Pýr oddenek 50g

Název

Pýr oddenek 50g

Vědecký název

Graminis radix (agropyrum repens)

Používané části

Kořen

Fotografie

Účinky

Pýr plazivý kořen
Složení: Graminis radix. V lidovém léčitelství se užívá jako mírné diuretikum. Používá se při zánětech dolních cest močových a močového měchýře, při revmatismu a také při kožních vyrážkách. Je vhodný pro diabetiky, jelikož obsahuje inulinu příbuznou sloučeninu triticin, poskytující při hydrolýze fruktózu. Je vhodný k léčbě potravinových otrav, protože přispívá k detoxikaci jater a k obnově jaterního parenchymu. Obsahuje cyklohexantenol, známější jako inositol. Dále jsou zde obsaženy minerální soli, především draselné, hojnost sacharidů a slizů, silice s obsahem agropyrenu, který je zřejmě nositelem fytoncidního účinku, rozpustně vázaná kyselina křemičitá, polyfruktóza, inulin, enzymy apod. Užívání: 1 pol.lžíci přelít 0,5 l vařící vody, vyluhovat 15 min. popíjet 2x denně.


  • Léčivé účinky: oficiální

Pýr plazivý: GIT: Oficiální - Inozit působí lipotropně na játra a tím snižuje koncentraci cholesterolu v krvi. Přes to, že množství inozitu není velké, vhodně doplňuje v organismu komplex vitamínů B. Droga se proto doporučuje při chorobách jater (např. při steatóze), při hypercholesterolemii, ale i při akutních onemocněních, jako je například alimentární intoxikace. Preventivně se podává při medikamentosní léčbě, která poškozuje jaterní parenchym. Podobně se podává i pracujícím, ohroženým rozličnými škodlivinami v ovzduší - např. při práci se syntetickými rozpouštědly apod. Užívá se při mírných obstipačních obtížích. Spolupůsobí při poruchách činnosti žlučníku a jater. Pýr se často přidává do laxativních čajovin.

Pýr plazivý: Kardiovaskulár: Oficiální - Inozit působí lipotropně na játra a tím snižuje koncentraci cholesterolu v krvi. Spolupůsobí při poruchách činnosti sleziny.

Pýr plazivý: Urogenitál: Oficiální - Dusíkaté látky, mannit a organické kyseliny působí močopudně, zvyšují množství vyloučované močoviny a chloridů. Tento účinek přetrvává několik dní i po vysazení drogy. Při některých chorobách ledvin se tím zmenšují otoky vyvolané retencí soli (NaCl) v organismu. Pýr se může ordinovat i v případech, kdy nejsou dost účinná syntetická diuretika. Tvoří složku diuretických čajovin, ve směsi s jinými zvyšuje vylučování moče, užívá se při onemocnění ledvin, spolupůsobí při chorobách močového měchýře a při písku v močových cestách. Pýr se často přidává do močopudných čajovin. Jako močopudný prostředek a pomocný lék při zdlouhavých onemocněních ledvin se kombinuje s těmito potencujícími drogami: Flos cyani, Folium betulae, Folium myrtilli, Folium ribis nigri, Folium urticae, Folium vitis ideae, Herba callunae, Herba equiseti, Herba herniariae, Herba solidaginis, Radix pimpinellae, Fructus phaseoli sine semine, Fructus petroselini, Radix petroselini apod.

Pýr plazivý: Skelet + svalstvo: Oficiální - Protože pýr zlepšuje metabolismus a vylučování odpadových látek močí, indikuje se při artritídě.

Pýr plazivý: Celkové metabolické účinky: Oficiální - Tvoří složku metabolických čajovin, užívá se i při zhoršení látkové výměny v organismu. Příznivý vliv na metabolické procesy v organismu je vskutku výrazný. Protože pýr zlepšuje metabolismus a vylučování odpadových látek močí, indikuje se při revmatických chorobách, dně a artritídě. Dává se také do antidiabetických směsí. V počátečním stádiu cukrovky se kombinuje s listem borůvky a ořechu, oplodím fazole, kořenem lopuchu nebo natí jestřabiny.

Pýr plazivý: Respirační: Oficiální - Obsahuje i látky uvolňující hleny a působící proti katarům.

Pýr plazivý: Ostatní: Oficiální vnitřní - Tvoří častou složku diaforetických čajovin, užívá se i jako mucilaginózum.

  • Léčivé účinky: lidové

Pýr plazivý: GIT: Lidové - Odvar působí proti zácpě. Droga působí mírně projímavě. Droga dále podporuje trávení. Dále se aplikace doporučuje k doléčení následků alimentárních otrav. Je vhodný k léčbě potravinových otrav, protože přispívá k detoxikaci jater a k obnově jaterního parenchymu. Užívá se v profylaxi jaterních chorob.

Pýr plazivý: Kardiovaskulár: Lidové - Obsah draselných solí podporuje funkční schopnost srdce.

Pýr plazivý: Urogenitál: Lidové - Droga se užívá hlavně při léčení chorob urogenitálního traktu. Působí též zvýšené vylučování solí, neboť zvyšuje vylučování moči - působí jako diuretikum. Droga narušuje soudržnost močových kaménků. Užívá se v profylaxi ledvinových chorob. Dále se podává i při cystitidě a prostatitidě.

Pýr plazivý: Celkové metabolické účinky: Lidové - Droga pročisťuje organismus - a to velice důkladně. Užívá se v jarních bylinných kůrách. Šťáva, připravená z pečlivě očištěných a vybraných rostlin, slouží jako posilující a očišťující jarní kůra. Hlavní pole působnosti leží v oblasti metabolického "čistění krve". Protože působí též zvýšené vylučování solí, je vhodná také jako adjuvans v léčbě a prevenci revmatismu, ev. dny. Snižuje hladinu krevního cukru tím, že zlepšuje hospodaření organismu s inzulínem. Zlepšuje tak mírnější formy cukrovky. Obsahová látka inosit se slučuje s cholesterolem a vytváří fosfolipidy. V této podobě se pak účastní transportu iontů buněčnými membránami, a tak přímo ovlivňuje látkovou výměnu v buňkách a výrazněji snižuje hladinu cholesterolu. Jeho pokles je možné zjistit již za 48 hodin po zahájení pravidelné léčby pýrem.

Pýr plazivý: Respirační: Lidové - Podával se při plicních onemocněních, při katarech a zahlenění (Extractum graminis). Čerstvé šťávy, vylisované z oddenku, se užívá 5x denně kávová lžička při zastaralém kataru průdušek, aby se usnadnilo odkašlávání a vyčistily se dýchací cesty. Čaj z pýru hojně slazený medem pomáhá těm, kteří mají "slabé plíce" a různé dechové obtíže. Užívá se při nadměrné žízni v horečnatých stavech.

Pýr plazivý: Ostatní: Lidové vnitřní - Droga potahuje slizem rozbolavělé sliznice (mucilaginózum). Droga posiluje organismus (obsah škrobu). Droga zlepšuje psoriázu. Protože působí též zvýšené vylučování solí, je vhodná také jako adjuvans v léčbě některých ekzémů a akné. Ovlivňuje celkem spolehlivě kožní choroby, především jako důsledky metabolických poruch. Dále se aplikace doporučuje k doléčení následků alimentárních otrav. Aplikace se doporučuje v rekonvalescenci osob léčených antibiotiky, sulfonamidy nebo jinými chemoterapeutiky. Pýr také podporuje vstřebávání vitamínů skupiny B a kyseliny pantotenové organismem.

Pýr plazivý: Ostatní: Lidové zevní - Čerstvý mletý pýr nebo razvařená kašička z drogy se aplikuje jako kataplazma na bolavé klouby, případně na začínající recidivu hemoroidálního zánětu. Stejně tak může tato léková forma sloužit jako kašovitý obklad na revmatické klouby. Obvykle jej přikládáme na noc.

  • Skupinové účinky dle Lékopisu:

DIURETIKUM, SALURETIKUM, METABOLIKUM, DEPURATÍVUM, LAXANS, ANTISEPTIKUM, ANTIFLOGISTIKUM, MUCILAGINÓZUM, EXPEKTORANS.

Pýr plazivý: Homeopatie: Homeopaticky zpracováváme čerstvé oddenky, pečlivě očištěné, podle §3 lihem 85%. Esenci ředíme až na potenci D5 lihem 40%. Obecně užíváme tinkturu v potenci D4 s dávkováním 3krát denně 6 kapek, po jídle. Tinkturu užíváme při nemocech močových cest, u všech narušení funkce sliznic, například při zahleněních, a dále jako potopudný prostředek. Jinak se užívá podobně jako v alopatii.

Pýr plazivý: Prevence: Pýr představuje univerzální drogu s bohatým využitím v léčebné profylaxi. Užívá se v jarních bylinných kůrách na "čištění krve", v profylaxi jaterních a ledvinových chorob, jakož i revmatizmu. Čerstvý mletý pýr nebo razvařená kašička z drogy se aplikuje jako kataplazma na bolavé klouby, případně na začínající recidivu hemoroidálního zánětu. Čaj pro jarní kůry: stejné díly oddenku pýru, listů černého bezu, popence a kopřivy smícháme a ze směsi přepravíme obvyklým způsobem nálev. Doporučujeme pít 1/2-3/4 l po doušcích během dne (nejlépe z termosky). Můžeme sladit medem.

Pýr plazivý: Poznámky: Extrakt je pomocnou látkou při přípravě pilulek v galenické farmacii a v dietetických výrobcích (pro velké množství vázané fruktózy). Pýr se dnes hubí herbicidy. Z celé řady používaných chemických prostředků, uplatňujících se proti jednoděložným a víceletým trávám, s nimiž byly dosaženy dobré výsledky, se nejvíce osvědčila kyselina trichloroctová (TCA). Ničí nadzemní i podzemní části pýru. Aplikuje se ve formě postřiku, ředěná v určitém poměru s vodou. Účinek závisí na druhu půdy, klimatických, meteorologických a jiných faktorech. Dříve se z pýru připravoval sirup, pražený pýr se používal jako náhrada za kávu. Tato bylina byla a možná ještě je důležitou potravinou. Pro své vzácné vlastnosti se na Slovensku pýr pěstoval ve velkém. Jeho listy intuitivně pojídají psi, chtějí-li vyvolat zvracení.

Pýr plazivý: Toxicita a nežádoucí účinky: Rostlina nemá nežádoucí vedlejší účinky ani při dlouhodobém užívání. Nebezpečí poškození organismu hrozí však při záměně pýru za podobné trávy (např. Lolium temulentum L. - jílek mámivý - mätonoh mámivý). Nejsou námitky ani proti podávání v těhotenství a při kojení.

Užívání

Užívání: 1 pol.lžíci přelít 0,5 l vařící vody, vyluhovat 15 min. popíjet 2x denně.


Možnosti užívání bylin:

Nálev – připravené bylinky polijeme vařící vodou – přikryjeme – necháme 5 – 10 minut máčet – nikdy nevařit !!! 
Odvar – byliny vložíme do studené vody – za stálého míchání vaříme stanovenou dobu – odstavíme popř. scedíme 
Zápar – byliny vhodíme do vařící vody – přikryjeme a 5 minut mírně povaříme 
Macerát – byliny zalijeme studenou vodou – necháme 

Vnitřní užití:
Oddenek pýru je mimořádně vhodná droga do směsí. Zejména kombinace s natí zemědýmu, natí rdesna truskavce, kořenem jehlice, kořenem bedrníku, natí zlatobýlu nebo s natí vřesu jsou velmi vhodné. Pýr doporučujeme přidávat i do projímavých čajovin.
Na přípravu záparu se ordinuje 5-7 g pro dosi.
Nebo:
Infusum radicis graminis (10-15 g na 200 ml vody) se užívá v dávce 1/3-2/3 sklenice 2-4x denně. Odvar se připravuje z 3-20 g drogy: pije se vícekrát denně, někdy až do dávky 100 g. Minimální dávka je 1 kávová lžička na šálek odvaru: takovýto odvar se pije 3x denně.
Nebo:
Užívá se zápar z 10-15 g oddenku na 5 dl vody, (po pětiminutovém mírném varu se nechá 10 minut postát, potom se scedí). Pije se po 1 dl 2-4x denně jako depuratívum nebo diuretikum.
Nebo:
Užívá se 1 polévková lžíce řezaného oddenku, přelije se 1/4 l vroucí vody a nechá se stát 15 minut.
Užívá se odvar z 1,5 lžíce drogy na 5 dl vody (po pětiminutovém mírném varu se nechá 10 minut postát, potom se scedí). Pije se po 1 dl 2-4x denně jako depuratívum nebo diuretikum.
Nebo:
Dávkuje se 1 kávová lžička na šálek odvaru. Pije se 2-3x denně. Jednorázová dávka drogy je 3-10 g v odvaru, denní dávka dosahuje i 100 g.
Nebo:
Při zastaralém kataru průdušek, aby se usnadnilo odkašlávání a vyčistily se dýchací cesty, užívá se také pětiminutový odvar 50 g oddenku ve 1/4 l vody, který se během dne využívá.
Nebo:
Obyvklou lékovou formou je odvar vařený 5-10 minut a podávaný 4krát denně od šálku po sklenici. Při léčbě urolitiázy se osvědčil odvar.
Čerstvé šťáva, vylisovaná z oddenku, se užívá 5x denně kávová lžička při zastaralém kataru průdušek, aby se usnadnilo odkašlávání a vyčistily se dýchací cesty.
Nebo:
Velmi účinná je také čerstvá šťáva v dávce několika čajových lžiček denně.
Gostuški doporučuje pro použití v urologii 30 g kořene pýru vařit 1 minutu v 0,5 litru vody, vodu vylít, měkký pýr pomlít a znovu vařit s 1,25 litru vody s přídavkem 1 polévkové lžíce lékořice nebo kořene jehlice trnité. Vaří se tak dlouho, až zbude litr. Podle možností se přidává do čaje šťáva z jednoho citrónu. Pije se ráno nalačno asi 250 ml, zbytek po doušcích během dne.

Popis

Složení: Graminis radix. 

Pýr oddenek 50g
Pýr oddenek 50g