Pelyněk černobýl nať 40g

Název

Pelyněk černobýl nať 40g

Vědecký název

Artemisia vulgaris herba

Používané části

Nať

Fotografie

Účinky

Pelyněk černobýl nať
Složení: Artemisia vulgaris herba. V lidovém léčitelství se užívá vnitřně jako digestivum, při nechutenství, hypoacidní gastritidě, dyspepsiích, žaludečních křečích, jako spasmolytikum. apod. Také proti střevním parazitům. Droga působí především na chronický zánět průdušek. Droga obsahuje eukaptol, hořčinu artemisin, organické kyseliny, třísloviny a sliz, jedovatý tujón - ovšem v menší míře než pelyněk pravý. Užívání: 1 čajovou lžičku přelít 2 dcl vařící vody, vařit 5 min., vyluhovat 10 min. popíjet 2x denně před jídlem.

  • Léčivé účinky: oficiální

Pelyněk černobýl: GIT: Oficiální - Pelyněk černobýl má podobné farmakologické vlastnosti jako pelyněk pravý, ale daleko menší obsah účinných (i toxických) látek. Při požadovaném hořčinovém účinku se kombinuje s analogickými drogami, hlavně s Radix calami a Herba centaurii. Při potřebě výraznějšího cholagogického účinku se přidávají drogy: Herba abrotani, Herba absinthii nebo Radix taraxaci (cum herba). Cineol má anthelmintické účinky, proto se může droga přidávat do směsí proti střevním parazitům.

Pelyněk černobýl: Urogenitál: Oficiální - Pelyněk černobýl má podobné farmakologické vlastnosti jako pelyněk pravý, ale daleko menší obsah účinných (i toxických) látek. Na zvýšení močopudného účinku se přidávájí: Herba equiseti, Herba solidaginis, Folium betulae apod.

Pelyněk černobýl: Respirační: Oficiální - Cineol má expektorační vlastnosti.

Pelyněk černobýl: Ostatní: Oficiální vnitřní - Pelyněk černobýl má podobné farmakologické vlastnosti jako pelyněk pravý, ale daleko menší obsah účinných (i toxických) látek. Spasmolytické účinky kořene se potencují kombinací s: Folium melissae, Radix valerianae nebo Herba chelidonii.

Pelyněk černobýl: Ostatní: Oficiální zevní - Cineol má antiseptické vlastnosti.

  • Léčivé účinky: lidové

Pelyněk černobýl: GIT: Lidové - Vnitřně se černobýl používá při obtížích nebo chorobách zažívacího ústrojí, pro podporu trávení, na povzbuzení činnosti žaludku, při nedostatečné kyselosti žaludečních šťáv, také při nechuti k jídlu (acidní a subacidní gastritída, resp. dyspepsie), dále pro podporu jaterní činnosti (hepatoprotektívum), při dyskinézi žlučníku, při kolikovitých bolestech v oblasti trávicího traktu, zvláště střev. Upravuje metabolické pochody, ve vyšších dávkách působí proti střevním parazitům. Také při pálení žáhy bývá doporučován odvar a při nadýmání se doporučuje nálev. Prášek se užívá při žaludečním kataru, spojeném se zvýšeným vylučováním hlenu. Možnosti využití černobýlu v prevenci spočívají především v jeho používání jako působivého domácího koření pro přípravu tučných jídel - vepřové pečeně, pečené husy, kachny apod. Přídavek černobýlu zlepší stravitelnost těchto pokrmů. Při léčbě trávicího ústrojí zvyšujeme účinnost drogy kombinací s puškvorcem, kořenem anděliky nebo zeměžlučí. Zjemnění účinku naopak dosáhneme kombinací s meduňkou, tymiánem nebo se slizovitými drogami.

Pelyněk černobýl: Urogenitál: Lidové - Rostlina se užívá při ženských obtížích (poruchy menstruace, bolesti při menstruaci) jako emenagogum. Rozpouští prý močové soli, kaménky a písek a léčí záněty. Profylakticky se černobýl užívá také v gynekologii.

Pelyněk černobýl: Neuropsych.: Lidové - Kořen napomáhá předcházení epileptických záchvatů. Když nemocný cítí, že přichází záchvat, vezme čajovou lžičku práškovaného kořene ve sklenici ohřátého lehkého piva a ulehne. V řadě případů se takto podaří záchvatu zamezit. Pelyněk se osvědčil jako podpůrný lék při lehčích formách epilepsie. Dříve se proti epilepsii doporučovat sběr kořenů, zejména na podzim. Kořeny se nesměly omývat, musely se upravovat nasucho. Pelyňková nať se užívá při nervových potížích a nespavosti.

Pelyněk černobýl: Respirační: Lidové - Užívá se v léčbě horečnatých nemocí s postižením průdušek a plic. Výborný je účinek na nemoci dýchacích cest, především chronický zánět průdušek. Pro plicní aplikaci je výtečná kombinace se šalvějí v poměru 1 díl pelyňku ku 2 až 3 dílům šalvěje.

Pelyněk černobýl: Ostatní: Lidové vnitřní - Užíval se na pocení. Užívá se v léčbě horečnatých nemocí s postižením průdušek a plic. Čerstvá šťáva z rostliny působí jako emenagogum. Droga může sloužit jako hodnotná náhrada pelyňku pravého všude tam, kde tento není pro své poměrně prudké působení uživatelem tolerován. Černobýl se může užívat preventivně ve všech indikacích, kde se užívá léčebně, avšak doporučuje se jeho kombinace s heřmánkem v poměru 1:1 až 1:2. Dlouhodobé užívání černobýlu je nevhodné.

Pelyněk černobýl: Kůže: Lidové - Užívá se na některé kožní vyrážky aj.

Pelyněk černobýl: Ostatní: Lidové zevní - Externě slouží jako antiflogistikum, např. při hemoroidech. Při zánětech v krku se jako kloktadlo užívá pelyňkový odvar. Spařená pelyňková nať se přikládá na zhmožděniny. Zevně se používá především do antirevmatických koupelí, zvláště nohou, ale také na obklady při bolestech hlavy.

  • Skupinové účinky dle Lékopisu:

Nať:
AMARUM, STOMACHIKUM, SPASMOLYTIKUM, DIURETIKUM, CHOLAGOGUM, ANTIFLOGISTIKUM,
Kořen:
SPASMOLYTIKUM, ANTIREVMATIKUM, ANTINEURALGIKUM.

Pelyněk černobýl: Homeopatie: Pro použití v homeopatii se klasicky užívá čerstvý kořen, i když proti použití čerstvé kvetoucí natě černobýlu nemůže být námitek. Kořen se vykopává brzy zjara nebo na podzim, nejlépe až v listopadu. Úprava kořene na homeopatickou tinkturu se provádí podle §3 s použitím lihu 70%. Další ředění od D1 se provádí lihem 30% až do potence D6, někdy dokonce i výše. Nejčastěji se používá potence D3, a to při potížích s trávením, při žlučníkových problémech a také při křečových potížích střev. V ředění D6 slouží také výborně proti onemocněním ženských pohlavních orgánů, při dýchacích potížích a při některých formách epilepsie.

Pelyněk černobýl: Prevence: Možnosti využití černobýlu v prevenci spočívají především v jeho používání jako působivého domácího koření pro přípravu tučných jídel - vepřové pečeně, pečené husy, kachny apod. Přídavek černobýlu zlepší stravitelnost těchto pokrmů. Profylakticky se černobýlu užívá také v gynekologii, případně může sloužit jako hodnotná náhrada pelyňku pravého všude tam, kde tento není pro své poměrně prudké působení uživatelem tolerován. Černobýl se může užívat preventivně ve všech indikacích, kde se užívá léčebně, avšak doporučuje se jeho kombinace s heřmánkem v poměru 1:1 až 1:2. Dlouhodobé užívání černobýlu je nevhodné.

Pelyněk černobýl: Poznámky: Pro zvláštní pach se užívaly čerstvé i sušené úbory i jako koření do husích, kachních, vepřových nebo jehněcích pečínek a nádivek, i do rozpuštěného sádla. Aromatizují se s ním polévky, omáčky a saláty. Podobné použití mají i čerstvé lístečky. Jako koření se nejlépe uplatňují čerstvé listy (sušené jsou bezcenné) a rozkvétající úbory (ty je možno sušit). Chceme-li černobýl použít jako koření k tučným pokrmům, což se velice doporučuje, volíme velmi jemnou práškovanou drogu. Při přípravě některých pokrmů (husa, kachna, skopové) přidáváme větévku pelyňku, a by byly více stravitelnější. Účinnost drogy není dosud dostatečně vědecky prozkoumaná (poznatky vycházejí většinou z empirických zkušeností). Rostlina se hlavně užívá k výrobě pelyňkové silice. Pelyněk pravý i pelyněk černobýl patří mezi hořké zažívací léky.
Vlastnosti: Hořká, štiplavá, vysušující, poměrně chladná.
A. absinthium: amarum, uterotonikum, antibiotikum, karminativum, antiseptikum, anthelmintikum, chlagogum.
A. vulgaris: amarum, uterotonikum, antirevmatikum, stimuluje nervovou činnost, upravuje menstruaci.
Nať A. absinthium: Působí protiparaziticky, povzbuzuje chuť k jídlu, jater a dělohy, proto se tradičně užívala při porodech. Obsahuje potenciálně návykový thujol.
Nať A. vulgaris: Mírná droga působící na nervstvo a menstuaci. Může být užitečná při klimakterických a menstuačních potížích. Hořký léčivý prostředek povzbuzující zažívání, lze jej užívat i při nachlazeních a horečkách. Na Východě se tyčinky ze sušené byliny (aj jie <ai ye>) pálí na konci akupunkturních jehel, aby vyčistily organismus od "chladu" a "vlhkosti".
Nať A. absinthium:
Nálev: Slabý nálev (5-10 g byliny na 500 ml vody) užívejte při pomalém zažívání, nechutenství a gastritidě. Předepisuje se při žloutence a hepatitidě a k vypuzení střevních parazitů.
Tinktura: Užívá se stejně jako nálev, nepřekračujte však dávku 3 ml za den.
Obklad: Namočte složenou gázu v nálevu - zklidňuje pohmožděniny a poštípání.
Omývání: Nálev použitý zevně pomáháí při napadení parazity, jako je svrab.
Nať A. vulgaris:
Nálev: Užívejte při příznacích menopauzy nebo jako amarum pro zklidněšní zažívacího traktu při léčbě horečky.
Odvar: Smíchejte 5 g pelyňku se stejným množstvím sušeného zázvoru k přípravě čaje pro zahřátí při menstruačních bolestech.
Tinktura: Užívejte při menstruačních bolestech, nedostatečné menstruaci a příliš dlouhém krvácení. Berte rovněž jako stimulans při stagnaci jater a pomalém zažívání. Při porodu se užívá při dlouhotrvajícím začátku a retenci placenty. Užíváte-li tinkturu z jedné či druhé byliny při poruchách jater či zažívání, použijte postup ke snížení obsahu alkoholu.

Pelyněk černobýl: Toxicita a nežádoucí účinky: Droga vyžaduje zvýšenou opatrnost při dávkování přes to, že má daleko menší obsah jedovatého tujonu než pelyněk pravý a při přípravě záparu se z ní uvolňuje do vody méně silice. Při velkém překročení terapeutických dávek se mohou objevit stejné vedlejší účinky jako u Artemisia absinthium (viz. tam). Pro daleko nižší obsah tujonu se toxické příznaky prakticky nevyskytují. Droga při delším užívání působí toxicky na CNS. Otrava se projeví snížením krevního tlaku a srdečními arytmiemi. Některé ženy, zvláště mladé, jsou na léčbu černobýlem citlivé. Při předávkování vzniká nevolnost a nutkání na zvracení a proto celková otrava černobýlem je velmi nepravděpodobná.

Pelyněk černobýl: Kontraindikace: Užití drogy je kontraindikováno v těhotenství a během kojení, také při žaludečních a střevních zánětech a při peptickém vředu. Při terapii menstruačních obtíží podávat jen v době mimo menstruaci, jako profylaktikum. Zakázáno je rovněž podávání při zánětu apendixu. V těhotenství můžeme podávat maximálně 1 až 2 polévkové lžíce černobýlu denně, ale raději jej vynecháme.

Užívání

Užívání: 1 čajovou lžičku přelít 2 dcl vařící vody, vařit 5 min., vyluhovat 10 min. popíjet 2x denně před jídlem.

Možnosti užívání bylin:

Nálev – připravené bylinky polijeme vařící vodou – přikryjeme – necháme 5 – 10 minut máčet – nikdy nevařit !!! 
Odvar – byliny vložíme do studené vody – za stálého míchání vaříme stanovenou dobu – odstavíme popř. scedíme 
Zápar – byliny vhodíme do vařící vody – přikryjeme a 5 minut mírně povaříme 
Macerát – byliny zalijeme studenou vodou – necháme 

Vnitřní užití:
Připravuje se zápar z jedné kávové lžičky na šálek a pije se denně po lžících.
Nebo:
Zápar z natě se připravuje z 1,5 g (pije se 3x denně), nebo z 1 kávové lžičky drogy na sklenici vody (užívá se 2-3x denně po lžičkách jako stomachikum při nedostatečné tvorbě žaludeční šťávy a při dyspeptických obtížích).
Nebo:
Zápar z drogy oproti tinktůře má málo silice a jeho účinek je slabý.
Nebo:
Při nadýmání se doporučuje nálev z 30 g nati pelyňku, na níž se naleje 200 g vroucí vody. Využívá se během dne.
Nebo:
Užívá se formou nálevu, vždy v malých dávkách, např. každou hodinu 1 polévkovou lžíci.
Vnitřně se užívá pelyněk hlavně při obtížích nebo chorobách zažívacího ústrojí. Tak při pálení žáhy bývá doporučován odvar z 15 g pelyňkové nati nebo z 10 g kořene ve 150 g vody. Vaří se 5 minut, nechá ustát 10 minut a podle potřeby po lžících užívá.
Vhodný je i odvar v bílém víně, který má silnější účinek než samotný vodný odvar.
Tinctura artemisiae (20 g natě na 100 ml 70% alkoholu se maceruje 14 dní) se užívá v dávce 20-40 kapek 3-5x denně.
Nebo:
Nejúčinněji působí lihové výtažky z drog, např. tinktůra (20 g naťové drogy, macerovat 14 dní v 1 dl 70% alkoholu). Tinktůra se pije po 25-40 kapkách 3-5x denně.
Radix artemisiae se ordinuje v pediatriské praxi jako spysmolytikum: připravuje se smísením 0,25 g práškované drogy s 3 g cukru, přičemž se rozdělí na pět denních dávek.
Nebo:
Dětem se někdy podává proti křečím práškovaná kořenová droga (0,25 g s 3 g cukru 5x denně).
Nebo:
Při žaludečním kataru, spojeném se zvýšeným vylučováním hlenu, se v lidovém lékařství používá jednou až dvakrát denně na špičku nože prášku z pelyňkového kořene. Dává se do polévky nebo do jiného tekutého jídla.
Dobře usušená naťová droga se může plnit do cigaretových dutinek  a používat k tepelnému ošetřování akupunkturních bodů. Tyto tyčinky se nazývají moxa.

Zevní užití:
Pro zevní užití je někdy vhodnější užití bylinného octa, zvláště na obklady.

Popis

Složení: Artemisia vulgaris herba. 

Pelyněk černobýl nať 40g
Pelyněk černobýl nať 40g