Popenec nať 50g

Název

Popenec nať 50g

Vědecký název

Glechoma hederacea herba

Používané části

Nať

Fotografie

Účinky

Popenec břečťanovitý nať
Složení: Glechoma hederacea herba. V lidovém léčitelství se užívá vnitřně jako expektorans, adstringents, desinficiens a mírné diuretikum, při onemocnění dýchacích cest, kašli, při zahlenění, rovněž při zánětech dolních cest močových. Výborně tlumí průjmy, zlepšuje trávení a celkově podporuje látkovou výměnu. Obsahuje hořčinu glechomin, silice, pryskyřice, cholin, saponiny, organické kyseliny, minerální soli a zejména třísloviny. Užívání: 1 čajovou lžičku přelít 2 dcl vařící vody, vařit 1 min. vyluhovat 20 min. popíjet 2x denně.

  • Léčivé účinky: oficiální

Popenec břečťanovitý: GIT: Oficiální - Pro poměrně vysoký obsah tříslovin působí droga jako vnější i vnitřní adstringens a proti průjmům (antidiaroikum). Silice i hořčina povzbuzují tvorbu žaludeční kyseliny a zlepšují trávení, proto se droga doporučuje při hypochlorhydriích spojených s dyspeptickými obtížemi. Potože droga působí povzbudivě na sliznice trávicích ústrojí, doporučuje se při zánětlivých onemocněních těchto ústrojí. Pro výrazný pozitivní vliv na zlepšení funkce specifické jaterní buňky se ordinuje při oslabené detoxikační činnosti jater, případně preventivně pracujícím s profesionálně ohroženým jaterním parenchymem. Výtažky z drogy napomáhají tvorbě a vylučování žaludečních šťáv a žluče (stomachikum a cholagogum). Používá se i jako tonikum a depuratívum.

Popenec břečťanovitý: Urogenitál: Oficiální - Potože droga působí povzbudivě na sliznice močových ústrojí, doporučuje se při zánětlivých onemocněních těchto ústrojí, zvláště při zánětlivých onemocněních dolních cest močových.

Popenec břečťanovitý: Celkové metabolické účinky: Oficiální - Droga má i metabolizující účinky.

Popenec břečťanovitý: Respirační: Oficiální - Droga ulehčuje i rozpouštění hlenu při plicních onemocněních a astmatu. Působí jako adjuvans při chorobách dýchacích cest. Potože droga působí povzbudivě na sliznice dýchacích ústrojí, doporučuje se při zánětlivých onemocněních těchto ústrojí. Při průduškových a plicních chorobách se obvykle přidávají drogy: Herba veronicae, Folium (seu Flos) farfarae a Herba millefolii.

Popenec břečťanovitý: Ostatní: Oficiální vnitřní - Metabolizující a tonizující účinky na organismus se využívají v rekonvalescenci po vyčerpávajících chorobách a při podvýživě zapříčiněné nechutí k jídlu.

Popenec břečťanovitý: Kůže: Oficiální - Užívá se při některých kožních onemocněních a zánětech. Známý je i výrazný terapeutický efekt při zánětlivých i metabolických onemocněních kůže spojených s pruritem. Při zevní aplikaci ovlivňují terapeutický efekt hlavně třísloviny a silice.

Popenec břečťanovitý: Ostatní: Oficiální zevní - Dává se do kloktadel, na obklady, používá se na umývání špatně se hojících ran a podlitin. Známý je i výrazný terapeutický efekt při zánětlivých i metabolických onemocněních kůže spojených s pruritem.

  • Léčivé účinky: lidové

Popenec břečťanovitý: GIT: Lidové - Čaj se pil při katarech GIT. Droga povzbuzuje trávení, chuť k jídlu a tvorbu žaludečních šťáv, přičemž současně vykazuje účinek protiprůjmový. Droga má jemné, ale důrazné adstringentní neboli svíravé působení. Výborně tlumí průjmy. Patří ke spolehlivým prostředkům proti tvorbě cholesterolových kaménků ve žlučníku a poněkud napomáhá k narušování kaménků již vzniklých (pomáhá je rozpouštět). Na sliznici trávicího ústrojí působí jako protektívum. Droga působí silně protizánětlivě na sliznice zažívacího ústrojí. Pomáhá zmírnit lehčí formy hemoroidů a gastritid. Popenec využíváme v pooperačních stavech po cholecystektomii, abychom předešli recidivě tvorby cholesterolových kaménků. Droga zlepšuje funkci jater, a proto je vhodná především tam, kde můžeme očekávat oslabení detoxikační činnosti jater, tedy např. při nutnosti dlouhodobé léčby vysoce účinnými chemickými léčivy, kde možnost iatrogenního (tedy léčením vzniklého) poškození jater značně narůstá, případně při práci s hepatotoxickými látkami. Čínská medicína užívá popenec i k léčení vředů.

Popenec břečťanovitý: Urogenitál: Lidové - Čaj z čerstvé i sušené drogy se užíval při chorobách močového ústrojí, zvláště při zánětech močových cest. Lze ji tedy využít jako močopudné antiseptikum při nemocech ledvin, měchýře a močových cest vůbec. Droga působí silně protizánětlivě na sliznice močového ústrojí. Ve formě vinného odvaru se používá k vyvolání opožďující se menstruace. Čínská medicína užívá popenec i k léčení ledvinových kamenů.

Popenec břečťanovitý: Smysly: Lidové - Popenec se podává při zvonění v uších.

Popenec břečťanovitý: Neuropsych.: Lidové - Potírání čela a spánků čerstvou šťávou zahání bolesti hlavy. Byl pozorován dobrý vliv i při nervové slabosti.

Popenec břečťanovitý: Skelet + svalstvo: Lidové - Čínská medicína užívá popenec i k léčení revmatoidní artritidy.

Popenec břečťanovitý: Celkové metabolické účinky: Lidové - Celkově zlepšuje látkovou přeměnu. Užívá se jako metabolikum.

Popenec břečťanovitý: Respirační: Lidové - Zápary se hojně užívaly při plicních onemocněních. Čaj z čerstvé i sušené drogy se užíval proti prsním obtížím, katarům, astmatu a proti kašli. Má odhleňující účinky (užívá se na rozpouštění hlenu při plicních onemocněních, podporuje vykašlávání). Droga působí silně protizánětlivě na sliznice dýchacího ústrojí, užívá se při léčbě bronchitidy. Špenát z listů popence se pojídá proti plicním onemocněním. Popenec se doporučuje při léčbě respiračních nemocí kombinovat zejména s rozrazilem, podbělem a řebříčkem. Čínská medicína užívá popenec i k léčení chřipky.

Popenec břečťanovitý: Ostatní: Lidové vnitřní - Zápary se užívaly při horečkách. Čaj z čerstvé i sušené drogy se užíval při zimnici. Účinky této byliny jsou velmi mírné, ale cenné tím, že zasahují tři orgánové okruhy, tedy dýchací cesty, trávicí ústrojí a systém vylučovací. Popenec se lépe uplatňuje v kombinaci s jinými drogami (s kopřivou, mátou, třezalkou, kořenem pampelišky apod.). Můžeme jej využít i jako tonikum, vhodné v pediatrii i geriatrii. Droga tlumí zánětlivé a svědící projevy při kožních onemocněních.

Popenec břečťanovitý: Kůže: Lidové - Při zevní aplikaci je patrný protisvědivý účinek při zánětech pokožky a alergických vyrážkách, při nehojících se ranách. Působí rovněž proti plísni. Celkově osvěžuje pokožku a patří k "bylinkám pro krásu". Odvar z popence, pampelišky, plicníku, listů vlašského ořechu a lopuchu působí proti skrofulóze. Zevně můžeme drogu použít na ekzémy. Čínská medicína užívá popenec i k léčení kožních obtíží a oparů.

Popenec břečťanovitý: Ostatní: Lidové zevní - Zápary se užívaly na rány a do koupelí, jako desinficiens při zánětlivých procesech. Obklady z popence léčí pakostnici. Užívá se externě jako protizánětlivý prostředek. Zevně se užívá na kloktání, na omývání, obklady, koupele aj. Čínská medicína užívá popenec i k léčení kožních vředů.

  • Skupinové účinky dle Lékopisu:

adstringens, antidiaroikum, antiflogistikum, stomachikum, metabolikum, tonikum, expektorans, diuretikum, antiseptikum.(Uplatňuje se interně i externě).

Popenec břečťanovitý: Homeopatie: K přípravě esence užíváme celou kvetoucí nať trhanou mezi čtrnáctou a šestnáctou hodinou. Nať upravujeme podle §2 lihem 80%. Dále se pak ředí lihem 40% až na potenci D5. Obecně se užívá potence D3 s dávkováním 3krát denně 9 kapek, před jídlem. Podáváme na stejné obtíže jako v alopatii, ale především se zaměřujeme na záněty sliznice od nosohltanu až po žaludek nebo střeva a pak zejména při křečových žilách, hemoroidech, kde se využívá protizánětlivé složky léku.

Popenec břečťanovitý: Prevence: Popenec využíváme v pooperačních stavech po cholecystektomii, abychom předešli recidivě tvorby cholesterolových kaménků. Můžeme jej využít i jako tonikum, vhodné v pediatrii i geriatrii. Droga zlepšuje funkci jater, a proto je vhodná především tam, kde můžeme očekávat oslabení detoxikační činnosti jater, tedy např. při nutnosti dlouhodobé léčby vysoce účinnými chemickými léčivy, kde možnost iatrogenního (tedy léčením vzniklého) poškození jater značně narůstá, případně při práci s hepatotoxickými látkami. V prevenci záchvatů dny, případně proti možnému zhoršování revmatických obtíží, lze aplikovat koupele rukou a nohou ve směsi popence, heřmánku a šalvěje. Pro posílení nervů se doporučuje směs 5 dílů popence, 4 dílů dobromysli, 3 dílů třezalky, 3 dílů meduňky, 2 dílů listů lesního jahodníku, 2 dílů nati mateřídoušky a 1 dílu ovsa. Kůra má trvat 6 týdnů (ráno a večer sklenku čaje), doporučujeme ji 2x v roce.

Popenec břečťanovitý: Poznámky: Popenec je ve světě známý jako "švícarský čaj". Tvoří jednu z výborných složek jarních bylinných polévek nebo salátů. Čerstvé mladé listy se dávají do svítků, kašovitých jídlel a do nádivek do masitých jídel jako koření. Droga se sama používá dost málo, spíše je složkou čajovinových směsí s uváděnými indikacemi.

Popenec břečťanovitý: Toxicita a nežádoucí účinky: Při užívání v terapeutických dávkách se neprojevují žádné škodlivé účinky a nejsou známy ani kontraindikace. Zjistilo se toxické působení na koně při spasení většího množství rostliny. Proto raději drogu nedoporučujeme k dlouhodobému užívání.

Užívání

Užívání: 1 čajovou lžičku přelít 2 dcl vařící vody, vařit 1 min. vyluhovat 20 min. popíjet 2x denně.

Možnosti užívání bylin:

Nálev – připravené bylinky polijeme vařící vodou – přikryjeme – necháme 5 – 10 minut máčet – nikdy nevařit !!! 
Odvar – byliny vložíme do studené vody – za stálého míchání vaříme stanovenou dobu – odstavíme popř. scedíme 
Zápar – byliny vhodíme do vařící vody – přikryjeme a 5 minut mírně povaříme 
Macerát – byliny zalijeme studenou vodou – necháme 

Vnitřní užití:
Chceme-li připravit jemně působící čaj, pak volíme nálev. Odvar působí razantněji a třísloviny se lépe vyluhují. Popenec je ideální blyinou do různých čajových směsí. Velmi příznivě působí zejména kombinace s natí rozrazilu lékařského, s listem podbělu, s natí řebříčku, oddenkem puškvorce a kořenem anděliky.
Dávkuje se 1/2 kávové lžičky drogy na šálek záparu a pije se 2-3x denně.
Nebo:
Obvykle se ordinuje jednotlivá dávka 2 g. V praxi se nejčastěji dávkuje 1/2 lžičky drogy na šálek záparu: pije se 2-3x denně.
Nebo:
Jiný předpis má Infusum Herbae hederae terrestris (1-1/2 lžíce drogy na 2 sklenice vody), který se užívá 2-3x denně v dávce půl sklenice.
Nebo:
Obvykle se připravuje zápar z 1-1,5 lžíce drogy na 5 dl vody (pije se 1,5 dl 2-3x denně).
Nebo
Dávkuje se 1-5 g na horký zápar 3x denně.
Nebo:
Popenec se lidově doporučuje formou asi 3/4 l bylinářského thé denně. Vnitřně běžně podáváme 2-3 šálky nálevu denně, někdy i 2-3 sklenice.
Lidově se propaguje i pití čerstvé šťávy (25-100 g na den), případně se svěží bylina přidává do jarních bylinných polévek a salátů.
Nebo:
Lidově se propaguje i čerstvá šťáva (20-100 g denně).
Velmi osvědčenou lékovou formou popence je bylinný balzám.
Používat můžeme i tinkturu. V tom případě doporučujeme užít 20-25 kapek na jednu dávku.

Zevní užití:
Zevně se používá zápar koncentrovanější, asi 3%.
Decoctum Herbae hederae terrestris (15-25 g drogy se vaří 3 minuty ve 2 sklenicích vody) se používá na obklady.
Nebo:
Užívá se odvar z 10 g na 2,5 dl vody (vařit pouze 3 minuty).
Pro zevní použití volíme raději formu odvaru a čaj připravujeme koncentrovanější. Vinný odvar naopak připravujeme pouze v poloviční nebo dvoutřetinové koncentraci - vzhledem k nálevu pro vnitřní použití.

Popis

Složení: Glechoma hederacea herba. 

Popenec nať 50g
Popenec nať 50g