Pupava kořen 50g

Název

Pupava kořen 50g

Vědecký název

Carlina acaulis radix.

Používané části

Kořen

Fotografie

Účinky

Pupava bezlodyžná kořen
Složení: Carlina acaulis radix. V lidovém léčitelství se užívá vnitřně jako stomachikum, diuretikum a diaforetikum, ke zvýšení chuti k jídlu a jako diuretický prostředek při zánětech močových cest a k podpoře pocení při horečnatých onemocněních. Používala se i proti hlístům. Obsahuje silici karlinaoxid s antibakteriálním účinkem a karlinenem, dále třísloviny, pryskyřici a 18 - 20 % inulinu a zvláštní enzym, způsobující srážení mléka. Užívání: 1 polévkovou lžíci přelít 5 dcl vařící vody, vařit 5 min. vyluhovat 25 min. popíjet 1x denně.

  • Léčivé účinky: oficiální

Pupava bezlodyžná: GIT: Oficiální - Silice zvyšuje vylučování trávicích enzymů, zlepšuje chuť k jídlu a zužitkování přijatých živin v organismu. Antibakteriálním účinkem potlačuje patogenní střevní mikroflóru. Proto je droga vhodná i při dyspepsiích spojených s nedostatečnou sekrecí trávicích enzymů a s rozmnožením nežádoucích saprofytických případně patogenních bakterií. Zlepšením trávicích procesů upravuje současně stolici. Při nedostatečné chuti k jídlu a nedostatečné trávicí činnosti se mohou přidat drogy: Herba millefolii, Folium melissae, Herba cichorii, Herba dracunculi, Herba hyperici aj.

Pupava bezlodyžná: Urogenitál: Oficiální - Droga povzbuzuje činnost ledvinového parenchymu a zvyšuje diurézu.

Pupava bezlodyžná: Celkové metabolické účinky: Oficiální - Pro velký obsah inulinu je droga vhodná i pro diabetiky.

Pupava bezlodyžná: Respirační: Oficiální - Aktivizuje činnost potních žláz, a tím urychluje vylučování vody, kuchyňské soli a některých odpadových metabolitů potem. Proto se indikuje při horečnatých chorobách, hlavně při zánětech horních cest dýchacích virového i bakteriálního původu. Při infekcích tento účinek vhodně doplňuje pupavový oxid silice, který působí protibakteriálně. Při horečnatých chorobách horních cest dýchacích je vhodné podávat spolu s drogami: Flos sambuci, Flos tiliae, případně Herba thymi, Herba menthae piperitae.

Pupava bezlodyžná: Ostatní: Oficiální vnitřní - Droga aktivizuje činnost potních žláz, a tím urychluje vylučování vody, kuchyňské soli a některých odpadových metabolitů potem. Proto se indikuje při horečnatých chorobách.

Pupava bezlodyžná: Kůže: Oficiální - Na zevní použití se využívá hlavně antibakteriálně působící pupavový oxid silice, ale v menší míře i třísloviny a ostatní látky. Používá se na hnisavé kožní afekce, sekundárně infikované ekzémy apod.

  • Léčivé účinky: lidové

Pupava bezlodyžná: GIT: Lidové - Droga se používá pouze v lidovém léčitelství. Má slabší projímavý účinek (laxatívum), povzbuzuje chuť k jídlu a údajně vypuzuje hlísty (anthelmintikum). Odvar se pije po těžkém jídle. Šťáva z kořene čistí střeva. Výtečný prostředek proti pálení žáhy, zahlenování a prostředek sílící žaludek při slabém zažívání. Až 30 cm dlouhý kořen se svaří ve vodě, pokaždé se pije 1-2 šálky čaje. Droga desinfikuje střevní trakt, a hodí se tudíž při dyspeptických potížích, infekčních průjmech apod.

Pupava bezlodyžná: Urogenitál: Lidové - Šťáva z kořene čistí ledviny a působí diureticky. Droga působí výrazně močopudně, zlepšuje činnost ledvin. Užívá se proti vodnatelnosti. Droga se používá pouze v lidovém léčitelství. Podávání drogy je plně indikováno při zánětu močových cest. Je dobrým léčivem při zánětu prostaty i při zvětšení prostaty u starších mužů. V literatuře jsme našli údaje o protinádorovém účinku při rakovině prostaty, což ovšem nemáme ověřeno.

Pupava bezlodyžná: Celkové metabolické účinky: Lidové - Droga se užívala jako metabolikum.

Pupava bezlodyžná: Ostatní: Lidové vnitřní - Droga se používá v lidovém léčitelství na pocení - aktivizuje činnost potních žláz (obvykle v kombinaci s podobně působícími drogami, např. lipovým květem). Droga má účinky fytoncidní. Podávání drogy je plně indikováno při horečnatých chorobách bakteriálního i virového původu.

Pupava bezlodyžná: Kůže: Lidové - Odvary se užívaly na omývání úporných kožních vyrážek, lišejů, plísní a jiných kožních neduhů. Užívá se na ošetřování hnisavých kožních afekcí a na sekundárně infikované ekuzémy. Při vyrážce, jež se podobá svrabu, uvaří se kořen ve vodě a víně (každého polovina) a tímto odvarem se častěji omývají nemocné části těla. Ke stejnému účelu se může použít i octový odvar.

Pupava bezlodyžná: Ostatní: Lidové zevní - Odvarem se vymývají rány a vředy. Kořen vařený v octě tiší bolesti zubů.

  • Skupinové účinky dle Lékopisu:

diuretikum, diaforetikum, dermatologikum.

Pupava bezlodyžná: Homeopatie: Homeopatické zpracování pupavy není známo a s ohledem na účinnost upravovaných kořenů není ani potřebné nebo žádoucí.

Pupava bezlodyžná: Poznámky: Veterinární medicína používá prášek z drogy. Podává se dobytku na zvýšení chuti k žrádlu. Místy se dužnaté lůžko připravuje jako salát. U nás se pojídá - chutná jako mandle nebo ořechy. Kořen pupavy je vcelku zbytečně léčebně opomíjen, což ovšem neplatí napříkald pro Německo, kde je velice žádán. Užívá se zde čaj, odvar nebo nálev, prášek z kořene, tinktura, ba i víno k vnitřnímu, ale i zevnímu ošetřování.

Pupava bezlodyžná: Toxicita a nežádoucí účinky: Vedlejší škodlivé účinky nebyly doposud zjištěny.

Užívání

Užívání: 1 polévkovou lžíci přelít 5 dcl vařící vody, vařit 5 min. vyluhovat 25 min. popíjet 1x denně.

Možnosti užívání bylin:

Nálev – připravené bylinky polijeme vařící vodou – přikryjeme – necháme 5 – 10 minut máčet – nikdy nevařit !!! 
Odvar – byliny vložíme do studené vody – za stálého míchání vaříme stanovenou dobu – odstavíme popř. scedíme 
Zápar – byliny vhodíme do vařící vody – přikryjeme a 5 minut mírně povaříme 
Macerát – byliny zalijeme studenou vodou – necháme 

Vnitřní užití:
Droga je netoxická a můžeme ji míchat do směsí nebo podávat samostatně. Zvlášť se osvědčily kombinace: v urologii se zlatobýlem, vrbovkou, také se rdesny a s kořenem jehlice trnité v gastroenterologii s řebříčkem, květem měsíčku, řepíkem, jablečníkem, meduňkou a třezalkou v dermatologii s čekankou, zemědýmem a kořenem lopuchu
Kořenová droga se dávkuje v záparu (jedna kávová lžička na šálek, pije se 4x denně.
Nebo:
Průměrná jednotlivá dávka je 1,5 g drogy, na šálek záparu se doporučuje 1 kávová lžička drogy. Zápar se pije 4x denně.
Nebo:
Obvyklá dávka je 5% zápar (je třeba ho nechat 20 minut odstát, pije se 5-6 dl denně).
V lidovém lékařství slouží pupava jako močopudný prostředek při vodnatelnosti. 25 g oddenku se vaří 5 minut ve 1/4 l vody, nechá ustát a pije půl odvaru ráno a půl večer.
Nebo:
Čaj nebo odvar z 15 až 30 gramů kořene na 0,5 litru vody se užívá proti katarům, nachlazení, ale i potížím močových orgánů, ledvin i žaludku, proti zahlenění hrudního prostoru, k vyčištění a posílení a pro vylučování zplodin. U starších lidí slouží především proti vodnatelnosti a případně proti červům.
Užívá se i v prášku (3-4x denně po 2 g).
Nebo:
Mimo čaj je možno z kořene dělat prášek. Prášek se bere 2x denně na špičku nože.
Nebo:
Při zažívacích poruchách se užívá 2x denně na špičku nože prášku ze sušeného kořene.
Nebo:
Prášek z jemně pomletého kořene podáváme obvykle 3krát denně na 2 špičky kulatého nože na šálek vody.
Mimo čaj je možno z kořene dělat tresť (extrakt). Tresť se bere 12-15 kapek 2x denně na lžíci vody.
Nebo:
Ke stejnému účelu slouží i extrakt z kořene. 20 g na drobno pokrájeného kořene se nechá stát 4 dny v teple v 1/8 l lihu. Užívá se 2x denně 15 kapek ve lžíci vody.
Pro pocení při nachlazení se užívá vinný odvar. 50 g kořene se vaří 10 minut v 1 l červeného vína. Vypije se sklenice teplého vinného odvaru večer před spaním.
Osvědčila se i podoba bylinného balzámu, případně podoba homeopatického čaje podle Kloudy v potencích U3 až U6.

Zevní užití:
Na obklady, oplachování a koupele se užívá zápar ze 2 lžic drogy na šálek vody a 1 lžíce octa.
Odvar 30 g kořene ve 1/4 l vody a 1/8 l octa slouží jako kosmetický prostředek při nečisté pleti.

Popis

Složení: Carlina acaulis radix. 

Pupava kořen 50g
Pupava kořen 50g