Podběl květ 20g
Název
Vědecký název
Používané části
Fotografie
Účinky
Podběl obecný květ
Složení: Tussilago farfara flos. V lidovém léčitelství se používá vnitřně jako mucilaginosum a expektorans. V nálevu, vytváří se sliz, který umožní odchod hlenů. Užívá se při nachlazení, při onemocnění horních cest dýchacích a při bronchiálním astmatu. Zevně se užívá jako antiflogistikum v obkladech při zánětu žil, na vředy a špatně se hojící rány. Obsahuje slizový faradiol, v listech i květech tříslovinu, silice, inulin, hořčinu, tanin, bílkoviny a fytosteroly. Urychluje hojení ran. Urychluje zrání furunkulů. Obklad z listů při bolestech z revmatizmu, dny, urazech kloubů a artrózách. Užívání: 2 čajové lžičky na 2dl vody, vyluhovat 10 minut.
- Léčivé účinky: oficiální
Podběl lékařský: GIT: Oficiální - Zřídkavěji (díky obsahu hořčiny) se mohou podbělové drogy upotřebit při zažívacích obtížích a nechutenství. Sliz působí příznivě i na střevní katary spojené s průjmem.
Podběl lékařský: Kardiovaskulár: Oficiální - Listy se užívají při stenokardii (bolest za hrudní kostí).
Podběl lékařský: Respirační: Oficiální - Drogy jsou ochranné i léčivé prostředky pro zanícené sliznice horních cest dýchacích s tvorbou adherujících hustých sekretů (hlavně při současném výrazném spastickém napětí hladkého svalstva průdušek). V této indikaci se ordinují především u starých pacientů. Drogy se užívají při plicních katarech, katarech hrtanu a hrdla, počínající plicní TBC (zde v menších dávkách) i při zápalech pohrudnice. Působí příznivě zejména na chronický kašel a trýznivý chrapot při vleklé bronchitídě (zde by se měl častěji pít během dne horký čaj z podbělu oslazený medem). Zmírňují také obtíže při rozedmě plic a příznivě ovlivňují některé formy bronchiálního astmatu (listy jsou mj. součástí protiastmatických cigaret). V takovém případě je důležité podání čaje ráno. Podběl se může léčebně podávat také při silikóze, bronchiektáziích a jiných chorobách průdušek a plic. Častěji než samotné se kombinují podbělové drogy s jinými drogami. Droga se doporučuje pro rekonvalescenty po chřipce. Na povzbuzení expektorace se přidávají drogy: Flos seu Radix primulae, Flos verbasci, Radix saponariae, Radix althaeae, Radix symphyti, Radix liquiritiae, Herba menthae piperitae, Folium plantaginis, Fructus foeniculi, Fructus anisi, Folium salviae, Flos helianthi, Flos chamomillae, Lichen islandicus aj.
Podběl lékařský: Ostatní: Oficiální vnitřní - Stopový prvek - zinek - má významnou úlohu při metabolizaci inulinu. Listové extrakty mají díky obsahu silice spasmolytický účinek, srovnatelný se spasmolytickými účinky extraktů z oddenků devětsilu.
Podběl lékařský: Kůže: Oficiální - Nálev ve formě obkladů z listů se užívá při podrážděné pokožce, vyrážkách, zánětech a při zvýšené tvorbě mazu. Šťáva z listů podporuje epitelizaci bez nadměrné tvorby granulace.
Podběl lékařský: Ostatní: Oficiální zevní - Jak květy, tak i listy se používají na kloktání, oplachování a na obklady. Zevně se nedoporučuje dávat na ránu čerstvé listy, protože mohou způsobit její znečistění. Zajímavý účinek má obklad z čerstvých listů podbělu na kloubní bolesti při revmatismu, dně a úrazech kloubů. Čerstvé listy zbavíme listových stopek, opláchneme ve studené vodě a ve dvou vrstvách s nimi obložíme kloub. Listy se přikládají vrchní zelenou stranou, přitáhnou se obvazem a potom se zabalí do vlněného šátku. Podobně můžeme postupovat při svalových a nervových bolestech. Působí příznivě zejména na trýznivý chrapot při vleklé bronchitídě (zde by se měl častěji pít během dne horký čaj z podbělu oslazený medem). Drogy se užívají i při katarech hrtanu a hrdla.
- Léčivé účinky: lidové
Podběl lékařský: GIT: Lidové - Podbělu lze rovněž využít v léčbě chorob trávicího traktu, zejména tam, kde je onemocnění způsobeno překyselením, jako je tomu u pálení žáhy, peptického vředu a některých typů zánětu žaludku.
Podběl lékařský: Kardiovaskulár: Lidové - Podbělu lze využít jako pomocného léčiva při krevní hypertensi a arterioskleróze.
Podběl lékařský: Urogenitál: Lidové - U listu se uvádí i diuretický účinek.
Podběl lékařský: Celkové metabolické účinky: Lidové - Podbělu lze využít jako pomocného léčiva při revmatismu. Droga se uplatňuje i jako pomocné léčivo při cukrovce, protože přítomný zinek zlepšuje využití inzulinu.
Podběl lékařský: Respirační: Lidové - Odvar z podbělu (z listu i květu) se pije při prsních chorobách, kašli, plicním kataru, zahlenění plic a souchotinách (záduše). Čaj se uvaří, přecedí, hodně osladí (nejlépe medem), až chutná jako medovina a užívá se. V léčbě chorob dýchacího systému, zvláště akutních, je nejlépe podávat podběl samostatně, teprve později ve směsích, sladit medem. Sliz dokonale chrání zanícené sliznice, například dýchacích cest. Podběl, jako typicky slizovitou drogu, je vhodné kombinovat zvláště s rostlinami siličnými (mateřídouška, tymián, yzop, bazalka) a s rostlinami s obsahem saponinů (petrklíč, divizna aj.). Pak lze dosáhnout komplexní účinek. Podběl je nejlepším fytopreventivem respiračních chorob. Jeho aplikace se osvědčuje např. při prvých příznacích kataru horních cest dýchacích, dovede též tlumit náchylnost organismu k lehčím formám průduškového astmatu. Na podbělové drogy příznivě reagují zejména starší lidé. Bylina totiž umí utlumit kašel, ale i podpořit vykašlávání tam, kde je třeba. Z listů podbělu můžeme připravit i sirup, který se osvědčil i při chorobách plic a průduškových katarech (bronchiálních katarech). Dým ze zapálených listů býval doporučován proti kašli a dýchavičnosti. Těm, kdo trpí astmatem, mají trvalé poškození průdušek (bronchů) a těžkosti po kouření, vynikajícím způsobem poslouží na jaře dvě až tři lžičky čerstvě vytlačené šťávy z listů, kterou pijeme v masovém vývaru nebo v teplém mléce.
Podběl lékařský: Imunitní: Lidové - U listu se uvádí antialergický účinek.
Podběl lékařský: Ostatní: Lidové vnitřní - Květy působí především protikřečově (spasmolytikum), listy zase spíše slizovitě (mucilaginózum).
Podběl lékařský: Kůže: Lidové - Horké spařené listy hojí růži v obličeji. Také čerstvé umyté listy, rozmělněné na kaši pomáhají při růži. Podběl se užívá na popáleniny. Používají se buď obklady z listů, nebo šťáva z čerstvých listů. Na bércové vředy se přikládají horké spařené podbělové listy. Obklady s podbělovými listy se dávaly i při růži. Obklady ze silného odvaru listů podbělu se používají proti skrofulózním vředům. Květovou i listovou drogů můžeme s úspěchem využívat na omývání ekzematických míst. Podběl zklidňuje zhnisanou pokožku a vyrážky.
Podběl lékařský: Ostatní: Lidové zevní - Podběl se používá proti žilním zánětům, na silně zanícené rány, popáleniny a zlomeniny se používají buď obklady z listů, nebo šťáva z čerstvých listů. Na vředy a bércové vředy se přikládají horké spařené podbělové listy. Obklady s podbělovými listy se dávaly i při růži, bolestech hlavy a uší (zde čerstvě vytlačenou šťávu z listů podbělu nakapat do ucha). Někde se používaly listy při revmatických bolestech (dávaly se plstěnou spodní stranou nahoru). Tzv. suchý zábal do listů podbělu, nejlépe čerstvě trhaných, působí výrazně protirevmaticky a na bolesti kloubů obecně. Podběl se užíval i jako náhrada tabáku. Kouření podbělových listů mělo i léčivé účinky. Při bronchitídě a astmatu si nemocní běžně přidávali tyto listy k tabáku, což mělo za následek lehčí odkašlávání bronchiálních hlenů. Při chronickém zánětu průdušek (chronické bronchitidě), provázeném opakujícím se záchvatem, obtížích při dýchání (záduše), mají se vícekrát během dne formou inhalace vdechovat páry z podbělu, a to z květů i listů. V krátkém čase se dostaví velká úleva. Čerstvé umyté listy, rozmělněné na kaši a přiložené na prsa, pomáhají při každém těžkém onemocnění plic, při poranění tkání doprovázeným modročervenými otoky, ba dokonce i při zánětu hlenových váčků. Léčivé účinky těchto obkladů z kaše jsou obdivuhodné. Obklady ze silného odvaru listů podbělu se používají proti skrofulózním vředům. Oteklé nohy bychom měli častěji koupat v záparu z listů podbělu. Při zánětu žil se osvědčilo smíchat rozmělněné čerstvé listy a smetanu na kašovitou hmotu podobnou masti, která se přiloží na postižená místa, a lehce se převáže. Přikládá se na noc. Listy i květy můžeme použít na přípravu kloktadla při zánětech v ústní dutině. Listová droga je velmi vhodná k použití pro přípravu léčivého klyzmatu při zánětlivých stavech tlustého střeva, při vředové chorobě tlustého střeva a při Crohnově chorobě.
- Skupinové účinky dle Lékopisu:
MUCILAGINÓZUM, EXPEKTORANS, ANTIFLOGISTIKUM, ADSTRINGENS, SPASMOLYTIKUM, EMOLIENS.
(Celkový účinek květní drogy je více spasmolytický, zatímco droga z listů má větší mucilaginózní a adstringentní účinek).
Podběl lékařský: Homeopatie: V homeopatii se zpracovávají listy podle §2. Proto se také používají zcela čerstvé listy, trhané v květnu a červnu kolem deváté hodiny. Zpracovávají se lihem 90% a ředí do potence D4 lihem 40%. Obecně užíváme tinkturu v potenci D4 s dávkováním 3krát denně 10 kapek před jídlem. Nepřetržité užívání by nemělo překročit 7 týdnů. Tinkturu užíváme především na všechny potíže sliznic, jako antialergikum, při žlučníkových a jaterních potížích, jinak jako v alopatii.
Podběl lékařský: Prevence: Podběl je nejlepším fytopreventivem respiračních chorob. Jeho aplikace se osvědčuje např. při prvých příznacích kataru horních cest dýchacích, dovede též tlumit náchylnost organismu k lehčím formám průduškového astmatu. "Prsní čaj" pro prevenci chorob z nachlazení v přechodném ročním období: Smíchat stejné díly podbělu (květ nebo list), květu divizny, nati plicníku, listu jitrocele, nati mateřídoušky. 2 lžičky směsi spařit sklenicí vroucí vody, nechat 15 minut ustát, scedit, osladit medem a pomalu vypít.
Podběl lékařský: Kosmetika: V současné kosmetické praxi se droga z podbělu přidává do klidnících koupelí a masek, do krémů, pleťových vod pro přecitlivělou kůži, do přípravků k hlubokému čištění mastné pleti, do vlasových koupelí při mazotoku apod. Z čerstvě rozdrcených listů se dá připravit výborná, zcela nedráždivá pleťová maska na uhrovitou, mastnou a záněty poškozenou kůži. I na zdravou pokožku působí tato maska blahodárně. Po její aplikaci je kůže zdravě růžová, napjatá a svěží.
Podběl lékařský: Poznámky: Později v květnu vyrůstají listy, které jsou navrchu zelené, na spodní straně stříbřitě bílé. Používáme je na přípravu polévek a jarních salátů, protože obsahují vitamín C. Jelikož listy obsahují více účinných látek než květy, sbíráme je také, abychom mohli připravit čaj ze směsi květů a listů. Z listů se v minulosti vařívala tzv. kyselá polévka (zápražka se slaninou, dochutit octem). Jedlé jsou i kořeny (chutnají jako "kapustné hlúbiky"). V Číně se používají pouze květy známé jako kchuan tung chua (kuan dong hua).
Vlastnosti: Teplá, štiplavá, nasládlá.
Působení: Uvolňující expektorans, antikastarální, antispazmodikum, demulgens.
Místně: hojí tkáně, změkčuje.
Užívané části:
Květy: Květy působí jako expektorans, antispazmodikum a antikatarální prostředek a jsou ideální pro široký okruh hrudních potíží včetně bronchitidy, astmatu a úporného dráždivého kašle. V čínském lékařství se používají specificky při chronickém kašli s hojným hlenem a k přinucení rostoucí čchi (energie) plic k poklesu . Květy se sbírají brzy na jaře.
Listy: Používají se k léčbě kašle. Obsahují též v hojné míře zinek, který je vysoce hojivý. Lze je proto čerstřvé přikládat na kožní boláky a chronická poranění. Sbírají se v létě.
Odvar: Předepisuje se při dráždivém kašli a kataru. Rovněž při kašli spojeném s nachlazením nebo chřipkou.
Tinktura: Předepisuje se při chronickém nebo úporném kašli. Dobře se doplňuje s mateřídouškou a omanem.
Sirup: Předepisuje se proti kašli. Sirup připravený z odvaru zvlhčuje při suchém, úporném kašli více než nálev.
Odvar: Předepisuje se při kašli a kataru.
Tinktura: Předepisuje se při chronickém nebo neustávajícím kašli.
Zábal: Čerstvé listy aplikujte zevně na vředy, boláky a další pomalu se hojící rány.
Podběl lékařský: Toxicita a nežádoucí účinky: Terapeutické užívání drogy limituje obsah pyrolizidinových alkaloidů, které toxicky a karcinogenně působí na játra. I když je tento vliv se zřetelem na nízký obsah pyrolizidinových alkaloidů nepatrný, nedoporučuje se ani překračování terapeutických dávek, ani dlouhodobé užívání drogy. Při nadměrném užívání může vzniknout obstipace. Terapeutické riziko se sníží, když se nepodává droga zcela čerstvá, protože skladováním se oslabuje účinnost necidů. Samostatně podávané podbělové drogy nejsou vhodné pro děti, těhotné a kojící ženy. V Austrálii a na Novém Zélandu je zakázáno rostlinu používat. Ve Spojeném království ji lze užívat vnitřně pouze pod lékařským dohledem. Bylina obsahuje pyrolizidinové alkaloidy, které u pokusných krys vyvolávají poškození jater. Množství těchto látek je však v rostlině minimální a švédské výzkumy rovněž naznačují, že v podbělu se při přípravě odvaru ničí.
NESMYSLNÉ BYROKRATICKÉ stanovisko EU: Obsahuje pyrolizidinové alkaloidy s hepatotoxickými a kancerogenními účinky. Nemá žádný léčivý účinek.
Zatím lze tolerovat vnitřní užití podbělu maximálně po dobu 6 týdnů v roce v nízkých dávkách, ne v těhotenství a při kojení.
Užívání
Užívání: 2 čajové lžičky na 2dl vody, vyluhovat 10 minut.
Možnosti užívání bylin:
Nálev – připravené bylinky polijeme vařící vodou – přikryjeme – necháme 5 – 10 minut máčet – nikdy nevařit !!!
Odvar – byliny vložíme do studené vody – za stálého míchání vaříme stanovenou dobu – odstavíme popř. scedíme
Zápar – byliny vhodíme do vařící vody – přikryjeme a 5 minut mírně povaříme
Macerát – byliny zalijeme studenou vodou – necháme
Vnitřní užití:
Nejčastější lékovou formou pro vnitřní užití je nálev. Přestože obsah škodlivých necidů je skutečně minimální, nedoporučujeme podbělové drogy k dlouhodobému užívání a také překračování dovek považujeme za nevhodné. Podběl patří k bylinám, které raději nepoužíváme pro vnitřní aplikaci čerstvé, protože právě sušením se obsah necidů velice snižuje. Při aplikaci podbělu ve směsích, kde objem drogy nepřevyšuje 15%, není nutné dodržovat zvláštní "bezpečnostní" opatření, protože takovouto směs můžeme při běžném dávkování považovat za netoxickou, samozřejmě pokud její toxicitu nezapříčiní jiná složka směsi.
Pije se zápar - úbory: 1 kávová lžička na šálek 2x denně, list: 1 kávová lžička na šálek 3-4x denně.
Nebo:
Na přípravu záparu z květní drogy se používá průměrná jednotlivá dávka 1,5 g, nebo nejčastěji 1 kávová lžička na šálek vody: pije se 2x denně.
Nebo:
Obvykle se aplikuje nálev, 1 polévková lžíce na 1/4 l vody.
Nebo:
Čaj: Jednu čajovou lžičku květů vrchovatě naplněnou (později květů a listů smíchaných rovným dílem) jen spaříme ve 1/4 l vody a necháme krátce vyluhovat.
Nebo:
Zápar z listu se připravuje z jednotlivé dávky 1,5 g, nebo z 1 lžičky na šálek vody: pije se 3x denně. Sladí se medem, pije se teplé.
Nebo:
Zápar na vnitřní užití se připraví: 1 lžíce drogy na šálek vody, zavaříme, necháme 10 minut přikryté stát, scedíme a osladíme medem.
Odvar ze lžíce úborů na 2,5 dl vody se pije 2-3x denně mezi jídlem jako expektorans nebo protektívum (vařit jen 3-4 minuty).
Nebo:
Decoctum Folii farfarae (1 lžíce drogy na 1 a 1/2 sklenice vody) se podává po 1-2 lžících několikrát denně.
Nebo:
Z listové drogy se připravuje odvar (1-2 lžíce na 4-5 dl vody, pije se 2-3x denně po 1,5 dl, děti max. po 1 dl).
Z listů podbělu můžeme připravit sirup, Do hliněného hrnce nebo do sklenice od okurek klademe postupně vrstvu listů a vrstvu přírodního cukru, necháme usadit a postupně doplňujeme, až je nádoba plná. Potom dobře zavážeme dvěma či třemi vrstvami silného pergamenu nebo celofánu a postavíme v zahradě na chráněném místě do jámy v zemi. Na to položíme desku a celé zasypeme zeminou. Rovnoměrná teplota vyvolá kvasný proces. Po osmi týdnech hrnec či sklenici vykopeme a získáme sirup, který jednou či dvakrát převaříme. Vychladlý sirup plníme do malých sklenic se širokým hrdlem. Tento sirup nás nejlpe ochraňuje v zimě a v době chřipek. Užíváme ho po lžičkách.
Čerstvá šťáva: Umyté čerstvé listy odstředivkou zbavíme šťávy.
Nebo:
Šťáva z čerstvých listů spolu s čistým včelím medem se podává 3x denně proti kašli.
Zevní užití:
Pro zevní užití dáváme přednost odvaru.
V dermatologické a kosmetické praxi se aplikují i obklady z Infusum Floris farfarae (30 g drogy na 1 litr vody) při podrážděné pokožce, vyrážkách, zánětech a při zvýšené tvorbě mazu.
Zevně ve formě obkladů se používá odvar z listů (10-15 g na 2 sklenice vody).
Obklad: Čerstvé listy rozmělníme - rozmačkáme na kaši a přiložíme.
Inhalace: Vrchovatou polévkovou lžíci květů a listů spaříme a vdechujeme páry pod ručníkem. Zopakujeme vícekrát denně.
Koupel nohou: Naplněnou dvojitou hrst listů spařených vodou necháme vyluhovat krátkou dobu a pak 20 minut koupeme nohy.
Popis
Složení: Tussilago farfara flos.

Podběl květ 20g