Prvosenka květ 20g
Název
Vědecký název
Používané části
Fotografie
Účinky
Prvosenka jarní kvĕt
Složení: Primula veris flos. V lidovém léčitelství se Prvosenka užívá jako expektorans a sekretolytikum vnitřně v odvaru při onemocnění a zánětech horních cest dýchacích, rozedmě plícní či akutní a chronické bronchitidě. Droga obsahuje hlavně saponiny (především asi 5% kyseliny primulové). Saponin má silný hemolytický účinek. V květech je rovněž silice ( na obsahové látky je bohatší květ než nať), glykosid primaverin a primulaverin. Tyto látky působí na uvolňování hlenů a usnadňují odkašlávání. Užívání: 1 pol. zarovnanou lžíci přelít 0,5 l vařící vody, vyluhovat 10 min popíjet 2 x denně.
- Léčivé účinky: oficiální
Prvosenka jarní: Urogenitál: Oficiální - Zápar je slabě diuretický. Mírné diuretické účinky potencují flavonoidy.
Prvosenka jarní: Neuropsych.: Oficiální - V čajovinách proti migréně, nespavosti a závratím se květ obvykle kombinuje s kořenem kozlíku, květem levandule, se šišticemi chmele, s bukvicí lékařskou, třezalkou nebo kořenem kuklíku.
Prvosenka jarní: Respirační: Oficiální - Hlavní terapeutické působení určují saponiny, které zřeďují hleny v dýchacích cestách, a tím ulehčují jejich vykašlávání. Současně účinkují protizánětlivě. Přípravky z drogy se ordinují při suchých zánětech dýchacích cest a při tvorbě zasychajících sekretů se špatnou expektorací (na odhlenění), protože zmírňují bolesti v dýchacích cestách a odstraňují neproduktivní dráždění na kašel, případně usnadňují odkašlávání. Kořen obsahuje větší množství saponinů než květ nebo listy, proto je terapeuticky účinnější. Odhleňovacím účinkem může prvosenka dobře nahradit, ba i převýšit senegový a ipekakuanhový kořen dovážený z Ameriky. Podstatou fysiologického působení saponinů je jejich schopnost snižovat povrchové napětí vody. V přítomnosti saponinů se látky ve vodě málo rozpustné eulgují na jemné partikule, které se potom mohou slizniccemi rychleji vstřebávat. Tímto mechanismem mohou saponiny spolupůsobit v extraktech i odvarech. Na zvýraznění expektoračních účinků (při tzv. suchém kašli) se předpisuje kombinace s drogami: Folium farfarae, Radix liquiritiae, Radix althaeae, Radix symphyti, Herba thymi, Fructus anisi.
Prvosenka jarní: Ostatní: Oficiální vnitřní - Byly popsány i protizánětlivé účinky.
Prvosenka jarní: Kůže: Oficiální - Byly popsány i protizánětlivé a protiparazitární účinky.
Prvosenka jarní: Ostatní: Oficiální zevní - Byly popsány i protizánětlivé účinky. Steroidní a triterpenoidní saponiny mají cytostatické účinky.
- Léčivé účinky: lidové
Prvosenka jarní: GIT: Lidové - Pro velký obsah saponinů má droga ve větších dávkách i emetické účinky. Působí jako projímadlo.
Prvosenka jarní: Kardiovaskulár: Lidové - Prvosenka se užívá jako srdeční tonikum. Uklidňuje a posiluje srdce. Působí příznivě při zánětu srdečního svalu. Při těžkostech se srdcem je vynikajícím prostředkem prvosenkové víno. Užívá se při bušení srdce nervového původu.
Prvosenka jarní: Urogenitál: Lidové - Odvar z květů působí diureticky přímým působením na ledviny, užívá se proti otokům a vodnatelnosti. Jako diuretikum se kombinuje s rdesnem ptačím, kopřivou a zlatobýlem. Čaj působí proti chorobám močového ústrojí. Podle některých pramenů droga částečně působí na zmenšování soudržnosti močových konkrementů, proto ji doporučují do směsí proti urolitiáze a zvláště pak na prevenci jejích recidiv. Odvar z kořenů smíchaný s medem je dobrým ledvinovým čajem, pomáhá také vyhnat kameny z měchýře. V prevenci se petrklíče užívá zejména do směsí zaměřených proti vytváření močových konkrementů. Droga přispívá k rozpadu močových kamenů.
Prvosenka jarní: Neuropsych.: Lidové - Odvar z květů se dává při epilepsii. Užívá se také při slabosti nervů, závratích, migréně a nespavosti (petrklíč celkově uklidňuje = sedatívum a pomáhá navodit hluboký spánek, zvláště ve směsi s kontryhelem, kozlíkem, chmelem, levandulí, bukvicí a třezalkou). Dále zmírňuje bolesti hlavy při nervozitě (psychogenně podmíněné bolesti hlavy). Šťáva z celé byliny se užívala při epilepsii. Lze jej využít i v rehabilitačním léčení po prodělané mozkové mrtvici. Čaj z prvosenky působí také proti náchylnosti k mrtvici. Čaj z prvosenky v krátké době vrací zdraví a odstraňuje všechny nervové poruchy. V prevenci se petrklíče užívá zejména do uklidňujících směsí a při nervozitě. Drogu lze též výhodně použít v prevenci návalů krve do hlavy, hlavně v klimakteriu. Prvosenka pomáhá i při nervovém třesu.
Prvosenka jarní: Celkové metabolické účinky: Lidové - Prvosenka ve formě odvaru z květů svými pročisťujícími účinky podporuje vylučování nežádoucích solí a všech jedů, které způsobují dnu a revmatická onemocnění (hostec kloubní, kloubní revmatismus). Kdo má sklon ke dně a revmatismu, ať pije delší dobu denně jeden až dva šálky čaje z prvosenky. Silné bolesti povolí a časem zmizí. Užívá se také k čistění krve. Často se petrklíč dávkuje do čajů, používaných k tzv. jarním očistným kůrám.
Prvosenka jarní: Respirační: Lidové - Petrklíč se uplatňuje jako výborné expektorans u nemocí z nachlazení i při všech typech bronchitídy. Saponiny zřeďují hleny, zlepšují jejich vykašlávání a tlumí neproduktivní kašel. Pomáhá při kašli s nepovolným vazkým hlenem a při stařeckém kašli. Při kašli, který při odkašlávání sekretů působí těžkosti, jsou vhodné rostliny s obsahem saponinů. V terapii se hlavně používají dvě zahraniční drogy, a to Ipecacuanha a Senega, a to i dnes, když máme několik domácích drog. V první řadě je to petrklíč, přesněji oba druhy petrklíčů. Je to lesní petrklíč a luční petrklíč, který často kvete už v březnu. Výluhy z kořenů se přidávají do mnoha kapek a šťáv proti kašli. Zvláště účinně se petrklíč hodí pro léčení bronchitídy starších lidí, u tzv. stařeckého kašle. Kašel se vyskytuje při malé námaze starého srdce, což vede ke zpětnému toku krve do plic a tím k dráždivému kašli (tím myslí zřejmě srdeční insuficienci). Abychom těmto lidem pomohli, musíme ulehčit nejenom odkašlávání, ale současně také ulehčit krevní oběh, zajistíme proto zesílené odvodnění. Toto právě provede petrklíč. Ulehčuje odkašlávání a působí močopudně. Kořeny jsou účinnější než květy. Jako expektorans se kombinuje s mateřídouškou, yzopem, bazalkou, podbělem a lněným semenem. Čerstvá šťáva mírní bolesti na prsou.
Prvosenka jarní: Ostatní: Lidové vnitřní - Čerstvá šťáva se podává při vnitřních zánětech. Droga tlumí záněty. Prvosenka se obvykle kombinuje do směsí, kde svou medovou vůní zlepšuje nejen účinek, ale i vzhled, vůni a chuť připraveného čaje.
Prvosenka jarní: Ostatní: Lidové zevní - Odvar z květů mírní bolesti zubů. Prvosenka se užívala na rány. Teplá šťáva z lístků se užívala na vykloubené končetiny.
- Skupinové účinky dle Lékopisu:
EXPEKTORANS, SEKRETOLYTIKUM, diuretikum, sedativum, antirevmatikum.
Prvosenka jarní: Homeopatie: Prvosenka je často využívána také v homeopatii, kde se z ní dokonce vyrábí několik různých prostředků. Pro výrobu nejdostupnější tinktury použijeme nať petrklíče, resp. list a květ. Upravuje se podle §3 lihem 80% a dále se ředí lihem 30% až na potenci D3. Obecně se užívá v potenci D3 při dávkování 3krát denně 5 kapek ve vodě nebo v čaji, po jídle. Tinkturu užíváme především na všechny potíže se sliznicemi, dýchacími cestami, při neurologických potížích, jako mírné diuretikum, kardiotonikum a jako celkové tonikum. Její působení je zřejmě v poměrně malém dávkování.
Prvosenka jarní: Prevence: V prevenci se petrklíče užívá zejména do uklidňujících směsí a dále pak do čajovin, zaměřených proti vytváření močových konkrementů. Drogu lze též výhodně použít v prevenci návalů krve do hlavy, hlavně v klimakteriu. Často se petrklíč dávkuje do čajů, používaných k tzv. jarním očistným kůrám.
Prvosenka jarní: Kosmetika: Pro kosmetické použití je prvosenka problematická. Saponiny jsou hlavními účinnými látkami, ale v květech je jich málo, a kořeny, které jich obsahují 10 % by se zase neměly sbírat. Kromě toho lze saponiny snáze získat z jiných zdrojů. Přesto se však v některých krajích přidává prvosenkový nálev( 10 g drogy na 100 g vřelé vody) do jarních vlasových koupelí, po nichž jsou vlasy lesklé, jemné a voní trochu po anýzu. Také se jim s úspěchem omývá mastná pokožka s ucpanými póry.
Prvosenka vyšší
Primula elatior (L.) Hill
primulaceae - prvosenkovité
Droga:
Latinsky: Flos primulae cum calyce, flos primulae sine calyce, radix primulae.
Česky: Květ prvosenky
Synonyma:
Latinsky: Primula officinalis, Primula macrocalyx, Primula, lasiopetala, Primula Hampeana, Primula pannonica.
Názvy:
Lidové: Petrklíč, atlacier, aurikula, biela bukvica, dnová bylina, kadrela, kankalín, kaška, kaštička, klúčky, kozia brada, kozí drist, kropáč, kropáčik, Máriin klúč, mrtvičná zelina, Petrov kľúč, podlienka, podlieska, primulka, prvnička, prvosna skorá, šľaková bylina, bílá bukvice, klíč sv. Petra.
Slovensky: Prvosienka vyššia.
Německy: Wald-Primel, Wald-Schlusselblume.
Rusky: Pervocvet vysokij.
Polsky: Piervosnka ?
Popis: Trvalá bylina. Měří 15-30 cm, má větší hnědý válcovitý oddenek s hnědými kořeny, z něho vyrůstá růžice vejcovitých až podlouhých přízemních listů s vroubkovaným okrajem. Koruny květů sírově žluté, cípy ploché a hustší, bez oranžových skvrn, nevonné, visící na dlouhých stopkách. Kvete v březnu-dubnu.
Místo výskytu: Dává přednost kyprým, dobře provzdušněným a středně vlhkým půdám. Roste na loukách vyšších poloh a ve světlých lesích.
Vlastnosti: Sladká, suchá, mírně zahřívající.
Květy: zklidňující nervinum, adstringens, podporuje pocení.
Kořen: stimulující expektorans, antispazmodikum, protizánětlivé a adstringentní působení.
Užívané části:
Květy: Protože květy neobsahují ani salicyláty ani saponiny, mají značné odlišné vlastnosti. Korunní lístky mají velmi sedativní účinek, jsou proto ideální při nadměrném vzrušení neboli stavu, který Gerard popisoval jako "horečný". Jsou též adstringentní a podporují pocení a lze je užívat při horečnatých nachlazeních s bolestmi hlavy a ucpáním nosních kanálků. Sbírají se na jaře.
Kořen: V Evropě byl kdysi kořen spolehlivým pomocníkem při artritidě, dnes se užívá hlavně při prsním kašli, jako je chronická bronchitida. Pomáhá stimulovat a zahřívat plíce a může být velmi účinný, pokud jde o množství lepkavého, bílého hlenu naznačujícího nachlazení. Kořeny z pěstovaných rostlin sbírejte na podzim.
Nálev: Při bolestech hlavy, horečnatých nachlazeních a prochladnutí hlavy a katarech pijte po doušccích.
Tinktura: Užívejte 5-10 kapek při nespavosti, rozrušení nebo předrážděnosti.
Obklad: V horkém nálevu smočte složenou gázu a přikládejte při neuralgii obličejového, tj. trojklanného nervu.
Mast: Užívejte na sluneční spáleniny a kožní skvrny.
Éterický olej: Při nespavostipřidejte do koupele 5-10 kapek.
Masážní olej: Nařeďte 5-10 kapek oleje 25 ml mandlového nebo slunečnicového oleje. Používejte při bolestech nervů nebo nanášejte na spánky při migréně.
Odvar: Užívejte pro vyčištění hlenu při urputném kašli, zvláště pak při chronické bronchitidě. Může rovněž přinášet úlevu při artritidě a revmatismu.
Prvosenka jarní: Toxicita a nežádoucí účinky: Droga není toxická ale vzhledem k obsahu saponinů několikanásobné překročení terapeutických dávek působí toxicky, přičemž prvním příznakem je nauzea a zvracení. Později se připojí průjmy, někdy i krvavé. Na drogu mohou být někteří nemocní alergičtí. Možnost výskytu alergických reakcí je vyšší při podávání nebo i sběru čerstvé byliny, s jejím usušením pravděpodobnost výskytu klesá. Těhotným a kojícím ženám doporučujeme obvyklé dávkování drogy ještě poněkud snížit. Kořen neužívejte, jste-li alergičtí na acylpyrin. Během těhotenství neužívejte vysoké dávky žádné z prvosenek - působí jako uterostimulans. Žádnou z bylin by neměli užívat pacienti, kteří se léčí warfarinem nebo jinými léky, které ředí krev.
Užívání
Užívání: 1 pol. zarovnanou lžíci přelít 0,5 l vařící vody, vyluhovat 10 min popíjet 2 x denně.
Možnosti užívání bylin:
Nálev – připravené bylinky polijeme vařící vodou – přikryjeme – necháme 5 – 10 minut máčet – nikdy nevařit !!!
Odvar – byliny vložíme do studené vody – za stálého míchání vaříme stanovenou dobu – odstavíme popř. scedíme
Zápar – byliny vhodíme do vařící vody – přikryjeme a 5 minut mírně povaříme
Macerát – byliny zalijeme studenou vodou – necháme
Vnitřní užití:
Drogou je květ. Účinný je též kořen, ten se však z důvodů ochrany přírody nesmí sbírat. Podaří-li se přesto sehnat kořenovou drogu, musíme počítat s tím, že obsahuje podstatně vyšší množství saponinů, a tomu pak i přizpůsobit dávkování. Na jednu dávku v tomto případě postačí 0,5 gramu oddenku buď v prášku nebo v nálevu. Prvosenka se obvykle kombinuje do směsí, kde svou medovou vůní zlepšuje nejen účinek, ale i vzhled, vůni a chuť připraveného čaje. Vhodné jsou kombinace zejména s kořenem lékořice, natí bazalky, listem jitrocelu, kořenem proskurníku, natí tymiánu, plodem anýzu, listem podbělu, natí yzopu a květem divizny.
Dávkování květu: 1 lžíce na šálek záparu, denně 2 šálky.
Nebo:
Droga květu má jednotlivou dávku 1 g. V praxi se však podávají i vyšší dávky. Na přípravu záparu se obvykle ordinuje 1 lžíce drogy na šálek vody: užívá se v dávce 2 šálky denně.
Nebo:
Při migréně se doporučuje zápar z 10 lžiček květů na 2,5 dl vody, 10 minut nechat vyluhovat, přes den postupně vypít.
Nebo:
Čaj připravovaný jako zápar (infuzum) při nespavosti, slabosti nervů, závratích a migréně: 10 g - 10 čajových lžiček na 250 ml vroucí vody, 10 minut nechat přikryté stát a přes den pít.
Nebo:
V lidovém lékařství se užívají květy při chorobách dýchacích cest, hlavně při kataru průdušek. 10 g sušeného květu se spaří šálkem horké vody, nechá ustát, scedí a osladí. Pijí se dva šálky denně.
Nebo:
Nálev se připravuje obvyklým způsobem. Při užití sólové drogy se dávkuje 100-150 ml, ve směsích 200-250 ml, 2-3x denně.
Nebo:
Čajový nálev: Vrchovatou čajovou lžičku spaříme ve 1/4 l vody, krátce vyluhujeme.
Nebo:
Užívá se jako čaj (10 g květu nebo 1 polévková lžíce nadrobno rozřezaných kořenů na 2 šálky vroucí vody, 1x denně).
Nebo:
Kořen: 1 kávová lžička na šálek záparu, 2-3 šáky denně po doušcích vypít. ČsL 4 uvádí jako jednotlivou dávku na odvar 0,2 g kořenové drogy.
Nebo:
Kořenová droga má dávkování 0,5 g pro dosi. Na přípravu záparu se v praxi nejčastěji ordinuje 1/2 kávové lžičky kořene na šálek vody: pije se v dávce 2-3 šálky denně po doušcích. Podobný předpis má i odvar. Žádaný terapeutický efekt se často dosahuje i při nižším dávkování kořene (po 0,2 g).
Terapeuticky účinné jsou však i menší dávky. Decoctum Floris primulae (1/2 lžíce drogy na 2 sklenice vody) se užívá po 1/3 sklenice 3x denně po jídle.
Nebo:
Vyšší dávky se používají při přípravě Decoctum Radicis primulae (6 g kořene na 200 ml vody), který se užívá po 1 lžíci každé 3 hodiny.
Nebo:
Při dně bývá doporučován odvar z oddenku: 2,5 g oddenku se vaří 3 minuty ve 1/4 l vody a scedí. Pije se šálek denně.
Tinctura primulae se podává v jednotlivé dávce 2,5 g.
Nebo:
Dávka 2,5 g se jeví příliš velká, podle nás postačí 1 čajová lžička, tedy 50-60 kapek, což odpovídá přibližně 1 až 1,1 gramu.
Užívá se i ve formě medicinálního vína (litrovou láhev naplníme po hrdlo čerstvými květy, dolijeme suchým bílým vínem, necháme 2 týdny vyluhovat, pak scedíme), 4-6x denně 1 polévkovou lžíci.
Nebo:
Z květů prvosenky se připravuje také posilující nápoj tak, že dvě hrsti květů polijeme litrem dobrého vína, necháme půl dne stát a přecedíme. Tohoto nápoje se pije denně večer sklenka.
Nebo:
Při těžkostech se srdcem je vynikajícím prostředkem prvosenkové víno, které si můžeme z jara připravit sami. Dvoulitrovou láhev naplníme volně květy prvosenky (celé okolíky) až po hrdlo a zalejeme čistým, přírodním vínem. Víno musí květy překrývat. Láhev lehce zazátkujeme a necháme stát 14 dní na slunci. Při srdečních obtížích se pije jeden doušek vína, vážněji nemocní mohou denně vypít tři plné polévkové lžíce.
Osvědčil se i bylinný balzám a dokonce i homeopatická úprava podle Kloudy v potenci U6.
Zevní užití:
Drogy se užívají i při zánětech hrdla na kloktání, při čemž účinnost kořene je vyšší.
Popis
Složení: Primula veris flos.
Prvosenka květ 20g