Pivoňka lékařská květ 20g
Název
Vědecký název
Používané části
Účinky
- Léčivé účinky: oficiální
Pivoňka lékařská: GIT: Oficiální - Drogy uvolňují nadměrný tonus hladkého svalstva trávicí trubice, čímž působí spasmolyticky. Protože zmírňují bolesti a tlumí peristaltiku, ordinují se při zvýšeném napětí hladkého svalstva žaludku i střev spojeném se zvracením a při průjmových onemocněních s kolikami. Kontraindikací podání každé drogy, která tlumí rychlou peristaltiku, jsou diaroické stavy, kde je vyplavování toxických látek žádoucí a potřebné.
- Léčivé účinky: lidové
Pivoňka lékařská: GIT: Lidové - Všechny její drogy mají údajně tlumivé účinky na střevní peristaltiku, na napětí hladkého svalstva, údajně mírní i bolesti. Kořenová droga je namístě při chorobách spojených s průjmy a kolikami, užívá se při žlučníkových kolikách. Semena se doporučují proti křečím žaludku a střev s dávením a při průjmech. Semena se užívala jako prostředek vyvolávající zvracení například při otravách. Dnes se tato aplikace pokládá za zastaralou.
Pivoňka lékařská: Kardiovaskulár: Lidové - Droga zužuje cévy a podporuje srážlivost krve.
Pivoňka lékařská: Urogenitál: Lidové - Semena se užívala proti ledvinovým kolikám a při nepravidelné menstruaci. Podávala se také při močových kaméncích. Při močových kamenech bývá doporučován i odvar ze sušených květů. Kořenová droga zvyšuje tonus dělohy, užívá se při gynekologickém krvácení a pomáhá při ledvinových kolikách.
Pivoňka lékařská: Neuropsych.: Lidové - Semena byla kdysi složkou přípravků proti epilepsii a podávala se u nervových poruch. Také kořen se užívá při epilepsii a některých typech bolestí hlavy.
Pivoňka lékařská: Celkové metabolické účinky: Lidové - Odvar z květů se podával při revmatismu a dně. Prášek ze sušeného kořene se často doporučuje při dně. Pivoňkový kořen byl vždy vynikajícím lékem proti dně, křečím a kamenům. Nejjednodušší úpravou je krátce povařit kořen v bílém víně a pak užívat podle potřeby.
Pivoňka lékařská: Respirační: Lidové - Kořenová droga pomáhá i při astmatu.
Pivoňka lékařská: Ostatní: Lidové vnitřní - Kořen byl oficiálním protikřečovým lékem. Ke stejnému účelu se užívají mimo kořene také květy. Kořenová droga působí jako účinné spasmolytikum - tlumí křečovité bolesti a křeče vůbec. Užívá se jako prostředek na zmírnění bolestí (analgetikum). Užívá se při krvácení z vnitřních orgánů. Květová droga se užívá v malých dávkách jako korrigens vůně a chuti čajových směsí. Od léčebného využívání květů se většinou, ke škodě věci, upustilo.
Pivoňka lékařská: Vlastnosti: - spasmolytikum, korigens barvy.
Pivoňka lékařská: Toxicita a nežádoucí účinky: - Užívání pivoňky není zcela neškodné, drogy mohou mít při překročení terapeutických dávek nepříjemné vedlejší účinky. Rostlinu je třeba ji pokládat za jedovatou a její aplikace patří zcela do rukou lékaře. Pivoňkové drogy tvoří přechod mezi normálními a jedovatými bylinami.
Pivoňka lékařská: Kontraindikace: - Kontraindikací podání pivoňky jako každé drogy, která tlumí rychlou peristaltiku, jsou diaroické stavy, kde je vyplavování toxických látek žádoucí a potřebné. Jedná se o střevní infekce, například úplavici. Droga je kontraindikována u těhotných a kojících žen.
Pivoňka lékařská: Homeopatie: Homeopaticky lze zpracovávat kořen i květ. Přednostně se vyhledávají čerstvé, na jaře kopané vedlejší kořínky, které se zpracovávají podle §3 lihem 90% a dále ředí lihem 30% na potenci D3. Obecně se užívá tinktura D3 s dávkováním 3krát denně 8 kapek, po jídle. Neměla by se však užívat déle než 30 dní. Tinktura se používá hlavně při dětské křečovitosti, při hemoroidech, řitních trhlinách, análním ekzému, tedy při všech potížích v oblasti konečníku. Homeopaté přidávají pivoňku do léčiv proti svědění (přípravek Paeonia).
Pivoňka lékařská: Poznámky: Květ většinou slouží jako zkrášlující prostředek do čajovin, po zapálení i na inhalaci dýmu a kromě toho podobně jako kořen. Ze semen je možno izolovat olej, který má podobné vlastnosti jako lněný. Užívá se hlavně kořen buď čerstvý nebo šťáva z něj, ale také sušený nebo jeho odvar. Je možno použít i listy a semena. Částí pivoňky se užívá pouze v lidovém lékařství a to velmi omezeně. I když na Západě se nyní považuje za pouhou okrasnou zahradní květinu, má pivoňka dlouhou tradici jako léčivka, která se v minulosti používala k léčbě nervových onemocnění včetně epilepsie.
Číňané užívají kořenů dvou příbuzných druhů pivoňky (P. lactiflora s červenými a bílými květy a P. suffruticosa) k léčbě cévních chorob, bolestí hlavy a žaludečních i menstruačních bolestí.
Vlastnosti:
- lactiflora:
kyselá, hořká, studená.
- suffruticosa:
štiplavější.
Působení:
- lactiflora:
antibakteriální, antispasmodické, protizánětlivé působení, analgetikum, trankvilizér, snižuje tlak krve.
- suffruticosa:
antibakteriální, stimuluje krevní oběh, snižuje krevní tlak, protizánětlivá, analgetikum, sedativum.
Užívané části:
Kořen P. lactiflora (červená): V Číně je kořen červené pivoňky znám jako čchi šao jao (chi shao yao) a připisuje se mu schopnost ochlazovat krev, rozproudit ji v případě, že stagnuje, a tišit bolest. V poslední době se užívá s dalšími čínskými bylinkami k léčbě ekzému u dětí.
Kořen P. lactiflora (bílá): Kořen bílé pivoňky má mnohem specifičtější působení na játra než pivoňka červená, uklidňuje energii jater a zlepšuje jejich funkci. V čínské medicíně se na paj šao jao (bai shao yao) pohlíží spíše jako na posilující prostředek pro krev než ochlazující. Považuje se za jedno z nejúčinnějších tonik pro ženy a často se používá při poruchách menstruace.
Kůra kořene P. suffruticosa: V Číně se kořenové kůře této rostliny, tzv. mu tan pchi (mu dan pi) připisuje chladivý účinek na krev a zkouší se při léčbě ekzému. Kořenová kůra je rovněž vhodná jako antibakteriální prostředek při nežitech a abscesech.
Použití:
Kořen P. lactiflora (červená): Odvar: Při jakémkoli stavu, kdy dochází k přehřátí krve, jako jsou některé druhy ekzému, záněty kůže, krvácení z nosu, a při bolesti spojené se zranněím užívejte až 45 g byliny na 600 ml vody (postačí na tři dávky). Nejlépe je použít jej v kombinaci s bylinami, jako jsou mu tan pchi (mu dan pi - P. suffruticosa) a fang feng.
Kořen P. lactiflora (bílá): Odvar: Užívejte při potížích souvisejících s játry a při některých menstruačních potížích. Pravidelně užívané tonikum, ideální pro ženy, kterým údajně zkrášlíte pokožku, připravíte vařením 20 g paj jao šao (bai shao yao) a 5 g kořene lékořice po dobu asi 15 minut v 500 ml vody. Pijte dvě vinné sklenky denně.
Kůra kořene P. suffruticosa: Odvar: Při horečnatých stavech, u nichž dochází ke krvácení z nosu, užívejte 30 g byliny na 600 ml vody (postačí na tři dávky) v kombinaci s dalšími bylinami, jako je šeng ti chuang (sheng di huang), nebo jej přidávejte k prostředkům používaným při horkém, suchém ekzému. Při dysharmonii jater jej kombinujte s šu ti chuang (shu di huang), šan ču jou (shan zhu yu), fu ling, ce sie (ze xie) a šan jao (shan yao).
Užívání
Možnosti užívání bylin:
Nálev – připravené bylinky polijeme vařící vodou – přikryjeme – necháme 5 – 10 minut máčet – nikdy nevařit !!!
Odvar – byliny vložíme do studené vody – za stálého míchání vaříme stanovenou dobu – odstavíme popř. scedíme
Zápar – byliny vhodíme do vařící vody – přikryjeme a 5 minut mírně povaříme
Macerát – byliny zalijeme studenou vodou – necháme
Užívání: 1 polévkovou lžíci přelít 5 dcl vařící vody, vyluhovat 25 min. popíjet 1x denně.
Vnitřní užití:
Květ mícháme do směsí obvykle v množství do 5%, což pro úpravu vzhledu a chuti plně dostačuje. Kořenovou drogu aplikujeme zásadně samostatně. Zápar z květní drogy se připravuje z jednotlivé dávky 1 g, nebo z 1 kávové lžičky na šálek vody.
Nebo: Na přípravu záparu z kořene se ordinuje 1 kávová lžička na šálek vody.
Nebo: Z kořenové drogy se připravoval nálev z 1 mocca lžičky na 125 ml vařící vody.
Lidově se používá odvar z kořene (3-4 g na šálek). Je to nervínum a antispazmodikum.
Nebo: Semena se užívají 1 lžička na šálek odvaru.
Nebo: Odvar ze semene je místy oblíben při nepravidelné menstruaci. 15 g pokrájených semen se vaří 5 minut ve 1/4 l vody, nechá ustát, scedí a po lžících využívá během dne.
Nebo: Při močových kamenech bývá doporučován odvar 10 g sušených květů ve 1/4 l vody. Vaří se 1 minutu a užívá ráno a večer šálek.
Prášek ze sušeného kořene, užívaný 3x denně na špičku nože, se často doporučuje při dně.
Nebo: Prášek z kořene podáváme 2-3krát, maximálně 4krát denně na špičku kulatého nože.
Tinkturu z kořene podáváme obvykle 3krát denně 20-25 kapek.
Popis
Složení: Paeonia officinalis flos