Pomeranč oplodí 50g

Název

Pomeranč oplodí 50g

Vědecký název

Pericarpium aurantii dulce cortex

Používané části

Jiná část

Fotografie

Účinky

Citroník ( pomeranč) sladký kůra
Složení: Citrus aurantium cortex. V lidovém léčitelství se užívá vnitřně jako prostředek na hubnutí. Velmi aromatická droga vhodná do čajových směsí a jako koření v kuchyně nebo na nakládaní masa. Hojně se dnes používá k izolaci synefrinu. Jedná se o alkaloid, který selektivně stimuluje tukovou tkáň k produkci energie cestou jejího odbourávání. Vzhledem ke zmíněné selektivitě je tak dnes synefrin jednou z nejoblíbenějších látek určených k hubnutí. Užívání: 1 čajovou lžičku přelít 2 dcl vařící vody, vařit 1 min. vyluhovat 10 min. popíjet 2x denně před jídlem.

  • Léčivé účinky: oficiální

Citroník sladký: GIT: Oficiální - Droga se užívá především jako aromatikum a stomachikum. Oplodí tvoří častou složku nejrůznějších čajovinových směsí. Tvoří složku hořké tinktůry - Tinctura amara, která se používá k výrobě sirupu - Sirupus aurantii.

  • Léčivé účinky: lidové

Citroník sladký: Ostatní: Lidové vnitřní - Oplodí se používá i jako korigens vůně a chuti v čajovinových směsích.

  • Skupinové účinky dle Lékopisu:

Citroník sladký: Kosmetika: Silice z tohoto druhu jsou součástí většiny velmi známých parfémů jako jedna ze základních a upravovacích látek. Parfémové kompozice se pak používají do nejrůznějších kosmetických přípravků.

Citroník sladký: Poznámky: Droga je silicové aromatické amarum. Tvoří ji vnější usušená část oplodí druhu Citrus aurantium L., čili Citrus sinensis (L.) Pers., bohatá na silici, tzv. flavedo, zbavená vnitřní bílé vrstvy (albedo). Pomerančovník (Citrus sinensis) pochází z Číny. Číňané jsou největšími zastánci léčivých účinků citrusů. Používají hlavně hořký citroník pomerančový (Citrus aurantium) a sladší mandarinky (Citrus reticulata).
C. aurantium: kyselá, hořká, mírně chladná.
C. reticulata: teplá, štiplavá, hořká.
C. aurantium: karminativum, stimulans zažívací soustavy, nervinum, diuretikum, expektorans, zvyšuje krevní tlak, posiluje energii.
Nerolový olej: sedativum, tonikum, antiseptikum, antispasmodikum, antidepresivum.
C. reticulata: diuretikum, expektorans, lék pro zažívací trakt.
Plod C. aurantium: V Čínském léčitelství se používají jak zralé, tak nezralé plody, i když hořký pomeranč (č´š´ <zhi shi>) je silnější než zralý (č´kche <zhi ke>). Ovoce stimuluje zažívání, může proto napomáhat při zácpě, rozhýbání stagnujícího čchi (energie) a působit jako chladivé expektorans při kašli, zvláště je-li hlen hustý a žlutý. Uklidňuje také nervy, je proto užitečný při nespavosti a šoku.
Slupka C. reticulata: Číňané ji užívají ve dvou formách: zelené čching pchi (ping pi) z nezralého ovoce a dobře usušené čchen pchi (chen pi) ze zralých plodů.Obě mohou rozýproudit stagnující čchi (energii) a napomáhají při zažívání. Čchen pchi se rovněž využívá jako expektorans při kašli, zvláště pokud je provázen velkým množstvím slabého, vodnatého hlenu. Sbírá se z čerstvých nezralých nebo zralých plodů a suší.
Plod A. aurantium:
Odvar: Užívejte při poruchách zažívání, zácpě nebo kašli. Při menstruačních bolestech kombinujte s tang kuej (dang gui).
Tinktura: Při strachu, šoku nebo nespavosti berte po kapkách.
Nerolový olej C. aurantium:
Krém: Do krému k ošetření kůže přidejte 1-2 kapky a aplikujte při jakýchkoli kožních problémech.
Masážní olej: Přidejte 1-2 kapky do 10 ml mandlového oleje - vhodné při nervózních stavech a poruchách trávicího traktu.
Voda z pomerančových květů: Vedlejší produkt parní destilace. Užívejte jako utišující karminativum a při strachu, šoku nebo nespavosti. Do kojenecké stravy při kolice nebo nespavosti přidejte 5-10 ml.
Slupka C. reticulata:
Odvar: Oba druhy slupek berte při porřuchách zažívání a při nadýmání. Při kašli užívejte čchen pchi (chen pi) - sušenou kůru ze zralých plodů.
Sirup: Při kašli užívejte 2-4 ml sirupu připraveného z čchen pchi (chen pi).

Citroník sladký: Toxicita a nežádoucí účinky: Připravujete-li si vlastní sušenouu kůru doma z kupovaných plodů, používejte chemicky neošetřené plody, abyste minimalizovali kontaminaci pesticidy.

Citroník sladký: Kontraindikace: Droga je kontraindikovaná u chorobně sníženého krevního tlaku. V těhotenství používejte hořké pomeranče obezřetně, mohou vyvolávat kontrakce.

Užívání

Užívání: 1 čajovou lžičku přelít 2 dcl vařící vody, vařit 1 min. vyluhovat 10 min. popíjet 2x denně před jídlem.

Možnosti užívání bylin:

Nálev – připravené bylinky polijeme vařící vodou – přikryjeme – necháme 5 – 10 minut máčet – nikdy nevařit !!! 
Odvar – byliny vložíme do studené vody – za stálého míchání vaříme stanovenou dobu – odstavíme popř. scedíme 
Zápar – byliny vhodíme do vařící vody – přikryjeme a 5 minut mírně povaříme 
Macerát – byliny zalijeme studenou vodou – necháme 

Vnitřní užití:
Na sklenici záparu se doporučuje 1 kávová lžička. Většinou se užívá ve směsi s jinými drogami.

 

Popis

Složení: Citrus aurantium cortex. 

Pomeranč oplodí 50g
Pomeranč oplodí 50g