Puškvorec oddenek 50g

Název

Puškvorec oddenek 50g

Vědecký název

Acorus calamus rhizoma

Používané části

Kořen

Fotografie

Účinky

Puškvorec obecný oddenek
Složení: Acorus calamus rhizoma. V lidovém léčitelství se používá vnitřně jako stomachikum a amarum v nálevu při žaludečních a střevních dyspepsiích, nechutenství, zánětech žaludeční sliznice, meteorismu apod. Velmi podporuje trávení žaludku a ve střevě tím, že povzbuzuje vylučování trávicích šťáv a všeobecně podporuje látkovou výměnu. Má mírný diuretický účinek. Ovlivňuje křečovité stahy při nadýmání a průjmech. Zevně jako hyperemizující prostředek k prokrvení kůže a jako přísada do koupelí posilující nervovou soustavu. Dříve se z kořene vyráběl také žaludeční likér. Užívání: 1 pol.lžíci přelít 0,5 l vařící vody, vyluhovat 15 min popíjet 2-3 x denně.

  • Léčivé účinky: oficiální

Puškvorec obecný: GIT: Oficiální - Puškvorec zařazujeme k tzv. aromatickým amárům, mezi něž patří napři i pelyněk pravý, řebříček aj. Komplex hořčinových složek (hlavně akorinu) a silice účinně podporuje trávení tím, že dráždí zakončení chuťových nervů, zvyšuje prokrvení sliznice žaludku a střev a stimuluje sekreci trávicích žláz (přípravky z drogy prostřednictvím čichových a chuťových receptorů reflexně zvyšují tvorbu žaludeční šťávy, hlavně kyseliny chlorovodíkové). Upravuje také vstřebávání potravy a reguluje látkovou přeměnu. Přípravky z drogy uvolňují spastické bolesti (spasmolytikum, resp. karminatívum) při žaludečních a střevních kolikách, gastritídě, dyspepsii, vředové chorobě žaludku a dvanácterníku, průjmech a meteorismu. Spasmolytický efekt při křečích hladkého svalstva se připisuje obsahovým látkám bazické povahy. Na karminativním účinku se podílejí převážně silice. Droga také upravuje a zvyšuje sekreci žluče a ovlivňuje tonus žlučových cest. Užívá se při hepatitídách a cholecytitídách. Užívá se hlavně při dyspepsiích různého původu, anorexii, achýlii a hypoaciditě. Mimo stomachického působení se uplatňuje při poruchách trávení, akutních i chronických zánětech trávicího ústrojí, např. při zánětu žaludku (gastritidě), dále při zvýšené kyselosti žaludečních šťáv při vředové chorobě. Silice - Oleum calami, se užívá hlavně jako stomachikum. Prášek z kořenů puškvorce je obsažen v preparátech VIKALIN a VIKAIR, které se používají při bolestech v jizvách žaludku a dvanácterníku při hyperacidní gastritídě. Silice tvoří součást preparátu OLIMETIN, užívaného pro profylaxi a léčení bolesti při žlučníkových kamenech.

Puškvorec obecný: Kardiovaskulár: Oficiální - Složka silice azaron vykazuje uspokojivé antiarytmické vlastnosti.

Puškvorec obecný: Urogenitál: Oficiální - Mírný diuretický účinek rostliny i některými prameny uváděný vliv na vylučování solí, ze kterých v močových cestách vznikají konkrementy, dává možnost, aby se uplatnila i při chorobách ledvin a dolních cest močových. Spasmolytický efekt při křečích hladkého svalstva se připisuje obsahovým látkám basické povahy. Odvar z puškvorce se používá také při snížené menstruaci, sekundární amenorhei, nedostatečné funkci vaječníků a patologockém klimakteriu. Silice tvoří součást preparátu OLIMETIN, užívaného pro profylaxi a léčení bolesti při močových kamenech.

Puškvorec obecný: Neuropsych.: Oficiální - V poslední době byly zjištěny sedativní až hypnotické účinky záparu. Pravděpodobně je způsobuje azaron, který také zmírňuje bolesti hlavy. Droga se ordinuje také při léčbě psychoneurotických stavů. Experimenty s izolovaným azaronem na zvířatech upozornily na zajímavé účinky této látky. Byl prokázán její tlumivý účinek na fysickou aktivitu a na halucinace vyvolané halucinogenem a dále protektivní vliv vůči některým látkám ze skupiny tzv. budivých aminů, které jsou známé stimulačními účinky na CNS.

Puškvorec obecný: Respirační: Oficiální - Bylo experimentálně zjištěno, že azaron zabraňuje negativním účinkům acetylcholinu a histaminu. Brání vzniku spastické bronchitídy (působí bronchospasmolyticky). V současnosti se zkoumají a posuzují antiastmatické účinky drogy.

Puškvorec obecný: Ostatní: Oficiální vnitřní - Podávání drogy se velmi osvědčilo při zvyšování fysické kondice geriatrických pacientů, v rekonvalescenci, po vyčerpávajících chorobách a po operacích. V současnosti se zkoumají a posuzují analgetické účinky drogy. Puškvorec zařazujeme k tzv. aromatickým amárům. Složka silice azaron vykazuje uspokojivé spasmylytické vlastnosti.

Puškvorec obecný: Kůže: Oficiální - Silce se užívá zevně do mazadel. Droga se někdy spolu s listy vlašského ořechu užívá jako přísada do koupele - osvěžuje a podporuje regenerační procesy pokožky. Obklady mají příznivý účinek na různé kožní afekce.

Puškvorec obecný: Ostatní: Oficiální zevní - Při nervových a revmatických chorobách se přípravky přidávají do koupele. Do koupelí a na obklady se přidává jako prostředek dráždící kůži a celkově tonizující. Na kloktání se připravuje zápar z práškované drogy. Urychluje sanaci při zánětlivých procesech v ústní dutině a v hltanu (angíny, laryngitídy), přičemž se uplatňují jeho bakteriostatické adstringentní a protizánětlivé účinky. Vtírání puškvorcové silice na postižená místa působí analgeticky. Silice se přidává do ústních vod a mazadel používaných při revmatismu a ischiasu. Při experimentálně vyvolaném aseptickém zubním zánětu puškvorcová silice působí protizánětlivě, snižuje a tím normalizuje permeabilitu krevních kapilár v místě zánětu. Silice má antimikrobiální vlastnosti. Při zánětu zubních kanálků a paradentóze zabraňuje růstu stafylokoků, Escherichií, vykazuje antimykotické účinky. Puškvorec se pro své potizánětlivé, antiseptické a utišujícím působení doporučuje při glositídě, gingivitídě, paradentóze a dalších zánětlivých procesech sliznice ústní dutiny. V gynekologii se odvar z puškvorce doporučuje k výplachům při kolpitídách streptokokového a trichomonádového původu.

  • Léčivé účinky: lidové

Puškvorec obecný: GIT: Lidové - Puškvorcová droga je univerzálním léčivem zejména v oblasti trávicího ústrojí. Puškvorec je mírný stimulátor, zejména stimuluje činnost trávicího traktu (používá se při všeobecné slabosti trávicích orgánů). Svými účinnými látkami je předurčen k použití při potížích žaludku, střev a žlučníku. Reflexně povzbuzuje tvorbu žaludečních šťáv a zvyšuje i jejich kyselost. Pozoruhodné je, že tak činí selektivně, tj. především u osob s patologickou hypoaciditou. Podle jiných pramenů kořen puškvorce přináší překvapující výsledky při přebytku i nedostatku žaludečních kyselin. Užívá se i při průjmech a průjmech s příměsí krve - zde spolu s čajem z řebříčku. Droga je vhodná i pro povzbuzení chuti k jídlu (nechutenství), posílení žaludku, zlepšení trávení a činnosti zažívacího ústrojí vůbec, zejména u starších osob, které mají atrofickou žaludeční sliznici. Oddenek puškvorce se užívá při nadýmání žaludku a střev, je vhodný i při kolikových záchvatech. Velmi přispívá k ohřátí a odhlenění flegmatického žaludku a střev. Lze ho též doporučit při lenivosti střev. Při nechutenství pro všeobecné tonizování zažívacího traktu jsou vhodné kúry puškvorcovým čajem, který je nutno pravidelně po delší dobu užívat před každým větším jídlem min. 2x denně - pít vlažný čaj, tím se všechny potíže pomalu, ale jistě odstraní. Osvědčilo se používat dodatečně puškvorcové koupele k podpoře terapie. Odvar se často pije v kombinaci s natí zeměžluče a máty peprné při trávicích obtížích, hlavně při nechutenství, žaludečních a dvanácterníkových vředech (odstraňuje i bolesti, které je provázejí), při chorobách jater a žlučníku. Puškvorec pomáhá při nervních žaludečních potížích (žaludeční neuróze). Při nechutenství se doporučuje žvýkat pocukrovaný puškvorcový oddenek. Tinctura calami má protiprůjmový účinek. Puškvorec výtečně funguje proti infekčním průjmům, včetně krvavých. Mimořádně hubení lidé, kteří neztratili váhu z nedostatku potravy, by měli pít čaj z puškvorce a občas by měli použít plnou koupel s přísadou kořene. Puškvorec odstraňuje nechutenství. Kořenem puškvorce je možno vyléčit jakkoli zastaralé, houževnaté a smrtelné poruchy žaludku a střev (tím je myšlena rakovina).

Puškvorec obecný: Kardiovaskulár: Lidové - Snižuje krevní tlak. Podporuje krvetvorbu. Droga dosud neznámým mechanismem zasahuje do krvetvorby a přispívá k útlumu rozvoje krevních onemocnění leukemického typu. Podává se při nervově podmíněné tachykardii. Odvar se často pije v kombinaci s natí zeměžluče a máty peprné při bledničce. Puškvorec se užíval při krvácení.

Puškvorec obecný: Urogenitál: Lidové - Užíval se při vodnatelnosti a při nepravidelné menstruaci. Odvar se často pije v kombinaci s natí zeměžluče a máty peprné při obtížích s močením. Při bolestivé menstruaci se užívá jako čaj ve směsi s natí kopřivy, přesličky a listem jitrocele. Při menstruačních obtížích bývají doporučovány kapky z kořene. Pomáhá při poškození ledvin a je dobrým prostředkem na pročistění celého těla. Léčí choroby ledvin, močových cest. Vařený ve víně se skořicí se užíval ke zvýšení mužské potence (jako afrodisiakum).

Puškvorec obecný: Smysly: Lidové - Šťáva kořene s bílkem prý posiluje oči. Některé prameny uvádějí, že Tinctura calami zlepšuje zrak i sluch.

Puškvorec obecný: Neuropsych.: Lidové - Užíval se jako uklidňující lék. Zlepšuje stavy psychické tenze a neklidu. Užívá se při neurózách a nespavosti. Doporučuje se i při psychogenních bolestech hlavy.

Puškvorec obecný: Celkové metabolické účinky: Lidové - Oddenek velmi dobře pomáhá i při dně. Užívá se při poruchách výměny látkové (látkový metabolismus). Droga také snižuje hladinu krevního cukru.

Puškvorec obecný: Respirační: Lidové - Užíval se i jako lék při prsních obtížích. Působí jako prostředek expektorační. Žvýkání kořene výrazně posiluje plíce. Byly dokonce zaznamenány případy výrazného zlepšení rakoviny plic (žvýkat několikrát denně 2-3 malé kousky). Zároveň se pije čaj z řebříčku. Puškvorec tlumí sklony k astmatickým záchvatům.

Puškvorec obecný: Imunitní: Lidové - Droga s vyšším obsahem asaronu má výrazně protialergický účinek, zejména při kožní a dechové alergii.

Puškvorec obecný: Ostatní: Lidové vnitřní - Droze se připisuje účinek sedativní, analgetický, krvetvorný a antirachitický. Mnohé z těchto a dalších indikací se mechanicky přenášejí z cizokrajných polypoidních druhů, což je samozřejmě chybné. Odvar se často pije v kombinaci s natí zeměžluče a máty peprné při ekzémech, ale i bledničce, skrofulóze a křivici. Užívá se i jako potopudný prostředek. Působí též analgeticky a spasmolyticky. Působí jako všeobecně posilující prostředek - tonikum. Zlepšuje kondici zesláblých nemocných, což lze využít u starších lidí v rekonvalescenci po těžkých chorobách, ozařování, chemoterapi apod. Působí proti zánětům (antiflogistikum). Podává se také při vleklých chorobách spojených se ztrátou citlivosti. Puškvorec lze žvýkat (sušený kořen), pokud si chce kuřák odvyknout od kouření, pak si může kůru doplnit pitím odvaru z ovsa. Oddenek velmi dobře pomáhá i při onemocnění žláz. Čaj pomáhá i dětem, které nesnášejí obiloviny, což se v poslední době vyskytuje stále více. Užívá se při infekčních chorobách. Zevně podporuje prokrvování, v koupelích posiluje nervy.

Puškvorec obecný: Kůže: Lidové - Droga se přidává do koupelí jako přísada proti vyrážkám. Zevně se užívá k výrobě kosmetických přípravků na regeneraci pokožky. Užívá se i proti vypadávání vlasů, působí i protiplísňově. Velmi často pomohou teplé puškvorcové koupele při různých omrzlinách. Obklady z puškvorcového odvaru se přikládají i na rakovinové vředy. Dílčí koupele rukou i nohou jsou velmi oblíbeny pro jejich protiekzematické působení, zejména při infekčním původu nemocí.

Puškvorec obecný: Ostatní: Lidové zevní - Droga se užívá jako kloktadlo při chorobách ústní dutiny. Práškovaná slouží jako přísada do zubních prášků. Další možné použití je ve formě je k inhalacím a výrobě masážních olejů a mastí. Puškvorcový olej a líh se doporučuje vtírat do kůže při revmatických bolestech. Kořen se žvýkal při bolestech zubů a paradentóze. Na špatně se hojící vředy se přikládají obklady, namočené v odvaru z puškvorcového kořene, jehož příprava byla výše popsána. Při revmatických bolestech bývá vtírána do kůže směs 1 dílu puškvorcového oleje a 3 dílů čistého lihu. Zevně se puškvorec podává jako slizniční anestetikum, působí též protiplísňově a proti vypadávání vlasů. Slabé oči se posilní, jestliže častěji potřeme zavřená víčka očí čerstvou šťávou z kořene puškvorce. Šťávu necháme působit několik minut a pak ji smyjeme studenou vodou. Užívá se při angínách, zápalech ústní dutiny. Zevně se puškvorec užívá k vymývání a okladům zanícených ran, k posilujícím koupelím a k výrobě kosmetických přípravků na regeneraci pokožky. Jako koupel pomáhá při pysychické únavě. Dílčí koupele rukou i nohou jsou velmi oblíbeny pro jejich protirevmatické i protiekzematické působení, zejména při infekčním původu nemocí.

  • Skupinové účinky dle Lékopisu:

AMARUM, AROMATIKUM, DIURETIKUM, STOMACHIKUM, DIAFORETIKUM, SPASMOLYTIKUM, KARMINATIVUM, TONIKUM, HYPNOTIKUM, SEDATIVUM.

Puškvorec obecný: Homeopatie: Homeopaticky zpracováváme čerstvý loupaný kořen, někdy také suchý loupaný kořen, a to podle §3 lihem 80%, a tuto tinkturu dále ředíme až do potence D4 lihem 40%. Obecně se užívá potence D4 s dávkováním 3krát denně 15 kapek, před jídlem. Tinkturu užíváme vnitřně především na všechny zažívací obtíže, poruchy trávení, ale také pro zvýšení chuti k jídlu nebo překyselení, tedy podobně jako v alopatii, ale působení je zde jemnější, což je v některých případech potřebné. Pro vnější použití většinou používáme tinkturu o menších potencích.

Puškvorec obecný: Prevence: V poslední době proběhly odborným tiskem informace o potenciálním kancerogenním účinku puškvorcového oddenku, který se váže na důležitou součást silice beta-asaron. Ačkoliv tento vliv není zcela prokázán a obsah beta-asaronu evropských odrůd puškvorce je podstatně nižší než teba u odrůd indických nebo čínských, nedoporučuji využívat drogu v léčení chorob jater a ledvin, jak se dříve radívalo. Jeho užívání v prevenci je třeba maximálně omezit pouze na příležitostné a krátkodobé povzbuzování chuti k jídlu. Naproti tomu není námitek proti zevnímu využívání, např. ve směsích, podporujích růst vlasů: po 3 dílech chmele a kopřivy a po 2 dílech kořene lopuchu a oddenku puškvorce. 6 polévkových lžic směsi vařit 1 minutu v 1 litru vody, scedit a mýt hlavu 3x týdně.

Puškvorec obecný: Kosmetika: Puškvorec se přidává do koupelí, protože silice mírně dráždí, prokrvuje a desinfikuje pokožku. Koupel s přísadou 50 ccm lihového výtažku z puškvorce (na 30 l vody) je velmi osvěžující a vzpružující. Puškvorcová silice se ojediněle používá k aromatizování mýdla. Desinfekční a desodorační účinky se uplatňují i v kosmetice dutiny ústní. Lihový výtžek z puškvorce nebo sama silice se přidávají do ústních vod a zubních past. Silicí se aromatizuje žvýkací guma.

Puškvorec obecný: Poznámky: Puškvorcová tinktůra - Tinctura calami je čirá, hnědožlutá tekutina, vonící a chutnající po droze. Slouží jako přísada do různých žaludečních likérů, které se používají jako stomachika. Listy puškvorce nemají rády myši a silně je odpuzují. Uvádějí se i jeho repelentní účinky. Položený na zamořené místo spolehlivě zahání blechy, ploštice a jiný hmyz. Sušený slouží místo bobkového listu, zázvoru a skořice. Kandovaný býval všeobecně v lékárnách jako tzv. Confectio calami. Puškvorcový oddenek se rozřezal na koláčky, které se půl hodiny vařily a pak se vhodily do studené vody. Procezené se vložily do rozvařeného cukru a po procezení se obalily krystalovým cukrem a daly schnout. Do nedávna k nám byl dovážen sovětský preparát Vicalin tbl. Mimo práškovaného oddenku puškvorce obsahuje i kůru krušiny, kelin, rutin a anorganické složky. Užívá se při léčbě gastroduodenálních vředů a při žaludeční hyperaciditě. Jiné, většinou v Německu vyráběné přípravky proti meteorismu, používané při flatulenci, obsahují ještě kmín, fenykl a jiné rostliny. Velké použití má puškvorec v potravinářství při výrobě bonbónů, likérů, v kosmetice do past a přípravků pro vyplachování úst. Puškvorec má užití i ve veterinární medicíně.

Puškvorec obecný: Toxicita a nežádoucí účinky: Čerstvý oddenek vyvolává u některých lidí ošklivost, nauseu a zvracení. Nedoporučuje se delší nepřerušované podávání. Jinad droga není toxická ani nebezpečná, budeme-li dodržovat doporučené dávkování i dobu podávání do 6 týdnů. V poslední době proběhly odborným tiskem informace o potenciálním kancerogenním účinku puškvorcového oddenku, který se váže na důležitou součást silice beta-asaron. Ačkoliv tento vliv není zcela prokázán a obsah beta-asaronu evropských odrůd puškvorce je podstatně nižší než třeba u odrůd indických nebo čínských, nedoporučuje se využívat drogu v léčení chorob jater a ledvin, jak se dříve radívalo. Jeho užívání v prevenci je třeba maximálně omezit pouze na příležitostné a krátkodobé povzbuzování chuti k jídlu. Naproti tomu není námitek proti zevnímu využívání.

Puškvorec obecný: Kontraindikace: Při větších průjmech je puškvorec kontraindikován.

Užívání

Užívání: 1 pol.lžíci přelít 0,5 l vařící vody, vyluhovat 15 min popíjet 2-3 x denně.

Možnosti užívání bylin:

Nálev – připravené bylinky polijeme vařící vodou – přikryjeme – necháme 5 – 10 minut máčet – nikdy nevařit !!! 
Odvar – byliny vložíme do studené vody – za stálého míchání vaříme stanovenou dobu – odstavíme popř. scedíme 
Zápar – byliny vhodíme do vařící vody – přikryjeme a 5 minut mírně povaříme 
Macerát – byliny zalijeme studenou vodou – necháme 

Vnitřní užití:
Z puškvorce se dosud připravoval odvar, zápar, tinktura. Přípravky se užívají před jídlem. Kořen se také žvýká, nakládá do vína, lihu nebo kořalky. Drogu je možno podávat samostatně i ve sěmsích. Pokud chceme posílit její hořké působení, je vhodná kombinace s benediktem nebo jinou hořčinou.
Avšak nejvhodnější příprava je výluh za studena, kdy se z oddenku dostane nejvíce účinných látek. Výluh studenou vodou trvá 8-10 hodin, nesmí však zkvasit. Scezená voda se ohřeje a užívá. Dávka je polévková lžíce oddenku na 2-3 dl vody. Vyluhovaný oddenek se může krátce povařit a užít vnitřně i ke koupeli.
Nebo:
Kořenem puškvorce je možno vyléčit poruchy žaludku a střev. Nechť jsou jakkoli zastaralé, houževnaté a smrtelné. Vezmeme hrneček studené vody, vsypeme do ní jednu zarovnanou čajovou lžičku kořene puškvorce, necháme stát přes noc, ráno macerát trochu ohřejeme, scedíme a vypijeme před a po každém jídle jeden doušek. To je přes den šest doušků, víc se pít nesmí. Čaj je třeba pokaždé ohřát ve vodní lázni. Tato procedura platí pro celý žaludeční a střevní trakt, včetně jater, žlučníku, sleziny a slinivky břišní.
Nebo:
Čaj: Čaj z oddenku puškvorce se připravuje jen studenou cestou. Jedna zarovnaná čajová lžička kořene se na noc zaleje 1/4 l vody. Ráno se trochu zahřeje a scedí. Před používáním se čaj ohřeje ve vodní lázni.
Nebo:
Macerační odvar se užívá 2x po 5 g.
Dávkuje se půl kávové lžičky na šálek záparu. Pije se 2-3x denně.
Nebo:
Prášek připravovaný pouze z loupané drogy se podává 1/2 kávové lžičky drogy na šálek záparu 2-3x denně.
Nebo:
Jako tonikum a sedativum se doporučují vyšší dávky: 1,5-3 g 3-5x denně, případně 1 kávová lžička záparu 3-5x denně.
Nebo:
Z drogy se připravuje 10% zápar.
Nebo:
Při samostatném podávání se puškvorec užívá vždy v malých dávkách a ne dlouhodobě, např. 1/4-1/3 l nálevu denně, po doušcích.
Nebo:
Příprava čaje: 2 čajové lžičky (asi 3 g) oloupaného a nakrájeného puškvorcového kořene z lékárny se spaří 1/4 litru vody a asi po 15 minutách se scedí. Pak se čaj pije vlažný.
Odvar: Na asi 15 g dobře rozřezaného kořene se nalejí 3 šálky vroucí vody a nechá se ještě chvíli vařit, potom se čaj užívá teplý, ráno na lačný žaludek a večer před spaním po jednom šálku.
Nebo:
Odvar: 1 lžíci pokrájené drogy dáme do 1/8 l studené vody a povaříme. Přecedíme a používámě 1x denně.
Nebo:
Při nadýmání, plynatosti se užívá odvar 15 g oddenku v půl litru vody (vaří se 3 minuty), jehož se pije šálek 3x denně.
Nebo:
V domácích podmínkách se připravuje odvar z 10 g kořene na 200 ml vody, podává se 1 čajová lžička 3-4x denně.
Jako stomachikum se užívá i tinktura: 15-30 kapek na cukr nebo do vody. Pije se nejméně půl hodiny před jídlem.
Nebo:
Tinctura calami se užívá jako stomachikum v dávce 15-35 kapek 30 minut před jídlem. Jako karminatívum v dávce 30-60 kapek po jídle.
Nebo:
Z drogy se připravuje tinktůra (2-4 kapky na kostku cukru).
Nebo:
Puškvorcovou tinktůru podáváme 2-3x denně 1/2 lžíce.
Nebo:
Při samostatném podávání se puškvorec užívá vždy v malých dávkách a ne dlouhodobě, např. 2x denně 20-25 kapek tinktůry.
Nebo:
Při nechutenství se užívá také tinktůra. Připravíme ji tak, že 30 g pokrájeného oddenku necháme stát 6 dní ve 1/4 l lihu nebo silné kořalky a potom scedíme. Užívá se lžíce před jídlem.
Nebo:
Tinktura podávaná před jídlem pro podporu trávení a chuť k jídlu se užívá v dávce od 15 do 35 kapek, nebo po jídle proti nadýmání v dávce od 35 do 60 kapek.
Při menstruačních obtížích bývají doporučovány kapky, které se připraví z 5 g puškvorcového oleje a 250 g lihu. Bere se 3x denně 20 kapek.
Jako stomachikum a karminativum se Radix calami pulveratum ordinuje v jednotlivých dávkách 0,5-1,5 g 2-3x denně.
Oleum calami se užívá jenom v dávce 1-4 kapky na cukr jako stomachikum a karminatívum.
Droga se podává ve formě prášku (0,5-1,5 g 2-3x denně).
Nebo:
Lze také užívat 3x denně na špičku nože prášku z oddenku.
Nebo:
Při samostatném podávání se puškvorec užívá vždy v malých dávkách a ne dlouhodobě, např. na špičku kulatého nože práškované drogy.
Nebo:
Puškvorcový prášek v množství 0,5-2,0 g se může použít místo čaje, nanejvýš však 3krát denně.
Při samostatném podávání se puškvorec užívá vždy v malých dávkách a ne dlouhodobě, např. je možné občasné žvýkání kořene.
Čerstvá šťáva: Čerstvé oddenky se pečlivě očistí a ihned se odstředí šťáva v odstředivce.

Zevní užití:
Do koupele, která působí jako sedatívum, tonikum a dermatologikum se přidává 15-30 g.
Nebo:
Přísada do koupele: 1/4 kg drogy vaříme ve vodě 1 hodinu a přidáme do koupele.
Nebo:
K přípravě posilujících koupelí se vaří 150 g oddenku ve 2 l vody po 10 minut a odvar se naleje do vody, připravené ke koupání.
Nebo:
Přísada do celkové koupele: 200 g oddenku puškvorce vyluhujeme přes noc v pěti litrech studené vody. Na druhý den zahřejeme až k varu, necháme vyluhovat a vlejeme do koupele.
Nebo:
Velmi často pomohou teplé puškvorcové koupele při různých omrzlinách. Kořen se dá přes noc do studené vody a ráno se ohřeje až do varu. Necháme ho 5 minut vyluhovat. Potom koupeme choré místo 20 minut v ochlazeném - ne příliš horkém odvaru. Možno jej i čtyřikrát a znovu použít. Tato koupel pomáhá i při studených rukách a nohách, v tomto případě použijeme odvar co nejteplejší. Při těžkých onemocněních je třeba pít čaj několik týdnů, ba i měsíců.
Nebo:
Příprava koupele: Pro koupel použijeme asi 100 g neloupaného puškvorcového kořene, který 10 minut vaříme v 1 litru vody a pak scedíme. Ocezená kapalina vystačí na jednu plnou koupel. Koupel neprovádět na večer. Tyto koupele ovlivňují také všeobecnou ochablost po delších nemocech a různá onemocnění látkové výměny - jako revmatismus a diabetes.
Nebo:
Připravíme směs oddenku puškvorce a listů ořechu v poměru 1:1. 100 g směsi vaříme 1 hodinu v 1 l vody. Přidáváme do koupele pro děti 1/2 l odvaru, pro dospělé celé množství.
Nebo:
Puškvorcová koupel: Asi 600 g kořene vaříme ve 4-5 litrech vody 15 minut a vlijeme do vany s vodou. Koupel je zvlášť účinná především při dětských obrnách, slabosti růstu u dětí a veškerých oslabeních i u dospělých.
Ke kloktání připravujeme odvar silnější než pro vnitřní použití. Kloktadlo nepůsobí pouze v krku, ale i v okolí, například na lymfatické uzliny.
Mast s obsahem silice působí analgeticky.
Čerstvou šťávu užíváme pro posílení očí, do kterých ji nakapeme.

Popis

Složení: Acorus calamus rhizoma. 

Puškvorec oddenek 50g
Puškvorec oddenek 50g