Plicník list 40g

Název

Plicník list 40g

Vědecký název

Pulmonaria officinalis folium

Používané části

List

Fotografie

Účinky

Plicník lékařský list
Složení: Pulmonaria officinalis folium. V lidovém léčitelství se používal vnitřně v nálevu jako expektorans a mírné diuretikum jako prostředek při kašli, při zánětu průdušek, nemocech plicních a menstruačních potížích. Expektorační účinek je mnohem slabší než u ostatních saponinových drog. Obsahuje hlavně kyselinu křemičitou, slizové látky, saponiny a třísloviny (asi 9%). Působí protizánětlivě, mírní dráždění při kašli a zvyšuje krevní sráženlivost. Podporuje vylučování tekutin z těla. Rostlina není dost chemicky a farmakologicky blíže prozkoumaná. Užívání: 1 pol.lžíci přelít 0,5 l vařící vody, vyluhovat 15 min popíjet 2-3 x denně.


  • Léčivé účinky: oficiální

Plicník lékařský: GIT: Oficiální - Třísloviny adstringentně působí na sliznice úst, hltanu i na sliznice trávicího traktu. Droga se ordinuje při dyspeptických obtížích spojených s průjmy, při poškozeních sliznice jícnu a žaludku, po užití koncentrovaného alkoholu, horkých pokrmů a nápojů, nebo jako adjuvantní lék po polknutí kyselin či alkálií. Podpůrný vliv alantoinu na regeneraci se vysvětluje proliferačním vlivem na povrchové výstelky. Protizánětlivé a hojivé účinky v trávicím traktu zvýrazňuje kombinace s drogami: Radix althaeae, Radix calami, Radix liquiritiae, Radix symphyti aj. Při vředové chorobě žaludku a dvanácterníku je vhodná kombinace s natí rdesna ptačího, konopice, přesličky, řebříčku a kokošky, s listem kopřivy a kořenem kostivalu.

Plicník lékařský: Urogenitál: Oficiální - Pro mírný diuretický účinek, kterému napomáhají i soli draslíku a rozpustné kyseliny křemičité, se droga přidává do diuretických čajovin.

Plicník lékařský: Respirační: Oficiální - Droga má prokázaný mírný expektorační efekt (saponiny), který je však slabší než u běžných saponinových drog. Zároveň působí mucilaginosně a adstringentně, též antiflogisticky. Do čajovin se obvykle kombinuje hlavně s drogami působícími na dýchací orgány expektoračně (Herba plantaginis, Herba equiseti, Folium farfarae, Herba thymi, Radix primulae, Fructus anisi, Fructus foeniculi apod.), resp. se změkčujícími drogami (Radix symphyti). Samotná se uplatňuje zřídka. Užívá se při krčních a plicních chorobách, zvláště při chrlení krve. Rostlina již tradině přidává do expektoračních čajovin při zánětech horních cest dýchacích. Droga se užívá především při katarech průdušek, jako pomocný prostředek při léčbě TBC. Užívá se ve formě odvaru.

Plicník lékařský: Kůže: Oficiální - Osvědčuje se i při zevní aplikaci na defekty sliznic nebo kůže.

Plicník lékařský: Ostatní: Oficiální zevní - Užívá se při krčních chorobách.

  • Léčivé účinky: lidové

Plicník lékařský: GIT: Lidové - Užívá se při léčbě vředů. Působí regeneračně na sliznice zažívacího traktu.

Plicník lékařský: Kardiovaskulár: Lidové - Mírně zvyšuje krevní srážlivost.

Plicník lékařský: Urogenitál: Lidové - Působí mírně močopudně. Podává se, objeví-li se krev v moči. Zde se pro zvýšení účinku přidává kopřiva a přeslička. Nemocný nesmí lihoviny a kyselé věci.

Plicník lékařský: Respirační: Lidové - Plicník se v lidovém lékařství užívá při chorobách dýchacích cest. Při kašli a chrapotu se dopručuje odvar. Odvar také uvolňuje hleny v dýchacích cestách, napravuje špatný dech a působí proti kašli. Také působí při hemoptýze. Prášek z usušené a roztlučené drogy se užívá na špičku nože každé 2 hodiny smíšen s medem. Podporuje vykašlávání a působí hojivě i regeneračně na sliznice dýchacích cest. Droga nachází zajímavé uplatnění v geriatrii při léčbě vleklých plicních onemocnění starších lidí.

Plicník lékařský: Ostatní: Lidové vnitřní - Nať má mírné protizánětlivé a adstringentní účinky.

Plicník lékařský: Ostatní: Lidové zevní - Droga se užívá zevně jako adstringens a změkčující prostředek, např. při krvácejících či zanícených hemoroidech, ke koupelím, na obklady a oplachování ran. Působí i protizánětlivě a má ochranný vliv na sliznice. Jako mucilaginózum se kombinuje s kořenem proskurníku, kostivalu apod. Odvar se užívá ke kloktání při krčních nemocech. K hojení ran přispívá odvar z listů nebo natě plicníku, v němž se namáčejí obklady. Na rány se také přikládají spařené listy plicníku. Při chrapotu se dopručuje odvar. Nezanedbatelný je účinek drogy na léčbu lymfatických onemocnění.

  • Skupinové účinky dle Lékopisu:

EXPEKTORANS, MUCILAGINÓZUM, ADSTRINGENS, ANTIFLOGISTIKUM, DIURETIKUM, METABOLIKUM.

Plicník lékařský: Homeopatie: Homeopatie používá pro zpracování čerstvou kvetoucí nať, sbíranou brzy na jaře, nejlépe dopoledne do desáté hodiny. Zpracováváme ji podle §3 lihem 75% a dále ředíme až na potenci D4 lihem 30%. Obecně užíváme ředění D3 s dávkováním 3krát denně 8 kapek, po jídle. Tinkturu bychom ale neměli nepřetržitě užívat déle než 2 měsíce, pak musíme udělat přestávku, jinak se totiž může zvyšovat krevní srážlivost. Hlavní oblastí aplikace plicníku jsou všechny sliznice a veškerá zánětlivá onemocnění. Nejsilnějším argumentem pro její doporučování je však působení na lymfatický systém, což je podle našeho názoru největším přínosem.

Plicník lékařský: Poznámky: Mladé listy se někdy pojídají jako salát.

Plicník lékařský: Toxicita a nežádoucí účinky: Pro obsah pyrolizidinových alkaloidů se nedoporučuje ani dlouhodobé užívání ani překračování terapeutických dávek. Při intermitentním užívání v předepsaných dávkách se nezjistily žádné vedlejší škodlivé účinky. Přesto drogu nepodáváme těhotným a kojícím ženám ani malým dětem.

Užívání

Užívání: 1 pol.lžíci přelít 0,5 l vařící vody, vyluhovat 15 min popíjet 2-3 x denně.


Možnosti užívání bylin:

Nálev – připravené bylinky polijeme vařící vodou – přikryjeme – necháme 5 – 10 minut máčet – nikdy nevařit !!! 
Odvar – byliny vložíme do studené vody – za stálého míchání vaříme stanovenou dobu – odstavíme popř. scedíme 
Zápar – byliny vhodíme do vařící vody – přikryjeme a 5 minut mírně povaříme 
Macerát – byliny zalijeme studenou vodou – necháme 

Vnitřní užití:
Zpravidla nebereme drogu déle než 3 týdny, ve směsích však můžeme dobu podávání zdvojnásobit na 6 týdnů. Ačkoliv nejsou námitky proti podávání samostatné drogy, mnohem častěji volíme její kombinaci do směsí, kde její účinek spíše vynikne. Pro kombinaci jsou vhodné například podběl, petrklíč, sladké dřevo, anýz, fenykl, proskurník, puškvorec i meduňka. Dříve hojně doporučovanou kombinaci s kořenem kostivalu raději vynecháme, aby nedošlo k nežádoucí interakci alkaloidů, což by mohlo zvýšit toxicitu směsi. Pokud stav nemoci vyžaduje delší podávání plicníku, podáváme jej s přestávkami a obyčejně po třech týdnech léčby zařazujeme dvoutýdenní přestávku. Při takovém užívání plicníku může léčba trvat i několik měsíců.
Obvyklá dávka je 2 kávové lžičky na šálek záparu. Pije se 3x denně šálek.
Nebo:
Na přípravu záparu se používá jednotlivá dávka 5 g, případně 4-6 kávových lžiček drogy.
Připravuje se 10% odvar (krátce zavařit - ten je možno použít i jako remineralizující prostředek i na vykašlávání). Dávka je 1-1,5 lžíce natě na 1 1/2 sklenice teplé vody, přecedit do termosky, pije se 1/3 - 1/2 sklenice 2-3x denně).
Nebo:
Odvar se připravuje z průměrné jednotlivé dávky 1,5 g drogy. Ordinují se však i vyšší dávky.
Nebo:
Vyšší dávky se používají i při přípravě Decoctum Herbae pulmonariae (30-60 g drogy na 1 000 ml vody), který se užívá po 1/2 sklenice 2-4x denně.
Nebo:
Odvar se připravuje z 30-60 g natě na 1 l vody (nevařit dlouho a prudce, pije se 1 dl 2-4x denně), resp. z 1,5 lžíce drogy na 2,5-3,5 dl vody (pije se 1-1,5 dl 2-3x denně).
Nebo:
Plicník se v lidovém lékařství užívá při chorobách dýchacích cest. Při kašli a chrapotu se doproučuje odvar z 10 g listů plicníku ve 1/4 l vody. Vaří se 3 minuty a pijí se 2 porce denně.

Zevní užití:
Odvar se připravuje z 30-60 g natě na 1 l vody (nevařit dlouho a prudce), resp. z 1,5 lžíce drogy na 2,5-3,5 dl vody.
Nebo:
Zevně se užívá jako adstringens a změkčující prostředek (při hemoroidech, na obklady, omývání, při zánětech apod. (připravuje se 10% odvar).

Popis

Složení: Pulmonaria officinalis folium. 

Plicník list 40g
Plicník list 40g