Přesličkový čaj 30g(20x1,5g)

Název

Přesličkový čaj 30g(20x1,5g)

Vědecký název

Equisetum arvense herba

Používané části

Nať

Fotografie

Účinky

  • Léčivé účinky: oficiální

Přeslička rolní: Kardiovaskulár: Oficiální - Protože ovlivňuje regenerační procesy v cévní stěně, ordinuje se jako pomocný lék při arterioskleróze (hlavně v počátečním stádiu, resp. v prevenci). Podobně při stavech, při kterých buď hrozí, nebo již nastalo kapilární krvácení. Droga mírní lomivost krevních vlásečnic a uplatňuje se při léčbě tečkovitých krevních výronů (petechií). Přeslička je součástí čajovin proti arterioskleróze a vysokému krevnímu tlaku (Alvisan).

Přeslička rolní: Urogenitál: Oficiální - Při vylučování močí má kyselina křemičitá funkci ochranného koloidu: udržuje rovnováhu mezi koloidy a krystaloidy. Tuto její vlastnost je možno využít jak při léčbě a prevenci močových kamenů, tak při zánětu močových cest. Močopudné účinky drogy ovlivňují nejvíce flavonoidy a dusičnan draselný: částečně je ruší ekvisetonin, proto se doporučuje kombinace s jinými diuretickými drogami. Přeslička je dobrým močopudným prostředkem, přidává se do urologických čajovin.

Přeslička rolní: Respirační: Oficiální - Velký význam má přeslička i při hojivých procesech v plicích. Obsahem kyseliny křemičité může droga podporovat při infekčních onemocněních (především při cirhotickém procesu) léčebné procesy (např. při plicní TBC). Proto se odedávna používá jako součást čajovin při plicní tuberkulóze. Adjuvantní význam droga neztratila ani v době moderních antituberkulotik. Specifické účinky na bakterie však nemá. Osvědčila se i po chirurgických výkonech na plicích. Ulehčuje také rozpouštění hlenů. Na počátku století lékaři zjistili, že slabá a málo odolná plicní tkáň může včasným a trvalým přísunem kyseliny křemičité do organismu být uchráněná před rozpadem, čímž se zabrání tvorbě kaveren. Silným odvarem z přesličky byly dosaženy dobré výsledky i u hemoptýzy.

Přeslička rolní: Ostatní: Oficiální vnitřní - Hlavní účinnou složkou přesličky je kyselina křemičitá, která je snadno rozpustná ve vodě. Lehce proniká nejen do moče, ale i do kůže a sliznic. Vyskytuje se především na místech, kde probíhají hojivé procesy, ale i v poškozených cévách a ve stěnách patologicky změněných vlásečnic, které mají zvýšenou propustnost a lámavost. Užívá se jako antisklerotikum, na zastavení rozličných krvácení, potom jako prostředek omezující pocení při TBC. V některých indikacích - zvláště u starých lidí, u kterých s věkem klesá množství kyseliny křemičité v organismu - je důležitý přísun kyseliny křemičité. Zde může přeslička velmi pomoci.

Přeslička rolní: Kůže: Oficiální - Bylo zjištěno, že při vnitřním užívání kyseliny křemičité nastává rychlé vyléčení vícero kožních chorob, hlavně pemphigus chronicus a foliaceus. Vysvětluje se to tím, že kyselina křemičitá má dobrý vliv na elasticitu pokožky a její koloidní buněčnou rovnováhu.

Přeslička rolní: Ostatní: Oficiální zevní - Zevně se používala do koupelí a na bylinné obklady na špatně se hojící rány či vředy, na kloktání při zánětech mandlí a na výplachy nosu při krvácení. Přidává se do čajovin při hemoroidech - aplikovaných externě.

  • Léčivé účinky: lidové

Přeslička rolní: GIT: Lidové - Čaj čistí žaludek a užívá se při zvracení krve. Jako prostředek na zastavení krvácení pomáhá při krvácení ze žaludku. Vnitřně užívaná bylina vyléčí i nejsilnější zvracení v krátké době, ba někdy okamžitě. V lidové praxi je známo též dávkování odvaru s mlékem, po lžících, při žaludečních obtížích, spojených s překyselením. Přeslička se podávala při chorobách jater. Jako prostředek na zastavení krvácení pomáhá při krvácení z hemoroidů. Působí svíravě.

Přeslička rolní: Kardiovaskulár: Lidové - Přeslička kombinovaně působí na zlepšení krevního oběhu i funkci ledvin, proto se využívá při oběhových poruchách s otoky. Prohlubuje práci srdce. Přeslička, spolu s rozrazilem lékařským, je dobrým preventivním prostředkem proti zvápenatění tepen, neboť pročisťuje krev. Rozpustná kyselina křemičitá má výborné hojivé účinky a příznivě ovlivňuje pružnost a pevnost cévních stěn, takže ji lze využít jako kvalitní antisklerotikum, především v počátečních stadiích nemoci. V lidovém léčitelství je přeslička velmi vážená jako léčivá bylina především pro její schopnost zastavovat krvácení. Je nenahraditelná při krvácení všeho druhu. Vnitřně užívaná bylina vyléčí i nejsilnější krvácení v krátké době, ba někdy okamžitě. Může být využita jako prostředek první pomoci při nejrůznějších typech krvácení, zvracení nebo vykašlávání krve apod. Přeslička podporuje tvorbu bílých krvinek při jejich nedostatku (leukopenie) a také červených krvinek při anémii.

Přeslička rolní: Urogenitál: Lidové - Užívá se úspěšně hlavně při vážných chorobách močového měchýře, dále při chorobách ledvin a močení krve. Přeslička kombinovaně působí na zlepšení krevního oběhu i funkci ledvin, proto se využívá při oběhových poruchách s otoky. Je to starý močopudný prostředek (diuretikum), který pomáhá při poruchách vyměšování moče. Používá se při zadržování tekutin v organismu nebo k odvodnění. Lehký močopudný efekt je způsoben přítomností flavonoidů a saponinů. Když se vypije čaj ze spařené přesličky, velmi lehce odchází mnoho tmavě zbarvené moče. Velmi rychle léčí i vodnatelnost. Když již nezabírá žádný jiný prostředek na odvodnění, vynechají se všechny ostatní bylinkové čaje a pije se 4-5 dní (při těžkých případech až 6) denně 5 až 6 šálků čaje z přesličky, ale pouze po doušcích přes celý den. Ve většině případů voda odejde. Je vhodná též při zánětech močových cest. Zlepšuje látkovou výměnu, zejména v době klimakteria. Je vhodná také při gynekologickém krvácení (nadměrné menstruační krvácení), brát vnitřně i zevně formou výplachů, případně obkladů. Užívala se i k tišení krvácení z dělohy (metroragie). Důležitou indikační oblastí přesličky jsou ledvinové a močové kaménky a písek v ledvinách. Droga podporuje jejich odchod přirozenou cestou a také narušuje jejich soudržnost, takže mají tendenci se rozpadávat. Zmírňuje bolesti při močových kamenech, písku a chorobách močových cest. Přeslička patří mezi nejúčinnější urologická léčiva, protože tlumí záněty a udržuje rovnováhu mezi krystaloidy a koloidy, takže je vhodná k léčbě a prevenci močových kaménků a zánětů. Neznámým mechanismem zvyšuje přeslička plodnost, a proto je vhodnou součástí směsí, podávaných na podporu otěhotnění. Přeslička se užívá i k léčbě chorob prostaty.

Přeslička rolní: Neuropsych.: Lidové - Všichni lidé od určitého věku by měli denně vypít jeden šálek čaje z přesličky. Zbavili by se nervových bolestí. Přeslička, spolu s rozrazilem lékařským, je dobrým preventivním prostředkem proti ztrátě paměti, neboť pročisťuje krev. Když se denně vypije jeden až dva šálky čajové směsi z přesličky a třezalky a večeří se pouze suchá strava, pomáhá to proti nočnímu pomočování. Je vhodná u neuralgií.

Přeslička rolní: Skelet + svalstvo: Lidové - Zevně i vnitřně se užívá dokonce i při zánětu kostní dřeně.

Přeslička rolní: Celkové metabolické účinky: Lidové - Silně slazený čaj se dává při lehké cukrovce. Zlepšuje látkovou výměnu, užívá se k čistění krve. Přeslička působí také jako antirevmatikum, zvláště při kombinovaném vnitřním a zevním užití. Všichni lidé od určitého věku by měli denně vypít jeden šálek čaje z přesličky. Zbavili by se tak prostým a účinným způsobem revmatismu a dny.

Přeslička rolní: Respirační: Lidové - Rostliny s obsahem kyseliny křemičité se v minulosti používaly v lidovém léčitelství při chorobách dýchacích cest, odvary se pily při lehčích formách plicní TBC apod. Nesmí se tedy zapomínat, že přeslička je jedním z našich nejlepších prostředků na plicní choroby. Užívá se při zánětu průdušek (chronické bronchitidě), jakož i při plicní tuberkulóze. Pravidelným pitím čaje se za pomoci kyseliny křemičité vyléčí tuberkulóza plic a pomine též všeobecná slabost při tuberkulózním onemocnění. Lidově se v těchto indikacích často doporučuje i čerstvá lisovaná šťáva. Silně slazený čaj se podával proti úpornému (chronickému) kašli. Jako prostředek na zastavení krvácení pomáhá přeslička i při krvácení z plic. Užívala se i proti astmatu.

Přeslička rolní: Imunitní: Lidové - Přeslička stimuluje imunitní systém.

Přeslička rolní: Ostatní: Lidové vnitřní - Při velkém krvácení z nosu je dobré upíjet pomalu po doušcích přesličkový čaj. Přeslička obecně staví či omezuje vnitřní i vnější krvácení (hemostyptikum). Rozpouští v těle škodliviny. Přeslička pročisťuje krev, což je také nejlepší způsob jak předcházet rakovině. Údajně se také delším užíváním přesličky zastaví růst zhoubných nádorů, ba nakonec i zmizí. Je vhodná k podpůrné léčbě infekčních a nádorových onemocnění. Nádorové bujení prakticky nevzniká v oblastech těla, bohatých na kysličník hořečnatý a zvláště na kysličník křemičitý, a naopak často vzniká v oblastech bohatých na vápník. U nádorových chorob bývá množství křemíku v moči nemocných až 15krát nižší než u lidí zdravých. Lze mít víceméně za prokázané, že pravidelné a dlouhodobé podávání přesličkového čaje v dávce 0,15 litru denně poměrně výrazně snižuje nebezpečí vzniku nádorového onemocnění a má také tlumivý vliv na rozvoj choroby již probíhající. Pomáhá při všeobecné slabosti vaziva. Přeslička je též účinným fytopreventivem proti otravám olovem a těžkými kovy. Působení přesličky však není zcela nevinné, proto preventivní denní dávka nemá překročit 150 ml odvaru. Rozpustná kyselina křemičitá lehce proniká nejen do moči, ale také do pokožky a do sliznic. Ve stáří klesá množství potřebného křemíku v organismu a právě přeslička ve formě pravidelně podávaného přesličkového čaje může zajistit jeho vhodný přísun (geriatrikum).

Přeslička rolní: Kůže: Lidové - Při svrbících vyrážkách kůže, i když jsou rohovité, hnisavé a strupovité, pomůže omývání a obklady z výluhu přesličky. Přeslička se užívá i při vyrážkách po holení. Přeslička léčí zánětlivé kožní projevy. Koupele a umývání přesličkou pomáhají při tuberkulóze kůže. Pro zevní použití lze využívat i jiných druhů přesliček, které jsou pro vnitřní léčbu a prevenci naprosto nevhodné. Odvar z přesličky je výborný na hojení ran. Přeslička se užívá při bércových vředech. Přikládá se obklad namočený v odvaru z přesličky, rány se vymývají, nebo se přikládá na nemocná místa čerstvá bylina. Přeslička se s úspěchem používá při koupelích, které povzbuzují látkovou výměnu pokožky a tím účinně ovlivňují omrzliny. Přesličkovou tinkturu je možno doporučit jako mimořádně dobrý prostředek proti pocení nohou. Nohy se řádně umyjí, osuší a pak se vtírá tinktura. Kromě toho je třeba denně půl hodiny před snídaní vypít šálek čaje z přesličky. Stejně tak dobře pomáhají přesličkové koupele při pocení nohou. Při lupech se vlasy denně umývají v přesličkovém odvaru a pak se hlava masíruje olivovým olejem. Lupy rychle mizí. Koupele a umývání přesličkou pomáhají i při hnisavém zánětu nehtového lůžka. Přeslička se užívá při rakovinových vředech (nádorech).

Přeslička rolní: Ostatní: Lidové zevní - Odvar z přesličky je výborný na hojení ran. Přeslička se užívá při zastaralých úrazech, starých zahnívajících ranách, rakovinových vředech (nádorech), píštělích a bércových vředech. Přikládá se obklad namočený v odvaru z přesličky, rány se vymývají, nebo se přikládá na nemocná místa čerstvá bylina. Koupele a umývání přesličkou pomáhají i při hnisavém zánětu nehtového lůžka, zánětu kostní dřeně (osteomyelitis), ostruze na patě, fistuli a vyrážkách po holení. Při bolestivých hemoroidech a hemoroidálních uzlech se přikládá kaše z čerstvých bylinek. Často se také spařená, vlhká, teplá přesličková nať zabalená do mokrých ručníků přikládá na léčená místa a hnisavé rány, u kterých urychluje čistění. Aby se zastavilo nosní krvácení, silnější odvar se vtahuje do nosu, ucpou se dírky a odvar se chvíli drží v nose. Při opakujícím se krvácení z nosu se dává obklad z vychladlého výluhu přesličky. Při proplachu nosu podáváme lehce osolený přesličkový odvar, který umí tlumit překrvenou a hypertrofickou sliznici, ale zároveň i povzbudit sliznici atrofující. Je vhodná také při gynekologickém krvácení, brát vnitřně i zevně formou výplachů, případně obkladů. Jako prostředek na zastavení krvácení pomáhá při krvácení z hemoroidů. Působí svíravě. Užívá se jí také jako kloktadla při zánětu dásní a při angíně. Směs přesličky a třezalky možno doporučit na kloktání při zánětu mandlí, zánětu sliznice dutiny ústní, při hnilobném procesu zubů, při krvácení dásní, při fistulích a polypech na patře a v krku. Zevně i vnitřně se užívá dokonce i při zánětu kostní dřeně. Odvar z přesličky se užívá k zapářkám a sedacím koupelím. Při ženských obtížích i při bolestech v bederní části zad výrazně pomáhá sedací koupel v přesličkovém odvaru, při hemoroidech a bércových vředech se mohou aplikovat obklady. Při únavě nohou a sklonu ke křečovým žilám je vhodné aplikovat horké koupele nohou. Voda, resp. přesličkový odvar má dosahovat nad kotníky. Při potížích s močením (i v některých případech úplné nemožnosti se vymočit) pomáhá napařování nad vařící se přesličkou, případně v kombinaci s horkými obklady na podbřišek a pití přesličkového odvaru po doušcích. Při prochladnutí měchýře s křečovitými bolestmi není lepší prostředek, než když necháme 10 minut působit na měchýř (přitom jsme zahaleni do koupacího pláště) páry ze spařené přesličky. Když to několikrát opakujeme, onemocnění brzy pomine. Staří lidé, kteří pojednou nemohou vůbec močit a svíjejí se v bolestech, nebo moč nejvýš jen trochu kape, se mohou velmi rychle osvobodit od těchto bolestí horkými parami přesličky, aniž by musel lékař cévkovat moč pomocí hadičky. Při písku v ledvinách a kaméncích v měchýři se užívají horké koupele z přesličky, přičemž se pije i teplý čaj z přesličky, moč se zadržuje, aby se mohla naráz pod tlakem vypustit. Po takové kůře ledvinové kameny většinou odcházejí, jsou vyplaveny. V případech, kdy selhaly jiné močopudné prostředky, pomohla přeslička, jako například při nahromadění vody v osrdečníku a v pohrudnici (vodnatelnost), při onemocnění ledvin po spále (šarlachu) a jiných infekčních nemocech, při kterých se naruší odvádění moči. Ve všech těchto případech je přeslička vynikající při vnitřním i vnějším užívání pro celý systém ledvin a močového měchýře. Při zánětech a hnisání ledvinné pánvičky již pouhá jedna přesličková sedací koupel má zázračný zdravotní účinek. Při této vnější aplikaci, a jenom při ní, používáme vysokou přesličku, mající na prst silné stonky, která roste na mokřinatých loukách a na půdách horských pastvin (Equisetum telmateia L. - přeslička obrovská). Tato přeslička poskytne okamžitou pomoc. Při výtoku se doporučují ženám sedací koupele ve směsi přesličky a třezalky. Delším užíváním přesličky se bojuje i proti polypům ve střevech a v konečníku, i proti zánětům slizového váčku. V obou případech se užívá léčba sedacími koupelemi a zapařenými obklady. Tyto zapařené obklady pomáhají i při křečích v žaludku, při záchvatech žlučníku a jater a při bolestivém městnání, které svým tlakem směrem vzhůru ovlivňuje činnost srdce. Těžké poruchy plotének páteře často velmi rychle zmizí po sedacích koupelích v přesličce, pokud onu poruchu nezpůsobilo uskřípnutí nervu a RTG snímky ukazují ploténky opotřebované stářím. To však není důvodem, abychom měli stále bolesti. Tlak nemocné ledviny působí podle zkušeností směrem nahoru, zasáhne nervy, které jsou uloženy podél zádových obratlů a vyvolává tyto bolesti. Nejsou to tedy ploténky, ale tlak ledvin na volně položené nervy. Sedací koupel z přesličky působí na ledviny a odstraňuje jejich tlak směrem vzhůru. Totéž platí pro poruchy plotének, keteré vyvolává jízda na traktoru a v nákladním automobilu. Otřesy traktoru nepoškozují ploténky, ale narušují se ledviny. Dojde k tomu hned, vznikne-li tlak směrem vzhůru a ten můžeme odstranit sedacími koupelemi. Toto platí pro vešekré bolesti páteře, kdy by se měla vyzkoušet přeslička. Dvě třetiny nervově nemocných by se nemuselo léčit v nemocnici, kdyby měli zdravé ledviny. Platí to pro ty, kteří v důsledku onemocnění ledvin trpí depresemi, mají sklon k šílení, záchvaty zuřivosti - ti všichni by měli zkusit sedací koupele v přesličce. Při těžkých onemocněních ledvin se všemi průvodními znaky se má používat k sedacím koupelím čerstvá přeslička: a to vysoká přeslička z nalezišť v močálu. Pro jednu koupel je třeba plné vědro rostlin. Při sedací koupeli musí být ledviny pod vodou 20 minut! Není třeba se utírat, ale je nutné se zabalit do koupacího pláště a ležet jednu hodinu v posteli, až pak se převléci do suchého prádla. Sedací koupel můžeme použít po ohřátí ještě dvakrát. Důležitější jsou účinky na vazivo, jako čaj nebo místně jako křemičitá přísada do koupele působí povzbudivě, odolnost se zlepší. Přeslička se s úspěchem používá při koupelích, které povzbuzují látkovou výměnu pokožky a tím účinně ovlivňují poruchy prokrvování, otoky po zlomeninách a omrzliny, bolavé nohy (otevřené rány). Tím, že revmatická onemocnění a dna jsou potíže látkové výměny a tím, že rozpustná kyselina křemičitá při koupelích je částečně tělem vstřebána, způsobí přesličkové koupele i zde úlevu. Po těžkém porodu se někdy u matek dostaví poruchy zraku. Příčina je zřejmě v tom, že při porodu dítěte trpěly i ledviny matky. Koupele s přesličkou napomohou prokrvení ledvin, čímž se odstraní tlak ledvin na oči a takto se těžkosti zraku pomalu odstraní. Pro zevní použití lze využívat i jiných druhů přesliček, které jsou pro vnitřní léčbu a prevenci naprosto nevhodné. Velmi účinné jsou přesličkové sedací koupele v prevenci močových obtíží, např. po prochlazení apod. Suché obklady z přesličky přikládáme na cystózní vaječníky. Připravíme váček konstrukcí podobný malé matraci a vycpeme jej suchou přesličkou. Na plotně rozehřejemedo vyšší teploty kuchyňskou sůl a vsypeme ji do pevného plátěného pytlíčku. Žena si lehne na záda a na oblast postiženého vaječníku položíme váček s přesličkou, překryjeme ručníkem, aby nedošlo k popálení okolní pokožky, a navrch přiložíme váček s rozžhavenou kuchyňskou solí. Prohříváme 20 až 25 minut, první týden denně, později obden. S léčbou začneme bezprostředně po menstruaci a končíme s nástupem další menstruace. Přesličku vyměňujeme po třech, sůl po šesti aplikacích.

  • Skupinové účinky dle Lékopisu:

DIURETIKUM, METABOLIKUM, ANTISKLEROTIKUM, HEMOSTYPTIKUM, ANTIFTYZIKUM.

Přeslička rolní: Homeopatie: Homeopaticky zpracováváme přesličku ve směsích i samotnou. Pro široké spektrum možného použití je přeslička vhodným předmětem homeopatické úpravy. Základem je čerstvá letní lodyha (zvaná také nať), sbíraná v květnu až říjnu, nejlépe vždy kolem poledne. Upravujeme ji lihem 90%, ale můžeme použít i líh 80%, nižší koncentraci však už nikoli. Dále ředíme až na potenci D3 resp. D7 lihem 30%. Obecně se podává v potenci D3 s dávkováním 3krát denně 8 kapek, po jídle. Do směsí se však přidává až do potence D7. Používá se prakticky stejně jako v alopatii, přes značnou šíři působení není však pro samostatné podávání vhodná. Na druhé straně však může být podle našeho názoru použita do každé směsi, v níž pak bude potřebná složka prakticky na každou potíž.

Přeslička rolní: Prevence: Podle některých pramenů by všichni lidé od určitého věku měli pít denně jeden šálek přesličkového odvaru jako prostou a účinnou prevenci proti revmatickým chorobám. Přeslička také může být využita jako prostředek první pomoci při nejrůznějších typech krvácení, zvracení nebo vykašlávání krve apod. Velmi účinné jsou přesličkové sedací koupele v prevenci močových obtíží, např. po prochlazení apod. Pro zevní použití lze využívat i jiných druhů přesliček, které jsou pro vnitřní léčbu a prevenci naprosto nevhodné. Přeslička je též účinným fytopreventivem proti otravám olovem a těžkými kovy. Působení přesličky však není zcela nevinné, proto preventivní denní dávka nemá překročit 150 ml odvaru.

Přeslička rolní: Kosmetika: Vlažný nálev (20 g sušené přesličky přelijeme 100 g vroucí vody a necháme 20 min. vyluhovat) se doporučuje k omývání unavené stárnoucí pleti, a to vždy na noc po dobu alespoň jednoho týdne. Po koupeli vklepeme do pokožky výživný krém. Ráno se můžeme omývat rovněž přesličkovým nálevem. Po této kůře se stáhnou póra a kůže se vypne. Ze směsi 60 dílů přesličkového nálevu, 35 dílů čistého zředěného lihu a 5 dílů 8 % octa se připravuje i pleťová voda. Místo lihu lze použít kolínskou vodu, místo octa bórovou vodu. Výtažky z přesličky se přidávají do přípravků určených k čištění mastné pleti postižené vřídky. Vývar z přesličky se přidává do vlasových posilujících pěnových koupelí.

Přeslička rolní: Poznámky: Odedávna se užívala k čistění kuchyňského nádobí nebo nebarveného nábytku. Přeslička je složkou antirevmatických, antiartritických, antisklerotických, diuretických, hemostyptických, antihemoroidálních, srdečních, plicních a antituberkulotických čajovin. Číňané užívají Equisetum hyemale, čili mu caj (mu zei).
Vlastnosti: Chladná, suchá, nahořklá.
Působení: Adstringens, hemostatikum, diuretikum, protizánětlivá, hojí tkáně.
Užívané části: 
Nať E. arvense: Adstringentní, hojivé stonky zastavují krvácení v ráně, z nosu a při silné menstruaci, Slouží jako silné diuretikum při onemocnění močové soustavy a prostaty a rovněž tonizují sliznice močového traktu, mohou působit na noční pomočování a pomáhat při kožních problémech. Dále se používají hlavně na hluboké poškození při chorobě plic.
Nať A. hyemale: V Číně se nať používá hlavně ke snížení horečky a jako prostředek při zánětech očí, jako je zánět spojivek a onemocnění rohovky. Čínští lékaři předepisují tento druh přesličky při očních postiženích, úplavici, chřipce, otocích a hemoroidech.
Odvar: Užívejte při silné menstruaci a onemocnění kůže, jako je akné a ekzém: vařte mírným varem nejméně tři hodiny, aby se vyluhovaly hlavní účinné látky. Doporučuje se při žaludečních vředech, zánětech močového traktuá a chorobách prostaty a plic.
Zábal: Z prášku zhotovte pastu a použijte na vředy na nohou, rány, opary a omrzliny.
Výplach úst/kloktadlo: Nařeďte odvar a používejte při infekcích úst a dásní nebo zánětech hrdla.
Šťáva: Nejlepší formou užití je šťáva získaná z lodyh přesličky: berte třikrát denně 5-10 ml při onemocněních močové soustavy. Při krvácení z nosu namočte smotek buničité vaty v troše šťávy a zasuňte jej do nosní dírky. Předepisuje se rovněž při přetrvávajícím poškození plic.
Tobolky: Užívání prášku z přesličky v oplatkách může být příjemnější než pití šťáv či odvarů. Působí na stejné choroby (vyjma krvácení z nosu).

Přeslička rolní: Toxicita a nežádoucí účinky: Výskyt vedlejších účinků při nadměrně vysokých dávkách je ojedinělý. V tomto případě však může jít o záměnu s jinými, neléčivými druhy přesličky. Diskutabilní je používání přesličky u těhotných žen. Jinak dbáme, abychom dodržovali předepsané dávkování, které je voleno tak, aby se jistá toxicita drogy nemohla projevit.

Užívání

Možnosti užívání bylin:

Nálev – připravené bylinky polijeme vařící vodou – přikryjeme – necháme 5 – 10 minut máčet – nikdy nevařit !!! 
Odvar – byliny vložíme do studené vody – za stálého míchání vaříme stanovenou dobu – odstavíme popř. scedíme 
Zápar – byliny vhodíme do vařící vody – přikryjeme a 5 minut mírně povaříme 
Macerát – byliny zalijeme studenou vodou – necháme 

Vnitřní užití:
Účinnou lékovou formou je odvar. Nálev je méně vhodný - podáváme jej tehdy, jestliže přesličku mícháme do směsí.  Dávkování je obvyklé. V urologických a revmatologických indikacích doporučujeme obyčejně 0,75 až 1 litr čaje denně, v ostatních případech zpravidla postačí 0,5 až 0,75 litru za den, přirozeně v několika dílčích dávkách. Mléčný odvar při bolestech žaludku se osvědčil v dávce 0,15 listru 2 až 4krát denně. Ačkoliv lze přesličku podávat i samostatně, zdá se, že je doslova předurčena do směsí. Velmi dobré výsledky poskytuje vzájemná kombinace několika křemičitých drog dohromady, například přesličky, rdesna ptačího, kopřivy a konopičky.
Přesličkový čaj: 1-2 čajové lžičky nakrájené natě pro 1 šálek se buď 12 hodin vyluhují ve studené vodě nebo se přelijí vařící vodou a nechají se asi 30 minut vyluhovat. Pijí se 3 šálky denně po delší dobu.
Dávkuje se jako diuretikum 2 g (nebo 1 kávová lžička) na šálek záparu, pije se 2-3x denně. Slouží však i jako antisklerotikum (zápar maximálně přesně 30 sekund).
Nebo:
Nať přesličky se užívá ve formě záparu ze 4 čajových lžiček na 2 sklenice vody pít v průběhu dne. Pije se při onemocněních močových cest.
Nebo:
Čajový nálev: 1 vrchovatá čajová lžička přesličky na 1/4 l vody, spaříme.
Dávkuje se jako diuretikum 1,5 - 2 g na šálek odvaru, pije se 2-3x denně. Slouží však i jako antisklerotikum (zápar maximálně přesně 30 sekund).
Nebo:
Proti pocení a na zastavení krvácení se obvykle dávkuje v denní dávce 4 plné čajové lžičky na odvar.
Nebo:
Mohou se však užívat i daleko vyšší dávky: Decoctum herbae equiseti (10-20 g na 2 sklenice vody se vaří 15 minut) se užívá v dávce 1/2 sklenice 2-3x denně. Při déle trvající kůře se na odvar používají 4 čajové lžičky (asi 5 g).
Nebo:
Přeslička se užívá při kataru průdušek ve formě odvaru připraveného tak, že se 10 g přesličky vaří 5 minut ve 1/4 l vody a užívá potom za 2 hodiny lžíce.
Nebo:
Droga se aplikuje formou odvaru, průměrně 3x denně po 150 ml. Při delším užívání je nutno současně aplikovat vitamín B1. V urologických indikacích je vhodné přesličku dávkovat raději do směsí.
Nebo:
V kombinaci s jinými rostlinami se připravuje odvar z 2-3 lžic drogy na 5 dl vody (vařit 5-10 minut, na 15 minut odstavit a scedit, pije se po 1 dl 2-5x denně).
Nebo:
Při stavění vnitřního krvácení se používají silnější odvary. Normálně se dává na jeden šálek (tj. na 1/4 l) jedna vrchovatá čajová lžička, při krvácení se dávají na šálek dvě až tři lžičky.
Nebo:
Užívá se v odvaru (2 čajové lžičky sušené drogy na šálek vroucí vody).
Tinktura: 10 g čerstvé přesličky 14 dní necháme na slunku vyluhovat v 50 g pravé režné. Denně protřepáváme.
Nebo:
Užívá se i jako tinktura (20 g čerstvé přesličky vyluhujeme ve 100 ml vodky či pálenky 2-3 týdny, pak scedit), 2x denně 5-8 kapek.

Zevní užití:
Zevně se droga používá na koupele, oplachování a bylinkové obklady při chronických hnisavých kožních afektech, a to buď samostatně, nebo v kombinaci.
Nať přesličky se užívá ve formě odvaru z 1 lžíce na sklenici vody, delší dobu vařit. Ke kloktání.
Kašový obklad z čerstvých bylinek se připraví takto: čerstvá přeslička se umyje, na dřevěné desce se rozdrtí až do kašovitého stavu.
Parní zábal: Jednu vrchovatou dvouhrst přesličky dáme do síta, které zavěsíme nad hrnec s vařící vodou. Když je nať horká a měkká, zabalíme ji do lněného ručníku a přiložíme na nemocné místo. Bezpodmínečně je nutné všechno teple obalit! Necháme působit více hodin, případně celou noc.
Sedací koupele: 100 g přesličky dáme do studené vody na noc, následující den ohřejeme k varu a přilejeme do vany. Doba koupání 20 minut. Neosušit se, mokrý se zabalit do koupacího pláště. Pařit se v posteli jednu hodinu. Voda musí při koupeli sahat až nad ledviny.
Přesličková koupel: pro úplnou koupel použijeme asi 100 g přesličkové natě, kterou 1 hodinu vyluhujeme v horké vodě a pak nalijeme do koupele. Doporučují se užívat i hotové přesličkové koupelové extrakty.

Popis

x

Přesličkový čaj 30g(20x1,5g)
Přesličkový čaj 30g(20x1,5g)