černého barviva. Protože plody rakytníku mají vynikající chuťové vlastnosti a vysoký obsah vitamínů, nacházejí široké využití v různých průmyslových odvětvích. Užívají se při výrobě vitamínových preparátů, bezalkoholických nápojů, při výrobě vysoce kvalitních šťáv a sirupů, koncentrátů apod. Mimo použití v syrovém stavu se dají plody využít při výrobě džemů, marmelád, rosolů a speciálních druhů cukrovinek. Dále se používají ve farmaceutickém průmyslu na přípravu preparátů bohatých na vitamín C a A. Pro chuť a vůni plodů nazývá obyvatelstvo východní a západní Sibiře rakytník "sibiřským ananasem" a stimulujících účinků jeho plodů se zde využívalo již v minulosti. Peckovice se pojídají jak v čerstvém stavu, tak i po přemrznutí, nebo se zpracovávají na šťávy a různé lihoviny, ale také na džusy, džemy a marmelády. Dnes jej pěstují především zahrádkáři jako drobné ovoce. K tomuto účelu slouží řada vyšlechtěných velkoplodých kultivarů, obsahujících velké množství provitamínu A, vitamínu C a oleje. Podle našeho názoru se rakytník naprosto nedostatečně využívá, protože obsah vitamínů je zcela mimořádný. Tak např. v 1 kg ovoce je jen vitamínu C a vitamínu A obsaženo množství, odpovídající půlroční spotřebě. Rakytníkový sirup: Z čerstvě mletých plodů rakytníku získáme 1 litr šťávy. Budeme k tomu potřebovat podle okolností asi 2,2 kilogramu plodů. Šťávu ohřejeme na 75°C a postupně do ní za stálého míchání přisypáváme cukr až do hmotnosti asi 1,5 kg. Mícháme do úplného rozpuštění cukru, můžeme též přimíchat malé množství petózy, asi 1 čajovou lžičku prášku nebo 2 čajové lžičky petózy tekuté, aby sirup zhoustl. Není to však nutné a zahuštění lze provést delším varem. Sirup nalijeme doplna do vyvařených láhví, opatříme zátkou a namočíme do roztaveného parafinu.

Rakytník řešetlákový: Toxicita a nežádoucí účinky: Při aplikaci rakytníkových drog nebyly zjištěny nežádoucí účinky, ani nejsou známy žádné kontraindikace.

Užívání

Užívání: 1 pol. lžíci přelít 0,5 l vařící vody, vařit 5 minut, neluhovat. Studený výluh 1 pol. lžíci zarovnanou do 0,1 l studené vody vyluhovat 40 min.

Možnosti užívání bylin:

Nálev – připravené bylinky polijeme vařící vodou – přikryjeme – necháme 5 – 10 minut máčet – nikdy nevařit !!! 
Odvar – byliny vložíme do studené vody – za stálého míchání vaříme stanovenou dobu – odstavíme popř. scedíme 
Zápar – byliny vhodíme do vařící vody – přikryjeme a 5 minut mírně povaříme 
Macerát – byliny zalijeme studenou vodou – necháme 

Vnitřní užití: Rakytníkové plody obyčejně podáváme samostatně, listy mícháme spíše do směsí. V praxi se osvědčilo podávání rakytníkových drog včetně oleje formou ucelených, obvykle čtyřtýdenních nebo šestitýdenních kúr. V některých případech je třeba neutralizovat rakytníkový olej užitím hořčíku nebo jedlé sody. Bývá to zejména při léčbě peptického vředu. Olej podáváme zpravidla 4krát denně po mocca lžičkách, případně až po lžičkách čajových, při zevním ošetření jej užíváme obyčejně 2-3krát denně. Plody je nejlépe usušit, rozemlít a podávat formou prášku, obvykle ráno a v poledne po mocca lžičce. Čaj připravíme zejména z listů nebo kůry formou nálevu a podáváme ráno a v poledne po šálku. Aplikovat lze i tinkturu, vhodná jednotlivá dávka je od 20 do 40 kapek, užívaná podle okolností 2-3krát, výjimečně i 4krát denně. Večerní dávkování uskutečníme jen v případech zvláštního zřetele, protože může u citlivějších lidí navodit tzv. falešnou nespavost - dotyčný se prostě cítí příliš svěží a nechce se mu spát.

Popis

Rakytník řešetlákový plod 50g
Rakytník řešetlákový plod 50g