Pelyněk pravý nať 40g
Název
Vědecký název
Používané části
Fotografie
Účinky
Pelyněk pravý nať
Složení: Absinthi herba. V lidovém léčitelství se užívá vnitřně v nálevu jako stomachikum, spasmolytikum a desinficiens. Je vhodný při nechutenství, střevních kolikách, při nedostatku žaludečních kyselin, při žlučníkových kolikách a také proti hlístům. V těhotenství je nutno se pelyňku vyhnout nebo se může užívat jen s nejvyšší opatrností. Nadměrné a trvalé užívání pelyňku má nepříznivý vliv na lidský organizmus, může vyvolávat závratě a křeče. Obsahuje hlavně silici (až2%) s hlavní složkou thujonem a azulenem. Thujon je ve větších dávkách jedovatý a vyvolává opojné stavy. Užívání: 1 čaj. lžičku přelít 0,5 l vařící vody, vyluhovat 10 min popíjet nebo koupat 1 x denně.
- Léčivé účinky: oficiální
Pelyněk pravý: GIT: Oficiální - Hořčiny obsažené v pelyňku pravém patří k chuťově nejvýraznějším, proto výrazně povzbuzují žaludeční sekreci. Reflexní proces začíná podrázděním chuťových receptorů jazyka. Efektor potom vyvolá zvýšenou sekreci kyseliny chlorovodíkové a pepsinu v žaludeční sliznici. V menší míře se účinek hořčin projevuje na střeva a vylučování žluče. Účinnost hořčin se naplno projeví až při přímém kontaktu se sliznicí žaludku a střev. Podobně jako se při dotyku hořčiny s jazykem a ústní sliznicí zvyšuje salivaci, zvýší se i sekrece hlavně v těch částech trávicí trubice, kterými prochází. Skutečnost, že proces trávení vyvolaný hořčinou je komplexnější, dokazuje i zvýšená trávicí leukocytóza po jejím podání. Stejně jako hořčiny i silice z pelyňku pravého má hořkou chuť, a tím hořčinové účinky. Mimo toho působí i spasmolyticky a antisepticky. Je dobře rozpustná v etanolu, ale ve vodě se rozpouštějí pouze některé její složky. Proto je terapeuticky účinnější podávání Tinctura absinthii než Infusum Herbae absinthii. Silice zlepšuje i vstřebávání živin ve střevě a vylučování metabolitů močí, což se projeví zlepšením metabolismu a celkově tonizujícím účinkem. Droga podporuje tvorbu a sekreci žaludeční šťávy, povzbuzuje žaludeční činnost. Ordinuje se při sníženém vylučování a hypoaciditě žaludeční šťávy, při dyspepsiích a rozličných poruchách trávení (vyvolává rozšíření cév, čímž se zvětšuje trávicí plocha). Dále povzbuzuje vylučování žluče tím, že dráždí játra k vyšší sekreci žluče. Tento účinek mají vodné i alkoholické výluhy z natě. Účinná je i při zhoršené střevní peristaltice a hypotonii střevní stěny u starších pacientů.
Pelyněk pravý: Urogenitál: Oficiální - Silice působí jako emenagogum (upravuje nepravidelnou menstruaci) tím, že zlepšuje prokrvení pánevních orgánů a dráždí hladké svalstvo.
Pelyněk pravý: Ostatní: Oficiální vnitřní - Silice zlepšuje i vstřebávání živin ve střevě a vylučování metabolitů močí, což se projeví zlepšením metabolismu a celkově tonizujícím účinkem.
Pelyněk pravý: Kůže: Oficiální - Na zevní použití - proti některým parazitům (scabies, pediculosis) - se osvědčují výtažky z rostliny.
- Léčivé účinky: lidové
Pelyněk pravý: GIT: Lidové - Pelyněk podporuje a upravuje činnost trávicího traktu, užívá se prakticky při všech poruchách trávení. Zvyšuje sekreci šťáv po celé délce zažívací trubice. Jako hořčinový prostředek slouží na zvýšení chuti k jídlu a dále ke stimulaci tvorby žaludeční šťávy. Obvykle se kombinuje s jinými drogami (hlavně puškvorcem). Užívá se při kolikovitých zánětech žaludku a střev, při nadýmání, pálení žáhy, zácpě, křečovitém zvracení, nechutenství, poruchách žlučníku (bývá složkou žlučopudných čajovin), jater (užíval se i při žloutence), sleziny, proti střevním parazitům (hlavně škrkavkám). Pelyněk zmírňuje bolest při žlučníkové kolice. Při žloutence se dává špetka pelyňku do polévky. Velmi často se skrývá za trávicí slabostí nebo nechutenstvím, špatně pracujícím žaludkem s nadýmáním a pocitem plnosti nemocný žlučník. Zda se přitom nejedná o žlučníkové kameny a poruchy s odtokem žluče nebo o chronický zánět žlučníku, je pro ošetřování pelyňkem bezvýznamné. "Neklidný žlučník" činí potíže, pelyňkem je možné tyto potíže uklidnit - takto působí při žaludečních potížích a poruchách žaludku stejnoměrně a je vhodný zvláště pro ošetření po přestálé žlučníkové kolice. Lidé, citliví na žlučník, mohou již jedním šálkem pelyňkového čaje denně něco udělat pro profylaxi. Dietní hříchy tlumíme 20-30 kapkami pelyňkové tintury nebo tímto zmírníme žlučníkové bolesti z rozčilení a velkého zatížení. V zažívacím traktu působí desinfekčně a spasmolyticky, proto se užívá při bolestech břicha nejrůznějšího původu.
Pelyněk pravý: Kardiovaskulár: Lidové - Užívá se i při poruchách sleziny.
Pelyněk pravý: Urogenitál: Lidové - Pelyněk se užívá při vodnatelnosti. V gynekologii výborně utlumí premenstruační tenzi a bolesti, které někdy menstruaci provázejí.
Pelyněk pravý: Celkové metabolické účinky: Lidové - Silice zlepšuje i vstřebávání živin ve střevě a vylučování metabolitů močí, což se projeví zlepšením metabolismu a celkově tonizujícím účinkem (droga napomáhá látkové výměně).
Pelyněk pravý: Respirační: Lidové - I když je účinek pelyňku při chřipce a nachlazení velmi malý, má se přesto použít. Ukázalo se, že pelyněk jako tonicum-amarum zkracuje dobu nemoci a zlepší pocit spokojenosti. V každém případě se mobilizují tělesné obranné síly.
Pelyněk pravý: Ostatní: Lidové vnitřní - Pelyněk je považován za tonikum, mobilizuje obranné síly organismu.
Pelyněk pravý: Ostatní: Lidové zevní - Na bolavé oči je možno přikládat obklady z pelyňkového odvaru smíseného s trochou medu. Na vymklé údy a zhmožděniny se přikládají obklady ze spařené pelyňkové natě. Pelyněk v podobě kloktadla odstraňuje zápach z úst. Osoby, které mají tasemnici, dávají si klystýry z odvaru pelyňkového s přídavkem octa.
- Skupinové účinky dle Lékopisu:
Droga:
STOMACHIKUM, AMARUM, SPASMOLYTIKUM, DIGESTIVUM, CHOLAGOGUM, TONIKUM, METABOLIKUM, DIURETIKUM, EMENAGOGUM, ANTHELMINTIKUM, AROMATIKUM,
Silice:
TONIKUM, SPASMOLYTIKUM, VERMIFUGUM, ANTIREVMATIKUM (zevně).
Pelyněk pravý: Homeopatie: Homeopatické zpracování pelyňku má oproti alopatickému použití mnoho výhod, a to jak z hlediska bezpečnosti, tak i z hlediska aromatického, chuťového, ale i vlastní použitelnosti drogy. Surovinou pro homeopatické zpracování je kvetoucí nať, lépe řečeno větvičky s květy, sbírané odpoledne mezi čtrnáctou a šestnáctou hodinou. Zpracováváme je podle §3 lihem 90% a dále ředíme lihem 40% až do potence D7. Obecně užíváme tinkturu v ředění D6 s dávkováním 3krát denně 6 kapek. Doba užívání je stanovena na 3 týdny, pak následuje 3 týdny přestávka. Délka léčby by neměla přesáhnout celkem 2 měsíce v roce. Drogu podáváme v podstatě stejně jako v alopatii, především při potížích se zažíváním, látkovou výměnou, pro posílení činnosti žaludku, jater a navazujících orgánů, při nechutenství, žaludečních křečích apod.
Pelyněk pravý: Poznámky: Nať se užívá k destilaci či extrakci pelyňkové silice. Pelyněk se užívá k výrobě likérů (abisnt) a vín (vermut). Jasně zelený absint kromě silicovitých příměsí obsahuje hlavně lihový výtažek z různých alpských bylin a také výtažek z natě pelyňku. Silice se užívá na výrobu tinktur proti křečím. Pelyněk se užívá jako insekticidní a antiseptický prostředek. Pelyněk pravý i pelyněk černobýl patří mezi hořké zažívací léky.
Vlastnosti: Hořká, štiplavá, vysušující, poměrně chladná.
A. absinthium: amarum, uterotonikum, antibiotikum, karminativum, antiseptikum, anthelmintikum, chlagogum.
A. vulgaris: amarum, uterotonikum, antirevmatikum, stimuluje nervovou činnost, upravuje menstruaci.
Nať A. absinthium: Působí protiparaziticky, povzbuzuje chuť k jídlu, jater a dělohy, proto se tradičně užívala při porodech. Obsahuje potenciálně návykový thujol.
Nať A. vulgaris: Mírná droga působící na nervstvo a menstuaci. Může být užitečná při klimakterických a menstuačních potížích. Hořký léčivý prostředek povzbuzující zažívání, lze jej užívat i při nachlazeních a horečkách. Na Východě se tyčinky ze sušené byliny (aj jie <ai ye>) pálí na konci akupunkturních jehel, aby vyčistily organismus od "chladu" a "vlhkosti".
Nať A. absinthium:
Nálev: Slabý nálev (5-10 g byliny na 500 ml vody) užívejte při pomalém zažívání, nechutenství a gastritidě. Předepisuje se při žloutence a hepatitidě a k vypuzení střevních parazitů.
Tinktura: Užívá se stejně jako nálev, nepřekračujte však dávku 3 ml za den.
Obklad: Namočte složenou gázu v nálevu - zklidňuje pohmožděniny a poštípání.
Omývání: Nálev použitý zevně pomáháí při napadení parazity, jako je svrab.
Nať A. vulgaris:
Nálev: Užívejte při příznacích menopauzy nebo jako amarum pro zklidněšní zažívacího traktu při léčbě horečky.
Odvar: Smíchejte 5 g pelyňku se stejným množstvím sušeného zázvoru k přípravě čaje pro zahřátí při menstruačních bolestech.
Tinktura: Užívejte při menstruačních bolestech, nedostatečné menstruaci a příliš dlouhém krvácení. Berte rovněž jako stimulans při stagnaci jater a pomalém zažívání. Při porodu se užívá při dlouhotrvajícím začátku a retenci placenty. Užíváte-li tinkturu z jedné či druhé byliny při poruchách jater či zažívání, použijte postup ke snížení obsahu alkoholu.
Pelyněk pravý: Toxicita a nežádoucí účinky: Pro toxické účinky silie se nedoporučuje překračování terapeutických dávek ani dlouhodobé užívání. Při některých indikacích, které vyžadují vyšší dávky drogy (hlavně jako emenagogum nebo anthelmintikum), je potřebná kombinace s jinými synergickými rostlinami bez vedlejších škodlivých účinků. Droga při vyšších dávkách a dlouhodobém užívání ohrožuje organismus účinky silice. Otrava, která nastává při užití 15 g silice, se projevuje nauzeou, trizmem, tonickými křečemi, poruchami citlivosti a bezvědomím. Překročení terapeutických dávek způsobuje bolesti hlavy, třes, slabost, zmatenost, nutkání na močení a pálení v uretře. U gravidních žen je užití pelyňku zvlášť nebezpečné, protože může vyvolat potrat. Chronická otrava lihovým nápojem z pelyňku pravého - absintem - se nazývá absintismus. Projevuje se třesem, pruritem, hyperestézií, bolestmi v údech, křečovitými záškuby ve svalstvu, svalovými křečemi hlavně v čelistním svalstvu, zeslábnutím paměti, snižováním inteligence, oslabením vůle, nespavostí, děsivými halucinacemi a epileptickými záchvaty. Obsáhlou symptomatologii zapříčiňuje kombinace účinku silice pelyňku pravého a alkoholu. Droga je nebezpečná, proto ji oficiální medicína přestala používat. Pelyněk se nemá kombinovat s alkoholickými nápoji, může pak docházet k závislosti a škodám na zdraví.
Pelyněk pravý: Kontraindikace: Droga není vhodná pro gravidní ženy (nepoužívat v těhotenství!!) a k delšímu užívání. Předávkování může vést k otravě. Droga působí uterotonicky a může způsobovat abnormality plodu. Pozor také při kojení (thujol může přecházet mateřským mlékem do dítěte).
Užívání
Užívání: 1 čaj. lžičku přelít 0,5 l vařící vody, vyluhovat 10 min popíjet nebo koupat 1 x denně.
Možnosti užívání bylin:
Nálev – připravené bylinky polijeme vařící vodou – přikryjeme – necháme 5 – 10 minut máčet – nikdy nevařit !!!
Odvar – byliny vložíme do studené vody – za stálého míchání vaříme stanovenou dobu – odstavíme popř. scedíme
Zápar – byliny vhodíme do vařící vody – přikryjeme a 5 minut mírně povaříme
Macerát – byliny zalijeme studenou vodou – necháme
Vnitřní užití:
Běžnou lékovou formou je nálev. U pelyňku se některé účinné látky velice obtížně vyluhovávají ve vodě, proto je mnohem vhodnější podávání tinktury. Velmi účinnou lékovou formou je také pelyňkové víno. V každém případě se musíme vystříhat podávání nadměrných dávek, droga není vhodná ani pro dlouhodobou léčbu. Do směsí se pro svou výraznou účinnost a nepříjemnou chuť přidává pouze v malých objemech, obvykle nepřevyšujících 5-10%.
Dávkuje se 1-2 kávové lžičky drogy na sklenici záparu. Užívá se 3x denně.
Nebo:
Zápar (půl lžičky drogy na 2,5 dl vody, nechat postát přikryté 30 minut, pít 2-3x denně lžičku jako stomachikum a spasmolytikum.
Nebo:
Příprava čaje: 1 čajovou lžičku nakrájené natě přelijeme 1 šálkem vařící vody a po 10 minutách scedíme. Užíváme 3x denně 1 šálek čaje po jídle velmi teplý nebo pouze podle potřeby vypít 1 šálek čaje.
Nebo:
Ti, kteří nechtějí přijímat pelyněk pro jeho hořkost, mohou pít směs ze zeměžluče a máty peprné (1:1) nebo směs z nati pelyňku, nati zeměžluče a listu máty peprné. 1 čajovou lžičku této směsi přelít 1 šálkem horké vody, po 5 minutách scedit. Pít velmi teplé!.
Nebo:
Užívá se v nálevu (1 čajová lžička drogy na šálek vroucí vody).
Nebo:
Obvykle postačí dávat dětem 1 a dospělým 2-3 polévkové lžíce drogy.
Užívá se tinktůra (10-30 kapek v 1 dl vody, 2-3x denně alespoň 30 minut před jídlem jako amarum a tonikum.
Nebo:
20-60 kapek tinktury v 0,5 dl vody 3x denně jako cholagogum.
Nebo:
Při potřebě zředíme 20-30 kapek tinktury 1/2 sklenicí vody a vypijeme ji po hltech. Při užívání formou léčebné kúry 3x denně 15-20 kapek rozředěných vodou.
Nať v prášku (jednorázově 2-3 g) se podává s medem jako anthelmintikum, nebo se užívá 3x denně 1 g.
Popis
Složení: Absinthi herba.

Pelyněk pravý nať 40g