Průtržník nať 30g

Název

Průtržník nať 30g

Vědecký název

Herniaria glabra herba

Používané části

Nať

Fotografie

Účinky

Průtržník lysý nať
Složení: Herniaria glabra herba. V lidovém léčitelství se užívá vnitřně jako spasmolytikum a desinficiens, hlavně při zánětu močového měchýře, při tvorbě kaménků a močového písku, při ledvinové kolice, při chronických chorobách ledvin a sníženém vylučování tekutin z těla. Také jako prostředek tišící bolest. Obsahuje kyselinu herniarovou, herniarin, flavonoidní glykosidy, třísloviny, silici, alkaloid paronichin, kyseliny glykolovou a glycerolovou, neutrální saponin, metyléter umbelliferonu a další látky. Užívání: 1,5 čajovou lžičku přelít 3 dcl vařící vody, vařit 2 min. vyluhovat 10 min. popíjet 3x denně.

  • Léčivé účinky: oficiální

Průtržník lysý: Urogenitál: Oficiální - Flavonoidy s organickými kyselinami zvyšují nejen tvorbu moči, ale i vylučování chloridů a močoviny, a tím snižují jejich koncentraci v krvi. Kumarinové a flavonoidní látky působí spasmolyticky. Antagonisticky působí saponiny a silice, které zvyšují napětí hladkého svalstva. Kumarinové deriváty pravděpodobně zvyšují kontrakce močového měchýře. Pro výrazné baktericidní vlastnosti se droga ordinuje při zánětech močových cest (působí zde jako antiflogistikum a desinficiens). Užívá se při chronických cystitídách a uretritídách. Pro své spasmolytické vlastnosti se uplatňuje i při urolitiáze s bolestivými tenesmy a s tendencí k zánětlivým komplikacím. Uvolňuje křeče močového měchýře, ledvin a močových cest vůbec. Droze se připisuje tak vynikající účinek, jako semenům lichořeřišnice. Bývá složkou urologických čajovin, ulehčuje odchod moče a napomáhá vylučování solí. Močopudnou složkou v droze je zřejmě saponin, který sice snižuje diurézu, ale zvyšuje přitom vylučování močoviny, a to až o 40%. To je asi také důvod k tomu, že se průtžník uvádí jako specifický lék proti kamenům. Močopudný účinek je poměrně slabý. Podle některých údajů se doporučuje přidávat k odvaru zažívací sodu, pravděpodobně pro zlepšení schopnosti vody vyloužit z drogy co nejvíce účinných látek a k neutralizaci kyselého saponinu - kyseliny herniarové. Droga má i baktericidní účinky. Při potřebě silnějšího diuretického účinku je vhodná kombinace natě s drogami: Radix ononidis, Radix petroselini, Herba solidaginis, Folium betulae, Folium salviae, Fructus juniperi aj. Při zánětech močových cest se droga kombinuje s stejnými díly Folium uvae ursi, Radix seu Herba levistici a Semen lini.

Průtržník lysý: Neuropsych.: Oficiální - Alkaloid paronychin má centrálně tlumivé účinky.

Průtržník lysý: Celkové metabolické účinky: Oficiální - Flavonoidy s organickými kyselinami zvyšují nejen tvorbu moči, ale i vylučování močoviny.

Průtržník lysý: Ostatní: Oficiální vnitřní - Při zánětlivých onemocněních se s oblibou kombinuje s listem medvědice nebo se ještě přidává lněné semeno a kořen libečku.

Průtržník lysý: Kůže: Oficiální - Bylo zveřejněno úspěšné užití průtržníku při lupence v dávce 4 g pro dosi.

Průtržník lysý: Ostatní: Oficiální zevní - Droga se zevně doporučuje k ošetření ran a proti dětské kýle. Při zánětlivých onemocněních se s oblibou kombinuje s listem medvědice nebo se ještě přidává lněné semeno a kořen libečku.

 

  • Léčivé účinky: lidové

Průtržník lysý: GIT: Lidové - Uvolňuje křeče žlučníku.

Průtržník lysý: Urogenitál: Lidové - Nálev 10 g na 100 g vody se doporučuje při katrech močového měchýře, jako diuretikum, při nemocech ledvin a proti kapavce. Droga tvoří častou složku diuretických čajovin - kombinuje se s kořenem jehlice trnité, petržele apod. Lidově se užívá k desinfekci močových cest. Droga je výrazně močopudná. Podporuje vylučování chloridů, močoviny a kyseliny močové. Současně působí spasmolyticky - tlumí křeče hladkého svalstva močových cest. Výrazné je i fytoncidní působení drogy s poměrně širokým bakteriálním spektrem, které se uplatňuje především v močovém systému. Droga má schopnost narušovat soudržnost močových kamenů a současně tlumí záněty, které je doprovází.

Průtržník lysý: Neuropsych.: Lidové - Droga celkově mírně tlumí (sedativum).

Průtržník lysý: Respirační: Lidové - Droga se užívala proti kataru průdušek a při bronchitídě.

Průtržník lysý: Ostatní: Lidové vnitřní - Jako nálev (10 g na 100 g vody) se doporučuje při tříselné kýle. Má údajně zmírňovat křečovité bolesti (spasmolytikum). Tento účinek ale není vědecky dokázaný.

  • Skupinové účinky dle Lékopisu:

DIURETIKUM, SALURETIKUM, SPASMOLYTIKUM, DESINFICIENS, URODESINFICIENS, ANTISEPTIKUM.

Průtržník lysý: Homeopatie: V homeopatii se používá průtržník zcela běžně, i když oficiálně se o něm téměř neví. Jako oficinální je uveden v ČsL 3. Zpracovává se čerstvá kvetoucí nať, trhaná nejlépe v srpnu mezi čtrnáctou a šestnáctou hodinou, a upravuje se podle §2 lihem 90% (lépe 96%). Dále se pak ředí do potence D3 lihem 40%. Obecně užíváme v potenci D3 s dávkováním 4krát denně 8 kapek, před jídlem. Užíváme stejně jako v alopatii. Velmi zajímavé je působení na oční obtíže i na šedý zákal, dále na vodnatelnost a na veškerá onemocnění ledvin.

Průtržník lysý: Poznámky: Na spasmolytickém, desinfekčním a diuretickém účinku se zřejmě podílí saponiny, silice a herniarin, kumariny působí asi na stahy močového měchýře a alkaloid paronychin tlumí CNS.

Průtržník lysý: Toxicita a nežádoucí účinky: Přes to, že dosud nebyly zjištěny vedlejší škodlivé účinky, potenciálně by mohly být nadměrné dávky škodlivé, protože složky kyselých saponinů mají velkou hemolytickou účinnost.

Průtržník lysý: Kontraindikace: Stejně jako většina diuretik, i tato droga je kontraindikovaná při akutním i chronickém zánětu ledvin (hlavně při glomerulonefritídě) a při obstrukci močových cest. Nedoporučuje se ji podávat malým dětem, těhotným a kojícím ženám. Droga není určena pro dlouhodobou léčbu.

Užívání

Užívání: 1,5 čajovou lžičku přelít 3 dcl vařící vody, vařit 2 min. vyluhovat 10 min. popíjet 3x denně.

Možnosti užívání bylin:

Nálev – připravené bylinky polijeme vařící vodou – přikryjeme – necháme 5 – 10 minut máčet – nikdy nevařit !!! 
Odvar – byliny vložíme do studené vody – za stálého míchání vaříme stanovenou dobu – odstavíme popř. scedíme 
Zápar – byliny vhodíme do vařící vody – přikryjeme a 5 minut mírně povaříme 
Macerát – byliny zalijeme studenou vodou – necháme 

Vnitřní užití:
Doporučuje se bylinu užívat přednostně ve směsích, zvláště v urologických indikacích, abychom podávané množství čaje mohli zvýšit z 4krát denně 0,2 litru na 4krát denně 0,3 litru. V těchto dávkách není vhodné podávat samotný čaj z průtržníku, protože obsahové látky nejsou zcela nevinné. Diuretický účinek drogy zvyšují kombinace s kořenem jehlice, s kořenem celeru nebo petržele, s březovým listem, s drcenými jalovčinkami. Pro zesílení protizánětlivého účinku kombinujeme drogu se zlatobýlem, listem medvědice, semenem lichořeřišnice či s květem vřesu. Působení na rozpad močových kaménků zvyšuje kombinace se rdesnem ptačím, rdesnem blešníkum, s přesličkou, květem petrklíče, s natí máčky, s natí lomikamene, s kořenem libečku.
Dávkují se 2 kávové lžičky na šálek záparu. Pije se 2-3x denně (nebo 2 lžičky na šálek vody, nechat krátce převařit a 10 minut přikryté postát). Dle ČsL 3 je jednotlivá dávka per os v odvaru 1,5 g.
Nebo:
Zápar se připravuje z 0,5-1 lžíce drogy na 2,5 dl vody (pije se po trošce 2-4x denně mezi jídlem). Zpravidla se však nať kombinuje. Zásadně se kombinují drogy s podobnými účinky.
Nebo:
Pro lepší využití kyselého saponinu se doporučuje přidat do záparu z drogy trochu jedlé sody (natrium hydrogencarbonicum).
Nebo:
Dávky na zápar při onemocněních močových cest se pohybují od 2 do 8 g na den, přelít vroucí vodou a po 10 minutách scedit. Připravuje se pro každé užití čerstvý nálev.
Při zánětech močových cest se droga kombinuje s stejnými díly Folium uvae ursi, Radix seu Herba levistici a Semen lini (3 lžičky čajoviny na 2 sklenice vody, čajovinu nejprve dát do polovičního množství vody a potom macerovat za studena 8 hodin: po přecezení připravit zápar s duhou polovinou vody a výluhy slít). Užívá se 3-4x denně po 1/2 sklenice).
Odvar se připravuje z jednotlivé dávky 1,5 g.
Nejúčinnější lékovou formou je lihovodný roztok. V urologických indikacích podáváme obvykle 4krát denně 0,2 litru. Připravujeme nálev nebo jen krátce, 2 minuty vařený odvar a na každou dávku přidáváme 1 kávovou lžičku tinktury. V jiných indikacích se doporučuje podat 2 až 3krát denně 0,2 litru.

Popis

Složení: Herniaria glabra herba. 

Průtržník nať 30g
Průtržník nať 30g